سریال «دردویل: تولد دوباره»؛ زمینه‌سازی مارول برای معرفی قهرمانان خیابانی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
سریال دردویل: تولد دوباره

سریال «دردویل: تولد دوباره» (Daredevil: Born Again) هواداران را در رابطه با حضور پررنگ‌تر قهرمانان خیابانی در دنیای سینمایی مارول هیجان‌زده کرده است. برای سال‌ها دنیای سینمایی مارول قهرمانان کیهانی و دیگر موجودات ابرقدرت را با توطئه‌هایی که سراسر جهان و یا حتی جهان‌ها را در بر می‌گرفت، به نمایش می‌گذاشت. با این حال در فاز پنجم، داستان‌های مارول تمرکز بیشتری روی قهرمانان خیابانی خواهند داشت. روندی که با شیطان محله هلز کیچن آغاز می‌شود.

در سریال «دردویل: تولد دوباره» که پخش آن مدتی به تعویق افتاد همچنین شاهد بازگشت چند شخصیت دیگر از سریال‌های نتفلیکس مارول خواهیم بود، از جمله شخصیت‌های محبوبی مانند پانیشر و کینگ‌پین. بازگشت این شخصیت‌ها در سریال «دردویل: تولد دوباره» هواداران را نسبت به بازگشت باقی قهرمانان سریال‌های نتفلیکس امیدوار کرده و احتمال حضور دوباره گروه مدافعان (The Defenders) را بالا برده است. بازگشت این شخصیت‌ها و ایفای نقش آن‌ها در راستای داستان کلان دنیای سینمایی مارول، تصویر باجزئیاتی از جرم و جنایت در خیابان‌های دنیای مارول ارائه خواهد کرد. اما چگونه می‌توان همه این شخصیت‌ها را کنار هم قرار داد؟

سریال «دردویل: تولد دوباره» زمینه را برای بازگشت «مدافعان» مهیا می‌کند

مدافعان سریال دردویل تولد دوباره

سریال «دردویل: تولد دوباره» یکی از پروژه‌های مهم دنیای سینمایی مارول به شمار می‌آید. از آنجایی که این سریال ارتباط مستقیمی با باقی سریال‌های نتفلیکس مارول دارد، می‌تواند نقش کلیدی‌ای در بازگرداندن شخصیت‌های آن سریال‌ها ایفا کند. سریال اصلی «دردویل» (Daredevil) پس از انتشار سریال «مأموران شیلد» (Agents of S.H.I.E.L.D) عصر جدیدی از سریال‌های تلویزیونی مارول را آغاز کرد که با استقبال بی‌سابقه مخاطبان همراه بود. در سال ۲۰۱۳ سریال «دردویل» به لطف داستان، شخصیت‌پردازی و اکشن خیره‌کننده به عنوان یک سریال مستقل نقدهای تحسین‌برانگیزی دریافت کرد.

این سریال علاوه بر اینکه یک قطعه درخشان از آثار لایو اکشن مارول به شمار می‌آید، برخی از مشهورترین قهرمانان این فرنچایز را نیز به نمایش می‌گذارد. یکی از این قهرمانان (در اصل ضدقهرمان) پانیشر است که در سریال «دردویل: تولد دوباره» به طور رسمی به دنیای سینمایی مارول ورود خواهد کرد. مت مورداک در سریال اختصاصی خود «دردویل» با افرادی مانند لوک کیج، جسیکا جونز و آیرون‌ فیست ملاقات کرد و به این ترتیب گروه مدافعان شکل گرفت.

این گروه پارتیزانی در شبکه نتفلیکس صاحب سریال اختصاصی خود شد. با این حال نتوانست اثری از خود به جای بگذارد و تنها برای یک فصل ادامه پیدا کرد. سریال «مدافعان» کم‌ایراد نبود. صحنه‌های اکشن این سریال ضعیف بود و سبک بصری آن با سریال‌های هم‌رده خود برابری نمی‌کرد. با این حال گروه مدافعان شیمی جذابی داشت و هواداران به تک‌ تک شخصیت‌های گروه اهمیت می‌دادند. حتی با وجود اینکه شخصیت‌هایی مانند لوک کیج و آیرون فیست سریال‌های خوب و باکیفیتی نداشتند. به همین دلیل است که با ظاهر شدن دوباره دردویل در دنیای سینمایی مارول، هواداران هیجان‌زده شده‌اند و برای بازگشت باقی شخصیت‌ها لحظه شماری می‌کنند.

مانند گذشته، سریال جدید «دردویل: تولد دوباره» می‌تواند در سریال‌های تلویزیونی مارول انقلابی به پا کند. قهرمانان خیابانی و حومه شهری مارول نیاز به یک شخصیت برجسته دارند تا روایت جمعی‌شان را پیش ببرد، و مت مورداک، مردی که هرگز نمی‌ترسد، قطعاً توانایی این کار را خواهد داشت. علاوه بر این خیابان‌های مارول به قهرمانان بیشتری نیاز دارند تا بتوانند همراه با دردویل به مبارزه علیه جرم و جنایت بپردازند. بهترین گزینه بازگشت گروه مدافعان است. با این حال آن‌ها تنها قهرمانان خیابانی مارول نخواهند بود که به دنیای سینمایی مارول می‌پیوندند. بنابراین دنیای سینمایی مارول از چه طریقی این قهرمانان جدید را ساماندهی می‌کند و با دنیای بزرگ و وسیع خود تطبیق می‌دهد؟

گروه مدافعان می‌توانند زمینه‌ساز طرح «قهرمانانی برای استخدام» باشند

قهرمانانی برای استخدام

گروه مدافعان به اندازه‌ای بزرگ نیست که بتوان همه قهرمانان خیابانی مارول را در آن جا داد. با این وجود جایگزینی وجود دارد که به این شخصیت‌ها اجازه می‌دهد نقش بزرگ‌تری ایفا کنند. این جایگزین را در کمیک‌های مارول دیده‌ایم، «قهرمانانی برای استخدام» (Heroes for Hire) که سال ۱۹۷۸ به دست اد هانیگان و لی الیاس خلق شد. این طرح با لوک کیج آغاز شد که خدمات حفاظتی و تحقیقاتی ارائه می‌کرد. درنهایت قهرمانانی برای استخدام به یک سازمان یا شرکت تبدیل شد که لوک کیج در کنار دنی رند (آیرون فیست) مالک‌های آن بودند.

طرح قهرمانانی برای استخدام روی قربانیان عادی و همه روزه‌ی جرم و جنایت تمرکز دارد و با شهروند متوسطی که نیاز مبرم به کمک دارد سر و کار دارد. بهترین راه برای نشان دادن نیت خوب قهرمانانی مانند لوک کیج، آیرون فیست و دردویل این است که در چنین طرحی مشارکت کنند. یکی از بهترین مثال‌ها خود دردویل است. قهرمانی که شب‌ها با اقدامات خشونت‌آمیز خود با جرم و جنایت مبارزه می‌کند و در عین حال روزها با هویت خود، مت مورداک، در قامت یک وکیل حمایت قانونی خود را به قربانیان ارائه می‌دهد.

با طرح «قهرمانانی برای استخدام» قهرمانان خیابانی مارول می‌توانند در داستان‌های بزرگ‌تر دنیای سینمایی مارول نقش‌آفرینی کنند، برای مثال پروژه بزرگی مانند «انتقام‌جویان: جنگ‌های پنهان» می‌تواند چنین قهرمانانی را به تصویر بکشد. شخصیت‌های عضو این طرح می‌توانند در سریال‌های اختصاصی خود خط داستان مجزای خود را دنبال کرده و آن را جلو ببرند و همزمان در داستان‌های بزرگ‌تر نقش داشته باشند. چنین طرحی این امکان را به استودیو مارول می‌دهد تا وقتی انتقام‌جویان مشغول تهدیدات کیهانی و چندجهانی است، یک گروه جایگزین برای نجات شهرها داشته باشد.

«قهرمانانی برای استخدام» به ادغام قهرمانان خیابانی با سایر شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول کمک می‌کند

قهرمانان خیابانی سریال دردویل تولد دوباره

با وجود اینکه طرح قهرمانانی برای استخدام با لوک کیج و آیرون فیست شروع می‌شود، اما در طول سال‌ها و شکل‌گیری گروه‌های مختلف، اعضا و رهبران این طرح بارها عوض شده‌اند. در طول فعالیت گروه در سال ۱۹۹۶ این طرح به دست مشعل انسانی (The Human Torch) ایجاد شد که رهبری افرادی مانند شی هالک، مرد مورچه‌ای، شوالیه سیاه و دیگران را به عهده داشت. سایر نسخه‌های این گروه شامل قهرمانانی از جمله بیوه سیاه، فالکون، مرد عنکبوتی، گربه سیاه، ددپول، پلنگ سیاه و بسیاری دیگر می‌شود.

به موازای قهرمانانی برای استخدام می‌توان گروه مشابهی ایجاد کرد که مانند یک پل بین قهرمانان خیابانی و ابرقهرمانان مارول عمل می‌کند و در رویدادهایی که موجودیت جهان تهدید می‌شود، آن‌ها را گرد هم می‌آورد. علاوه بر همه این‌ها قهرمانانی برای استخدام می‌تواند قهرمانانی را جذب خود کند که در هیچ یک از گروه‌های انتقام‌جویان، مردان ایکس و یا تاندربولت‌ها نمی‌گنجند.

این گروه همچنین به استودیو مارول اجازه می‌دهد تا سطوح قدرت متفاوتی را در دنیای سینمایی مارول به نمایش بگذارد. در حالی که تهدیدات جهانی مانند گالاکتوس، کانگ فاتح و دکتر دووم نیاز به مداخله انتقام‌جویان دارد، گروه قهرمانانی برای استخدام می‌تواند با خطراتی که شهرهای بزرگ را تهدید می‌کند روبه‌رو شود.

منبع: CBR

راهنمای تماشای سریال


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما