آیا گوشی شما واقعا به محافظ صفحه نمایش نیاز دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
گلس محافظ

گوشی‌های هوشمند بسیار گران هستند و به همین خاطر مطمئنا دوست ندارید که بعد از هزینه کردن مبلغ هنگفت، با نمایشگر دارای خط و خش‌های فراوان روبرو شوید. در نتیجه بسیاری از کاربران در کنار خرید گوشی جدید، یک گلس محافظ هم برای نمایشگر گوشی موردنظر خریداری می‌کنند. اما آیا نمایشگرهای گوشی‌های جدید با وجود پیشرفت‌های صورت گرفته همچنان به گلس محافظ نیاز دارند؟

روزی روزگاری استفاده از گلس محافظ برای نمایشگر گوشی‌های هوشمند یک اقدام ضروری محسوب می‌شد. با این حال طی سال‌های اخیر مواد استفاده شده برای نمایشگر این گوشی‌ها با تغییرات زیادی روبرو شده است. اگرچه مطمئنا کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، اما برای بسیاری از گوشی‌ها استفاده از گلس محافظ دیگر ضروری نیست. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

مبانی محافظ نمایشگر

گلس محافظ

همانطور که احتمالا می‌دانید، محافظ نمایشگر یک ورق پلاستیکی یا شیشه‌ی بسیار نازک است بر روی صفحه نمایش قرار می‌گیرد. شرکت‌های مختلف برای هرکدام از گوشی‌ها، محافظ‌های نمایشگر مختلفی تولید می‌کنند که به طور دقیق برای شکل و شمایل و ویژگی‌های نمایشگر موردنظر آماده شده‌اند. برای قرار دادن محافظ موردنظر بر روی نمایشگر، ابتدا باید صفحه نمایش موردنظر را به طور کامل تمیز کنید و سپس با اسپری مقدار اندکی آب بر روی آن بپاشید. بعد از قرار گرفتن محافظ، با ابزارهای تیغه‌ای شکل می‌توانید قطرات آب و حباب‌های شکل گرفته را به بیرون از چارچوب نمایشگر هدایت کنید.

روی هم رفته کاربران با بهره‌گیری از گلس محافظ نمایشگر خیال خود را بابت ایجاد خط و خش در نمایشگر راحت می‌کنند و هر وقت هم تعداد خط و خش‌های محافظ نمایشگر از یک حدی بیشتر شد، به راحتی می‌توانند از یک گلس محافظ جدید استفاده کنند. با این حال طی سال‌های اخیر به لطف فعالیت‌های برخی شرکت‌ها، استفاده از چنین چیزی دیگر مانند گذشته ضروری نیست.

شیشه‌ی محافظ گوریلا گلس

گلس محافظ

بیشتر گوشی‌های اندرویدی برای نمایشگر خود از شیشه‌ی محافظ گوریلا گلس استفاده می‌کنند. به زبان ساده این یک شیشه‌ی نازک بسیار مقاوم است که در برابر خط و خش و ضربات مقاومت بالایی دارد. شرکت سازنده‌ی گوریلا گلس معمولا هر ساله مدل جدید آن را عرضه می‌کند که نسبت به نسل قبلی مقاومت بیشتری ارائه می‌دهد. گوریلا گلس ویکتوس پلاس جدیدترین مدل این شیشه‌ی محافظ محسوب می‌شود که تعدادی از گوشی‌های پرچم‌دار همراه با آن راهی بازار شده‌اند.

برخی از مدل‌های گوریلا گلس در برابر خراش مقاومت بیشتری نسبت به ضربات دارند. از طرف دیگر برخی از این مدل‌ها اگرچه در برابر خط و خش مقاومت بسیار بالایی از آن خود نشان می‌دهند، اما در عوض راحت‌تر شکسته می‌شوند. این شرکت همواره تلاش کرده بین این دو مشخصه تعادل ایجاد کند ولی معمولا شیشه‌های محافظ موردنظر در یک زمینه بهتر از دیگری عمل می‌کنند.

طبق اعلام شرکت کورنینگ که سازنده‌ی این شیشه‌های محافظ محسوب می‌شود، برای بررسی مقاومت گوریلا گلس ویکتوس، گوشی‌های مبتنی بر این محافظ شیشه‌ای را از ارتقاع تقریبا ۲ متری به سطوح سخت و ناهموار انداخته‌اند. روی هم رفته کورنینگ مهم‌ترین سازنده‌ی شیشه‌های محافظ محسوب می‌شود و بسیاری از کاربران از کیفیت شیشه‌های گوریلا گلس رضایت دارند.

سرامیک شیلد اپل

گلس محافظ

اپل از جمله شرکت‌هایی است که می‌خواهد در زمینه‌های مختلف خاص بودن خود را حفظ کند. به همین خاطر این شرکت برای گوشی‌های خود از محافظ شیشه‌ای گوریلا گلس استفاده نمی‌کند. در عوض این شرکت همراه با سری آیفون ۱۲ از محافظ جدید موسوم به سرامیک شیلد رونمایی کرد که البته مانند گوریلا گلس توسط کورنینگ تولید می‌شود.

شیشه‌های محافظ سرامیک شیلد همانطور که از نامشان پیداست از سرامیک بهره می‌برند. این شیشه‌های مقاوم از نانوکریستال‌های سرامیکی تشکیل شده‌اند که کوچک‌تر طول موج نور هستند و به همین خاطر مانند شیشه‌های معمولی شفاف به نظر می‌رسند. در نتیجه شیشه‌های موردنظر در برابر ضربات و خط و خش مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند.

متاسفانه اپل جزئیات فنی زیادی را در مورد این شیشه‌ها اعلام نکرده و فقط گفته که نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر از آیفون ۱۲، حدود ۴ برابر مقاومت بیشتری ارائه می‌کنند. عملا امکان مقایسه‌ی مستقیم این شیشه‌های محافظ با شیشه‌های گوریلا گلس وجود ندارد اما در هر صورت هر دوی آن‌ها توسط یک شرکت تولید می‌شوند و مطمئنا دوام نمایشگرها را تا حد زیادی افزایش می‌دهند.

معایب محافظ نمایشگر

گلس‌ محافظ‌

مهم‌ترین عیب محافظ‌های نمایشگر این است که حس و حال استفاده از نمایشگر را تغییر می‌دهند. البته کاملا واضح است که محافظ‌های پلاستیکی جذابیت شیشه را ندارند و به همین خاطر معمولا کاربران برای نمایشگر گوشی خود از گلس محافظ استفاده می‌کنند.

قرار دادن یک ورقه‌ی پلاستیکی یا شیشه‌ی نازک بر روی نمایشگر ممکن است تا حد اندکی ظاهر صفحه‌نمایش را تغییر دهد و این موضوع به خصوص در زمانی که محافظ نمایشگر با تغییر رنگ روبرو می‌شود، بیشتر احساس خواهد شد. در ضمن از آن‌جایی که این شیشه‌های محافظ در حد گوریلا گلس و سرامیک شیلد مقاوم نیستند، خیلی راحت خراش برمی‌دارند.

همچنین باید خاطرنشان کنیم اگر محافظ نمایشگر را به خوبی بر روی آن قرار ندهید، زیر آن با حباب‌های زیادی روبرو می‌شوید و در نتیجه احتمالا مجبور می‌شوید یک محافظ جدید را برای گوشی خود خریداری کنید.

پس چه زمانی به محافظ نمایشگر نیاز داریم؟

گلس‌ محافظ‌

برخی مواد می‌توانند روی هرگونه نمایشگر را خراش دهند. به عنوان مثال می‌توانیم به شن و ماسه اشاره کنیم که دشمن نمایشگر گوشی هستند. به همین خاطر اگر مرتبا در سواحل به سر می‌برید و در جیبتان همواره شن و ماسه دیده می‌شود، استفاده از گلس محافظ کار عاقلانه‌ای است. از طرف دیگر سنگ‌های سخت و برخی چیزها مانند الماس هم می‌توانند گوریلا گلس و سرامیک شیلد را خراش دهند.

برخی فروشندگان گلس‌های محافظ هنگام فروختن آن‌ها به ویژگی‌هایی مانند جلوگیری از ثبت جای انگشت اشاره می‌کنند. اما باید خاطرنشان کنیم بسیاری از گوشی‌های جدید به لطف استفاده از مواد جدید می‌توانند روغن موجود در دست را کنار بزنند و به همین دلیل جای اثر انگشت هم تا حد زیادی کاهش می‌یابد. حتی اگر هم تعداد اثر انگشت بر روی نمایشگر تا حد زیادی افزایش یافته، به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید. البته برای این کار استفاده از پارچه‌ی میکروفایبر توصیه می‌شود.

در نهایت باید بگوییم که دیگر مانند گذشته استفاده از محافظ نمایشگر اصلا ضروری نیست و حتی اگر در جیب شما گوشی و کلید کنار یکدیگر قرار داشته باشد، هیچ خط و خشی روی نمایشگر به وجود نمی‌آید.

منبع: How To Geekبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳۰ دیدگاه
 1. رسا

  خط و خش یا شکستگی اصلا مهم نیست چون دیگه زمونه عوض شده هرچیزی یه راه حلی داره
  خط و خش یا شکستگی تاچ رو میشه با پکیج ازبین بردن شکستگی شیشه ماشین درست کرد!😉

 2. Rose

  به نظر من گوشی هم مثل خودمونه. لازم نیست همه جا کلاه ایمنی بپوشیم! جاهای پر خطر مثل سوارکاری، موتور سواری، سر ساختمون مهندسی کارگری چیزی اگر باشید فقط کلاه ایمنی میزارید توی زندگی عادی یا وقتی از خیابون رد میشید که کلاه ایمنی نمیزارید سرتون! گوشی هم همینطوره گلس و کاور و … فقط برای مشاغل سخته برای جاهایی که ریسک افتادن و خراب شدن گوشی بر اثر ضربه هست و توی خونه میتونید کاورتون رو بردارید گوشی نفس بکشه. یا اگر شغل سخت ندارید کلا نندازید. والا با این کارایی که میکنید گوشی رو آکبند نگه میدارید برای کسی که میخواد مفت ازتون بخره یا گاهی اونقد گوشی دستمون میمونه که حتی نو هم باشه کسی نمیخره چون دیگه کارایی نداره و حسابی قدیمی شده. من خیلی گوشی عوض نمیکنم ۷ سال پیش الجی استایلوس داشتم نه کاور و نه گلس ننداختم براش کیفشم بردم تازگیا گوشی سامسونگ a54 خریدم گوشی ال جیم هنوز باهامه و نبردم بفروشم چون کلا قدیمی شده و کسی برش نمیداره احتمالا پس اگر کاور و گلس مینداختم هم هیچ فرقی نداشت فقط خودمو اذیت کرده بودم. خودتون لذتشو ببرید نو نگه ندارید برای نفر بعد که دست دوم ازتون بخره در حد نو 🙂

 3. GhG

  من ک گوشیم mi 12 x بود ب همین خیال گلس نداشتم دوتا خش گنده افتاده
  قضاوت با خودتون
  گوشی اصلا نیوفتاده هم

 4. شقایق

  گلس یک مورد بسیار واجب برای گوشیه و نمیشه نزد در واقع از پولی که بابت گوشی دادید دارید محافظت میکنید مخصوصا الان که باید برای یک گوشی بیخود و میان رده چندین میلیون پرداخت کنید
  اگر خط و خش و … برای خودتون هم اهمیتی نداشته باشه روزی بخواید گوشیتون رو بفروشید قطعا برای اون کسی که میخواد بخرتش مهمه و خط و خش رو گوشی فقط قیمت و ارزشش رو میاره پایین
  به گوریا گلس و پرچمدارو این حرفها هم اعتماد نکنید که فقط جنبه تبلیغاتی داره

 5. امیرحسین

  سلام
  گوشی من می ۱۱ اولترا امروز از دستم سرخورد از ارتفاع کوتاهی افتاد زمین کنارش دوتا ترک افتاد (شکستگی) البته خیلی کوچیک گلس هم نداشتم چیکار کنم خیلی بد شده ۳ روزه خریدمش بدم بیرون عوضش میکنن؟

 6. محمد حسین

  سلام دوستان

  من خودم به شخصه با انداختن گلس روی گوشی مخالفم چون هم حاشیه داره و هم اون حس و حال استفاده از گوشی رو ازمون میگیره گوشی قبلیم موتورولا وان ماکرو بود با اینکه گوریلا گلس نداشت و چند ماهی بدون گلس استفاده کردم و بشدت مراقبش بودم خیلی خط و خش افتاد روش حتی از خونه بیرون نمیبردم خیلی حس و حال خوبی داشت استفاده بدون گلس ازش ولی ترس ازین که یه خط و خش روش بیافته و یا بیفته زمین یا حالا هر چی که باعث بشه بشکنه منو خیلی اذیت می‌کرد خلاصه حالا عوض کردم و گوشی الانم galaxy a32 هستش که روش گوریلا گلس ۵ داره ولی من دیگه اون ریسک رو نمیکنم و روش یه گلس انداختم از همون اول حداقل اگه قاب نمی اندازید یه گلس بندازید چون یه اشتباه و یه حرکت که دست خودتون هم نیست یا ناخن میخوره رو صفهه یا حالا هر چی که باعث میشه خراش بیفته رو صفهه گوشیتون یا حالا بشکنه یا هر چی باعث میشه و گوشیتون رو از چشمتون میندازه هر وقت اون خراش رو ببینید یا اون شکستگی رو پیشنهاد من به شما یه گلس بندازید

 7. علی

  من mi 11 ultra دارم روش خش افتاده تو خونه نمیدونم دگ چرا گلس چرا مهم نیس

  1. Arman asgary

   منم می ۱۱ اولترا دارم وقتی گوشی رو میخری یه محافظ نمایش خیلی نازک روی گوشی هست که نمیدونم متوجهش شدی یا نه که ترجیها نکنش مثلا من حدود یک سال این گوشی رو دارم هنوز نکندمش اگر بکنی گوشی گوریلا گلس داره به راحتی خط و خش نمیوفته مگر اینکه از ارتفاع زیاد روی آسفالت بیوفته

 8. کیان

  من از زمان اس ۶ اج سامسونگ و آیفون ۷ اپل دیگ هرگز محافظ صفحه نزدم روی گوشیام البته من همیشه گوشیهای پرچمدار رو خریدم درمورد میان رده ها و پایین رده ها یا گوشیهای اقتصادی اطلاعی ندارم اما پرچمدارایی ک من استفاده کردم هیچوقت خطو خش روشون نیفتاده مثلا من دو سال پیش آیفون ۱۱ داشتم بعدش اس ۲۱ الترا خریدم بعدش آیفون ۱۳ پرو و الانم گلکسی اس ۲۲ الترا خریدم و روی هیچکدوم اینها برچسب نزدم و هیچوقتم خطو خش روی صفحه یا حتی پشتشون نیفتاد هرچند من تقریبا آدم تمیزی هستم و گوشیم هرگز دست بچه ها نیست یا شغل کثیف و خطرناکی ندارم بنظرم اگ گوشیتونو دست بچه میدید هم گلس لازمه هم گارد و قاب لازمه اما اگ دست بچه نمیفته گوشیتون بهتره بدون اونها استفاده کنید چون طراحال گوشیهای پرچمدار کلی زحمت میکشن ک از طراحی و دیزاین گوشی لذت ببریم بعد اگ بخوایم این طراحی قشنگ و ظریف رو زیر گلس و گارد قایمش کنیم دیگ انگار یه گوشی ساده پایین رده دستمون گرفتیم و لذتی نداره کار کردن باهاش حداقل من یکی ک اینجوری ام وقتی گوشی گلس یا گارد داشته باشه نمیتونم ازش استفاده کنم . ولی خب بعضیا شغلهای خطرناک دارن ممکنه گوشیشون از ارتفاع بیفته یا بعضیا بچه دارن دائم گوشیشون دست بچه هاشونه پس بهتره با گارد و گلس باشه

 9. حمید

  طبق تجربه شخصی گوشی های جدید گوریلا گلس ۵ یا ۷ … هیچ مقاومت محسوسی در برابر خش ندارند و بعد چند وقت اگه فکر میکنید خشی نیوفتاده میتونید با الکل تمیز کنید زیر نور مستقیم خش هارو ببینید . همچنین گلس برای جلوگیری از ضربه دیدن ، پیکسل سوختگی و افت کیفیت صفحه که در اثر ضربه و افتادن گوشی از دست به مرور زمان به وجود میان کمک فراوانی میکنه و عمر گوشی بالا میبره . استفاده از گلس رو شدیدا پیشنهاد میکنم البته توجه کنید چ جنس و کیفیتی میگیرید مثلا هر کسی گلس مات نمیپسنده یا در صورت انتخاب گلس فیک نور صفحه افت میکنه .

 10. Aliakbar

  من از ده سال پیش تا الان هیچ وقت برای گوشیام قاب و گلس نذاشتم . بارها محکم ترین ضربه ها به صفحه نمایشم خورده ولی هیچ خط و خش و شکستگی نیفتاده. چند وقت پیش هم چنان محکم از دستم روی آسفالت افتاد که نصف صفحه نمایش از قاب گوشیم بیرون زد ولی هیچیش نشد و فشار دادم رفت سر جاش . حداقل یه بار گلس رو از روی صفحه نمایشتون بردارین تا از وضوح صفحه نمایش و لمس سریع لذت ببرین و دوباره روی گوشیاون محافظ و قاب نمیذارین. عمر مفید گوشی هم دو تا سه ساله .ولی اگه کسی میخواد مثل بابای من هشت سال از یه گوشی استفاده کنه بهتره گلس هم بزاره 😂.

 11. مصطفی

  اسنتفاده کنید ضرر نداره، سامسونگ داشتم گلسش ترک کرده بود اشتباه کردم عوضش نکردم ، خورد زمین رو صفحه نمایش پیکسلای سوخته چندتا افتاد که دو روزه کل صفحه مشکی شد که مطمئنم اگه گلس ترک نمیداشت همچنین اتفاقی برای گوشی نمی‌افتاد.اگه یه کشور اقتصاد قوی داشتیم که قیمتهاد ثابت بود شاید لذت استفاده بدون گلس رو تجربه میکردیم ولی با این وضع مالی و اجبار به خرید گوشیهای میان رده که همونا هم هرروز قیمتش نوسانی هست باید احتیاط کرد که به جیب مبارک فشار نیاد

 12. کاوه

  کاملا درسته من گوشی A51سامسونگ داشتم(بدون محافظ صفحه ولی با یک کاور خوب)که گوشیمو روی جعبه ماشین جا گذاشتم و در حال حرکت افتاد،یک نفر جلومو گرفت و بهم گفت گوشیت افتاد،متوجه شدم تا برگشتم و رسیدم بهش به چشم خودم دیدم ماشینها از روش رد میشدن و هی قِل میخورد.خلاصه گوشی با اون همه فشار و ضربه اصلا شیشه و قابش نشکست،ولی صفحه نمایشش شکست.برام جالب بود که مقاومت گلس گوشیها واقعا بالا رفته.بعد که تاچ و صفحه رو عوض کردم همون هفته اول گوشی از ارتفاع نیم متری افتاد رو قالی و دو تا خط خوشگل افتاد رو گلسش.به نظرم صفحه نمایشها و مقاومتشون خیلی پیشرفت داشته ولی فعلا نمیشه ریسک کرد و بهشون اعتماد کرد چون ممکنه هر مدل با طراحی خاص خودش مقاومت بدتر یا بهتری داشته باشه. همگی دیدیم که بعضی برندها در اعلام مشخصات گوشیهاشون اغراق میکنند.البته قطعا در ضربه های شدید محافظ دردی دوا نمیکنه ولی قطعا جلو خطو خشو میگیره.پس فعلا از گلس استفاده کنید چون کار از محکمکاری عیب نمیکنه.تا بعد ببینیم چی میشه.

 • 1
 • 2
loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما