۱۰ دلیل که روابط مبتنی بر خیانت دوام نخواهند داشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
خیانت عاطفی

اگر این مطلب را می‌خوانید، احتمالاً این سؤال برای شما مطرح است که «روابط مبتنی بر خیانت که منجر به جدایی یک زوج می‌شوند، چقدر به طول می‌انجامند؟» یا «آیا روابط مبتنی بر خیانتی که به ازدواج ختم می‌شوند شانسی برای بقا دارند؟»

شاید شما برخی از دلایلی را که باعث می‌شود این گونه روابط هرگز دوام نیاورد را شنیده باشید، اما این امکان هم وجود دارد که زوجی را ملاقات کرده باشید که از این قاعده مستثنا باشند.

بنابراین، به نظر شما در روابط مبتنی بر خیانت چه چیزی از ابتدا طرفین را محکوم به جدایی می‌کند؟

اطلاع از پاسخ این پرسش به شما کمک می‌کند که بدانید چرا افراد در وهله‌ی اول خیانت می‌کنند و همچنین این نکته که چه عاملی می‌تواند شما را تحریک به خیانت کند. اطلاع از این دو نکته می‌تواند به شما در محافظت از احساسات و ازدواجتان کمک زیادی بکند.

در ادامه‌ی این مقاله از دیجی‌کالا مگ، ما به بحث در مورد علت بروز خیانت در روابط زناشویی و ۱۰ علتی که باعث می‌شوند روابط مبتنی بر خیانت دوام چندانی نداشته باشند می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

چرا زوجین در روابط زناشویی خود خیانت می‌کنند؟

خیانت

اینکه روابط مبتنی بر خیانت به کجا ختم می‌شوند و چقدر به طول می‌انجامند در وهله‌ی اول به دلایل شکل‌گیری این گونه روابط ارتباط دارد.

در اینجا مهم‌ترین عواملی که افراد را به سوی خیانت سوق می‌دهند آمده است:

 • ترس از درگیری با همسر: برخی افراد به خاطر تمایل شدیدی که به حفظ آرامش و هماهنگی در محیط اطرافشان دارند، از مطرح کردن مشکلات خود با همسرشان اجتناب می‌کنند و وانمود می‌کنند همه چیز خوب است، در حالی که واقعا این‌طور نیست.
 • ترس از احساس آسیب‌پذیری: در این حالت افراد با همسرشان مجادله می‌کنند و بین خودشان و همسرشان یک دیوار ایجاد می‌کنند که باعث تنهایی آن‌ها می‌شود و افراد را به محرک بعدی می‌رساند.
 • احساس تنهایی، درک نشدن و یا عدم قدردانی دیگران: ازدواج این افراد از حالت پر حرارت و رمانتیک کم کم به حالت تکراری و کسالت‌آور می‌انجامد اما یکی از طرفین دلش برای آن احساسات گرم و پرشور تنگ شده است.
 • اعتیاد به عشق و فضای رمانتیک: گاهی اوقات دلتان برای عاشق بودن و عاشقی کردن تنگ شده است. بنابراین، وقتی شخص جذابی به سراغ شما می‌آید و به شما توجه می‌کند، بدیهی است که شما هم متقابلاً از خودتان تمایل نشان دهید.
 • اعتیاد به رابطه‌ی جنسی: برای برخی افراد رابطه‌ی جنسی مثل مواد مخدر است و آن‌ها بیش از آنچه که در رابطه‌ی زناشویی نصیبشان می‌شود، تمایلات جنسی دارند. بنابراین، وقتی امکان برقراری رابطه‌ی جنسی برای آن‌ها فراهم شود، نه گفتن برایشان سخت است.
 • احساس نیاز به گریز: گاهی اوقات ازدواج شما ناامیدکننده است و می‌خواهید از قید و بند آن بر زندگی خود رهایی پیدا کنید. در عین حال شما مطمئن نیستید که طلاق بهترین راه برای بهبود وضعیت شما است.

چند درصد از روابط مبتنی بر خیانت به جدایی ختم می‌شود؟

بحث و مشاجره

طبق اعلام انجمن سلامت روان آمریکا، مرحله‌ی عاشقانه و رمانتیک یک رابطه‌ی مبتنی بر خیانت به طور متوسط ۶ تا ۱۸ ماه به طول می‌انجامد و حدود ۷۵ درصد از ازدواج‌هایی که به عنوان رابطه‌ی مبتنی بر خیانت آغاز می‌شوند به طلاق ختم می‌شوند.

ضمناً باید در خاطر داشت که تنها ۵ تا ۷ درصد از روابط مبتنی بر خیانت منجر به ازدواج می‌شوند و این یک آمار تلخ برای زوج‌هایی است که امیدوارند رابطه‌ی مبتنی بر خیانت آن‌ها برای همیشه ادامه داشته باشد.

آیا خیانت‌های زناشویی که باعث طلاق زوجین می‌شوند، در بلندمدت دوام می‌آورد؟

در اینجا ۱۰ علتی که باعث می‌شوند روابط مبتنی بر خیانت دوامی نداشته باشند و به جدایی ختم شوند آمده است:

۱. روابط مبتنی بر خیانت مانند گل‌های گلخانه‌ای هستند

گل‌های زیبای موجود در گلخانه‌ها فقط می‌توانند در آن محیط که دارای آب و هوای کنترل شده است، رشد کنند. اما وقتی این گل‌های ظریف و زیبا را به دنیای واقعی ببرید، آن‌ها به سرعت می‌میرند.

روابط مبتنی بر خیانت هم هرگز قرار نیست که بتوانند در برابر شرایط یک رابطه‌ی واقعی مقاومت کنند و برای مدت زیادی دوام بیاورند. این‌گونه روابط قرار بود که به صورت مخفی نگه داشته شوند تا برای طرفین یک لذت مخفی باشند.

از خود بپرسید که اگر شخصی که با او رابطه‌ی پنهانی و خیانت‌آمیز دارید از شما بخواهد که همراه او به یک مراسم شلوغ بروید و طبیعتاً در کنار هم دیده شوید، چه واکنشی از خود نشان می‌دهید. اگر فکر می‌کنید، در این صورت همه چیز بین من و او تمام می‌شود، باید بدانید که رابطه‌ی شما دو نفر هرگز یک رابطه‌ی واقعی نبوده است.

روابط مخفیانه و مبتنی بر خیانت تنها در همان فضای پنهانی که هیچ‌کس قادر به دیدن آن نیست، دوام می‌آورند.

۲. هیچ ازدواجی کامل و ایدئال نیست

تعامل

معمولاً دلیل بروز خیانت هیچ وقت برای کسی «پیدا کردن نیمه‌ی گمشده‌اش» نیست. در واقع این کار بیشتر به خاطر فرار از واقعیت‌های دردناک مرتبط با ازدواج فرد بوده است.

ممکن است همسرتان با شرایط موجود مشکلی نداشته باشد، اما از نظر شما شرایط قابل پذیرش نباشد. یا شاید هر دوی شما به حالت استیصال رسیده باشید. اما شما با خودتان فکر می‌کنید که کار درست این است که به کار کردن روی رابطه‌تان ادامه دهید و با هم بمانید، شاید به خاطر بچه‌ها یا شاید فقط به این دلیل که نمی‌توانید به تنهایی زندگی کنید.

بنابراین، شما برای تحمل فشارهای موجود و رفع خستگی روحی‌تان یک رابطه‌ی مخفی را به عنوان راهی برای تجربه کردن یک «واقعیت متفاوت» شروع می‌کنید. حداقل برای پاره‌ای از اوقات که مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

اما پس از این کار ازدواج به پایان می‌رسد و دیگر مجبور نیستید از آن فرار کنید. شما در واقع آزاد هستید! بنابراین، چرا باید به کسی پایبند باشید که عامل بدبختی و ناراحتی شما است؟

۳. شور و هیجان دوام چندانی ندارد

یکی از دلایل مهم شکل‌گیری روابط مبتنی بر خیانت، شور و هیجان مربوط به این روابط ناگهانی و عشق پنهانی بین طرفین است. در واقع شما می‌دانید کارهایی که انجام می‌دهید اشتباه است، اما از طرف دیگر همین کارهای اشتباه است که باعث می‌شود دوباره احساس زنده بودن کنید.

این‌گونه روابط واقعاً هیجان‌انگیز است! چرا روابط نمی‌تواند برای همیشه این شکلی باشد؟

پاسخ کوتاه؟ چون هیجان‌ها دوام چندانی ندارند و این مسأله خیلی خوب است. چون اگر دائماً در حالت اوج احساسی بودید، بعد مدت کوتاهی دچار فرسودگی جسمی و روحی می‌شدید و این مسأله منجر به ناتوانی کامل شما می‌شد.

۴. شما همیشه «عاشق» یکدیگر نخواهید بود

وابستگی عاطفی

تا همین چند وقت پیش، فکر می‌کردید «خیلی عاشق» شریک پنهانی‌تان هستید. هر روز لحظه شماری می‌کردید تا دوباره با او تنها شوید. اما اکنون که همه از رابطه‌ی پنهانی شما مطلع شده‌اند، احساس می‌کنید که به یک شخص افتضاح و حال به هم زن تبدیل شده‌اید؟ و کسی که با او این رابطه‌ی پنهانی را آغاز کرده بودید اکنون برای شما فقط یادآور درد و رنج است و نماد نابودی زندگی شیرینتان؟

یا شاید هم هنوز کسی متوجه نشده باشد، اما نگاه کردن به شریک پنهانی‌تان دیگر برای شما هیجان‌انگیز نیست و شما به دنبال ایجاد یک تغییر هستید، در واقع شما می‌خواهید دوباره احساس عاشق شدن را با فردی جدید تجربه کنید.

یا شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که آیا می‌توان شور و شوق را در ازدواج خودتان دوباره زنده کنید؟ و به همه‌ی این گریزهای احمقانه از واقعیت پایان بدهید؟

۵. گاهی اوقات، همه چیز حول محور رابطه‌ی جنسی است

گاهی اوقات، تنها دلیل شروع این رابطه‌ی پنهانی، حس شهوت متقابل است. شاید این کار تنها برای یک شب باشد، یا شاید هر دوی شما به تغییر روحیه نیاز دارید این کار را می‌کنید.

این نوع روابط کمترین طول عمر ممکن را دارند. در واقع رابطه مبتنی بر مسائل جنسی گاهی می‌تواند تنها به اندازه یک ساعت به طول بیانجامد، گاهی هم نهایتاً برای چند ماه. اما در هر حال رابطه‌ی جنسی تنها چیزی است که افراد در این گونه روابط از یکدیگر می‌خواهند و ابعاد احساسی و رمانتیکی بین آن‌ها وجود ندارد.

اگر این نوع رابطه به ازدواج لطمه‌ای وارد کند، قطعاً دلیلی ندارد که فرد خیانت‌کار به رابطه‌ی خود ادامه دهد، چه برسد به اینکه بخواهد به ازدواج با فردی که با او خیانت می‌کند فکر کند.

۶. هنگامی که این نوع روابط به هدف خود رسیدند، دیگر دلیلی برای ادامه‌ی ارتباط طرفین وجود ندارد

امپت

وقوع برخی از خیانت‌ها در واقع با هدف تنبیه همسر است، به این دلیل که او نسبت به فرد خیانت‌کار بی توجه بوده یا حس قدردانی لازم را ابراز نکرده است. یا اینکه مثلاً اگر از طرف همسرتان به شما خیانت شده باشد، ممکن است وسوسه شوید که بلافاصله اقدام زشت او را به روش خودش تلافی کنید.

اما وقتی که ازدواج این دو نفر خاتمه یافت، موضوع انتقام هم معنی و هدف خود را از دست می‌دهد.

اکنون، شما با شخصی باقی مانده‌اید که تنها هدفش در زندگی شما این بوده است که به واسطه‌ی او به همسرتان نشان دهید رفتار زشتش چه احساسی دارد و در نهایت شما به نوعی بر او غلبه کرده‌اید و پیروز شده‌اید.

اما زندگی مشترکتان و تمام رؤیاهای مشترکتان هم با جدایی همسرتان از شما بر باد رفته است.

۷. خیانت‌های عاطفی صرفاً یک خلاء را در زندگی فرد پر می‌کنند، نه بیشتر

شاید وسوسه شده‌اید تا با کسی یک رابطه‌ی پنهانی داشته باشید، به این خاطر که طرف مقابلتان باعث می‌شود که احساس خواستنی و جذاب بودن به شما دست بدهد. در واقع طرف مقابل شما یک نیاز عاطفی مهم شما را برطرف می‌کند که همسرتان در قالب ازدواج قادر به برآورده کردن آن نیست.

بنابراین، شما مدام وقت خود را با این فرد جدید می‌گذرانید، اما رابطه‌ی خودتان را با او صرفاً به صورت افلاطونی نگه می‌دارید. در واقع تنها رابطه‌ی جنسی که بین اتفاق افتاده است در تخیلات شما بوده و این راز را فقط پیش خودتان حفظ کرده‌اید.

اما اگر هر دوی شما آن‌قدر به دنبال یک رابطه‌ی عاشقانه بودید که برای رسیدن به آن حاضر بودید یک ازدواج (یا دو ازدواج) را نابود کنید، تا به حال احتمالاً به چنین رابطه‌ای رسیده بودید. شما عاشق احساساتی هستید که با این شخص تجربه می‌کنید، اما قطعاً ارزش خراب کردن زندگی مشترکتان و تحمل کردن صدمات روحی ناشی از طلاق را ندارد.

۸. خیانت‌کاران سریالی

خیانت عاطفی

اگر شخصی که با او یک رابطه‌ی مبتنی بر خیانت را تجربه می‌کنید، یک خیانت‌کار زنجیره‌ای و پر سابقه است، مطمئن باشید او هیچ وقت به شما به عنوان کسی نگاه نمی‌کند که ارزش آن را داشته باشید تا همسرش را به خاطر شما ترک کند. این گونه افراد هرگز رابطه‌ای را آغاز نمی‌کنند که احساس کنند قرار است به یک رابطه طولانی مدت تبدیل شود.

از آن‌ها شما فقط یک اسباب‌بازی جدید و پر زرق و برق هستید. اما آن‌ها به شما این احساس را القا می‌کنند که شما تنها کسی هستید که تا به حال برای او اهمیت داشته است. حداقل تا زمانی که به آنچه از شما می‌خواهند برسند، با شما این‌گونه رفتار می‌کنند.

سپس، وقتی یک اسباب‌بازی جدید پیدا کنند (یا حوصله‌شان از شما سر برود)، آن وقت رابطه‌شان را با شما تمام می‌کنند.

۹. رابطه‌ی مبتنی بر خیانت تصادفی نیست

هیچ دو نفری به طور تصادفی یا ناگهانی وارد یک رابطه‌ی مبتنی بر خیانت نشده‌اند. در حقیقت هر دوی این افراد آگاهانه تن دادن به این رابطه را انتخاب کرده‌اند و تا زمانی که هر دو نفر مسئولیت این رابطه را بر عهده نگیرند، بعید است که یک رابطه‌ی سالم و پایدار را تجربه کنند.

روابط پایدار بر اساس عشق بالغانه است که خود مبتنی بر مسئولیت‌پذیری است. اگر یکی از طرفین نتواند اشتباهات خود را بپذیرد، همیشه وقتی مشکلی پیش می‌آید، شخص یا عامل دیگری را سرزنش می‌کند.

ژست مظلومیت و معصومیت هم احساس جذابیت شما را نظر کسی که با او خیانت می‌کنید، از بین می‌برد.

۱۰. ارتباطات، پیامدهای ناخوشایند را حذف نمی‌کند

جدایی

اگر احساس می‌کنید که رابطه‌ی مبتنی بر خیانت شما در روح و جسمتان ریشه دوانده و احساس می‌کنید که نیمه‌ی گمشده‌ی یکدیگر هستید، این مسأله احتمالاً به این معنی است که ازدواجتان احتمالاً به پایان خود رسیده است. این نوع روابط پنهانی به احتمال زیاد منجر به ازدواج دوم فرد می‌شود.

اما در هر صورت عمق احساس و ارتباط روحی شما با فرد جدید به هیچ وجه عواقب طلاق را برای آن‌هایی را که تحت تأثیر قرار می‌گیرند کم نمی‌کند و فرزندان شما و سایر اقوام به احتمال زیاد به این پدر یا مادر ناتنی به عنوان یک مزاحم و دشمن نگاه می‌کنند.

اینجاست که لذت «عاشقی» شما با دردی که برای دیگران ایجاد کرده‌اید، تداخل پیدا می‌کند و با عمق خودخواهی خود بیشتر آشنا می‌شوید.

آیا روابط مبتنی بر خیانت هیچ‌گاه به نتیجه می‌رسند؟

خیانت عاطفی

اگر بخواهیم آمارهای مبهم و کلی را کنار بگذاریم، برخی از ازدواج‌هایی که به عنوان روابط مبتنی بر خیانت آغاز شده‌اند، برای سال‌ها یا حتی دهه‌ها به طول انجامیده‌اند. موفقیت آن‌ها معمولاً از این واقعیت ناشی می‌شود که رابطه‌ی آن‌ها با فرد جدید بسیار سالم‌تر و بهتر از ازدواج فرد بوده است.

شاید این نوع روابط گاهی به عنوان یک دوستی افلاطونی شروع شوند اما با مرور زمان حالات دیگری از رابطه بیانجامند.

به عنوان مثال، اگر همسرتان از نظر جسمی یا روحی با شما بدرفتاری می‌کند، ممکن است با شخصی که رابطه‌ی دوستانه‌ای با شما دارد رابطه برقرار کنید. آن رابطه ممکن است منجر به از بین رفتن ازدواج سمی شما و شروع یک ازدواج خوب شود.

این بدان معنا نیست که ازدواج دوم آسان خواهد بود. اما این گامی در جهت بهتر زیستن است.

ممکن است یک رابطه‌ی مبتنی بر خیانت مقدمه‌ای برای یک ازدواج بهتر و مؤثرتر باشد، اما باید بپذیرید این کار به شدت دور از عرف‌های اجتماعی است. باید بدانید یک ازدواج زمانی ساخته می‌شود که دو فرد کاملاً در دسترس یکدیگر باشند و نسبت به یکدیگر متعهد شوند.

به خاطر داشته باشید که اگر تنها یک‌بار به همسرتان خیانت کنید، توجیه کردن این کار برای دفعات بعد ساده‌تر و آسان‌تر می‌شود. پس بهتر همیشه حواستان به این موضوع و زندگی مشترکتان باشد.

روابط مبتنی بر خیانت معمولاً چگونه به پایان می‌رسند؟

خیانت

رابطه‌ی شما با شریک پنهانی جدیدتان هر چقدر هم که عمیق باشد یا پر احساس، در آخر معمولاً به یکی از روش‌های زیر خاتمه پیدا می‌کند:

 • شخصی (مثلاً همسرتان) به رفتار شما مشکوک می‌شود و حقیقت را کشف می‌کند.
 • یکی از شما بالاخره اشتباهاتی مرتکب می‌شود و شواهدی بر جای می‌گذارد که رابطه‌تان را افشا می‌کند.
 • یکی از طرفین بالاخره از همسرش طلاق می‌گیرد تا به طرف مقابل متعهد شود.
 • یکی از شما با شخص دیگری مجدداً خیانت می‌کنید و شریک پنهانی شما متوجه این موضوع می‌شود.
 • یکی از شما برای متعهد شدن مجدد به رابطه‌ی زناشویی خودش، رابطه مخفیانه‌ی خود را به پایان می‌رساند.

تنها درصد کمی از روابط مبتنی بر خیانت برای مدت زیادی دوام می‌آورند و اکثر ازدواج‌های مبتنی بر خیانت در نهایت به طلاق یا جدایی ختم می‌شوند.

زیرا بیشتر روابط این چنینی با چشم‌اندازی طولانی مدت آغاز نمی‌شود. همه چیز محور حال و لذت‌های مخفیانه است، نه چیزی فراتر از این.

اما هنگامی که این‌گونه رازها فاش شود، شرایط هر دو نفر بسیار پیچیده‌تر می‌شود.

نکته‌ی پایانی

مشکل روابطی که بر مبنای خیانت آغاز می‌شوند این است که یکی از طرفین یا هر دوی آن‌ها همیشه از خود می‌پرسند که آیا این رابطه به همین شکل آرام و بی دردسر به پایان می‌رسد؟

ضرب‌المثلی که می‌گوید: «فردی که یک‌بار خیانت کرد، همیشه خیانت خواهد کرد.» بی‌دلیل و حکمت نیست. همین‌طور پاسخ این سؤال که می‌پرسد: «روابط مبتنی بر خیانت پس از طلاق زن و شوهر، چه مدت به طول می‌انجامد؟» پاسخی غمگین و ناراحت‌کننده است.

هیچ وقت دیر نیست که به ازدواج خودتان فکر کنید و در مورد آنچه که می‌تواند شما را در برابر وسوسه‌ی خیانت، آسیب‌پذیرتر کند، یک ارزیابی صادقانه داشته باشید

سپس به این مسأله فکر کنید که چه کارهای می‌توانید انجام دهید تا به خودتان کمک کنید انتخاب‌های بهتری در زندگی‌تان داشته باشید.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: Live Bold and Bloomبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما