تفاوت شیر پاک‌کن و میسلار واتر چیست و کدام محصول مناسب‌تری است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
تفاوت شیر پاک‌کن و میسلار واتر

شیر پاک‌کن (Cleansing milk) و میسلار واتر (Micellar water) از محصولات بسیار پرطرف‌دار مراقبت از پوست هستند که برای پاک‌سازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این دو محصول در فرمولاسیون، مکانیسم عملکرد و نوع استفاده با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ درباره‌ی شباهت و تفاوت شیرپاک‌کن و میسلار واتر صحبت می‌کنیم و مزایا و معایب آن‌ها را توضیح می‌دهیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

میسلار واتر چیست؟

میسلار واتر یا شیر پاک‌کن

شناخت میسلار واتر و آگاهی در خصوص مزایای آن سبب می‌شود تفاوت میسلار واتر و شیر پاک‌کن را بهتر درک کنید. میسلار واتر یک محلول پاک‌کننده‌ی چندکاره است که با از بین‌ بردن آلودگی‌ها می‌تواند پوست شما را تمیز، شفاف و شاداب ‌کند. این محلول پاک‌کننده‌ی آرایش صورت که شکلی شبیه به آب دارد حاوی میسل است. میسل‌ها نوعی سورفاکتانت‌ (ماده‌ی فعال سطحی) هستند. سورفکتانت ماده‌ای است که جهت کاهش کشش سطحی بین مواد مختلف مانند دو مایع، گاز و مایع یا بین مایع و جامد مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ماده دارای هر دو گروه آب‌گریز و آب‌دوست است. به‌عبارت‌دیگر، یک سورفکتانت هم یک جزء نامحلول در آب و هم یک جزء محلول در آب دارد. میسل‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند و کره‌های بسیار کوچک و میکروسکوپی تولید می‌کنند. بخش داخلی یا هسته میسل‌ها آب‌گزیر و چربی‌دوست و غشای خارجی آن‌ها آب‌دوست است و آب را جذب می‌کند. سبوم، آلودگی‌های محیطی و مواد آرایشی به میسل‌ها متصل شده و از پوست دفع می‌شوند؛ بنابراین میسل‌ها می‌توانند تا حد زیادی آلودگی‌های محیطی را از سطح پوست پاک کنند. لازم به ذکر است که میسل‌ها هیچ‌گونه تداخلی با تعادل فیزیولوژیک پوست ایجاد نمی‌کنند.

میسلار واتر نیوا مدل EXPERT حجم 200 میلی لیتر

مزایای میسلار واتر

  • گلیسیرین موجود در میسلار واتر پوست را آبرسانی و مرطوب می‌کند؛ بسیاری از محصولات میسلار واتر حاوی گلیسیرین هستند و گلیسیرین می‌تواند رطوبت موجود در هوا را جذب کند و پوست را مرطوب نگه دارد.
  • به دلیل وجود میسل‌ها در این محلول جادویی، میسلار واتر می‌تواند به نحو کارآمدی آلودگی، گردوغبار، چربی و مواد آرایشی را از پوست پاک کند. بخش چربی‌دوست میسل می‌تواند به‌خوبی چربی و مواد آرایشی را در خود حل کند و بخش آب‌دوست به زدودن و حل‌شدن آن‌ها از روی پوست کمک می‌کند.
  • تمامی بخش‌های صورت را از جمله لب و چشم‌ها می‌توان با میسلار واتر پاک کرد.
پاک کننده آرایش گارنیه مدل میسلار واتر پیور اکتیو حجم 400 میلی لیتر

معایب میسلار واتر

  • سورفاکتانت‌ها به طور گسترده در محصولات مرطوب‌کننده، شوینده‌های کف‌کننده و…مورد استفاده قرار می‌گیرند با این وجود مطالعات جدید نشان می‌دهد که سورفاکتانت‌های خشن به کار رفته در محصولات پاک‌کننده ممکن است باعث ایجاد آسیب به مواد پروتئینی و چربی پوست شوند؛ هر چند میسل‌ها جزو سورفاکتانت‌های ملایم دسته‌بندی می‌شوند با این وجود هر نوع سورفاکتانت می‌تواند به پوست آسیب برساند و باعث سفتی، خشکی، آسیب به سد پوستی و تحریک شود. از طرف دیگر سورفاکتانت‌ها در طبیعت تجزیه نمی‌شوند و می‌توانند به محیط‌ زیست آسیب برسانند.
  • بعضی از افراد از محصولات آرایشی ضدآب استفاده می‌کنند که تمیزکردن آن به چیزی بیشتر از میسلار واتر نیاز دارد. اگر آرایش چشم خود را به‌خوبی تمیز نکنید، ممکن است به یک بیماری به نام اختلال عملکرد غده‌ی میبومین (MGD) مبتلا شوید که از علائم آن می‌توان به خشکی و درد چشم اشاره کرد.
محلول پاک کننده آرایش پتال رز مدل میسلارواتر Vitamin C

شیر پاک‌کن چیست؟

شیر پاک‌کن یا میسلار واتر

شیر پاک‌کن که یکی از قدیمی‌ترین محصولات پاک‌کننده‌ی صورت محسوب می‌شود نوعی ماده‌ی مبتنی بر آب است که بافتی کرمی‌شکل دارد. این محصول شامل ترکیباتی از آب، الکل، گلیسیرین، اسیدهای آلفا هیدروکسی و مواد ضدعفونی‌کننده است. شیرپاک‌کن‌ها علی‌رغم نامش از شیر ساخته نمی‌شود. بلکه نام این محصول به دلیل بافت و رنگ شیر مانند آن شیر پاک‌کن نام‌گذاری شده است؛ اما حاوی شیر نیست.

پس از استفاده از شیر پاک‌کن احتیاج به آب دارید البته باید در نظر داشته باشید که شیر پاک‌کن با فیس واش تفاوت دارد چرا که مانند فیس واش کف نمی‌کند و فرمولی متفاوت از این نوع پاک‌کننده‌های صورت دارد. شیر پاک‌کن به لحاظ ساختاری نوعی امولسیون مایع با پایه لیپیدی است که از طریق ترکیب‌شدن با ناخالصی‌ها و مواد آرایشی، آن‌ها را از سطح پوست پاک‌سازی می‌کند. این محصول معمولاً دارای قدرت التیام بخشی و مرطوب‌کنندگی بسیار قدرتمندی است و به همین دلیل هم از ایجاد التهاب، قرمزی و خشکی پوست جلوگیری می‌کند و پوستتان را برای مراحل بعدی روتین زیبایی آماده می‌سازد.

شیر پاک کن ایوروشه مدل SENSITIVE VEGETAL حجم 390 میلی لیتر

مزایای شیر پاک‌کن

  • شیر پاک‌کن نسبت به سایر پاک‌کننده‌های پوست مانند میسلار واتر و فیس واش مواد شیمیایی کمتری دارد و بیشتر از مواد طبیعی تشکیل شده است به همین دلیل نسبت به دیگر محصولات پاک‌کننده پوست ملایم‌تر است و افرادی که پوست حساس دارند هم می‌توانند از آن استفاده کنند.
  • شیرپاک‌کن برای پاک‌سازی دو مرحله‌ای عالی است. در پاک‌سازی دو مرحله‌ای اول آلودگی‌ها و مواد آرایشی از روی سطح پوست پاک می‌شوند و در مرحله دوم لایه‌های عمیق‌تر پوست و منافذ به‌خوبی پاک‌سازی می‌شوند و هر باکتری و آلودگی که در مرحله اول پاک‌سازی نشده در مرحله دوم از پوست پاک می‌شود. شیر پاک‌کن را می‌توانید در هر دو مرحله  پاک‌سازی استفاده کنید چرا که این محصول نرمی و لطافت را به پوست بازمی‌گرداند و پوست را خشک و تحریک نمی‌کند.
  • شیرپاک‌کن‌ها به طور معمول شامل اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA) و بتا هیدروکسی (BHA) هستند که می‌توانند با کاهش سطح چربی پوست، جوش‌های پوستی را کاهش دهند.
شیر پاک کن یونی لد سری Herbal Origin مدل Dry And Sensitive Skin حجم 200 میلی لیتر

معایب شیر پاک‌کن کن

  • شیر پاک‌کن کن به عنوان یک ماده‌ی پاک‌کننده‌ی مبتنی بر آب به نسبت پاک‌کننده‌های حاوی روغن ممکن است نتواند تمامی مواد آرایشی را از روی سطح پوست پاک کند. به همین منظور بهتر است برای مواقعی که آرایش نسبتاً سنگین و زیاد روی پوستتان دارید ابتدا با یک پاک‌کننده آرایشی حاوی روغن پوستتان را به‌خوبی پاک‌سازی کنید و در مرحله‌ی دوم از شیر پاک‌کن استفاده کنید. این محصول هم مانند میسلارواتر برای پاک کردن آرایش های ضدآب کافی نیست.
  • شیر پاک‌کن برای پاک‌کردن نواحی حساس صورت مانند لب و چشم‌ها محصول مناسبی نیست؛ بنابراین تمام بخش‌های صورتتان را نمی‌توانید با شیر پاک‌کن تمیز کنید.
شیر پاک کن آردن بیوتی سری بیوتی حجم 200 میلی لیتر

شباهت شیر پاک‌کن و میسلار واتر

تفاوت شیر پاک‌کن و میسلار واتر هر دو برای پاک‌سازی پوست مناسب‌ هستند و می‌توانند آلودگی، گردوغبار، مواد آرایشی و چربی اضافی پوست را پاکسازی کنند. هر دوی این محصولات می‌توانند در پاکسازی دومرحله ای مورد استفاده بگیرند و برای پاکسازی منافذ پوستی کارآمد باشند. مانند سایر محصولات مراقبت پوست در هنگام انتخاب میسلار واتر یا شیرپاکن باید نوع پوستتان را هم در نظر بگیرید.

شیر پاک کن سینره مخصوص پوست‌های معمولی و خشک 150 میلی لیتر

تفاوت شیر پاک‌کن و میسلار واتر

تفاوت میسلار و شیر پاک‌کن

یک  تفاوت شیر پاک‌کن با میسلار واتر به مکانیسم عملکرد آن برمی‌گردد. همان‌طور که در بخش قبل به آن اشاره شد میسلار واتر با فناوری میسل‌ها پوست را پاک‌سازی می‌کند در حال که شیر پاک‌کن کن آب، الکل، گلیسیرین، اسیدهای آلفا هیدروکسی و مواد ضدعفونی‌کننده است؛ به همین جهت ممکن است در هنگام پاک‌سازی سطحی شیر پاک‌کن مؤثرتر عمل کند؛ اما میسلار واتر پاک‌سازی عمقی‌تری نسبت به شیر پاک‌کن انجام می‌دهد و نفوذ این محصول در پوست نسبت به شیر پاک‌کن بیشتر است. از طرف دیگر هم تفاوت در مکانیسم اثر میسلار واتر و شیر پاک‌کن باعث می‌شود شیر پاک‌کن برای افرادی که پوست حساس دارند محصول بهتری باشد چرا که سورفاکتانت‌ها حتی اگر مانند میسل‌های موجود در میسلار واتر بسیار ملایم باشند باز هم ممکن است پوست را کمی تحریک و خشک کنند.

مکانیسم تجزیه مواد دومین موردی است که باید به آن توجه کنید؛ فرق شیر پاک‌کن و میسلار واتر در مواد تشکیل‌دهنده سبب می‌شود شیر پاک‌کن کن ماده‌ای قابل تجزیه در طبیعت محسوب شود؛ اما میسلار واتر حاوی سورفاکتانت است و این مواد در طبیعت تجزیه نمی‌شوند؛ بنابراین اگر جزو کسانی هستید که تنها از محصولات دوستدار طبیعت استفاده می‌کنید میسلار واتر نمی‌تواند محصول مناسبی برای شما باشد.

فرق شیر پاک‌کن با میسلار واتر در نحوه‌ی استفاده هم مورد دیگری است که باید به آن توجه کنید؛ برای تمیزکردن  صورتتان با شیر پاک‌کن کافی است چند قطره از آن را روی انگشتان بریزید؛ آن را همه جای صورت ماساژ دهید و سپس بشویید یا با پارچه نمدار آن را تمیز کنید. برای تمیزکردن صورتتان با میسلار واتر کافی است یک پد پنبه‌ای را گلوله پنبه‌ای را آغشته به میسلار واتر کنید و با آن صورتتان را تمیز کنید؛ پس از استفاده از میسلار واتر احتیاجی به آب ندارید.

دیگر تفاوت میسلار واتر و شیر پاک‌کن به این مسئله برمی‌گردد که شیر پاک‌کن برای تمیزکردن نواحی حساسی مانند دور چشم و لب محصول مناسبی نیست؛ اگر چشمانتان را به شیر پاک‌کن تمیز کنید ممکن است دچار سوزش چشم شوید؛ در حالی که میسلار واتر برای تمیزکردن این نواحی فرمولاسیون بهتری دارد.

شیر پاک کن سی گل مدل Cleaning Milk 3 in 1 حجم 125 میلی لیتر

شیر پاک‌کن بهتر است یا میسلار واتر؟

در این مطلب ضمن معرفی خصوصیات، مکانیسم، مزایا و معایب شیر پاک‌کن و میسلار واتر به تفاوت بین این دو محصول پاک‌کننده پرداختیم؛ اما سؤالی که احتمالاً برایتان پیش‌آمده این است که کدام یک از این دو محصول برای پاک‌کردن پوست بهتر است؟ برای پاسخ‌دادن به این سؤال باید به نحوه‌ی کاربری این دو محصول و نوع پوستتان توجه کنید؛ البته مسئله‌ی آلودگی محیط زیستی هم برای افرادی که تنها از محصولات دوستدار طبیعت استفاده می‌کنند موردی است که در هنگام انتخاب بین این دو محصول باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر پوست حساس دارید و بین انتخاب میسلار واتر و شیر پاک‌کن مردد هستید بهتر است شیر پاک‌کن را انتخاب کنید که با دارا بودن مواد طبیعی بیشتر نسبت به میسلار واتر برای پوست‌های حساس انتخاب بهتری است.

میسلار واتر و شیر پاک‌کن هر دو مزایا و معایبی دارند و برای این که بیشترین بازدهی را از این محصولات داشته باشید بهتر است شیر پاک‌کن یا میسلار واتر را در پاک‌سازی دو مرحله‌ای همراه با یک محصول دیگر استفاده کنید. البته میسلار واتر و شیر پاک‌کن را با یکدیگر هم می‌توانید استفاده کنید به این صورت که ابتدا صورتتان را با میسلار واتر تمیز کنید تا منافذ پوستتان به‌خوبی پاک‌سازی شود و در مرحله دوم با استفاده از شیر پاک‌کن آلودگی‌های باقی‌مانده روی پوست را تمیز کنید و با استفاده از بافت نرم و لطیف شیر پاک‌کن نرمی و رطوبت را به پوست بازگردانید.

منابع: upcirclebeauty, newfemme

روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما