فضاپیمای باری نورثروپ گرامن سفر جدید خود را از ایستگاه فضایی آغاز کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
جدایش فضاپیمای باری سیگنوس از ایستگاه فضایی بین‌لمللی

جدیدترین فضاپیمای باری سیگنوس پس از چندین ماه اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی و تحویل تجهیزات، شب گذشته این آزمایشگاه مداری را برای انجام یک آزمایش جدید ترک کرد.

فضاپیمای تدارکاتی سیگنوس با شماره‌ی «نورثروپ گرامن ان‌جی-۱۶» (Northrop Grumman NG-16) در ساعت ۱۱:۰۱ منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۹:۳۱ به وقت تهران) در حالی که همراه با ایستگاه فضایی بر فراز اقیانوس آرام جنوبی حرکت می‌کرد، توسط مرکز کنترل ناسا از بازوی رباتیک جدا شد و در ادامه‌ی عملیات دور شدن از ایستگاه، زیر نظر «ماتیاس مورر» (Matthias Maurer) فضانورد آژانس فضایی اروپا که با کپسول کرو-۳ دراگون اسپیس‌ایکس تازه به ایستگاه رسیده است، پیش رفت.

سیگنوس مستقیما به زمین بازنمی‌گردد بلکه چندین هفته را در مدار زمین سپری خواهد کرد تا سرانجام ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) دوباره وارد جو زمین شود. در این مدت کنترل‌کننده‌های زمینی، آزمایش کاوشگر ورود مجدد کنتاکی را پیش می‌برند که جدیدترین آزمایش از سری آزمایش‌های خودکاری است که در هفته‌های آخر مأموریت‌های سیگنوس انجام می‌شود.

ناسا گفت: «این آزمایش جدید یک سیستم حفاظت حرارتی برای فضاپیماها و محموله‌های آن‌ها را هنگام ورود مجدد به جو زمین نشان می‌دهد که تکرار آن در شبیه‌سازی‌های زمینی دشوار است.»

فضاپیمای «سیگنوس» (Cygnus) 12 آگوست (۲۱ مرداد) به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسیده بود و بزرگ‌ترین محموله‌ی خود را با حدود ۴ تن تحویل داده بود. فضاپیمای این مأموریت به افتخار نخستین فضانورد آسیایی-آمریکایی «الیسون انیزوکا» (Ellison Onuzuka) که همراه با شش فضانورد دیگر در فاجعه‌ی شاتل چلنجر در سال ۱۹۸۶ میلادی کشته شد، نام گرفته بود.

لحظاتی پیش از جدایش فضاپیمای سیگنوس MS-16 از ایستگاه فضایی

لحظاتی پیش از جدایش فضاپیمای سیگنوس MS-16 از ایستگاه فضایی
CreditL NASA

بیش از ۳۷۲۰ کیلوگرم تدارکات، تجهیزات، آزمایش‌ها و وسایل لازم فضانوردان در این مأموریت به ایستگاه رسید. این محموله شامل سخت‌افزار جدید زداینده‌ی کربن دی‌اکسید برای اطمینان از هوای قابل تنفس و همچنین تجهیزاتی برای آرایه‌های خورشیدی به‌روز شده‌ی ایستگاه بود. علاوه بر این آزمایش‌هایی مانند یک قالب لجن (یک لکه‌ی بدون مغز) و دو کیت بررسی سلول‌های ماهیچه‌ای انسان در فضا هم به مدار زمین فرستاده شده بودند.

این مأموریت پانزدهمین پرتاب عملیاتی نورثروپ گرامن برای تأمین تجهیزات لازم ایستگاه فضایی بین‌المللی از سال ۲۰۱۴ بود. پرتاب‌های اولیه از سوی شرکت‌های «اوربیتال ساینسز» (Orbital Sciences) و «اوربیتال ای‌تی‌کی» (Orbital ATK) که بعدا توسط نورثروپ گرامن خریداری شدند، نظارت می‌شدند.

«استیو کرین» (Steve Krein) نایب رییس بخش غیرنظامی و تجاری نورثروپ گرامن گفت: «سامانه‌ی سیگنوس از یک سرویس تحویل محموله به یک پلتفرم علمی با کارایی بالا تبدیل شده است. ما به توسعه‌ی این قابلیت‌ها ادامه می‌دهیم تا شامل نصب سیستم‌های کنترل محیطی و دیگر ارتقاهای لازم برای پشتیبانی از پایگاه سکونت و تدارکات (Habitation and Logistics Outpost) در مدار ماه یا هالو (HALO) باشد.»

در همین حال فضاپیمای باری بعدی آمریکا که به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد رسید، کپسول کارگو دراگون اسپیس‌ایکس خواهد بود که قرار است اواخر دسامبر (اوایل دی) پرتاب شود.

عکس کاور: جدایش فضاپیمای باری سیگنوس از ایستگاه فضایی بین‌لمللی
Credit: NASA

منبع: Spaceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما