قیمت رم در سه ماهه سوم ۲۰۲۲ علی‌رغم تورم شدید کاهش می‌یابد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
قیمت رم

بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته برای سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۲، قیمت‌ مصرف‌کننده برای حافظه‌های رم DDR3 و DDR4 که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است تا ۱۸ درصد کاهش یابد، در حالی که قیمت‌ حافظه‌ی رم جدیدتر DDR5 احتمالاً ثابت‌ باقی می‌ماند.

اکثر کاربران کامپیوترها و لپ‌تاپ‌ها احتمالاً به خوبی از این واقعیت آگاه هستند که قیمت قطعات سخت‌افزاری مختلف در چند سال گذشته به شدت افزایش یافته است. علاوه بر کارت‌های گرافیک گران‌قیمت که عمدتاً به دلیل رونق بازار رمز ارزها در دسترس نبودند، برخی از پردازنده‌ها و ماژول‌های رم نیز شاهد افزایش قسمت بی‌رویه و غیرقابل قبولی بوده‌اند. با این حال، بازار حافظه‌ی رم می‌تواند روند کاهشی قیمت را در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ تجربه کند.

«TrendForce»، که یک شرکت تحقیقاتی معروف در بازار است، اکنون انتظار دارد که قیمت مصرف‌کننده ماژول‌های رم در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری بین ۱۳ تا ۱۸ درصد کاهش یابد. علاوه بر این، انتظار می‌رود روند نزولی قیمت حافظه‌ی رم در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۲ حتی شیب بیشتری پیدا کند که به پیش‌بینی TrendForce، این رقم بین ۳ تا ۸ درصد بیشتر خواهد شد.

قیمت رم

روند قیمتی پیش‌بینی شده برای ماژول‌های رم در ادامه‌ی سال ۲۰۲۲، باید خبر خوبی برای گیمرهایی باشد که نمی‌توانستند به علت افزایش قیمت بی‌رویه سخت‌افزار‌ها، سیستم خود را ارتقاء دهند. با این حال، گزارش منتشر شده توسط TrendForce در درجه اول به ماژول‌های رم DDR3 و DDR4 اشاره دارد، زیرا حافظه‌ی رم DDR3 که محصول سال ۲۰۲۱ است، با حدود ۶۰ درصد کاهش نسبت به پایین‌ترین قیمت تمام دوران خود در حال فروش است. بنابراین، منطقی است که انتظار داشته باشیم ماژول‌های رم DDR5 جدید نسبت به نسل‌های قبلی حافظه‌های رم از نظر قیمتی تغییرات کم‌تری داشته باشند.

در نهایت باید اشاره کنیم فعلاً معلوم نیست که روند کاهشی قیمت ماژول‌های رم، چقدر روی دیگر محصولاتی که از این ماژول‌ها در ساختار خود استفاده می‌کنند تأثیر خواهد گذاشت. اگرچه این یک اصل ساده‌ی تجاری است که افزایش عرضه و کاهش تقاضا برای یک محصول، به کم شدن قیمت آن منتهی خواهد شد، اما باید دید در روزهای آتی چه اخبار دیگری در این مورد منتشر خواهد شد.

منبع: Notebookcheck



برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما