آیا گوشی شما واقعا به محافظ صفحه نمایش نیاز دارد؟

۱۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۲:۰۰ ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
گلس محافظ

گوشی‌های هوشمند بسیار گران هستند و به همین خاطر مطمئنا دوست ندارید که بعد از هزینه کردن مبلغ هنگفت، با نمایشگر دارای خط و خش‌های فراوان روبرو شوید. در نتیجه بسیاری از کاربران در کنار خرید گوشی جدید، یک گلس محافظ هم برای نمایشگر گوشی موردنظر خریداری می‌کنند. اما آیا نمایشگرهای گوشی‌های جدید با وجود پیشرفت‌های صورت گرفته همچنان به گلس محافظ نیاز دارند؟

روزی روزگاری استفاده از گلس محافظ برای نمایشگر گوشی‌های هوشمند یک اقدام ضروری محسوب می‌شد. با این حال طی سال‌های اخیر مواد استفاده شده برای نمایشگر این گوشی‌ها با تغییرات زیادی روبرو شده است. اگرچه مطمئنا کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، اما برای بسیاری از گوشی‌ها استفاده از گلس محافظ دیگر ضروری نیست. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

مبانی محافظ نمایشگر

گلس محافظ

همانطور که احتمالا می‌دانید، محافظ نمایشگر یک ورق پلاستیکی یا شیشه‌ی بسیار نازک است بر روی صفحه نمایش قرار می‌گیرد. شرکت‌های مختلف برای هرکدام از گوشی‌ها، محافظ‌های نمایشگر مختلفی تولید می‌کنند که به طور دقیق برای شکل و شمایل و ویژگی‌های نمایشگر موردنظر آماده شده‌اند. برای قرار دادن محافظ موردنظر بر روی نمایشگر، ابتدا باید صفحه نمایش موردنظر را به طور کامل تمیز کنید و سپس با اسپری مقدار اندکی آب بر روی آن بپاشید. بعد از قرار گرفتن محافظ، با ابزارهای تیغه‌ای شکل می‌توانید قطرات آب و حباب‌های شکل گرفته را به بیرون از چارچوب نمایشگر هدایت کنید.

روی هم رفته کاربران با بهره‌گیری از گلس محافظ نمایشگر خیال خود را بابت ایجاد خط و خش در نمایشگر راحت می‌کنند و هر وقت هم تعداد خط و خش‌های محافظ نمایشگر از یک حدی بیشتر شد، به راحتی می‌توانند از یک گلس محافظ جدید استفاده کنند. با این حال طی سال‌های اخیر به لطف فعالیت‌های برخی شرکت‌ها، استفاده از چنین چیزی دیگر مانند گذشته ضروری نیست.

شیشه‌ی محافظ گوریلا گلس

گلس محافظ

بیشتر گوشی‌های اندرویدی برای نمایشگر خود از شیشه‌ی محافظ گوریلا گلس استفاده می‌کنند. به زبان ساده این یک شیشه‌ی نازک بسیار مقاوم است که در برابر خط و خش و ضربات مقاومت بالایی دارد. شرکت سازنده‌ی گوریلا گلس معمولا هر ساله مدل جدید آن را عرضه می‌کند که نسبت به نسل قبلی مقاومت بیشتری ارائه می‌دهد. گوریلا گلس ویکتوس پلاس جدیدترین مدل این شیشه‌ی محافظ محسوب می‌شود که تعدادی از گوشی‌های پرچم‌دار همراه با آن راهی بازار شده‌اند.

برخی از مدل‌های گوریلا گلس در برابر خراش مقاومت بیشتری نسبت به ضربات دارند. از طرف دیگر برخی از این مدل‌ها اگرچه در برابر خط و خش مقاومت بسیار بالایی از آن خود نشان می‌دهند، اما در عوض راحت‌تر شکسته می‌شوند. این شرکت همواره تلاش کرده بین این دو مشخصه تعادل ایجاد کند ولی معمولا شیشه‌های محافظ موردنظر در یک زمینه بهتر از دیگری عمل می‌کنند.

طبق اعلام شرکت کورنینگ که سازنده‌ی این شیشه‌های محافظ محسوب می‌شود، برای بررسی مقاومت گوریلا گلس ویکتوس، گوشی‌های مبتنی بر این محافظ شیشه‌ای را از ارتقاع تقریبا ۲ متری به سطوح سخت و ناهموار انداخته‌اند. روی هم رفته کورنینگ مهم‌ترین سازنده‌ی شیشه‌های محافظ محسوب می‌شود و بسیاری از کاربران از کیفیت شیشه‌های گوریلا گلس رضایت دارند.

سرامیک شیلد اپل

گلس محافظ

اپل از جمله شرکت‌هایی است که می‌خواهد در زمینه‌های مختلف خاص بودن خود را حفظ کند. به همین خاطر این شرکت برای گوشی‌های خود از محافظ شیشه‌ای گوریلا گلس استفاده نمی‌کند. در عوض این شرکت همراه با سری آیفون ۱۲ از محافظ جدید موسوم به سرامیک شیلد رونمایی کرد که البته مانند گوریلا گلس توسط کورنینگ تولید می‌شود.

شیشه‌های محافظ سرامیک شیلد همانطور که از نامشان پیداست از سرامیک بهره می‌برند. این شیشه‌های مقاوم از نانوکریستال‌های سرامیکی تشکیل شده‌اند که کوچک‌تر طول موج نور هستند و به همین خاطر مانند شیشه‌های معمولی شفاف به نظر می‌رسند. در نتیجه شیشه‌های موردنظر در برابر ضربات و خط و خش مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند.

متاسفانه اپل جزئیات فنی زیادی را در مورد این شیشه‌ها اعلام نکرده و فقط گفته که نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر از آیفون ۱۲، حدود ۴ برابر مقاومت بیشتری ارائه می‌کنند. عملا امکان مقایسه‌ی مستقیم این شیشه‌های محافظ با شیشه‌های گوریلا گلس وجود ندارد اما در هر صورت هر دوی آن‌ها توسط یک شرکت تولید می‌شوند و مطمئنا دوام نمایشگرها را تا حد زیادی افزایش می‌دهند.

معایب محافظ نمایشگر

گلس‌ محافظ‌

مهم‌ترین عیب محافظ‌های نمایشگر این است که حس و حال استفاده از نمایشگر را تغییر می‌دهند. البته کاملا واضح است که محافظ‌های پلاستیکی جذابیت شیشه را ندارند و به همین خاطر معمولا کاربران برای نمایشگر گوشی خود از گلس محافظ استفاده می‌کنند.

قرار دادن یک ورقه‌ی پلاستیکی یا شیشه‌ی نازک بر روی نمایشگر ممکن است تا حد اندکی ظاهر صفحه‌نمایش را تغییر دهد و این موضوع به خصوص در زمانی که محافظ نمایشگر با تغییر رنگ روبرو می‌شود، بیشتر احساس خواهد شد. در ضمن از آن‌جایی که این شیشه‌های محافظ در حد گوریلا گلس و سرامیک شیلد مقاوم نیستند، خیلی راحت خراش برمی‌دارند.

همچنین باید خاطرنشان کنیم اگر محافظ نمایشگر را به خوبی بر روی آن قرار ندهید، زیر آن با حباب‌های زیادی روبرو می‌شوید و در نتیجه احتمالا مجبور می‌شوید یک محافظ جدید را برای گوشی خود خریداری کنید.

پس چه زمانی به محافظ نمایشگر نیاز داریم؟

گلس‌ محافظ‌

برخی مواد می‌توانند روی هرگونه نمایشگر را خراش دهند. به عنوان مثال می‌توانیم به شن و ماسه اشاره کنیم که دشمن نمایشگر گوشی هستند. به همین خاطر اگر مرتبا در سواحل به سر می‌برید و در جیبتان همواره شن و ماسه دیده می‌شود، استفاده از گلس محافظ کار عاقلانه‌ای است. از طرف دیگر سنگ‌های سخت و برخی چیزها مانند الماس هم می‌توانند گوریلا گلس و سرامیک شیلد را خراش دهند.

برخی فروشندگان گلس‌های محافظ هنگام فروختن آن‌ها به ویژگی‌هایی مانند جلوگیری از ثبت جای انگشت اشاره می‌کنند. اما باید خاطرنشان کنیم بسیاری از گوشی‌های جدید به لطف استفاده از مواد جدید می‌توانند روغن موجود در دست را کنار بزنند و به همین دلیل جای اثر انگشت هم تا حد زیادی کاهش می‌یابد. حتی اگر هم تعداد اثر انگشت بر روی نمایشگر تا حد زیادی افزایش یافته، به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید. البته برای این کار استفاده از پارچه‌ی میکروفایبر توصیه می‌شود.

در نهایت باید بگوییم که دیگر مانند گذشته استفاده از محافظ نمایشگر اصلا ضروری نیست و حتی اگر در جیب شما گوشی و کلید کنار یکدیگر قرار داشته باشد، هیچ خط و خشی روی نمایشگر به وجود نمی‌آید.

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۳ دیدگاه
 1. Avatar محمد حسین

  سلام دوستان

  من خودم به شخصه با انداختن گلس روی گوشی مخالفم چون هم حاشیه داره و هم اون حس و حال استفاده از گوشی رو ازمون میگیره گوشی قبلیم موتورولا وان ماکرو بود با اینکه گوریلا گلس نداشت و چند ماهی بدون گلس استفاده کردم و بشدت مراقبش بودم خیلی خط و خش افتاد روش حتی از خونه بیرون نمیبردم خیلی حس و حال خوبی داشت استفاده بدون گلس ازش ولی ترس ازین که یه خط و خش روش بیافته و یا بیفته زمین یا حالا هر چی که باعث بشه بشکنه منو خیلی اذیت می‌کرد خلاصه حالا عوض کردم و گوشی الانم galaxy a32 هستش که روش گوریلا گلس ۵ داره ولی من دیگه اون ریسک رو نمیکنم و روش یه گلس انداختم از همون اول حداقل اگه قاب نمی اندازید یه گلس بندازید چون یه اشتباه و یه حرکت که دست خودتون هم نیست یا ناخن میخوره رو صفهه یا حالا هر چی که باعث میشه خراش بیفته رو صفهه گوشیتون یا حالا بشکنه یا هر چی باعث میشه و گوشیتون رو از چشمتون میندازه هر وقت اون خراش رو ببینید یا اون شکستگی رو پیشنهاد من به شما یه گلس بندازید

 2. Avatar علی

  من mi 11 ultra دارم روش خش افتاده تو خونه نمیدونم دگ چرا گلس چرا مهم نیس

 3. Avatar کیان

  من از زمان اس ۶ اج سامسونگ و آیفون ۷ اپل دیگ هرگز محافظ صفحه نزدم روی گوشیام البته من همیشه گوشیهای پرچمدار رو خریدم درمورد میان رده ها و پایین رده ها یا گوشیهای اقتصادی اطلاعی ندارم اما پرچمدارایی ک من استفاده کردم هیچوقت خطو خش روشون نیفتاده مثلا من دو سال پیش آیفون ۱۱ داشتم بعدش اس ۲۱ الترا خریدم بعدش آیفون ۱۳ پرو و الانم گلکسی اس ۲۲ الترا خریدم و روی هیچکدوم اینها برچسب نزدم و هیچوقتم خطو خش روی صفحه یا حتی پشتشون نیفتاد هرچند من تقریبا آدم تمیزی هستم و گوشیم هرگز دست بچه ها نیست یا شغل کثیف و خطرناکی ندارم بنظرم اگ گوشیتونو دست بچه میدید هم گلس لازمه هم گارد و قاب لازمه اما اگ دست بچه نمیفته گوشیتون بهتره بدون اونها استفاده کنید چون طراحال گوشیهای پرچمدار کلی زحمت میکشن ک از طراحی و دیزاین گوشی لذت ببریم بعد اگ بخوایم این طراحی قشنگ و ظریف رو زیر گلس و گارد قایمش کنیم دیگ انگار یه گوشی ساده پایین رده دستمون گرفتیم و لذتی نداره کار کردن باهاش حداقل من یکی ک اینجوری ام وقتی گوشی گلس یا گارد داشته باشه نمیتونم ازش استفاده کنم . ولی خب بعضیا شغلهای خطرناک دارن ممکنه گوشیشون از ارتفاع بیفته یا بعضیا بچه دارن دائم گوشیشون دست بچه هاشونه پس بهتره با گارد و گلس باشه

 4. Avatar حمید

  طبق تجربه شخصی گوشی های جدید گوریلا گلس ۵ یا ۷ … هیچ مقاومت محسوسی در برابر خش ندارند و بعد چند وقت اگه فکر میکنید خشی نیوفتاده میتونید با الکل تمیز کنید زیر نور مستقیم خش هارو ببینید . همچنین گلس برای جلوگیری از ضربه دیدن ، پیکسل سوختگی و افت کیفیت صفحه که در اثر ضربه و افتادن گوشی از دست به مرور زمان به وجود میان کمک فراوانی میکنه و عمر گوشی بالا میبره . استفاده از گلس رو شدیدا پیشنهاد میکنم البته توجه کنید چ جنس و کیفیتی میگیرید مثلا هر کسی گلس مات نمیپسنده یا در صورت انتخاب گلس فیک نور صفحه افت میکنه .

 5. Avatar Aliakbar

  من از ده سال پیش تا الان هیچ وقت برای گوشیام قاب و گلس نذاشتم . بارها محکم ترین ضربه ها به صفحه نمایشم خورده ولی هیچ خط و خش و شکستگی نیفتاده. چند وقت پیش هم چنان محکم از دستم روی آسفالت افتاد که نصف صفحه نمایش از قاب گوشیم بیرون زد ولی هیچیش نشد و فشار دادم رفت سر جاش . حداقل یه بار گلس رو از روی صفحه نمایشتون بردارین تا از وضوح صفحه نمایش و لمس سریع لذت ببرین و دوباره روی گوشیاون محافظ و قاب نمیذارین. عمر مفید گوشی هم دو تا سه ساله .ولی اگه کسی میخواد مثل بابای من هشت سال از یه گوشی استفاده کنه بهتره گلس هم بزاره 😂.

 6. Avatar مصطفی

  اسنتفاده کنید ضرر نداره، سامسونگ داشتم گلسش ترک کرده بود اشتباه کردم عوضش نکردم ، خورد زمین رو صفحه نمایش پیکسلای سوخته چندتا افتاد که دو روزه کل صفحه مشکی شد که مطمئنم اگه گلس ترک نمیداشت همچنین اتفاقی برای گوشی نمی‌افتاد.اگه یه کشور اقتصاد قوی داشتیم که قیمتهاد ثابت بود شاید لذت استفاده بدون گلس رو تجربه میکردیم ولی با این وضع مالی و اجبار به خرید گوشیهای میان رده که همونا هم هرروز قیمتش نوسانی هست باید احتیاط کرد که به جیب مبارک فشار نیاد

 7. Avatar کاوه

  کاملا درسته من گوشی A51سامسونگ داشتم(بدون محافظ صفحه ولی با یک کاور خوب)که گوشیمو روی جعبه ماشین جا گذاشتم و در حال حرکت افتاد،یک نفر جلومو گرفت و بهم گفت گوشیت افتاد،متوجه شدم تا برگشتم و رسیدم بهش به چشم خودم دیدم ماشینها از روش رد میشدن و هی قِل میخورد.خلاصه گوشی با اون همه فشار و ضربه اصلا شیشه و قابش نشکست،ولی صفحه نمایشش شکست.برام جالب بود که مقاومت گلس گوشیها واقعا بالا رفته.بعد که تاچ و صفحه رو عوض کردم همون هفته اول گوشی از ارتفاع نیم متری افتاد رو قالی و دو تا خط خوشگل افتاد رو گلسش.به نظرم صفحه نمایشها و مقاومتشون خیلی پیشرفت داشته ولی فعلا نمیشه ریسک کرد و بهشون اعتماد کرد چون ممکنه هر مدل با طراحی خاص خودش مقاومت بدتر یا بهتری داشته باشه. همگی دیدیم که بعضی برندها در اعلام مشخصات گوشیهاشون اغراق میکنند.البته قطعا در ضربه های شدید محافظ دردی دوا نمیکنه ولی قطعا جلو خطو خشو میگیره.پس فعلا از گلس استفاده کنید چون کار از محکمکاری عیب نمیکنه.تا بعد ببینیم چی میشه.

 8. Avatar علیرضا

  سلام وحید جان. سال نو خوش باد. میخواستم سمت ایکس ۳ دوکو برم و همه چی دربارش خواندن. نظرت جالب اومد. چرا ازش رضایت نداری

 9. Avatar محمد

  گوشی من s20 plus که پرچمداره و صفحش از آخرین مدل محافظت توسط کورینگ برخورداره
  ۶ ماه گلس انداخته بودم
  ۱ هفته گلس رو برداشتم
  الان ۲ تا خط کوچیک به اندازه ۲ میلی متر و ۲ تا خط به اندازه ۱ سانت روی صفحه افتاده که البته در نور زیاد میشه دیدشون و در نور معمولی دیده نمیشن
  این ۱ هفته تو خونه بودم و همه خط و خشا از ناخن هام یا از ساییده شدن صفحه روی زمین ایجاد شدن
  خلاصه که مراقب باشین و زیاد گوش ندید که چقدر مقاومه
  چون شیشه به هر حال هم میشکنه و هم خش برمیداره هر چه قدرم مقاوم باشه

 10. Avatar مسعود

  من یه مدت بدون گلس استفاده میکنم چون گوشی از دستم نمیفته اخرین باری که گوشی از دستم افتاد k700 سونی اریکسون بود حدود ۱۵ سال پیش بعد از یه مدت ببینم داره خط میفته گلس super d میندازم به شما هم پیشنهاد میکنم چون واقعا با کیفیته براق و اثرانگشت هم نمیگیره واسه اکثر گوشیها هم هستش

 11. Avatar Farzad

  اگه کسی از نمایشگر گوشی و لمس کردنش لذت بیشتری میخواد ببره از گلس استفاده نکنه اگه خود گوشی گوریلا گلس داشته باشه.لذت از صفحه نمایشی که دو تا گلس داره تا یک گلس خود گوشی از زمین تا آسمان فرقشه تا خودتون تجربه نکرده باشید متوجه نمیشید ممنون

 12. Avatar محمد دهقان

  تجربه بنده هم با دوستمون که میگه گلس شیشه ای باعث زربه بیشتر به صفحه اصلی میشه یکیه
  به نظرم اگه هم محافظ میندازید شیشه‌ای نباشه تلقی با قیمت پایین باشه و زود به زود تعویض بشه

  یا گوشی داخل کیف باشه

 13. Avatar دوست

  به نظرم نویسنده این مقاله یا گوشی لمسی نداره یا زیاد گوشی لمسی ندیده، صفحه نمایش گوشی من گوریلا بود خیلی آروم از دستم افتاد و صفحه نمایش ترک برداشت که دیگه قابل استفاده نبود، به این حرفا گوش نگیرید و از محافظ صفحه نمایش استفاده کنید چون اگه صفحه نمایش تعویض بشه دیگه مثل قبلا کیفیت نداره.

 14. Avatar سهراب بدبخت

  اینا همش حرفه..مال من گوریلا گلس هم بود ولی چون کنار کلیدها بود عین بنز خط و خش برداشت…نمایندگی هم بهم خندید

 15. Avatar آرش

  من همیشه گلس‌ها استفاده میکنم. نه به خاطر خط و خش!!!! من گلس میندازم تا مانیتور و تاچ گوشیم نشکنه چون دو بار گوشی انداختم دور چون نمیصرفه تعویض صفحات امولد! گوریلا گلس هزارم باشه گوشی میوفته زمین صفحه نمایش تیکه تیکه میشه ولی گلس نقش پیشمرگ رو بازی میکنه. مخصوصا گلسهای دولایه که بینشون یک لایه چسبه مثل شیشه های ماشین ضربه رو پخش میکنن در خودشون ذاتا و باعث میشن ضربه عمودی به صفحه خود گوشی نرسه. بارها گوشی از دستم افتاده اما یکبارش به گلس ایمان آوردم. گوشیم با صفحه افتاد روی یک سنگ اندازه نخود. گلس خورد شد ولی خود صفحه هیچ چیش نشد. با دوستم که مهندس مکانیک بود مطرح کردم و حتی ضربه رو به عنوان پروژه کلاسیش شبیه سازی کرد با نرم افزاری که اسمش اگر اشتباه نکنم آباکوس یا آواکوس شایدم سالید وورک یا همچین چیزی بود (من زیست شناسم نمیدونم). در واقع نتیجه ضربه میتونست صفحه رو بشکنه ولی گلس معمولی دولایه ضربه رو توی لایه چسب وسطش منحرف کرده بود.

 16. Avatar مقامی

  اگر ک مایه دار هستین و حسابتون توپ و پول گوشه واستون پول خرد حساب میشه، گلس نندازین

 17. Avatar سعید

  سلام از همه چیز گفتید ولی این فن آوری جدید را اصلا اسم نبردی
  نانو کردن صفه نمایشگر به همین راحتی خلاص.

 18. Avatar وحید

  دهه هفتادیا ما دهه شصتیا رو واسه قاب کنترل تلویزیون مسخره میکردن. دهه نودیا بیان رو کار، گلس و قاب ژله‌ای‌تون رو مسخره میکنن. من هیچ وقت گلس نمیندازم، الان پوکو ایکس ۳ دارم (آشغال محض) قبلا هم مدلای مختلف سامسونگ داشتم. گوشیو تو جیبم میذارم، جیبم مثل جعبه ابزار مکانیک‌ها همه‌چی توش هست. ما که خط و خشی ندیدیم.
  پول میدید که لذت شفافیت، روان بودن، ظرافت و… رو لمس کنید. قرار نیست گوشی ۲۰۰ سال عمر کنه. خجالت نکشید، یه ایزوگامم بکنید. چـ….خور بازیا چیه درمیارید

  1. Avatar John

   معلومه که پول زحمت کشیده نخوردی که این حرف ها رو میزنی

  2. Avatar حامد

   منم مثل شمام، گوشیم هم پوکو X3 Pro ، ولی نه کاور میندازم نه گلس، چون تجربه شخصیم طی دو دهه به این نتیجه رسوندم که گلس‌ها خیلی زودتر از صفحه گوشی آسیب میبینن و زود به زود مجبور به کندن یا تعویضش میشیم و در بعضی مواقع صفحه گوشی با گلس محافظ بوسیله کوچکترین ضربه آسیب جبران ناپذیر دیده درصورتی که ضربات چندین برابر شدیدتر رو خود صفحه گوشی بدون محافظ و گلس به راحتی دفع کرده و کوچکترین خراشی روش نیفتاده، واقعا دلیلش رو هیچوقت نفهمیدم چرا با گلس خود صفحه اصلی شکننده تر میشه

   1. Avatar پوریا

    دورود،ولی چون خودم تجربه کردم موافقم بهتر استفاده کرد گوشی از دستم افتاد و فقط هزینه محافظ رو پرداخت کردم.

 19. Avatar Navid

  متاسفانه من مخالفم با این مقاله من گوشی k2o داشتم و پیش خودم دقیقا همین نظر این مقاله را داشتم که با گلس می خوام چیکار درسته گلستان الان گلس های ضد ضربه هست ضد خش خلاصه اینکه ما این گوشی را داشتیم و روش پر شده است خط و خش حالا پر شد که اغراق است ولی واقعاً وقتی گوشی را در جیبم فقط نمیذاشتم متاسفانه دچار خط و خش شد توصیه می کنم لاغر ۱ گلس نازک ضدخش آ برای گوشی تان تهیه کنید البته این نظر منه سلامت باشید

  1. Avatar Farzad

   گلس محافظ واجبه حتی رو صفحه نمایش تلویزیون می ندازن
   بعضی ضربه ها مثل شوک صفحه گوشی رو میشکنه. فقط داستان خت و خشمگین نیست