بزرگترین سوالاتی که سریال «دردویل: تولد دوباره» باید به آن‌ها پاسخ دهد

۹ شهریور ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
دردویل: تولد دوباره

نتفلیکس و مارول سال ۲۰۱۵ مشارکتی را برای به وجودآوردن نسل جدیدی از آثار تلویزیونی ابرقهرمانی آغاز کردند تا سریال‌هایی پخته‌تر نسبت به آثار گذشته بسازند. طرفداران و منتقدان به دلیل صحنه‌های اکشن باورنکردنی دنیای کمانداران، آن را تحسین می‌کردند اما این آثار هیچ ربطی به دردویل نداشتند و «دردویل» در واقع فقط سکوی پرتابی برای ایجاد یک جهان بزرگ‌تر یا حداقل بخش کوچکی از یک جهان از قبل آماده بود.

دردویل و سایر مدافعان با ارجاعات گاه به گاه به انتقام‌جویان و دنیای سینمایی بزرگ‌تر مارول، گوشه‌ای از این جهان را جدا کردند و آن را متعلق به خود ساختند. سریال «دردویل» آن‌قدر خوب عمل کرد که حتی یک اسپین‌آف به نام «مجازاتگر» از آن ساخته شد که حول محور ماجراجویی‌های فرانک کسل (جان برنتال) پس از فصل دوم «دردویل» بود.

سریال‌های جسیکا جونز، لوک کیج، آیرون فیست و دردویل همگی لغو شدند اما طرفداران مت مورداک با بازی چارلی کاکس و ویلسون فیسک با بازی وینسنت دونوفریو با نام مستعار کینگ‌پین را دوست داشتند و این بازیگران را نماینده قطعی این شخصیت‌ها می‌دانستند. این مسئله در نهایت منجر به بازگشت کاکس به عنوان مورداک به دنیای سینمایی مارول (و با لباسی جدید) در فیلم «مرد عنکبوتی: راهی به خانه نیست» و سریال فعلی «شی‌هالک: وکیل دادگستری» شد.

کینگ‌پین نیز در نقش یک شرور اصلی در سریال «هاوک‌آی» به این فرانچایز بازگشت. علاوه بر این، هم دردویل و هم کینگ‌پین قرار است در اسپین‌آف «اکو» نیز حضور داشته باشند. این شخصیت‌ها با وجود این که سریال اختصاصی‌شان از قبل به پایان رسیده هم‌چنان موثر باقی مانده‌اند. البته حالا کوین فایگی و کمپانی او یک سریال ۱۸ قسمتی جدید به نام «دردویل: تولد دوباره» را معرفی کرده‌اند که باید به سوالات مهمی پاسخ دهد.

آیا رقابت دردویل و کینگ‌پین ادامه دارد؟

دردویل: تولد دوباره

دردویل و کینگ‌پین به طور رسمی در دنیای سینمایی مارول ظاهر شده‌اند اما هنوز شاهد تعامل آن‌ها در خارج از سریال قبلی نتفلیکس نبوده‌ایم. مشخص نیست که دردویل در دنیای «تولد دوباره» چه نقشی خواهد داشت اما شکی نیست که رقابت بین ویلسون فیسک و مت مورداک مانند همیشه جذاب خواهد بود. نقش‌های مربوطه آن‌ها در داستان اصلی فرانک میلر به تاریخچه آن‌ها در کمیک‌بوک‌ها برمی‌گردد. پس این مجموعه به بررسی درگیری بین این دو کاراکتر ادامه خواهد داد.

یکی از چیزهایی که سریال «دردویل» نتفلیکس را در ابتدا بسیار جالب جلوه داد، همین توطئه‌ها و نقشه‌های ویلسون فیسک بود و فصل سوم آن تا حدی به داستان تولد دوباره میلر مرتبط‌ است و کینگ‌پین به زندگی مت برمی‌گردد، با این تفاوت که این بار درست مانند داستان کمیک‌بوک‌ها از هویت مخفی او آگاه است. سریال «دردویل» واقعا به دلیل دشمنی جالب دردویل و فیسک قوی ظاهر شد و فقط باید امیدوار باشیم که این خط داستانی در «تولد دوباره» نیز ادامه یابد. به علاوه، اگر سریال جدید هم‌چنان به داستان نسخه اصلی گره خورده باشد، پس کینگ‌پین هنوز راز مت را می‌داند.

نلسون و مورداک هم‌چنان بهترین تیم حقوقی در آشپزخانه جهنمی‌اند؟

دردویل: تولد دوباره

بدون مت مورداک، دردویلی هم وجود ندارد و بخشی از جذابیت این شخصیت (علاوه بر ظاهر زیبایش) به این برمی‌گردد که او هم در لباس ابرقهرمانی و هم در لباس عادی یک قهرمان است. مورداک به عنوان یک وکیل نابینا، خود را کاملا متعهد به مردم کرده و امیدوار است که محله خود را به مکانی بهتر تبدیل کند. طبیعتا او به تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و اغلب بهترین دوستش فاگی نلسون (با بازی الدن هنسون) در کنار او قرار دارد و آن‌ها با هم برای حمایت از مظلومان تلاش می‌کنند.

فاگی یکی از بزرگ‌ترین یاوران مت در «دردویل» بود و مرداک بدون دوست صمیمی خود، اغلب در قالب هویت شیطان نگهبان غرق می‌شد. در واقع، تمام فصول «دردویل» شامل یک خط داستانی آشناست که در آن، مت خود را مانند یک معتاد آدرنالین به دردویل می‌بازد و فاگی نیز سعی می‌کند تا دوستش را به واقعیت بازگرداند. اگر دردویل واقعا در دنیای سینمایی مارول دوباره متولد شود، باید زندگی خود را در کنار وفادارترین دوستش ادامه دهد.

نقش کارن پیج در داستان؟

دردویل: تولد دوباره

کارن پیج بخش بزرگی از داستان اصلی «تولد دوباره» بود که در یک اتفاق تلخ، هویت مخفی مت مورداک را به عنوان دردویل به ویلسون فیسک لو داد تا نیاز خود به مواد مخدر را برطرف کند. البته همه چیز تا پایان داستان برای مت و کارن درست پیش رفت اما عشق آن‌ها دوام نیاورد و شاید مقصر این موضوع شیطان نگهبان با بازی کوین اسمیت بود. راستش را بخواهید، کمیک‌های مارول پتانسیل کارن پیج را هدر دادند اما سریال «دردویل» نتفلیکس در نهایت آن را اصلاح کرد.

کارن پیج با بازی دبورا آن ول در سریال نتفلیکس، از منشی پذیرش نلسون و مرداک به یک وکیل آماتور تبدیل می‌شود و همین تغییر، این شخصیت را به فردی بسیار جالب‌تر (و مستقل‌تر) از کمیک‌بوک‌ها تبدیل می‌کند. طرفداران قطعا دوست دارند دوباره این نسخه از کارن را ببینند. او تا حد زیادی در داستان تولد دوباره نقشی محوری دارد و امیدواریم بتوانیم به نوعی نسخه ول از این شخصیت را باز هم در سریال جدید دردویل داشته باشیم.

کینگ‌پین چگونه به قدرت رسید؟

دردویل: تولد دوباره

کینگ‌پین در سریال «هاوک‌آی» به عنوان رهبر بزرگ یک باند جنایتکار در نیویورک معرفی شد. او به همراه گروهی از افراد مسلح، با کلینت بارتون (جرمی رنر) و کیت بیشاپ (هیلی استاینفلد) از کمانداران محبوب انتقام‌جویان مبارزه کرد. فیسک در طول این رویارویی، قهرمانان انتقام‌جویان را به راحتی شکست داد و حتی زحمت زیادی هم به خودش نداد. این خط داستانی یک انحراف گسترده از نسخه اصلی دردویل محسوب می‌شود و مشخص نیست که او چگونه به چنین جایگاهی رسیده است.

البته که به قدرت رسیدن کینگ‌پین در دنیای سینمایی مارول همان چیزی است که ما دوست داریم بیشتر در «دردویل: تولد دوباره» مورد بررسی قرار بگیرد و باید بدانیم که او چگونه از زندان برمی‌گردد و به رهبر باندی جنایی تبدیل می‌شود. باید گفت که سریال‌های نتفلیکس و دیزنی‌پلاس فراتر از یک شخصیت مشابه هستند اما اگر آن‌ها به هم مرتبط‌ نیستند، پس ما حداقل دوست داریم بدانیم که ویلسون فیسک چگونه چنین ثروتی به دست آورده و چرا این‌قدر قوی است.

بازگشت نیمی از جهان پس از بشکن تانوس چه تاثیری بر آشپزخانه جهنمی گذاشت؟

دردویل: تولد دوباره

چیزی که هنوز چندان در سراسر دنیای سینمایی مارول به آن پرداخته نشده، تاثیرات ماندگار بازگشت نیمی از افراد جهان پنج سال پس از بشکن تانوس است که حتی در فیلم‌های «انتقام‌جویان: بازی پایانی» و «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» نیز مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. هنگامی که انتقام‌جویان و متحدانشان با تایتان دیوانه، تانوس (جاش برولین) برای سرنوشت جهان می‌جنگیدند، در ابتدا شکست خوردند که باعث مرگ افراد بی‌شماری در سراسر کهکشان شد. تاثیرات بازگشت آن‌ها خیلی کوتاه در «مرد عنکبوتی: دور از خانه» و «وانداویژن» مورد اشاره قرار گرفت اما پیامدهای این اتفاق فراتر از حماسه بی‌نهایت است.

از دست دادن نیمی از جهان و بازگرداندن آن‌ها دوباره پس از پنج سال، بدون شک تاثیری جدی بر آشپزخانه جهنمی و احتمالا بر زندگی شخصی مت مورداک داشته است. آیا دردویل جزو افراد بازگشتی بود؟ آیا این خلاء همان فرصتی بود که به کینگ‌پین اجازه داد تا قدرت را به دست بگیرد؟ آیا اوضاع آشپزخانه جهنمی در طی این مدت بدتر شد یا مردم با هم متحد شدند و شرایط را تغییر دادند؟ قطعا احتمالات زیادی برای بررسی وجود دارد!

سرنوشت بولز‌آی؟

دردویل: تولد دوباره

فصل سوم سریال مشهور نتفلیکس شخصیتی به نام بنجامین پوینت‌دکستر (ویلسون بتل) را معرفی کرد که فیسک دقیقا مانند داستان اصلی تولد دوباره از او برای قتل دردویل استفاده کرد (البته داستان اصلی دارای یک نیروی متعصب و ابرسربازی به نام نوک در نقش دردویل جعلی نیز بود). دکس به عنوان دشمنی شجاع و بی‌باک و با لقب بولزآی، پتانسیل این را داشت که به قاتل مارول در فصل‌های بعدی سریال نتفلیکس تبدیل شود اما این مجموعه لغو شد. با این حال، او یکی از عناصر برجسته فصل سوم سریال بود اما سرنوشتش نامشخص باقی ماند.

فیلم «صاعقه‌ها» در راه است و به نظر می‌رسد که بولزآی در نهایت به طور رسمی در دنیای سینمایی مارول ظاهر خواهد شد، زیرا او از قبل بخشی از جوخه انتحار مارول بوده است. وی در کمیک‌بوک اصلی تولد دوباره نقشی ندارد اما این شخصیت می‌تواند بار دیگر نیز در این داستان ظاهر شود، چرا که طرفداران او را دوست دارند. طرفداران هم‌چنین هرگز نسخه‌ای کاملا کمیک از این شخصیت را در آثار لایواکشن ندیده‌اند (اگرچه کالین فارل چندان بد نبود) و «دردویل: تولد دوباره» بهترین فرصت برای معرفی این کاراکتر است.

کلنجار مت با ایمان و دین ادامه خواهد داشت؟

دردویل: تولد دوباره

یکی از نکات جالب «دردویل»، ایمان سفت و سخت کاتولیک مت مورداک است که حتی در زمان کلنجار او با خدا و دین، بخشی ثابت از زندگی او باقی می‌ماند. مت که در نهایت شرایط خود را به خواست خدا و اعمال خود به عنوان دردویل را در راه خدا می‌داند، مردی محسوب می‌شود که شخصیتش آمیزه‌ای از اعتقادات شخصی و مذهبی است. سریال «دردویل» نتفلیکس مانند «شوالیه ماه» که عمیقا به اساطیر مصری می‌پردازد، تمام فصل سوم را صرف پرداختن به موضوع ایمان مت پس از نابودی تقریبی زندگی وی کرد.

سریال جدید با عنوان «تولد دوباره» مطمئنا دارای ارجاعاتی به ایمان خاص مسیحی این شخصیت است و او احتمالا باز هم در جهت ایجاد تعادل بین ایمان خود و کار و حرفه‌اش تلاش خواهد کرد. با این حال، ایمان بخشی از کاراکتر مت مورداک یا همان دردویل است و روایت داستانی درباره دردویل بدون اشاره به دین یا کلنجار او با حفظ اعتقادش به خدا، امکان‌پذیر نیست.

«دردویل: تولد دوباره» چگونه با دیگر سریال‌های نتفلیکس ارتباط پیدا می‌کند؟

دردویل: تولد دوباره

بزرگ‌ترین سوال همه درباره «دردویل: تولد دوباره» این است که آیا سریال جدید دردویل ادامه سریال قبلی در نتفلیکس خواهد بود یا نه. اگر این‌گونه باشد کاراکترهایی مانند جسیکا جونز، مجازاتگر، لوک کیج و آیرون‌فیست، بدون در نظر گرفتن مجموعه مدافعان، همه به طور رسمی در قالب دنیای سینمایی مارول وجود خواهند داشت.

البته حتی با وجود این که چارلی کاکس و وینسنت دونوفریو همان کاراکترهای قبلی خود هستند هیچ تضمینی برای تداوم «تولد دوباره» در ادامه سریال‌های نتفلیکس وجود ندارد اما می‌توان امیدوار بود که مت مرداک همان دردویلی باشد که سال‌ها قبل از حضورش در «راهی به خانه نیست» با او آشنا شده‌ایم. البته باید گفت که «دردویل: تولد دوباره» یکی از مورد انتظارترین پروژه‌های استودیوی مارول است و بازگشت این شخصیت به تلویزیون مطمئنا ارزش انتظار را دارد!

منبع: collider

راهنمای تماشای سریال
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه