۵۰ جمله‌ی پایانی برتر کتاب‌ها در تاریخ ادبیات

۵ آذر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۹ دقیقه

در حالی که شروع یک کتاب ممکن است شکوه و عظمت زیادی داشته باشد، این پایان قصه‌ها است که در حافظه مخاطبان می‌ماند. خط آخر به طرزی مبهم بر کل رمان سایه می‌افکند و برای مدت‌ها ذهن شما را به خود مشغول می‌کند. از آثار کلاسیکی مانند مزرعه حیوانات جورج اورول گرفته تا بادبادک‌باز اثر خالد حسینی، به‌یادماندنی‌ترین سطرهای آخر آثار ادبی مطرح جهان را گردآوری کرده‌ایم.

۱- شرق بهشت

نوشته‌ی جان اشتاین بک

«و اکنون که لازم نیست کامل باشید، می‌توانید خوب باشید.»

کتاب شرق بهشت یکی از شاهکارهای نویسنده‌ی آمریکایی، جان اشتاین بک است. او در این رمان زندگی پیچیده‌ی دو خانواده به نام‌های همیلتون و تریسک را توصیف می‌کند که با تبعیض‌های رفتاری در قبال فرزندان خود موجب از هم گسستگی آنها می‌شوند.

خرید کتاب شرق بهشت از دیجی‌کالا

۲- گتسبی بزرگ

نوشته‌ی اسکات فیتزجرالد

«بنابراین ما با قایق‌ها در برابر جریان حرکت می‌کنیم و بی‌وقفه به گذشته برمی‌گردیم.»

گتسبی بزرگ رمانی نوشته نویسنده آمریکایی، اف. اسکات فیتزجرالد است که در سال ۱۹۲۵ منتشر شد. این رمان که در عصر جاز در لانگ آیلند، در نزدیکی نیویورک رخ می‌دهد، روابط متقابل نیک کاراوی، راوی اول‌شخص داستان با جی گتسبی، میلیونر مرموز و فکر همیشگی گتسبی برای پیوستن دوباره به معشوقه سابقش، دیزی بیوکنن را شرح می‌دهد.

۳- هری پاتر و جام آتش

نوشته‌ی جی کی رولینگ

«در تمام این نوزده سال این زخم برای هری دردناک نبود. همه چیز خوب شده بود.»

کتاب «هری پاتر و جام آتش» نوشته‌ی «جی.کی رولینگ» در ۸ جولای سال ۲۰۰۰ منتشر شد. این اثر چهارمین جلد از سری کتاب‌های افسانه‌ای «هری پاتر» harry potter است که به دلیل حجم بالای اثر، نسخه‌ی فارسی آن در دو جلد به چاپ رسیده است. داستان کتاب «هری پاتر و جام آتش» درباره‌ی مسابقه‌ای بزرگ و نفس‌گیر بین مدرسه‌ی هاگوارتز و دو مدرسه‌ی جادوگری دیگر است.

خرید کتاب هری پاتر و جام آتش از دیجی‌کالا

۴- بر باد رفته

نوشته‌ی مارگارت می‌چل

«بالاخره فردا روز دیگری است.»

رمان بر باد رفته شاهکاری بی‌تکرار از مارگارت میچل است که برای اولین بار در سال ۱۹۳۶ به چاپ رسید و سال بعد از انتشارش برنده جایزه‌ی پولیتزر شد. این رمان عاشقانه تاریخی سرگذشت زندگی دختری جوان و جذاب به نام اسکارلت را در گیرودار جنگ داخلی‌ آمریکا به‌تصویر می‌کشد.

۵- چشمان آنها خدا را تماشا می‌کرد

مناسک نوشتن

نوشته‌ی زورا نیل هرستون

«او روح خود را صدا زد تا بیاید و ببیند.»

رمان «چشمان آن‌ها به خدا می‌نگریست» مهم‌ترین رمان هرستون است که در سال ۱۹۳۷ منتشر شد. او می‌خواست با این اثر عشقش را به معشوق سرخپوستش از اهالی غرب جاودانه کند. این کتاب روایتگر سفری است که جنی، شخصیت اول داستان، در جهت کشف دنیای خویش در مقام یک زن سیاه‌پوست در جامعه‌ای قضاوت‌گر در پیش می‌گیرد. چگونگی درگیری او با مقوله قدرت در لایه‌های مختلف این اثر چه در مقام یک زن در جامعهٔ مردسالار و چه در مقام یک سیاه‌پوست در جامعه‌ای آکنده از تعصبات سفیدپوستان، اطلاعاتی مفید در قالب توصیف مبسوط در اختیار خواننده و منتقد قرار می‌دهد.

۶- پیرمرد و دریا

نوشته‌ی ارنست همینگوی

« و پیرمرد خواب شیرها را می‌دید.»

کتاب پیرمرد و دریا نوشته ارنست همینگوی، شرح تلاش‌های یک ماهیگیر پیر کوبایی است که طی ۸۴ روز گذشته، حتی یک ماهی هم صید نکرده‌است و در دل دریاهای دور برای به دام انداختن یک نیزه ماهی بسیار بزرگ با آن وارد مبارزه مرگ و زندگی می‌شود. این کتاب در سال ۱۹۵۳ جایزه پولتیز و در سال ۱۹۵۴ جایزه ادبی نوبل را از آن خود کرده است.

خرید کتاب پیرمرد و دریا از دیجی‌کالا

۷- دراکولا

نوشته‌ی برام استوکر

«بعدها او خواهد فهمید که چرا برخی از مردان آن‌قدر او را دوست داشتند و به خاطر او جرات زیادی پیدا می‌کردند.»

کتاب دراکولا نوشته برام استوکر از رمان‌های کلاسیک دنیا است که. داستان با سفر قهرمان آن، جاناتان با قطار به ترنسیلوانیا برای معامله با کنت دراکولا آغاز می‌شود. مردی که جز ترس چیزی برای اطرافیانش ندارد.. اما او هیچ نمی داند که با سفر به این منطقه، تمام چیزهای باارزش زندگی اش در خطری مرگبار قرار خواهد گرفت؛ چرا که دراکولا، نامیرا و خون آشامی صدساله است که روزها می خوابد و شب ها به منظور خوردن خون قربانیان بی دفاع خود به کمین می نشیند.

۸- تنها در برلین

نوشته‌ی هانس فالادا

«زیرا نوشته‌ی شده بود آنچه را که دیدی درو می‌کنی و آن پسر ذرت خوبی کاشته بود.»

تنها در برلین با الهام از زندگی یک زوج کارگر تهیه شده که در بحبوحه جنگ جهانی دوم به مقاومت علیه رژیم نازی در برلین برمی‌خیزند. این رمان به سرگذشت این زن و شوهر می‌پردازد که در این شهر تحت حکومت نازی در دوران جنگ جهانی دوم، تلاش می‌کنند علیه آدولف هیتلر و تبلیغات رایش سوم مبارزه کنند.

۹- دزد کتاب

نوشته‌ی مارکوس زوساک

«من توسط انسان‌ها تسخیر شده‌ام.»

کتاب کتاب دزد مهمترین اثر نویسنده استرالیایی، مارکوس زوساک (۱۹۷۵) داستانی تکان‌دهنده و بسیار شگفت‌آور از جنگ است. این کتاب با ترجمه مرضیه خسروی در انتشارات نگاه چاپ شده است. کتاب دزد درباره جنگ است. جنگی که بنیان خانواده را از جا می‌کند و جز ویرانی و مرگ و آوارگی خبری به جا نمی‌نهد. اما در همه تیرگی‌ها باز هم بارقه امید هست. داستان دختری که برخلاف همه تلخ‌کامی‌ها، با راه جستن به دل کتاب‌ها، دنیایی زیبا و دور از هیاهوی مرگ و ویرانی برای خود خلق می‌کند.

۱۰- موبی دیک

نوشته‌ی هرمان ملویل

«این راشل حیله‌گر بود که در تلاش برای پیدا کردن فرزندان گم‌شده‌اش، فقط یک یتیم دیگر پیدا کرد.»

کتاب موبی ‌دیک مشهورترین رمان هرمان ملویل است که در سال ۱۸۵۱، مشهور به دوران رنسانس آمریکایی منتشر شد. علاقه‌مندان به ادبیات داستانی آمریکا در این کتاب همراه ملویل می‌شوند و داستان شکار یک نهنگ غول‌آسا را می‌خوانند. رمان موبی ‌دیک داستان ملوانی به نام اسماعیل است که می‌خواهد از یک نهنگ سفید انتقام بگیرد. ملوان اسماعیل ناخدای کشتی ماهیگیری است که قصد دارد از موبی‌ دیک یا وال سفیدی که قبل از این کشتی‌اش را نابود کرده و باعث قطع یکی از پاهایش شده، انتقام بگیرد.

خرید کتاب موبی دیک از دیجی‌کالا

۱۱- کتاب ۱۹۸۴

نوشته‌ی جورج اورول

«او عاشق برادر بزرگ‌تر بود.»

کتاب ۱۹۸۴، دنیای ترسناکی را توصیف می‌کند که تنها سه کشور بزرگ در آن وجود دارند؛ اوشینیا، اوراسیا، ایستیشیا. همان سه کشور بی رحم هم همیشه با یکدیگر در حال جنگند. این داستان در لندن، در کشور اوشینیا رخ می‌دهد که جامعه‌اش به سه طبقه تقسیم شده است، طبقه‌ی کارگر، اعضای عادی حزب (مردم عادی) و اعضای رده بالای حزب. همه‌ی افراد جامعه در این سه دسته قرار می‌گیرند و باید از برادر بزرگ که رئیس حزب است، اطاعت کنند. نوشتن در این جامعه ممنوع است و آزادی‌های فردی پایمال خواهد شد و ج همه‌ی جامعه به وسیله‌ی تلویزیونهای تله‌اسکرین کنترل می‌شود. در این جامعه برای همه تنها یک حقیقت محض وجود دارد و آن حقیقت هم حزب است، نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر.

۱۲- فیستا: خورشید همچنان می‌دمد

نوشته‌ی ارنست همینگوی

برت گفت: «اوه، جک، ما می‌توانستیم لحظات خوبی را با هم داشته باشیم… آیا این‌طور فکر کردن زیبا نیست.»

خورشید همچنان می‌دمد رمانی است اثر ارنست همینگوی، نویسنده نامدار آمریکایی که در سال ۱۹۲۶ منتشر شد. این کتاب یکی از آثار مشهور ادبی جهان است. محور داستان مسافرت گروهی آمریکایی و انگلیسی مقیم فرانسه از «نسل گم شده» به اسپانیا برای دیدن فستیوال گاوبازی پامپلونا است. راوی داستان مردی است که بر اثر زخمی از دوران جنگ جهانی اول عقیم شده‌است.

۱۳- رومئو و ژولیت

نوشته‌ی ویلیام شکسپیر

«زیرا هیچ داستانی از غم و غصه نبود، فقط داستان ژولیت بود و رومئواش.»

رومئو و ژولیت تراژدی نوشته‌شده توسط ویلیام شکسپیر در اوایل کار اوست که در مورد دو عاشق ناکام است که در نهایت مرگ‌ پایان کارشان می‌شود. این نمایشنامه یکی از محبوب‌ترین نمایشنامه‌های شکسپیر در زمان‌ حیاتش می‌باشد و در کنار هملت یکی از نمایشنامه‌هایی است که بر روی پرده رفته‌ است. امروزه از شخصیت‌های‌ اصلی داستان به‌عنوان عاشقان آرمانی یاد می‌شود.

خرید کتاب رومئو و ژولیت از دیجی‌کالا

۱۴- معشوق

نویسنده تونی موریسون

«معشوق.»

کتاب دلبند به قلم تونی موریسون، برنده جایزه ادبی نوبل، با روایتی حیرت‌آور تاریخ بردگی و جهنم زندگی بردگان را به تصویر می‌کشد و به داستان دردناک کشته شدن فرزندی توسط مادر خویش می‌پردازد. تونی موریسون نخستین و تنها زن و سیاه‌پوست است که موفق به دریافت جایزه‌ی معتبر نوبل ادبی شده است. آکادمی نوبل دلیل اهدای این جایزه به خانم تونی موریسون را «زندگی بخشیدن به جنبه‌ای اساسی از زندگی آمریکایی با نیروی تخیل و کلام شاعرانه» اعلام کردند. کتاب دلبند اثر تونی موریسون یکی از مشهورترین نوشته‌های او محسوب می‌شود.

۱۵- زندگی پای

ادبیات ایرلند

نوشته‌ی یان مارتل

تعداد بسیار کمی از گم شدگان در دریا می‌توانند ادعا کنند که به اندازه آقای پاتل در دریا زنده مانده‌اند و هیچ کدام در مجاورت یک ببر بنگال بالغ مجبور به زندگی نبوده.

رمان زندگی پی، رمانی فانتزی-ماجرایی و نوشته ی یان مارتل است که در سال ۲۰۰۱ انتشار یافته است. شخصیت اصلی داستان، پیسین مولیتور پی پاتل، پسری اهل قبیله ی تامیل و از شهر پوندیچری است که از سنی پایین به دنبال موضوعات عرفانی و روحانی و کاربرد این مسائل می رود. او، پس از حادثه ی غرق شدن کشتی، ۲۲۷ روز را درون قایقی شناور در اقیانوس آرام به همراه یک ببر بنگال به اسم ریچارد پارکر می گذراند.

۱۶- دل تاریکی

نوشته‌ی جوزف کنراد

« این پیشنهاد توسط یک توده بزرگ از ابرهای سیاه رد شده بود، و آبراه گلآالود آرام به انتهای زمین زیر آسمان ابری تیره و تار گل منتهی می‌شد و به نظر می‌رسید که قلب یک تاریکی عظیم را هدایت می‌کند.»

کتاب دل تاریکی داستان ملوانی به نام مارلو است که از زمان کودکی مجذوب رودی بزرگ است که در منطقه‌ای کاوش ‌نشده در آفریقا قرار دارد است. او بالاخره در شرکتی که مأمور کاوش در آن منطقه است استخدام می‌شود و شرکت فرماندهی یک کشتی مخصوص حمل عاج را به او می‌سپارند. مارلو، پس از سفری سخت و وحشتناک، سرانجام موفق می‌شود که در عمق منطقه به کمپ شرکت برسد. اما قبایل وحشی‌ای که آنجا می‌بیند همه چیز را در ذهنش به هم می‌ریزد.

۱۷- شکارچی در چاودار (ناطور دشت)

نوشته‌ی جی دی سالینجر

«جالبه. هرگز به کسی چیزی نگو، اگر این کار را بکنی، دلت برای همه تنگ می‌شود.»

شکارچی در چاودار ، رمان توسط جی دی سلینجر در سال ۱۹۵۱ منتشر شد. این رمان جزئیات دو روز از زندگی هولدن کالفیلد ۱۶ ساله را پس از اخراج از مدرسه آمادگی ارائه می دهد. هولدن گیج و مأیوس ، به دنبال حقیقت و راه حل در برابر تلفات دنیای بزرگسالان است. سرانجام او خسته و از نظر عاطفی ناپایدار است. وقایع پس از واقعیت مربوط می شوند.

۱۸- مزرعه حیوانات

نوشته‌ی جورج اورول

«مخلوقات بیرون نگاهشان را از خوک به انسان می‌دوختند و از انسان به خوک و دوباره از خوک به انسان می‌نگریستند. اما هیچ‌کس نمی‌توانست بگوید کدام است.»

کتاب مزرعه حیوانات نوشته جرج اورول، نویسنده و روزنامه‌نگار معروف قرن بیستم و نویسنده کتاب ۱۹۸۴ است. این داستان که در دوران جنگ جهانی دوم نوشته شده به‌طور غیرمستقیم به شرایط حاکم بر شوروی سابق، اشاره کند. مزرعه حیوانات به دلیل روابط خوب میان انگلیس و شوروی در آن زمان، مجوز انتشار نگرفت؛ تا درنهایت در سال ۱۹۴۵ در انگلستان منتشر شد و در اواخر دهه ۱۹۵۰ به شهرت رسید. این کتاب توسط عباس زارعی ترجمه شده است.

خرید کتاب مزرعه حیوانات از دیجی‌کالا

۱۹- زنان کوچک

نوشته‌ی لوئیزا می آلکوت

«اوه، دخترم، هر چقدر هم که زنده باشی، من هرگز نمی‌توانم برایت شادی بزرگ‌تری از این آرزو کنم.»

داستان زنان کوچک درباره زندگی پر فرازو نشیب چهار خواهر است که در دوران جنگ و در غیاب پدرشان مجبور به مهاجرت و تحمل سختی‌های زیادی در زندگی می‌شوند که آنها را تبدیل به زنانی خودساخته می‌کند. لوئیزا می. آلکوت این کتاب را در زمان جنگ‌های داخلی امریکا نوشت. رمان زنان کوچک برای اولین بار در سال ۱۸۶۹ به چاپ رسید و با موفقیت چشم‌گیری روبه‌رو شد. این اثر اکنون به بیش از ۵۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده و بارها مورد اقتباس‌های سینمایی قرار گرفته است. زنان کوچک توسط پروین ادیب ترجمه شده است.

۲۰- طوفان

نوشته‌ی ویلیام شکسپیر

«همان‌طور که جنایات را عفو می‌کنید، بگذارید زیاده‌روی‌تان شما را آزاد کند.»

طوفان نمایشنامه ای است که در اوایل دهه ۱۶۰۰ توسط ویلیام شکسپیر نوشته شده است. با شروع نمایش ، پروسپرو ، دوک مخلوع میلان و دختر نوجوانش میراندا در یک جزیره دورافتاده زندگی می کنند که در طی دوازده سال گذشته در آنجا محاصره شده اند. تنها همراهان آنها آریل هستند ، روحی جادویی که توسط پروسپرو به بردگی گرفته شده است و کالیبان، بومی این جزیره است که توسط پروسپرو نیز به بردگی گرفته شده. پروسپرو در ابتدا دوک میلان بود ، اما مقام وی توسط برادرش آنتونیو غصب شد ، احتمالا با رضایت پادشاه ناپل، آلونسو و برادر آلونسو، سباستین.

۲۱- شارلوت عنکبوته

نوشته‌ی ایی. بی. وایت

«معمولاً پیش نمی‌آید که کسی همزمان یک دوست واقعی و نویسنده خوبی باشد. اما شارلوت هر دو بود».

داستانی خاطره‌انگیز از دوستی و مهربانی… کتاب شارلوت عنکبوته‌ از ای. بی. وایت، قصه بچه خوکی است که می‌فهمد قرار است برای تهیه غذا جانش را از دست بدهد و به همین دلیل با کمک دوستش شارلوت، تلاشی ستودنی برای نجات جانش را آغاز می‌کند. این داستان پرفروش بعد از گذشت نیم قرن هنوز در میان خوانندگان محبوب است و توانسته جوایز و افتخارات متعددی از جمله نامزدی جایزه نیوبری را به دست بیاورد.

۲۲- کشتن مرغ مینا

نوشته‌ی هارپر لی

«او چراغ را خاموش کرد و به اتاق جم رفت. او تمام شب آنجا بود و وقتی جم صبح از خواب بلند می‌شد، در کنارش بود.»

کتاب کشتن مرغ مینا رمانی نوشته هارپرلی و ترجمه فخرالدین میررمضانی است. کشتن مرغ مینا درباره‌ی وکیلی است که کار وکالت جوان سیاهپوستی را در یک جامعه‌ی نژادپرست قبول کرده است. هارپرلی برای نوشتن کتاب کشتن مرغ مینا در سال ۱۹۶۴ میلادی، جایزه پولیتزر را از آن خود کرد. این رمان بیش از ۴۰ میلیون نسخه از زمان انتشار تا حالا فروش داشته و به بیش از ۴۰ زبان بین‌المللی ترجمه شده است. رابرت مالیگن در سال ۱۹۶۲ فیلمی با همین نام از روی این اثر ساخت.

خرید کتاب کشتن مرغ مقلد از دیجی‌کالا

۲۳- داستان دو شهر

نوشته‌ی چارلز دیکنز

« نسبت به آنچه تا به حال انجام داده‌ام این کار بسیار بسیار بهتری است. شیرین‌ترین استراحتی است که تابه‌حال شناخته‌ام.»

ماجرای کتاب داستان دو شهر اثر چارلز دیکنز، در لندن و پاریس، قبل و در طول انقلاب فرانسه رخ می‌دهد. این رمان با فروش ۲۰۰ میلیون نسخه در جهان، پرفروش‌ترین کتاب تک‌جلدی انگلیسی ‌زبان دنیا و یکی از مشهورترین رمان‌ها در ادبیات داستانی جهان محسوب می‌شود. رمان داستان دو شهر، به شرح حال چند نفر متفاوت می‌پردازد که مهم‌ترین آن‌ها چارلز دارنه و سیدنی کارتن هستند. دارنه یک اشرافی‌زاده است که در جریان انقلاب فرانسه به نوعی قربانی می‌شود و سیدنی کارتن نیز فردی است که پس از تحمل رنج فراوان، در تلاش است تا زخم‌های خود را با عشق به همسر دارنه التیام بخشد.

۲۴- فرانکشتاین

نوشته‌ی مری شلی

«او به زودی توسط امواج وجودش تسخیر شد و در تاریکی و ظلمات گم شد.»

فرانکنشتاین؛ یا پرومته‌ی مدرن، معروف‌ترین اثر نویسنده انگلیسی مری شلی است که در سال ۱۸۱۸ میلادی نوشته شده است. فرانکنشتاین داستان دانشمندی جوان به نام ویکتور فرانکنشتاین را روایت می‌کند که طی یک آزمایش علمی غیرمعمول، موجودی فهیم را خلق می‌کند. شلی نوشتن این داستان را در ۱۸ سالگی آغاز کرد و نسخه اول آن را در ۲۰ سالگی، بدون ذکر نام نویسنده، در لندن به چاپ رساند. نام او نخستین بار در چاپ دوم رمان در پاریس در سال ۱۸۲۱ ذکر شد.

۲۵- در جستجوی آلاسکا

ادبیات ایرلند

نوشته‌ی جان گرین

«آخرین کلمه توماس ادیسون این بود: آنجا خیلی زیباست. نمی‌دانم کجاست، اما معتقدم جایی است که امیدوارم زیبا باشد.»

کتاب در جست‌وجوی آلاسکا نوشتۀ جان گرین و ترجمۀ فاطمه جابیک است. انتشارات میلکان این کتاب را روانۀ بازار کرده است. داستان این کتاب، در بین نوجوانان و در فضای مدرسه می‌گذرد و از عشق‌های نوجوانانه و تبعیض‌هایی که در دبیرستان و میان فرزندان خانواده‌های طبقات مختلف برقرار است، می‌گوید. یکی از جذابیت‌های اصلی کتاب در جست و جوی آلاسکا  شخصیت‌های نوجوان داستان هستند که با هم از زمین تا آسمان تفاوت دارند و همین تضاد موجود در شخصیت‌ها، موقعیت‌های عجیب و طنزآلودی در طول داستان به وجود می‌آورد.

۲۶- مزایای گوشه‌گیر بودن

نوشته‌ی استفان چبوسکی

«بنابراین اگر این آخرین نامه من است، لطفاً باور کنید که همه چیز در مورد من خوب است، و حتی اگر این‌طور نیست، به زودی همه چیز خوب می‌شود و من در مورد شما همین باور را خواهم داشت. همیشه عاشق شما، چارلی.»

کتاب مزایای منزوی بودن اثر پرفورش استیون شباسکی با نگاهی عمیق به دوران نوجوانی قصد دارد تا روایتی پرکشش و جذاب از فراز و نشیب‌های زندگی نوجوانان را در روابط اجتماعی و عاشقانه به تصویر بکشد. رمان مزایای منزوی بودن که توانسته هفته‌های متوالی در صدر پرفروش‌ترین آثار نیویورک‌تایمز قرار گیرد، روایتی خاص از زندگی نوجوانی درون‌گرا به نام چارلی است که به دلیل شرایط سنی و زندگی پر فراز و نشیبش با مشکلات زیادی مواجه می‌شود.

۲۷- بی‌نوایان

نوشته‌ی ویکتور هوگو

«روی این سنگ هیچ نوشته‌ای نبود. تنها اندیشه‌ای که در بریدن آن وجود داشت مربوط به لوازم ضروری قبر بود و هیچ هدف دیگری جز این نبود که این سنگ به اندازه کافی بلند و آن‌قدر باریک باشد که یک مرد را بپوشاند. هیچ نامی در روی آن وجود نداشت.»

کمتر کسی در دنیا وجود دارد که نام کتاب فوق العاده زیبای بینوایان را تا به حال نشنیده باشد. بینوایان نام زیباترین رمان نوشته شده به قلم ویکتور هوگو، نویسنده فرانسوی است که کتاب خود را برای اولین بار در سال ۱۸۶۲ منتشر کرد. کتاب بینوایان یکی از بزرگترین کتاب های جهان در قرن ۱۹ بود و هنوز هم بعد از گذشت سال ها، همواره در لیست بهترین کتاب های دنیا قرار دارد. رمان بینوایان در سیر داستانی خود به بررسی ماهیت قانون و اجرای حکم در دوران قرن هجدهم می پردازد و در ادامه راه گریزی به تاریخ، معماری، جامعه شناسی و مردمان آن زمان پرداخته است.

خرید کتاب بینوایان از دیجی‌کالا

۲۸- بلندی‌های بادگیر

نوشته‌ی امیلی برونته

«من در نزدیکی آنها درنگ کردم، زیر آن آسمان مهربان. تماشای پروانه‌ها که در میان خرگوش‌ها بال می‌زدند و دویدن خرگوش‌ها را تماشا می‌کردند. به باد ملایمی که از میان چمن‌ها می‌وزید گوش دادم و متعجب بودم که چگونه کسی می‌تواند خواب ناآرام را برای خوابیدگان در آن زمین آرام تصور کند.»

کتاب بلندی‌های بادگیر، رمانی سرشار از عشق آتشین و اثر امیلی برونته است. داستان عشق هیث کلیف و کاترین ارنشا که با مشکلات زیادی روبرو هستند. عشقی نافرجام که سرانجام دو عاشق و بسیاری از اطرافیانشان را به نابودی می‌کشاند. کتاب بلندی‌های بادگیر یکی از شاهکارهای کلاسیک جهان و تنها اثر امیلی برونته، شاعر و نویسنده انگلیسی است. این کتاب در ایران با عنوان عشق هرگز نمی‌میرد نیز ترجمه شده ‌است. رمان بلندی‌های بادگیر بیشتر به خاطر بیان خاصش منحصر به فرد شده است.

۲۹- جاده

نوشته‌ی کورمک مک کارتی

«در ژرفای گلن جایی که آنها زندگی می‌کردند، همه چیز از انسان مسن‌تر بود و زمزمه‌های اسرارآمیز می‌کردند.»

«جاده» نام رمانی آمریکایی نوشته کورمک مک کارتی است که در سال ۲۰۰۶ چاپ شده‌است. این کتاب، داستانی پساآخرالزمانی را روایت می‌کند. رمان شرح سفر پدر و پسری (که در کتاب هیچ نامی ندارند) در دنیایی تباه است. این رمان دهمین کتاب کرمک مکارتی بعد از رمان جایی برای پیرمردها نیست می‌باشد که برنده دو جایزه ادبی مهم از جمله جایزه پولیتزر برای داستان در سال ۲۰۰۷ شد.

۳۰- دختر گمشده

نوشته‌ی جیلیان فلین

«من چیز دیگری برای اضافه کردن ندارم. من فقط می‌خواستم مطمئن شوم که آخرین کلمات را در خاطرم دارم. فکر می‌کنم این را به دست آورده باشم.»

کتاب دختر گمشده نوشته‌ی گیلین فلین و داستان زندگی زن و شوهری است که هرکدام به سبکی متفاوت با زندگی مشترکشان که مدت‌هاست به روزمرگی دچار شده، درگیرند؛ یکی با خیانت کردن و دیگری با انتقام. این کتاب در گروه پرفروش‎ترین‌ها قرار دارد. هر فصل این کتاب از نگاه یکی از شخصیت‌های اصلی کتاب دختر گمشده، روایت می‌شود و همین مسئله باعث می‌شود شما تا زمانی که حقایق فاش شود نتوانید کتاب را زمین بگذارید. این کتاب سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ جزو پرفروش‌ترین کتاب‌ها بوده است و هم‌چنین برنده جایزه‌ی بهترین کتاب گودریدز نیز بوده است.

۳۱- تبصره ۲۲

نوشته‌ی جوزف هلر

چاقو پایین آمد و از چند سانتی‌متری او عبور کرد، سپس او بلند شد.

رمان ضد جنگ تبصره ۲۲ شاهکار رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی، جوزف هلر است که در ژانر کمدی سیاه از خشونت جنگ و بیزاری از آن می‌گوید. این کتاب با ترجمهٔ احسان نوروزی در نشر چشمه چاپ شده است. این رمان که اولین بار در اکتبر ۱۹۶۰ منتشر شد، تفکرات جوزف هلر درباره جنگ را به خوبی بازتاب می‌دهد. تفکراتی که با عقاید نسل دهه ۶۰ که می‌خواستند در برابر قدرت، قد علم کنند، همراه و حرف دل آنها شد. «تبصره ۲۲» امروزه در زبان انگلیسی به موقعیت‌هایی گفته می‌شود که از آن‌ها راه گریزی نیست و باخت در آنها قطعی است.

۳۲- هرگز رهایم نکن

نوشته‌ی آنتونی دوئر

«فقط کمی صبر کردم، سپس به سمت ماشین برگشتم تا به هر کجا که فکر می‌کنم علاقه دارم بروم.»

هرگز رهایم مکن رمانی نوشته کازوئو ایشی‌گورو نویسنده ژاپنی- بریتانیایی است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. این رمان در همان سال نامزد جایزه بوکر و در سال ۲۰۰۶ نامزد جایزه آرتور سی کلارک شد. مجله تایم نیز آن را به عنوان بهترین رمان سال ۲۰۰۵ برگزید و آن را در لیست ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی زبان، از سال ۱۹۲۳ تا ۲۰۰۵ قرار داد. در سال ۲۰۱۰ این رمان به کارگردانی مارک رومانک، با همین نام از سوی هالیوود نیز دستمایه اقتباس سینمایی قرار گرفت.

۳۳- رنگ ارغوانی

توسط آلیس واکر

«اما من فکر نمی‌کنم که ما اصلاً احساس پیری کنیم. ما خیلی خوشحالیم در واقع، فکر می‌کنم در جوان‌ترینی حالتی‌ام که تا به حال احساس کرده‌ایم.»

«رنگ ارغوانی» رمانی نامه‌نگارانه نوشته آلیس واکر، نویسنده آمریکایی است که در سال ۱۹۸۲ منتشر شد. این رمان در سال ۱۹۸۳ برنده جایزه پولیتزر برای داستان و جایزه کتاب ملی شد. بر اساس این رمان، استیون اسپیلبرگ فیلمی به همین نام را در سال ۱۹۸۵ کارگردانی کرد. همچنین فیلمی به همین نام در سال ۲۰۲۳ از این رمان ساخته شده است.

۳۴- کلیدهای سارا

نوشته‌ی تاتیانا دی روسنای

«ما مدت زیادی آنجا نشستیم، تا اینکه ازدحام اطرافمان کم شد، تا اینکه خورشید جابجا شد و نور تغییر کرد. تا زمانی که احساس کردیم چشمانمان می‌توانند دوباره به هم برسند، بدون اشک.»

کلیدهای سارا داستان های درهم تنیده سارا استارزینسکی، دختر یهودی ده ساله ای است که در جریان جنگ جهانی دوم در پاریس زندگی می کند، و جولیا ژرموند، روزنامه نگار آمریکایی چهل و پنج ساله ای که در سال ۲۰۰۲ در پاریس زندگی می کند. یک سوم اول رمان، داستان های سارا و جولیا در هم تنیده شده اند، در حالی که بقیه کتاب بر داستان جولیا تمرکز دارد.

۳۵- جادوگر شگفت‌انگیز شهر اوز

ادبیات ایرلند

نوشته‌ی فرانک بام

دوروتی با جدیت گفت: «از سرزمین اوز و توتو هم اینجاست. و اوه، خاله‌ام! خیلی خوشحالم که دوباره در خانه هستم.»

جادوگر شهر اُز عنوان کتابی است داستانی برای کودکان نوشته ال. فرانک باوم و تصویرگری ویلیام والاس دنسلو. این کتاب به زبان انگلیسی بوده و در ۱۷ مه ۱۹۰۰ انتشار یافت. داستان از این قرار است که دختری به نام دوروتی که با عمه و عمو و سگش زندگی می کند، بر اثر گردبادی شدید خانه اش را از دست می دهد .هیچ کس را هم به غیر از سگش نمی‌یابد .او در شهری غریب،دوستانی پیدا واتفاقات عجیب و شگفت انگیزی را دنبال می کند.

خرید کتاب جادوگر شهر اُز از دیجی‌کالا

۳۶- سالار مگس‌ها

نوشته‌ی ویلیام گلدینگ

«او روی برگرداند تا به آنها فرصت دهد تا خودشان را جمع کنند. و منتظر ماند تا چشمانش با تمرکز روی رزم‌ناو دوردست استراحت کند.»

سالار مگس‌ها یا ارباب مگس‌ها رمانی است از ویلیام گلدینگ، نویسنده انگلیسی و برنده جایزه نوبل ادبیات، که لزوم حاکمیت قانون در جوامع انسانی را به تصویر می‌کشد و عنوان خود را از شیطان بعل الذباب گرفته. در این داستان هواپیمای حامل بچه‌های یک مدرسه در نزدیکی جزیره‌ای متروکه سقوط می‌کند و آنها بدون سرپرست موظف به اداره خودشان می‌شوند. پس از مدت کوتاهی گروه قانون گریز با توسل به اهرم‌های زر و زور و تزویر جمعیت را به سوی توحش می‌کشند.

۳۷- ربکا

نوشته‌ی دافنه دو موریه

« و خاکستر با باد و نمک دریا به سوی ما وزید.»

کتاب ربکا شاهکار دافنه دوموریه، رمانی است که عادی به نظر می‌رسد. اما به هیچ عنوان عادی نیست؛ از هر شرح حال پر حادثه‌ای، بیشتر شما را شیفتۀ خود می‌کند. ربکا که هنوز هم یکی از رمان‌های عاشقانۀ مشهور جهان معاصر محسوب می‌شود، داستان خواستگاری غیرمنتظره‌ی مردی دلربا و شجاع به نام ماکسیم دو وینتر از زنی خدمتکار را روایت می‌کند.

۳۸- سرگذشت ندیمه

نوشته‌ی مارگارت اتوود

«سؤالی هست.»

آفرد، شخصیت اصلی رمان سرگذشت ندیمه و ندیمه ای در جمهوری گیلیاد است. او در طول روز اجازه دارد یک بار خانه ی فرمانده را ترک کند و پیاده به خواربارفروشی هایی برود که در تابلوهایشان به جای به کار بردن کلمات، از تصاویر استفاده شده است چرا که زنان، دیگر اجازه ی خواندن را ندارند. او مجبور است که ماهی یک بار با فرمانده همبستر شده و دعا کند که از او بچه دار شود، چرا که در دوره ی افول زاد و ولد، آفرد و سایر ندیمه های همانند او زمانی ارزش پیدا می کنند که قابلیت باروری داشته باشند. آفرد سال های پیشین را به یاد می آورد: هنگامی که در کنار همسرش، لوک، زندگی خوب و عاشقانه ای را می گذراند؛ هنگامی که با دخترش بازی و از او مراقبت می کرد، هنگامی که شغلی داشت و پول خودش را درمی آورد و می توانست از دانش و سواد بهره گیرد. اما اتفاقات به شکلی رقم خورده اند که همه ی این سال های خوب به خاطراتی مبهم و در حال فراموشی تبدیل شده اند …

خرید کتاب سرگذشت ندیمه از دیجی‌کالا

۳۹- بادبادک‌باز

نوشته‌ی خالد حسینی

«من با باد در چهره‌ام و لبخندی به پهنای دره پنجشیر بر لبانم دویدم.»

کتاب بادبادک باز روایتی از دسامبر ۲۰۰۱ تا مارس ۲۰۰۱ را به مخاطب نشان میدهد. در تمام قسمت های کتاب با روایتی صمیمی و دوستانه مواجه خواهیم بود و مخاطب به سرعت میتوان با برخی قسمت های کتاب همزاد پنداری کند. در ابتدای داستان، امیر شخصیت اصلی داستان که از یک خانواده مرفه و پولدار است از خاطرات ۱۲ سالگیاش میگوید و صحبت کردن او در مورد گذشته ای که راه خود را با چنگ و دندان باز میکند مخاطب را برای شنیدن داستانی که شاید به همین سادگی نتوان از آن عبور کرد آماده می‌کند.

۴۰- موش‌ها و انسان‌ها

نوشته‌ی جان اشتاین بک

کرلی و کارلسون از آنها مراقبت کردند. و کارلسون گفت: «حالا فکر می‌کنی چه جهنمی این دو نفر را می‌خورد؟»

موش‌ها و آدم‌ها رمان کوتاهی از جان استاین‌بک، برنده جایزه نوبل ادبیات چاپ ۱۹۳۷ است. داستان سرگذشت غم‌انگیز دو کارگر مهاجر، جُرج میلتون و لِنی اسمال است که در رکود بزرگ آن روزگار در کالیفرنیا به دنبال یافتن کار به هر سمت و سویی روانه می‌شوند و در فکر دست و پا کردن مزرعه‌ای برای خودشان هستند. جان استاین‌بک به بهانه معرفی این دو شخصیت تصویری روشن از زندگی کارگران فصلی و پاره‌وقت در مزارع و کشتزارها در دهه ۱۹۳۰ آمریکا به دست می‌دهد، تصویری که در عین شفافیت در توده‌ای از کسالت و غبار فرورفته است.

۴۱- میدل ساکس

نوشته‌ی جفری یوگنیدس

«بعد از مدتی مسیر را از گم کردم، خوشحالم که در خانه هستم، برای پدرم گریه می‌کردم و به آینده فکر می‌کردم.»

میدل ساکس رمانی است نوشته جفری یوگنیدس که در سال ۲۰۰۲ منتشر شده و برنده جایزه پولیتزر شده است. این کتاب با بیش از چهار میلیون نسخه فروش از زمان انتشار، جزو کتاب‌هاب پرفروش است. شخصیت‌ها و وقایع آن بر اساس جنبه‌هایی از زندگی یوگنیدس و مشاهدات میراث یونانی او هستند. این کتاب در واقع یک زندگی نامه نیست. بر خلاف قهرمان داستان، یوگنیدس اینترساکس نیست. نویسنده پس از خواندن خاطرات هرکولین باربین در سال ۱۹۸۰ و نارضایتی خود از بحث آناتومی بین جنسیتی و احساساتش، تصمیم به نوشتن این کتاب گرفت.

۴۲- ماجراهای هاکلبری فین

نوشته‌ی مارک تواین

«اما فکر می‌کنم باید جلوتر از بقیه چیزها به این مسأله بپردازم، زیرا عمه سالی او مرا به فرزندخواندگی می‌پذیرد و تحقیر می‌کند، و من نمی‌توانم آن را تحمل کنم. من قبلاً آنجا بودم.»

این رمان درخشان از مارک تواین، چندین دهه است که به عنوان یکی از برترین نمونه های ادبیات آمریکا در نظر گرفته می شود و شخصیت فراموش نشدنی و فوق العاده جذابی به نام هاک را به مخاطبین معرفی می کند. ماجراهای هاکلبری فین با طنزی غنی و انتقادهای گزنده ی اجتماعی، به سفر هیجان انگیز هاک به همراه برده ای فراری به نام جیم می پردازد و توصیفات شگفت انگیزی از مکان ها و آدم های حاشیه ی رودخانه ی می سی سی پی ارائه می کند. این رمان کلاسیک که جامعه ای جنوبی در زمان قبل از جنگ را به تصویر می کشد، هجویه ای گزنده درباره ی نگرش های واپسگرایانه، به خصوص نژادپرستی، است.

خرید کتاب ماجراهای هاکلبری فین از دیجی‌کالا

۴۳- تسخیر عمارت هیل

نوشته‌ی شرلی جکسون

«در داخل، دیوارها صاف ادامه یافتند، آجرها تقریباً به هم رسیدند، کف‌ها محکم بودند و درها به طرز معقولی بسته بودند. سکوت به طور پیوسته در برابر چوب و سنگ عمارت هیل خودنمایی می‌کرد، و هر چه آنجا قدم می‌زد، انگار به تنهایی راه می‌رفت.»

کتاب تسخیر عمارت هیل نوشته شرلی جکسن است که با ترجمه نیلوفر رحمانیان است. کتاب در ژانر وحشت نوشته شده است و فضای تاریکی دارد. دنیایی ترسناک که در آن مکان‌های شیطانی از انسان‌ها انتقام می‌گیرند. این اثر کلاسیک که سال ۱۹۵۹ اولین بار منتشر شده است یک داستان کاملا ترسناک است. چهار نفر به یک عمارت عجیب می‌روند تا درباره آن مکان که شایعات هولناکی درباره آن وجود دارد تحقیق کنند. دکتر مونتاگ ، یک دانشمند امور ماوراالطبیعه، که به دنبال شواهد محکم و حقیقی است. تئودورا، دستیار قابل اعتماد او است. النورا، یک زن جوان تنها و شکننده که با وقایع مذربوط به تسخیر روح آشنا است و لوک، وارث آینده هیل هاوس. اما هیل هوس چه نقشه‌ای دارد، او می‌خواهد شکار کند.

۴۴- غرور و تعصب

نوشته‌ی جین آستن

«با گاردینرها، آنها همیشه صمیمی‌ترین روابط را داشتند. دارسی، و همچنین الیزابت، واقعاً آنها را دوست داشتند. و هر دو حتی صمیمانه‌ترین تشکر را نسبت به شخصی داشتند که با آوردن او به دربی‌شایر، وسیله‌ای برای اتحاد آنها بود.»

«غرور و تعصب»، اثر زیبا و ماندگار جین آستن، داستانی زییا از عشق، غرور و پیش‌داوری‌هایی است که عشق را آلوده می‌کنند. از غرور و تعصب بارها، فیلم‌های سینمایی و سریال‌هایی ساخته شده که آن را در تمام دنیا محبوب کرده است. خواندن خلاصه کتاب غرور و تعصب با ترجمه‌ای روان از نیلوفر شیرازیان فرصتی بی‌نظیر برای مطالعه‌ی این اثر است تا در مدت‌زمانی کوتاه، لذت مطالعه‌ی مهم‌ترین و زیباترین آثار ادبی جهان نصیبتان شود.

خرید کتاب غرور و تعصب از دیجی‌کالا

۴۵- برج تاریک

قابل اعتماد

نوشته‌ی استیون کینگ

«مرد سیاه‌پوش از بیابان فرار کرد و تفنگچی هم به دنبالش آمد.»

کتاب هفت‌تیرکش (برج تاریک ۱) اثر استیفن کینگ است که به‌عنوان اولین کتاب مجموعه‌ی «برج تاریک» با نام اصلی The Dark Tower: The Gunslinger در سال ۱۹۸۲ منتشر شد. این کتاب نیز مانند سایر آثار استیفن کینگ در ژانر وحشت و تخیلی نگاشته شده و داستان در فضایی خلق شده که مشخص نیست در زمین انسان‌ها و یا دنیای دیگری روی می‌دهد. طی داستان مرد هفت تیرکشی به نام رولند به دنبال مرد دیگری که سیاه‌پوست است وارد اتفاق‌های عجیب و فانتزی می‌شود. تعقیب و گریز میان این دو نفر سبب می‌شود رولند در مسیر سفری دور و دراز قرار بگیرد و در پی کشف سوال‌هایش پیش رود. ابرقهرمان داستان هفت‌تیرکش علاوه‌بر این‌که در فضایی پسارستاخیزی آفریده شده معنا و مفهوم زندگی انسانی را نیز جست‌وجو می‌کند

۴۶- حباب شیشه

نوشته‌ی سیلویا پلات

«چشم‌ها و صورت‌ها همگی به سمت من چرخیدند و با راهنمایی آنها، مانند یک نخ جادویی، وارد اتاق شدم.»

حباب شیشه، تنها رمانی است که نویسنده و شاعر آمریکایی، سیلویا پلات، به رشته ی تحریر درآورده است. پلات، این رمان را که به گونه ای، خودزندگی نامه ی اوست، برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ با نام مستعار «ویکتوریا لوکاس» به انتشار رساند. استر گرینوود، خانمی باهوش، زیبا، فوق العاده بااستعداد و موفق است که به تدریج و شاید برای آخرین بار، در حال فرو رفتن به قعر مشکلات است. سیلویا پلات در این شاهکار تحسین شده و جاودان، با چنان ظرافتی مخاطب را به دنیای ذهنی در حال نابودی استر می برد که جنون و دیوانگی این شخصیت، کاملا ملموس و حتی منطقی و عقلانی جلوه می کند. رمان حباب شیشه، کاوشی ژرف در تاریک ترین و مخوف ترین گوشه و کنارهای ذهن بشر است و موفقیتی خارق العاده و اثر کلاسیکی جاودان به حساب می آید.

۴۷- بیگانگان

نوشته‌ی اس ای هینتون

«وقتی از تاریکی سینما به زیر نور آفتاب روشن بیرون آمدم، فقط دو چیز در ذهنم بود: پل نیومن و راندن به سمت به خانه.»

«بیگانگان» رمانی از نویسنده آمریکایی سوزان الیوز هینتون است که در سال ۱۹۶۷ به وسیلهٔ وایکینگ پرس منتشر شد. هینتون ۱۵ ساله بود که شروع به نوشتن رمان کرد اما بیشتر کار را از ۱۶ سالگی و در دبیرستان انجام داد. هینتون هنگام چاپ کتاب ۱۸ ساله بود. این کتاب جزئیات درگیری بین دو باند رقیب را که بر اساس وضعیت اقتصادی-اجتماعی آنها تقسیم شده‌است، بیان می‌کند. داستان از دید اول شخص توسط قهرمان نوجوان پونی بوی کورتیس روایت می‌شود. داستان این کتاب در تالسا، اکلاهما در سال ۱۹۶۵ رخ می‌دهد، اما این موضوع هرگز به صراحت در کتاب بیان نشده‌است.

۴۸- صد و یک روز

نوشته‌ی آسنه سیرستاد

«نورافکن سفید از پشت لاله‌های نازک می‌درخشد و سایه‌های نازکی ایجاد می‌کند. نسیم ناگهانی بر فراز دجله، گردبادی کوچک را تشکیل می‌دهد. از درهای بالکن می‌گذرد و پرده‌ها را به رقص در می‌آورد.»

«صد و یک روز: خاطرات بغداد» یک کتاب غیرداستانی است که توسط روزنامه نگار نروژی، اسنه سییرستاد نوشته شده است. از ژانویه تا آوریل ۲۰۰۳ – به مدت یکصد و یک روز، اسنه سییرستاد به عنوان گزارشگر در بغداد برای رسانه های اسکاندیناوی، آلمانی و هلندی کار کرد. او از طریق مقالات و پوشش زنده تلویزیونی خود از وقایع عراق قبل، حین و پس از حمله به رهبری ایالات متحده به عراق گزارش داد. سییرستاد در کتاب خود بر زندگی روزمره شهروندان عادی عراقی تمرکز می کند و بینش نادری از زندگی روزمره آنها در زیر تهدید دائمی حمله ابتدا از سوی دولت عراق و بعداً از بمب های آمریکایی ارایه می دهد و همچنین ناامیدی را که روزنامه نگاران در آن احساس می کنند را توصیف می کند. تلاش آنها برای تشخیص حقیقت از تبلیغات.

۴۹- اِما

نوشته‌ی جین آستن

«اما با وجود این کمبودها، آرزوها، امیدها و اعتماد به نفس معیوب، پیش‌بینی‌های گروه کوچک دوستان واقعی که شاهد این مراسم بودند، در کمال شادی به طور کامل محقق شد.»

رمان اما نام کتابی از جین آوستن است که درباره عشقی سوء تعبیر شده، نوشته شده است. این رمان ابتدا در دسامبر ۱۸۱۵ میلادی (برابر با آذر یا دی ۱۱۹۴ شمسی خورشیدی) منتشر شد. مانند سایر رمان‌هایش، آوستن در این داستان هم به دغدغه‌ها و مسائل زندگی زنان در دوره جورجی انگلستان میپردازد.

۵۰- جایی که موجودات وحشی هستند

نویسنده موریس سنداک

«مکس وارد قایق شخصی‌اش شد و برای خداحافظی دست تکان داد و بیش از یک سال و بعد از هفته‌ها و در طول یک روز و شب به اتاق خودش رفت، جایی که شامش را در انتظارش دید و هنوز گرم بود.»

کتاب «جایی که موجودات وحشی هستند» یک کتاب مصور کودکان است که داستان آن هم در مورد رویاهای یک کودک بود که بدون خوردن شام به رختخواب فرستاده شده بود، طی ۴ دهه اخیر این کتاب مصور به عنوان یکی از بهترین و دوست داشتنی ترین کتاب های مصور کودکان در تمام دوران ها ستایش شده است، اسپایک جونز در سال ۲۰۰۹ فیلمی را از این کتاب برای پرده نقره ای اقتباس کرد، از این کتاب مصور اقتباس های دیگری نیز انجام شده است که از میان آنها می توان به انیمیشن کوتاهی اشاره کرد که در سال ۱۹۷۳ ساخته شد، در سال ۱۹۸۰ هم یک اپرا بر اساس این کتاب ساخته شد، این اثر سنداک به یک اثر کلاسیک کودکان و نوجوانان در سراسر دنیا تبدیل شده که ترجمه های مختلف آن بیش از ۱۹ میلیون نسخه فروخته شده است.

منبع: Pandora Post, STYLIST

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه