موشک غول‌پیکر دلتا ۴ هوی باز هم در پرتاب ناکام ماند

۱۰ مهر ۱۳۹۹ | ۱۱:۲۰ ۱۰ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
شکست دوباره‌ی پرتاب موشک دلتا 4 هوی

موشک دلتا ۴ هوی که برای قرار دادن یک محموله‌ی دولتی عملیات پرتاب را آغاز کرده بود، بار دیگر در لحظه‌ی پرتاب متوقف شد.

این پرتاب برای ساعت ۲۳:۵۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (۷:۲۴ به وقت تهران) برنامه‌ریزی شده بود اما در پی مشکل فنی عملیات پرتاب قطع شد. با وجود قطع خودکار عملیات در ۷ ثانیه مانده به پرتاب (T-7)، اعلام شده که هم بوستر و هم محموله‌ی این موشک آسیبی ندیده‌اند. از آنجا که توقف عملیات پیش از اجرای آتش موتور RS-68 انجام شده است، تلاش بعدی ممکن است کم‌تر از یک هفته‌ی آینده صورت بگیرد.

«ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی» (ULA) درباره‌ی توقف عملیات پرتاب گفت: «واحد شمارشگر معکوس مراحل پرتاب، یک وضعیت غیرمنتظره را پیش از مرحله‌ی روشن شدن موتور شناسایی کرد. TCSR که ۱۰ ثانیه‌ی آخر مانده به پرتاب را کنترل می‌کند مطابق با انتظار کار کرد و در T-7 به طور ایمن عملیات را قطع کرد. متخصصان در حال بررسی داده‌ها هستند تا برای گام بعدی آماده باشیم.»

اگرچه مشخص نیست که علت اصلی ناکام ماندن این پرتاب در موشک است یا سیستم‌های زمینی، اما پیش از این هم ULA با زیرساخت‌های سکوی پرتاب در مجتمع پرتاب فضایی ۳۷ که از بوسترهای دلتا ۴ هوی (Delta IV Heavy) پشتیبانی می‌کند، مشکلاتی داشته است.

«تورنی برونو» (Tory Bruno) رئیس این شرکت پیش از پرتاب گفته بود که کاهش سرعت پرتاب موشک دلتا یک عامل درنظر گرفته شده در مأموریت است و این شرکت می‌کوشد برای برای جلوگیری از مشکلات این سکوی پرتاب در مأموریت‌های باقی‌مانده فرآیندها را تغییر دهد.

این نخستین بار نیست که پرتاب مأموریت NROL-44 با شکست مواجه می‌شود. در ماه گذشته نیز این موشک چند ثانیه پیش از پرتاب متوقف شده بود و پرتاب‌های دیگر آن با توجه به مسائل فنی و شرایط جوی تا امروز به تعویق افتاده بود.

با توجه به مشکلات سامانه‌ی زمینی جدایش موشک، سامانه‌ی بازوی سکوی پرتاب و سامانه‌ی هیدرولیکی برج خدماتی سیار، این توقف‌ها موجب تأخیر در اجرای مأموریت بعدی نیز می‌شود.

برخی قدیمی بودن زیرساخت‌های سکوی پرتاب را که اکنون حدود ۲۰ سال از عمر آن می‌گذرد و همچنین نرخ پرتاب نسبتاً پایین موشک دلتا هوی ۴ را احتمال این تأخیرها می‌دانند.

شرکت ULA پیش از این یک موشک تک موتوره‌ی دلتا ۴ را بازنشسته کرده است و در صورت انجام شدن مأموریت NROL-44 پس از ۴ پرتاب دیگر، موشک دلتا ۴ هوی را نیز بازنشسته خواهد کرد تا موشک مقرون‌به‌صرفه‌تر «ولکان سنتور» (Vulcan Centaur) را جایگزین آن کند. پس از ناکام ماندن مأموریت امروز «دلتا ۴ هوی» در حال حاضر تلاش بعدی پرتاب موشک برای ۷ اکتبر (۱۶ مهر) برنامه‌ریزی شده است.

عکس کاور: لحظه‌ی قطع عملیات موشک دلتا ۴ هوی

Credit: Trevor Mahlmann

منبع: Ars Technica

برچسب‌ها :
دیدگاه شما