با هم رالف (و خودمان) را نجات بدهیم!

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
save ralph

در هفته‌ای که گذشت تقریبا همه‌ی ما انیمیشن رالف، خرگوشی که برای تست لوازم آرایشی از آن استفاده می‌شود، را دیده‌ایم و حتی برای استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی دچار عذاب وجدان هم شده‌ایم. اما به نظر شما چه کاری برای نجات رالف می‌توان انجام داد؟ اولین پاسخی که به این سوأل داده می‌شود استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی بدون تست حیوانی است.

راه‌حل مؤثرتر که علاوه بر نجات رالف و دوستانش، باعث آسیب رسانی به طبیعت و بدن خودمان هم نمی‌شود، استفاده از مواد طبیعی و جایگزینی آن‌ها با مواد شیمیایی است. امروز در دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم با محصولاتی که تست حیوانی ندارند آشنا شویم و بعد از آن به سراغ مواد طبیعی و روش جایگزینی آن‌ها با مواد شیمیایی برویم. پس اگر به سلامت خودتان، حیوانات و محیط زیست اهمیت می‌دهید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

البته پیش از آن، بهتر است اگر هنوز این انیمیشن را ندیده‌اید، اول آن را ببینید و بعد به سراغ خواندن ادامه‌ی این مطلب بروید چون در این صورت چیزهایی که در ادامه می‌گوییم بیشتر به دردتان خواهند خورد!

کارگردان و نویسنده‌ی «رالف را نجات دهید» اسپنسر ساسر است و بازیگرانی مثل زک افرون و ریکی جرویز در آن صداپیشگی کرده‌اند.

محصولات آرایشی و بهداشتی بدون تست حیوانی

محصولات آرایشی بدون تست حیوانی

از روزگاران قدیم استفاده از حیوانات برای تست آسیب‌پذیری و تأمین ایمنی مواد اولیه‌ی لوازم آرایشی و بهداشتی رواج داشته است. در حال حاضر بعضی از شرکت‌ها اعلام می‌کنند که محصولاتشان بدون تست حیوانی تولید می‌شود و در شرایطی محدود و به صورت کنترل شده برای اثبات ایمنی از افراد داوطلب استفاده می‌شود. البته این موضوع که در تولید یک محصول آرایشی یا بهداشتی اصلا تست حیوانی انجام نشده باشد غیرممکن است.

درست است که برند تولید کننده‌ی محصول از هیچ تست حیوانی‌ استفاده نمی‌کند اما مواد اولیه‌ی آن در شرکت‌‌های مختلفی تولید شده‌اند که معمولا از تست حیوانی استفاده می‌کنند. نکته‌ی مهم دیگر درباره‌ی این محصولات، نبود قانونی مشخص در این خصوص است. به دلیل عدم وجود قانون و چارچوب مشخص نمی‌توانیم مطمئن باشیم که آیا محصولی که استفاده می‌کنیم کاملا بدون تست حیوانی تولید شده است یا خیر.

به صورت کلی استفاده از محصولاتی که برچسب cruelty-free دارند بهتر از محصولاتی بدون این برچسب است اما باید بدانیم که این برچسب درباره‌ی همه‌ی چرخه‌ی تولید نبوده و فقط شامل خط تولید برند می‌شود. وب‌سایت crueltyfreekitty.com لیستی از برندهای آرایشی و بهداشتی که برچسب cruelty-free دارند را تهیه کرده است. این لیست در سال ۲۰۲۱ تهیه شده و به روز است. همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌های مختلفی برای بررسی محصول دلخواه‌اتان استفاده کنید. اپلیکیشن bunny free یکی از اپلیکیشن‌هایی است که به شما برای این کار کمک می‌کند. نسخه‌ی اندروید اپلیکیشن bunny free را از اینجا و نسخه‌ی iOS آن را از اینجا دریافت کنید.

بعد از این توضیحات، اگر قصد مشاهده و خرید محصولات آرایشی و بهداشتی‌ای که cruelty-free هستند یا دست کم به طور مستقیم در تولید آن‌ها از تست حیوانی استفاده نشده است را دارید، روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید:

محصولات بدون تست حیوانی در دیجی‌استایل

ترکیبات شیمیایی محصولات آرایشی و بهداشتی

بدون تست حیوانی - ترکیبات شیمیایی

۱۶ ماده‌ی شیمیایی سمی در ترکیبات محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود که آن‌ها را در ادامه به صورت خلاصه به شما معرفی می‌کنیم.

۱. سولفاتها

سولفاتها در واقع نمکهایی هستند که از واکنش اسید سولفوریک با یک مادهی شیمیایی دیگر ایجاد میشود و میتوانند باعث تحریک پوست و چشم شوند. اغلب ریملهای موجود در بازار و تمام موادی که رنگ موها را از بین میبرند حاوی سولفات هستند. این نمکها از منابع گیاهی مثل روغن نارگیل و نخل، و همچنین منابع نفتی تخلیه میشوند و به همین دلیل تولیدشان به طبیعت آسیب میزند. علاوه بر این با شستوشوی آنها از روی پوست و مو، این مواد در جریان آب قرار گرفته و به گونههای مختلف آبزیان آسیب میرساند.

۲. پارابنها

پارابنها مواد نگهدارندهای هستند که از آنها برای تمیز نگه داشتن پوست و دور نگه داشتن مواد آرایشی از میکروب استفاده میشود. از این ماده در محصولات مختلف مثل صابون و لوسیون استفاده میشود. تحقیقات نشان داده است که مصرف پارابن باعث افزایش تولید هورمون استروژن (هورمون جنسی زنانه) میشود و در عملکرد باروری و فعالیتهای مغزی اختلال ایجاد میکند. بعضی از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که وقتی پارابن وارد پوست شما میشود سلولهای پوستی از استروژن تقلید کرده و تقسیم سلولی را در بافت سینه افزایش میدهند که در نهایت منجر به ایجاد سرطان سینه میشود.

۳. فتالاتها

فتالاتها نمکها یا مواد شیمیایی پلاستیک کنندهای هستند که به پخش شدن بهتر محصول روی پوست یا مو کمک میکنند. از این ماده در تولید لاک ناخن، عطرها و لوسیونها استفاده میشود. همچنین به‌عنوان نرمکننده به شامپو اضافه میشود و جالب است بدانید این ماده دشمن تولید مثل و رشد است.

۴. رنگهای مصنوعی

بدون تست حیوانی - رنگ‌های مصنوعی

رنگهای مصنوعی از نفت یا قیر ذغال سنگ تولید میشوند. با قطران ذغال سنگ هیدروکربن، کربن و آب با هم ترکیب شده و مایعی تیره، غلیظ، چسبناک و با بوی تند ایجاد میشود. رنگهای مصنوعی مادهی اصلی تولید رژ لب هستند،هرچه رژ لب پررنگتر باشد، میزان رنگدانههای موجود در آن بیشتر بوده و در نتیجه میزان قیر ذغالسنگ موجود در آن بیشتر است.

از قطران ذغالسنگ در تولید بسیاری از سایههای چشم هم استفاده میشود. رنگهای مصنوعی میتوانند پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد آکنه، سرطانو همچنین ADHD (اختلال بیشفعالی با کمبود توجه) میشوند.

۵. مواد معطر

تمام محصولات بهداشتی، آرایشی و مراقبتی معطر هستند و برای این کار از مواد شیمیایی مختلف استفاده میشود. تماس با این مواد باعث ایجاد اختلالات تنفسی، آلرژی پوستی، درماتیت و عوارض جانبی مرتبط با تولید مثل میشود. هیچ قانون و سازمان ناظری بر موضوع استفاده از مواد معطر در محصولات نظارت نمیکند و در نتیجه مواد تشکیلدهندهی آنها بررسی نمیشود. مواد معطر حاوی مواد سرطانزا، تحریک کنندهها و همچنین مواد مختل کنندهی فعالیت غدد درونریز هستند. پس بهتر است این بار که میخواهیم از کرم معطر برای مرطوب کردن پوست دستمان استفاده کنیم، قبل از مصرف کمی بیشتر فکر کنیم.

۶. تریکلوزان

تریکلوزان یک مادهی شیمیایی پر مصرف در تولید خمیردندان، صابونهای ضد باکتری و دئودورانتها است. این ماده خاصیت ضد میکروبی دارد اما بر فعالیت غدد درونریز تأثیر منفی گذاشته و پوست را تحریک میکند. بعضی از مطالعات نشان دادهاند که تریکلوزان میتواند باعث ایجاد التهاب روده و رشد تومور در بدن پستانداران شود. تجزیهی تریکلوزان آرام است و تهدیدی جدی برای محیط زیست به حساب میآید. تریکلوزانها مانند سولفاتها به گونههای مختلف آبزیان آسیب میزند.

۷. تولوئن

تولوئن یک حلال شیمیایی است که در ترکیبات اغلب رنگ موها و لاکهای ناخن دیده میشود. این ماده برای سیستم ایمنی بدن خطرآفرین است و میتواند باعث ایجاد نقص مادرزادی و سرطان خون شود. اگر باردار هستید از رنگ مو و لاک ناخن استفاده نکنید، این مواد به جنین آسیب جدی میرسانند. تولوئن بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر منفی گذاشته و باعث ایجاد خستگی، سردرد، حالت تهوع و خواب آلودگی میشود.

۸. تالک

پودر تالک نرمترین مادهی معدنی طبیعی است. از تالک برای جذب رطوبت استفاده میشود و در فرمولاسیون بیشتر پودرهای کودک، سایهی چشم، رژ گونه، دئودورانتها و بعضی از صابونها وجود دارد.

استنشاق تالک میتواند باعث ایجاد تومورهایی در ریه شود.

اما موضوع مهم این است که تالک با ایجاد سرطان تخمدان ارتباط مستقیم دارد. این موضوع با فوت خانمی که به مدت ۳۵ سال از پودر تالک شرکت جانسون اند جانسون استفاده میکرد و به دلیل سرطان تخمدان درگذشت مشخص شد.

۹. سرب

بدون تست حیوانی - سرب در رژ لب

از سرب در ساخت رژ لب، خط چشم و خمیر دندانسفید رنگ استفاده میشود. این ماده به صورت مستقیم به رژ لب اضافه نمیشود اما یکی از مواد اصلی در چرخهی تولید آن است. سرب فلز سنگینی است که در پوستهی زمین یافت میشود و در حال حاضر به میزان بسیار زیادی در هوا، آب و غذای مصرفی ما وجود دارد، پس بهتر است آن را با لوازم آرایشی هم به بدنمان سرازیر نکنیم. انجمن غذا و داروی آمریکا استانداردی برای استفاده از آن در لوازم آرایشی تعیین کرده است و میزان سرب ۰-۲۰ ppm را مجاز میداند.

۱۰. مواد شیمیایی موجود در ضدآفتابها

مواد شیمیایی مانند PABA، بنزوفنون، اکسی بنزون، اتوکسی سین مات و موسالات که در فرمولاسیون کرمهای ضدآفتاب وجود دارند با هدف جذب نور استفاده میشوند. اما باید بدانید که این مواد به جای محافظت از پوست بیشتر به آن آسیب میرسانند. این مواد شیمیایی بر غدد درونریز تأثیر مستقیم دارند و فعالیت آنها را مختل میکنند.

۱۱. پلی اتیلن گلیکول (PEG)

از PEG بهعنوان مادهی حجمدهنده در محصولات مراقبتی مانند لوسیونها، ضد آفتابها و شامپوها استفاده میشود. این ماده میتواند باعث ایجاد سرطان و اختلالات تنفسی شود. همچنین چربی طبیعی پوست،یعنی سبوم، را از بین میبرد. همچنین ممکن است با ایجاد اختلال در عملکرد غدد سباسه تولید سبوم را به شکلی غیرمعمول افزایش داده و باعث ایجاد پوستی چرب شوند.

۱۲. فرمالدئید

بدون تست حیوانی - لاک ناخن

فرمالدئید بهعنوان مادهی نگهدارنده به ترکیب محصولات مراقبت از پوست اضافه میشود. این گاز بیرنگ است و برای جلوگیری از رشد باکتریها از آن استفاده میکنند.

استنشاق فرمالدئید باعث سرگیجه و خفگی میشود.

فرمالدئید در تولید لاک ناخن، محصولات صاف کنندهی مو، ژلمو، تقویت کنندهی ناخن،شامپوها، دئودورانتها، لوسیونها و لوازم مختلف آرایشی یافت میشود. افراد در اثر استفاده از محصولات حاوی این گاز با مشکلات رشد، ریزش مو، سوختگی پوست سر، آسم و مصمومیت عصبی مواجه میشوند.

۱۳. دی اتانول آمین

در تولید همهی مایعهای شستوشوی زمین، بدن و شامپوها از دی اتانول آمین استفاده میشود. این ماده باعث ایجاد کف شده و در زمان استفاده از محصولات حباب تولید میکند. جالب است بدانید که این ماده باعث ایجاد سرطان و مسمومیت تنفسی میشود.

۱۴. الکل

الکل یک حلال پر استفاده در محصولات مراقبت از پوست است. استفاده از الکل باعث جذب بهتر محصولات میشود و به همین دلیل است که در تولید بعضی از کرمها و لوسیونها از آن استفاده میشود. باید بدانید که الکل خشک کنندهی قوی پوست است و استفادهی زیاد از آن باعث ایجاد آسیبهای جدی در پوست و اختلال در روند تجدید پوست میشود. البته همهی الکلها برای پوست مضر نیستند. الکلهای چرب که از چربیها و روغنهای طبیعی گرفته میشوند میتوانند مرطوبکنندهای عالی برای پوست باشند.

۱۵. هیدروکینون

از هیدروکینون در تولید محصولات روشن کنندهی پوست استفاده میشود. همچنین محصولات درمانی که روی رنگدانهها تأثیر میگذارند حاوی این ماده هستند. هیدروکینون با کاهش سلولهای تولید کنندهی رنگدانه ملانین، یعنی ملانوسیتها، به درمان مشکلاتی مانند زخمهای آکنه، کک و مک، ملاسما، لکههای پیری و هایپرپیگنانتاسون بعد از التهاب میشود. اما این ماده در کنار تمام مزایایی که دارد به‌عنوان مادهای سرطانزا شناخته شده است و استفادهی طولانی مدت از آن میتواند ملانوسیتها را کاهش داده و پوست را بیرنگ کند.

۱۶. پترولاتوم

بدون تست حیوانی - نرم کننده دست

پترولاتوم خاصیت نرمکنندگی دارد و برای از بین بردن خشکی پوست از آن استفاده میشود. چربکنندههای لب و مرطوبکنندههای حاوی روغن پتاسیم در فرمولاسیون خود مقداری پترولاتوم هم دارند. این ماده با ایجاد مانعی روی پوست اجازهی از دست رفتن رطوبت را نمیدهد اما از جذب رطوبت هوا توسط پوست هم جلوگیری میکند و به همین دلیل پوست رفته رفته خشک میشود. طبیعی است که وقتی پوستتان خشک میشود استفاده از کرمهای مرطوبکننده را بیشتر میکنید و همین موضوع دوباره به خشکتر شدن پوست شما کمک میکند. اگر پترولاتوم به خوبی تصفیه نشده باشد همراه با خود مواد شیمیایی مضری مانند هیدروکربنهای معطر چند حلقهای (PAH) خواهد داشت که میتواند آسیبهای جدی به پوست شما وارد کند.

آیا می‌توان بدون محصولات آرایشی و بهداشتی زندگی کرد؟

بدون تست حیوانی - زندگی بدون محصولات آرایشی تجاری

حالا که با مواد شیمیایی و مضر مورد استفاده در لوازم آرایشی، بهداشتی و مراقبتی پوست و مو آشنا شدید شاید این سوأل برایتان پیش آمده باشد که چطور بدون این محصولات می‌توان زندگی کرد؟ درست است، تصور زندگی بدون یک شوینده‌ی مناسب مو یا یک نرم‌کننده‌ی پوست واقعا سخت است. اما بیایید یک بار دیگر تأثیرات مواد شیمیایی را با هم مرور کنیم. استفاده از محصولات تجاری آرایشی و بهداشتی باعث ایجاد مشکلات متعدد یا تشدید مشکل قبلی می‌شود. یعنی اگر شما برای نرم شدن پوست دست‌تان از یک مرطوب‌کننده استفاده می‌کنید پوست شما به مرور خشک‌تر می‌شود در نتیجه مصرف کرم را افزایش می‌دهید و باز هم پوست خشک‌تر می‌شود. پس استفاده از این مواد یک دور باطل است.

نکته‌ی قابل توجه دیگر محصولات آرایشی و بهداشتی با پایه‌ی مواد طبیعی است. ممکن است تصور کنید که با استفاده از این محصولات می‌توانید جلوی آسیب‌هایی که خواندید را بگیرید اما باید بدانید که در تولید همان محصولات هم از این مواد استفاه می‌شود، فقط در فرمولاسیون آن‌ها از مواد طبیعی در کنار مواد شیمیایی استفاده شده است. پس نمی‌توانید انتظار داشته باشید که این دسته از محصولات به شما آسیب نرسانند. پس راه‌حل چیست؟

جایگزینی مواد طبیعی با محصولات شیمیایی

بدون تست حیوانی - استفاده از مواد طبیعی آرایشی بهداشتی

جایگزین کردن مواد طبیعی با محصولات کارخانه‌ای و استفاده از آن‌ها می‌تواند بهترین گزینه برای کمک به سلامتی خودتان، جلوگیری از آسیب رسیدن به طبیعت و نجات رالف باشد. ما در دیجی‌کالا مگ مطالب مختلفی در ارتباط با استفاده از این مواد طبیعی منتشر کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند محصولات مورد نیازتان را در خانه بسازید. مثلا به شما یاد داده‌ایم که چطور در خانه کرم دور چشم بسازید، شوینده‌های موی گیاهی تهیه کنید یا ماسک صورت ضد آکنه بسازید. استفاده از این محصولات علاوه بر اینکه ضررهای مواد شیمیایی را ندارد، می‌تواند باعث سلامت و تقویت پوست و موی شما شود. لیست بعضی از این مطالب را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید و در صورت تمایل با کلیک روی آن‌ها، با روش تهیه‌شان آشنا شوید.

مراقبت از پوست

جالب است بدانید که می‌توایند از مواد طبیعی و بی‌ضرر برای تمیز کردن خانه و از بین بردن آلودگی‌ها هم استفاده کنید. دو مطلب زیر نمونه‌ای از این مطالب هستند که می‌توانند در زندگی روزمره‌اتان هم کاربرد داشته باشند:

به زخم‌های زمین بوسه بزنیم

بدون تست حیوانی - به زخم‌های زمین بوسه بزنیم

حالا که با یکی از روش‌های جلوگیری از آسیب‌رسانی به زمین و حیوانات آشنا شدیم مناسب است که درباره‌ی موضوع مهم بازیافت زباله با هم صحبت کنیم. بازیافت و کاهش تولید زباله تأثیر مثبت بسیار زیادی بر ایجاد آسایش و سلامت برای گونه‌های مختلف حیوانی داشته و از نابودی طبیعت جلوگیری می‌کند. سبک زندگی بدون زباله روشی دوستانه برای همزیستی با دیگر موجودات زنده است.

شما می‌توانید با استفاده‌ی مجدد از وسایل از تولید حجم زیادی از زباله جلوگیری کنید، همچنین با پیش گرفتن سبک زندگی بدون پسماند می‌توانید بخش زیادی از زباله‌ها را به مواد و وسایل مصرفی تبدیل کنید. یکی دیگر از راه‌های کاهش تولید زباله استفاده از پوست میوه‌هایی مانند موز، پرتقال و سیب است. شاید باور نکنید اما پوست میوه‌ها سرشار از خواص مختلف و طعم‌های جدید است و می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان تنقلات استفاده کنید. پس اگر به دنبال ایجاد یک تغییر بزرگ و نجات جان گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری هستید، با کارهای ساده و تأثیرگذار به زخم‌های زمین بوسه بزنید.

سخن آخر

در دنیای پر سرعت و مصرف‌گرای امروز توجه به تأثیر واقعی مواد مختلف مصرفی کم شده و همین موضوع ما را به سمت مصرف بیشتر هدایت می‌کند. در انیمیشن «رالف را نجات دهید» خرگوشی که برای تست لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد را می‌بینیم که این حیوان مظلوم و زیبا در معرض ظلم و رنج قرار گرفته تا ما بتوانیم بیشتر و بیشتر از لوازم آرایشی استفاده کنیم. ما با مصرف محصولات بدون تست حیوانی تصور می‌کنیم که دیگر این حیوانات کوچک هیچ آسیبی نمی‌بینند اما باید بدانید که برچسب «بدون تست حیوانی» فقط مربوط به فرآیند تولید در کارخانه‌ی تولیدکننده‌ی نهایی است و شامل تولیدکنندگان مواد اولیه نمی‌شود.

مؤثرترین روش برای جلوگیری از این موضوع جایگزینی مواد طبیعی با محصولات تجاری است. با انجام کارهای کوچک اما تأثیرگذاری که در این مطلب عنوان کردیم می‌توانیم با هم قدم بزرگی برای نجات جان حیواناتی مانند رالف برداریم. تغییر سبک زندگی و توجه به تولید زباله‌ی کمتر یکی دیگر از روش‌های نجات جان حیوانات و جلوگیری از نابودی طبیعت است. در این مطلب روش‌هایی برای تغییر سبک زندگی به سبک زندگی بدون پسماند ارائه کردیم که می‌تواند به شما برای شروع این تغییر کمک کند.

اگر دوست دارید بیشتر درباره‌ی این سبک از زندگی بدانید و مصرف مواد طبیعی را جایگزین مواد شیمیایی، حتی محصولات بدون تست حیوانی، کنید لطفا در قسمت کامنت‌ها بنویسید.

منابع: FDA ، skinkraftبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۷ دیدگاه
 1. ارسو

  سلام
  ممنون میشم انقضای محصولاتی که تو خونه میشه تهیه کرد رو لطف کنید، بطور مثال اسپری موی گلاب و روغن آووکادویی که پیشتر آموزش دادید

 2. مهدی

  این باید خانما با دقت نگاه کنن ببینم برا بزک دوزکشون حیوونا به فنا میرن وقتی خدا زیبایی طبیعی داده چه نیازیه به لوازم آرایشی زیبایی تو سادگی

  1. هستی

   دقت کنید فقط تو لوازم آرایشی نیست، تو شوینده ها و پاک کننده و خیلی از محصولات دیگه هم موادی هست که اون رو روی حیوانات ازمایش میکنن، کمی سواد و مطالعه قبل زدن حرف داشته باشین بد نیست

 3. س.فرامرزی

  واقعا متاسفام از این همه ظلمی که بخاطر کسب درآمدبعضی شرکتها در حق حیوانات میشه مخصوصا بخاطر لوازم ارایش من خود بشخصه از تعداد خانمهایی هستم که کمترین استفاده از لوازم آرایش دارم ودوست دارم از نکات وراهکارهای شما استفاده کنم .ممنونم

 4. یه بنده خدا

  واقعا خیلی دلم گرفت، من چند ماه پیش یه کانسیلر خریده بودم با یه ژل مو و وقتی توی اپلیکیشن بانی فریی زدم ببینم تست حیوانی شدن جوابش مثبت درومد و اینقدر ناراحت شدم که خدا میدونه به خودم قول دادم هر موقع خواستم لوازم آرایش بگیرم اول چک کنم ببینم تست حیوانی شده اند یا نه بعد بخرم

 5. نرگس

  اونم میتونه مادر باشه
  و تو اونو از بچهاش که چشم براهش میدپزدیو کمکم میکشه و اون نمیتونه داد بزنه این کارو با من نکن به من رحم کن
  نمیتونه فوش بده داد بزنه فقط میتونه منتظر بمونه کاملا ناامید منتظر بمونه
  موجود کثیف انسان جایگاه بالای داره خودت جزو انسان ها حساب نکن اگه میتونی بهشون اسیب بزنی

 6. Ali

  به نظر من تعصب خوردن فایده ای نداره اگه میخواهید به حیوانات کمک کنید این رو به اشتراک بزارید تا به دست همه برسه

 7. Taymaz

  واقعا که
  اگه جرعت دارید این رو، روی خودتون هم آزمایش کنید
  من خودم عاشق طبیعت و حیواناتم(حتی حیوانات وحشی)
  لطفا هر کی میتونه این پیام رو نشر بده

 8. Taymaz

  واقعا بی رحمه
  جرعت دارید این ها رو،روی خودتون آزمایش کنید
  مثلا بالا مرتبه ترین جانداران،انسان ها هستند

 9. سارینا

  سلام من عاشق رژ لب و خط چشم و اینا بودم و چند وقت پیش این فیلم رو نصفه دیدم اما نفهمیده چیشد.اما حالا که دیدم واقعا دلم سوخت،شک تو چشام حلقه زده و حالا خیلی بدم از لوازم ارایشی میاد.من نمی دونستم اینا روی حیوانات ازمایش میشن وگر نه استفاده نمی کردم.من ۱۰ سالمه و یک بار خرگوش داشتم.من اونا رو دوست دارم و نمیخوام بهشون اسیب بزنم. بیاید همه کمک کنیم و جون حیوان هارو نجات بدیم

 10. طاها

  سلام این شیطانی است و چشم راست کور است و فقط چشم چپ دارد و این نماد شیطانی است

  1. nobody

   شیطان رو در خودت ببین….

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما