۱۰ دلیل برای اینکه بتمن می‌توانست ابرقهرمانی مناسب برای مارول باشد

۲۴ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

بتمن شاید معروف‌ترین شخصیت دنیای مارول باشد و او این شهرت را مدیون پشتوانه‌های داستانی و شخصیت‌پردازی کتاب‌های کمیک است. بتمن مشهورترین شخصیت دنیای مارول و احتمالا محبوب‌ترین ابرقهرمان تاریخ است. از ۱۹۳۹، طرفداران زیادی توانسته‌اند در چهارچوب‌های هنری مختلف، همراه شدن با بتمن را تجربه کنند.

خانه‌ی اصلی بتمن، همیشه کتاب‌های کمیک بوده و دی‌سی از این قهرمان خود، استفاده‌های فراوانی برده و هر ماه، بیش از هر شخصیت دیگری، کمیک‌های بتمن را به چاپ رسانده است. بتمن یکی از قهرمان‌های دنیای دی‌سی است و به خوبی در آن می‌درخشد، اما اگر از نزدیک، نگاهی دقیق‌تر بیاندازیم، می‌توان نکات زیادی را پیدا کرد که او را شبیه به قهرمان مناسب‌تری برای دنیای مارول می‌کند.

۱۰. شخصیت انسانی او، برای دنیای مارول مناسب‌تر است

دی‌سی، سرزمین ابرقهرمان‌های افسانه‌ای است. سوپرمن نسخه‌ی امروزی قهرمان‌های تاریخی‌ای مانند هرکول، آرتور و گیلگمش است، زن شگفت‌انگیز تماما پیچیده‌شده در افسانه‌های یونانی است و قهرمان‌هایی مانند فلش، فانوس سبز و مارشن من‌هانتر، همگی دارای قدرت‌های فرازمینی هستند.

در سمت دیگر، بتمن اما مردی پولدار است که به‌جز هوش و اسکناس، قدرت دیگری ندارد. قهرمان‌های مارول در مقایسه با رقیبان خود، قهرمان‌های ضعیفتری هستند و مانند بتمن، بسیاری از آن‌ها، جز هوش و مهارت‌های اکتسابی و اسکناس، به چیز دیگری متکی نیستند. شخصیت انسانی بتمن، او را بیش از هرچیز، شبیه به قهرمان‌های دنیای مارول کرده است.

۹. سختی‌های او، بیش‌تر شبیه به سختی‌های قهرمان‌های مارول است

از آن‌جایی که قهرمان‌های دی‌سی، افسانه‌ای‌تر هستند، انگیزه‌ها و شخصیت‌سازی آن‌ها هم در همین چهارچوب شکل گرفته است. قهرمان‌های دی‌سی معمولا بسیار ساده‌تر از همتایان خود در دنیای مارول هستند؛ این به معنای آن نیست که قهرمان‌های مارول بهتر هستند، اما شخصیت آن‌ها، به شیوه‌های فراوانی، دارای پیچیدگی‌های بیشتری می‌باشند.

بتمن اما با دیگر قهرمان‌های دنیای دی‌سی تفاوت دارد و به همین دلیل است که می‌توانست در دنیای مارول حضور داشته باشد. ویژگی‌های اخلاقی بتمن و آن‌گونه که او بار همه‌چیز را به دوش می‌کشد، بیش از این که شبیه به قهرمان های دنیای دی‌سی باشد، شبیه به شخصیت‌های دنیای مارول است.

بتمن قهرمانی است که در دنیایی سخت و نفس‌گیر زندگی می‌کند و به جز خودش و اشتباهاتش به چیز دیگری نمی‌اندیشد؛ به همین دلیل است که او می‌توانست یک قهرمان مناسب برای دنیای مارول باشد.

۸. او یک دانشمند است و ابرقهرمان‌های دانشمند، متعلق به دنیای مارول هستند

بتمن برای به انجام رساندن ماموریت خود، مطالعات زیادی انجام داده است. او تبیدل به یک ورزشکار حرفه‌ای در زمینه‌ی هنرهای رزمی، یک کارآگاه باهوش و استاد علوم مختلف شده است. او یک متخصص شیمی، مهندسی، علوم رایانه‌ای و بسیاری دیگر از زمینه‌های علمی است.

دی‌سی هم چند شخصیت باهوش دانشمند دارد، اما مارول شهرت زیادی برای ابرقهرمان‌های دانشمند خود کسب کرده است. عصر نقره‌ای مارول، برپایه‌ی قهرمان‌های دانشمند مانند رید ریچاردز، تونی استارک، هنک پیم و بروس بنر شکل گرفته است. قدرت علمی بتمن، خیلی بیش از این که شبیه به شخصیت‌های دی‌سی باشد، شبیه به شخصیت‌‌های مارول است.

۷. جای بتمن، در گروه ایلومیناتی، خالی است

ایلومیناتی ترکیبی از بزرگ‌ترین رهبران مارول است که در گروهی گرد هم آمده‌اند و در پشت‌پرده، تلاش می‌کنند دنیا را نجات دهند. حضور بعضی از شخصیت‌ها مانند مرد آهنی و رید ریچاردز در این گروه، همیشه غیر منطقی به نظر می‌رسید، اما یکی از شخصیت‌هایی که بسیار خوب می‌توانست در این گروه جای بگیرد، بتمن است.

برای مدتی طولانی طی دهه‌ی ۲۰۰۰ میلادی، بتمن به تنهایی نقش گروه ایلومیناتی را در دنیای دی‌سی بازی می‌کرد و کارهایی انجام می‌داد که به نظر خودش، برای ابرقهرمان‌ها و جامعه مناسب هستند.

اگر بتمن یکی از شخصیت‌های دنیای مارول بود و گروه ایلومیناتی را خودش پایه‌گذاری می‌کرد، همه‌چیز منطقی‌تر می‌بود. او ایلومیناتی دی‌سی بود، پیش از این که مارول به فکر ساختن یک گروه ایلومیناتی بیافتد.

۶. پلنگ سیاه و بتمن، می‌توانستند یک تیم خارق العاده باشند

پلنگ سیاه، یک ابرقهرمان ذاتی است. واکاندا پیشرفته‌ترین مرکز تکنولوژی جهان است و تی‌چالا از کودکی آموزش دیده است تا تبدیل به یک انسان کامل شود. اگر بتمن در دنیای مارول بود، قطعا در همان روزهای ابتدایی آموزش خود، به واکاندا سفر می‌کرد، توسط واکاندایی‌ها آموزش می‌دید و با تی‌چالا ملاقات می‌نمود.

تی‌چالا در واقع، بتمن دنیای مارول است. قهرمانی که از هوش و منابع خود استفاده می‌کند تا نبود قدرت فرازمینی را جبران نماید. این دو شخصیت، می‌توانستند یک تیم قدرتمند تشکیل دهند و اگر یک پشتوانه‌ی داستانی قدرتمند، آن‌ها را به هم متصل می‌نمود، می‌توانستند در کنار یک‌دیگر قهرمان‌های بهتری شوند.

۵. بتمن، به عنوان یک انتقام‌جو می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد تا به عنوان یکی از اعضای لیگ عدالت

بتمن از بسیاری جهات، قدرتمندترین قهرمان لیگ عدالت است و با این حال حضور او، در بین آن‌ها، منطقی به نظر نمی‌رسد. در تیمی با اعضایی قدرتمند و باهوش مانند سوپرمن، فلش، مارشن من‌هانتر و زن شگفت‌انگیز، بتمن تقریبا یک یار ذخیره است. او تنها هوش و البته غرور فراوان خود را به این گروه می‌آورد که دومی بسیاری از داستان های لیگ عدالت را خراب کرده است.

بتمن برای لیگ عدالت مناسب نیست، اما او می‌توانست تبدیل به یک انتقام‌جوی واقعی شود. انتقام‌جویان قهرمان‌های انسانی بسیار بیشتری نسبت به لیگ عدالت دارند. یک قهرمان بدون قدرت اما با مهارت و با هوش، می‌توانست به خوبی در بین انتقام‌جویان جا بگیرد.

۴. جایگاه بتمن در جامعه‌ی نقاب‌داران مارول، مناسب‌تر می‌بود

بتمن، بهترین قهرمان نقاب‌پوش دنیای دی‌سی است. او گروهی از قهرمان‌هایی مانند خودش را جمع کرده بود و نام آن‌ها را خانواده‌ی بت گذاشته بود، بااین‌حال اگر به نقابداران بیرون از خانواده‌ی بتمن، در دنیای دی‌سی، نگاه کنید، می‌فهمید که بتمن متعلق به این دنیا نیست.

او بسیار خشن‌تر و جدی‌تر از سایر نقابداران است و بسیار شبیه به نقابداران دنیای مارول. نقابداران دنیای مارول، درست مانند بتمن، انتقام‌جویانی تنها هستند که گاهی با دیگران در یک تیم قرار می‌گیرند تا دشمنی بزرگ را شکست دهند. از بسیاری جهات، آن‌ها شبیه به بتمن و خانواده‌ی او هستند و بتمن در بین آن‌ها می‌توانست عملکرد بسیار بهتری داشته باشد.

۳. بتمن و شخصیت‌های منفی مارول، برای هم، مناسب‌تر هستند

شخصیت‌های منفی داستان‌های بتمن، بهترین‌ها در دنیای کتاب‌های کمیک هستند. تنها بعضی از شخصیت‌های منفی دیگر، می‌توانند با آن‌ها رقابت کنند؛ مانند روگز، حریف فلش، بعضی از دشمنان مردعنکبوتی و بعضی شخصیت‌های منفی مردان ایکس.

شخصیت‌های منفی داستان‌های بتمن، از سایر شخصیت‌های منفی دنیای دی‌سی، بی‌رحم‌تر و حقیقی‌تر هستند و همین است که آن‌ها را شبیه به شخصیت‌های منفی دنیای مارول می‌کند. در حقیقت، بتمن برای شخصیت‌های منفی دنیای مارول، نسبت به شخصیت‌های منفی دنیای دی‌سی، رقیب بسیار مناسب‌تری است.

در این‌جا، بیش‌تر بحث قدرت است، چرا که اکثر شخصیت‌های منفی دنیای مارول، انسان‌هایی مانند بتمن هستند، اما شخصیت‌های منفی دنیای دی‌سی، چنین نیستند. آن‌ها شباهت‌های زیادی هم به بتمن دارند، چرا که بتمن از بیماری‌های روانشناختی فراوانی رنج می‌برد که اگر مقداری شدت آن‌ها را بیش‌تر کنید، بسیاری از شخصیت‌های منفی دنیای مارول خلق خواهند شد.

۲. ابرقهرمان‌هایی که صاحب شرکت‌های ثروتمند هستند، برای دنیای مارول مناسب‌تر می‌باشند

مارول و دی‌سی، پر هستند از ابرقهرمان‌های ثروتمند، اما چیزی در رابطه با دنیای مارول وجود دارد که آن‌ها را برای آن دنیا مناسب‌تر می‌کند. یکی از اصلی‌ترین دلایل، آن است که هنگام ساخته شدن دنیای مارول، جنگ بین کاپیتالیسم و کمونیسم، در آمریکا، در شدیدترین حالت خود بود. مارول در این جنگ یک سمت را انتخاب کرد و قهرمان‌های خود را آفرید.

بتمن و شرکت وین، در دنیایی که پر است از قهرمان‌هایی مانند مرد آهنی، رید ریچاردز، دنی رند، پلنگ سیاه، نورمن آزبورن و بسیاری دیگر از قهرمان‌ها و ضدقهرمان‌هایی که صاحب شرکت‌های ثروتمند هستند،‌ منطقی‌تر به نظر می‌رسیدند. کاپیتالیسم و مارول، دو رفیق قدیمی هستند.

۱. با توجه به هوش بسیار زیادش، او شبیه به یک قهرمان مارول است

بتمن برای نقشه کشیدن و دستیابی به غیرممکن، شهرت جهانی دارد. او به تنهایی، وقتی که دیگر امیدی نیست، با کمک قهرمان‌های گوناگون، همه‌چیز را نجات می‌دهد. چنین ویژگی‌ای باتوجه به این که بتمن در دنیایی زندگی می‌کند که ابرقهرمان‌های خدامانند فراوانی دارد و همه‌ی آن‌ها، به نوبه‌ی خود، موجوداتی باهوش هستند، همیشه کمی غیرمنطقی به نظر می‌رسید.

بااین‌حال، نجات یافتن دنیا توسط قهرمانی باهوش و ماهر، همان چیزی است که تمام داستان های مارول به آن ختم می‌شوند. مرد عنکبوتی، گاهی در مقابل دشمنانی قرار می‌گیرد که ممکن است او را نابود کنند، اما او پیروز می‌شود، چون از آن‌ها باهوش‌تر است.

مرد آهنی و رید ریچاردز همیشه به دنبال هوش سرشار خود پیروز می‌شوند. کاپیتان آمریکا در نبردها پیروز می‌شود، چون هیچکس در طراحی نقشه و استراتژی، به خوبی او نیست. بتمن برای انجام چنین اعمالی خلق شده است و مارول مانند خانه‌ی او است.

منبع: cbr

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۵ دیدگاه
  1. Avatar مارول فن

    به دنیای سینمایی دی سی بخاطر شلوغی و وجود نداشتن بازیگر ثابت برای نقش ها، علاقه ندارم ولی خب اگه یه قهرمان تو دی سی واسم محبوب باشه اون قطعا بتمنه
    و اینکه بهتر که جز قهرمانهای دی سی‌عه چون اگه دی سی بتمن رو نداشت عملا هیچی نداشت

  2. Avatar بهروز

    نه به درد دنیای مارول نمیخوره چون دنیای دی سی تاریک ترو خشن تره بر عکس دنیای مارول. دنیای مارول زیاد جدیت نداره فیلماشون محتوای طنز داره بر عکس دنیای دی سی. شخصیت بروس وین چون گذشته تاریکی داره بیشتر به دی سی میخوره در کل خودتون بتمن بین قهرمان های مارول تصور کنین می‌بینید که خیلی باهم تفاوت دارن

  • 1
  • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه