ورق خشک‌کن چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
ورق خشک‌کن

معمولا در زندگی زمان زیادی را صرف شستن لباس‌ها می‌کنیم و همیشه به دنبال راه‌هایی برای ساده کردن این فرایند هستیم. برای شستشوی لباس‌ها محصولا متعددی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند تا این کار را مؤثرتر و کارآمدتر انجام دهید. مواد شوینده‌ی لباسشویی محصولاتی ضروری هستند اما از محصولاتی مانند ورق خشک‌کن هم می‌توانید استفاده کنید. شاید از خود می‌پرسید که آیا این ورق‌ها ارزش خریده شدن دارند یا خیر؟ در این صورت، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا به پاسخ سؤال خود برسید. در ادامه، درباره‌ی ورق‌های خشک‌‌کن و کاربرد آن‌ها برای لباسشویی و حتی موارد دیگر خانه‌داری می‌خوانید.

ورق خشک‌کن چیست؟

ورق‌های خشک‌کن باعث کاهش الکتریسیته‌ی ساکن، بوی نامطبوع و لطیف‌تر شدن لباس‌ها می‌شوند. یکی از مزایای اصلی ورق خشک‌کن این است که ترکیبات موجود در آن به خنثی کردن و مقابله با اثرات الکتریسیته‌ی ساکن ایجاد شده در بیشتر پارچه‌ها کمک می‌کند. نمونه‌ای خوب از الکتریسیته‌ی ساکن اضافی در لباس‌های شسته شده، چسبیدن جوراب‌ها و لباس‌ها پس از پایان چرخه‌ی شستشوی ماشین لباسشویی و خشک‌کن به یکدیگر است.

ورق خشک‌کن از نرم‌کننده‌های مایع، روان‌کننده‌ها و عطرها تشکیل شده که لایه‌ای از پارچه را پوشانده‌اند. این پارچه اغلب از الیاف پلی استر یا سلولز ساخته شده است. هنگامی که در یک نوبت از شسشو و خشک شدن لباس‌ها در ماشین لباسشویی از این ورق‌ها استفاده می‌کنید، گرمای خشک‌کن دستگاه این مواد را گرم کرده و روی پارچه‌های شما آزاد می‌کند.

آیا باید از ورق‌های خشک‌کن استفاده کنم؟

این تصمیم به لباس‌هایی که داخل ماشین لباسشویی می‌اندازید بستگی دارد. ورق‌های خشک‌کن برای بیشتر لباس‌های روزمره‌ی ساخته شده از الیاف طبیعی مانند پیراهن‌های نخی، شلوار و جوراب بسیار مناسب هستند اما بهتر است از به کار بردن ورقه‌های خشک‌کن با لباس‌های ورزشی و میکروفایبر، حوله‌ها، لباس‌های مقاوم در برابر حرارت و پارچه‌های ضد آب خودداری کنید. همیشه قبل از انداختن ورق خشک‌کن در ماشین لباسشویی دارای خشک‌کن، برچسب مراقبت از آن را بررسی کنید. شما باید درباره‌ی چرخه‌های خشک‌کن و نحوه‌ی خواندن نمادهای مراقبت از لباس اطلاعات کافی داشته باشید تا مطمئن شوید که مناسب‌ترین روش تمیز کردن را برای لباس‌های خود انتخاب کرده‌اید.

از به کار بردن ورق‌های خشک‌کن همراه با پارچه‌های زیر خودداری کنید:

  • لباس ورزشی و میکروفایبر: از به کار بردن ورقه‌های خشک‌کن همراه با این لباس‌ها و پارچه‌ها خودداری کنید چون ممکن است مواد تشکیل‌دهنده‌ی این ورق‌ها روی الیاف این پارچه‌ها و لباس‌ها قرار بگیرند و باعث شوند لکه‌ها و رطوبت به خوبی از بین نروند. در نتیجه، لباس و پارچه‌ی مورد نظر درست تمیز نخواهد شد.
  • حوله: نرم‌کننده‌های مورد استفاده در ورق‌های خشک‌کن ممکن است باعث شوند که حوله‌ها خاصیت خود را از دست بدهند و کمتر  از گذشته جاذب رطوبت شوند. اگر از ورق‌های خشک‌کن برای ایجاد بوی خوش روی حوله‌ها استفاده می‌کنید، بهتر است از این ورق‌ها در حد اعتدال استفاده کنید تا با گذشت زمان خاصیت خود را از دست ندهند.
  • پارچه‌های مقاوم در برابر حرارت و اشتعال: ورق‌های خشک‌کن ممکن است بر قابلیت خود خاموش شونده‌ی لباس‌های مقاوم در برابر اشتعال و حرارت مانند لباس خواب کودکان تأثیر بگذارند و باعث به خطر افتادن ایمنی آن‌ها شوند.
  • پارچه‌های ضد آب: اگر مواد نرم‌کننده‌ی موجود در ورق خشک‌کن سطح این پارچه‌ها را بپوشانند، ممکن است این پارچه‌ها قابلیت خود را در دفع رطوبت را از دست بدهند.

آیا جایگزینی برای ورق خشک‌کن وجود دارد؟

قبل از اینکه ورق‌های خشک‌کن را در روتین شستشوی خود بگنجانید، باید توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است این ورق‌ها باعث آلرژی در اعضای خانواده‌ای شوند که به عطرها یا رنگ‌های شیمیایی حساس هستند.

شاید توپک‌های خشک‌کن جایگزین مناسبی برای ورق خشک‌کن برای کسانی باشند که آلرژی دارند. این توپک‌ها اغلب از پشم طبیعی ساخته شده‌اند و مدل‌های فاقد عطر آن‌ها نیز در بازار موجود هستند.

چگونه از ورق‌های خشک‌کن استفاده کنیم؟

می‌توانید ورق‌های خشک‌کن را در انواع ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن به کار ببرید. موقع خشک شدن لباس‌ها در این دستگاه‌ها ورق خشک‌کن را روی آن‌ها بگذارید. برخی از دسته‌های لباس بزرگتر ممکن است نیاز به دو ورق خشک‌کن داشته باشند. بااین‌حال، همیشه بهتر است قبل از استفاده به بسته‌بندی محصول و توصیه‌های خاص آن توجه کنید.

توجه داشته باشید که لباس‌ها باید در دستگاه آزادانه بچرخند تا به درستی خشک شوند. بنابراین، هیچ وقت نباید لباس‌ها را بیش از اندازه‌ی توصیه شده داخل ماشین لباسشویی و خشک‌کن بریزید. اگر لباس‌هایی داخل این دستگاه‌ها بیش از این اندازه باشند، ممکن است ورق‌های خشک‌کن راحت‌تر در یک جا گیر کنند. در نتیجه، این احتمال وجود خواهد داشت که نرم‌کننده‌های غلیظ موجود در این ورق‌ها روی لباس‌های شما ذوب شوند و لکه‌های نامنظمی را به جا بگذارند. هنگام تخلیه‌ی لباس‌های ماشین لباسشویی، حتما مطمئن شوید که ورق خشک‌کن استفاده شده را از دستگاه بیرون آورده‌اید.

نگهداری از ماشین لباسشویی و خشک‌کن به ویژه هنگام استفاده از ورق‌های خشک‌کن اهمیت دارد چون احتمال دارد که این ورق‌ها پسماندهای روغنی ایجاد کنند و  صفحه‌ی فیلتر پرزگیر دستگاه شما مسدود شود. در نتیجه، چرخش ماشین لباسشویی کاهش می‌یابد و ایمنی این دستگاه به خطر میفتد. علاوه بر خالی کردن فیلتر پرزگیر پس از هر بار شستشوی لباس‌ها، باید این فیلتر را یک بار در ماه بشویید تا هر گونه ماده‌ی نرم‌کننده یا شبیه به آن از روی این فیلتر کاملا پاک شود.

سایر کاربردهای ورق خشک‌کن در خانه

ماشین لباسشویی

کاربرد اصلی ورق‌های خشک‌کن نرم کردن لباس‌ها و کاهش الکتریسیته‌ی ساکن آن‌ها است. بااین‌حال، می‌توانید از این ورق‌ها برای اهداف دیگری هم استفاده کنید. در ادامه، با مهم‌ترین کاربردهای ورق خشک‌کن در خانه آشنا می‌شوید.

پاک کردن باقی‌مانده‌ی غذاها از قابلمه و تابه

اگر باقی‌مانده‌ی غذاها کف تابه یا قابلمه‌ی شما چسبیده است، داخل آن را با آب داغ پر کنید و یک ورق خشک‌کن کف ان بگذارید. اجازه بدهید تا ظرف برای یک شب خیس بخورد. پوشش سیلیکونی ورق خشک‌کن باعث می‌شود که غذا نرم شود. روز بعد، با استفاده از این ورق باقی‌مانده‌ی غذا را پاک کنید. بافت نازک این ورق آثار مواد غذایی را از بین می‌برد و به سطح نچسب ظرف آسیبی نمی‌رساند. پس از پاک شدن باقی‌مانده‌ی غذا، تابه یا قابلمه را با مایع ظرفشویی و آب داغ بشویید تا مواد غذایی کاملا از روی ظرف شما پاک شوند.

آرام کردن حیوان خانگی زمان وقوع طوفان

ماساژ بدن حیوان خانگی با یک ورقه‌ی خشک‌کن گیاهی بدون عطر به آرام کردن او در هنگام طوفان‌ کمک می‌کند. این ورق با کاهش الکتریسیته‌ی ساکن که ممکن است باعث سیخ شدن موهای او شود، به او در آرام شدن کمک می‌کند.

از آنجایی که بیشتر حیوانات خز و بدن خود را می‌لیسند، از ورقه‌های خشک‌کن حاوی مواد سمی اجتناب کنید و ورقه‌های خشک‌کن بدون عطر را به کار ببرید.

پاک کردن موی حیوانات خانگی از روی لباس و مبلمان

همان ویژگی‌هایی که باعث می‌شوند ورق‌های خشک‌کن الکتریسیته‌ی ساکن در خشک‌کن را کاهش دهند، موهای حیوانات خانگی را از لباس‌ها و مبلمان پاک می‌کنند. این ورق را روی پارچه بمالید تا موهای روی آن شل شوند. سپس، با یک غلتک پرزدار یا برس لباس موها را جدا کنید.

این ورق خشک‌کن می‌تواند نو یا دست دوم باشد. ورق‌های خشک‌کن استفاده شده را می‌توان کمی مرطوب کرد تا گرد و غبار و مو را از قفسه‌ها، کتاب‌ها، قاب پنجره‌ها و حتی برگ‌های بزرگ گیاهان داخل خانه پاک کند. ورق‌های خشک‌کن بر پایه‌ی پلی استر برای رفع موهای زائد حیوانات خانگی بهترین هستند.

رفع بوی نامطبوع کفش‌ها و نو کردن زیره‌های آن‌ها

ممکن است کفش‌های تنیس کثیف و بدبو شوند. یک ورق خشک‌کن معطر را روی کفش‌ها و چکمه‌هایی که بسیار کهنه شده‌اند قرار بدهید تا ظاهر آن‌ها بهتر شود. می‌توانید برای کفش‌های بچه‌گانه یا زنانه از نصف ورق خشک‌کن استفاده کنید و همچنان نتایج عالی بگیرید.

اگر جیر جیر کفش‌ها شما را دیوانه کرده‌اند، از ورق‌های خشک‌کن استفاده کنید. این ورق‌ها برای نرم کردن کفه‌های لاستیکی کفش هنگام راه رفتن روی سطوح مختلف مفید هستند. ورقه‌ی خشک‌کن را کف کفش بمالید تا اصطکاک را به حداقل برساند و صدای جیر جیر را از بین ببرد.

ساده‌تر کردن دوخت‌ودوز

با استفاده از ورق خشک‌کن از شر نخ‌هایی که هنگام کوک زدن مدام گره می‌خورند خلاص می‌شوید. هنگام دوخت‌ودوز، نخ را لابه‌لای یک ورق خشک‌کن قرار بدهید تا گره نخورد. پوشش سیلیکونی این ورق باعث می‌شود که نخ به راحتی از پارچه عبور کند.

نو کردن چمدان‌ها

قبل از اینکه چمدان خود را بعد از پایان سفر در کمد قرار بدهید، یک ورقه‌ی خشک‌کن داخل آن بگذارید تا عطر تازگی داشته باشد و بوی کپک‌زدگی نگیرد.

تمیز کردن صفحه‌ی لوازم الکترونیکی

از یک ورق خشک‌کن برای گردگیری صفحه‌ی نمایش تلویزیون و مانیتور کامپیوتر استفاده کنید. پوشش سیلیکونی روی ورق خشک‌کن گرد و غبار را جمع کرده و به کاهش الکتریسیته‌ی ساکن کمک می‌کند. به یاد داشته باشید، هرگز از ورق خشک‌کنی که مرطوب شده استفاده نکنید. ممکن است رطوبت به صفحه‌ی نمایش آسیب برساند.

تمیز کردن اتو

ورق خشک‌کن برای تمیز کردن بدنه‌ی اتو مناسب نیست اما برای از بین بردن جای سوختگی و رسوبات در کف اتو بسیار عالی است. ورق خشک‌کن مرطوب شده را روی کف اتوی سرد بمالید. سپس، اتو را تا حدی گرم کنید و آن را روی چند حوله‌ی کاغذی تمیز بمالید تا رسوبات روی آن پاک شود.

از بین بردن بوی نامطبوع سطل زباله یا پوشک

پیش از اینکه کیسه‌ی پلاستیکی را داخل سطل زباله یا پوشک بگذارید، یک ورق خشک‌کن معطر داخل سطل بگذارید. هر بار که کیسه‌ی سطل را عوض می‌کنید این ورق را هم تعویض کنید.

تمیز کردن خودرو

برای از بین بردن بقایای حشرات مرده روی شیشه‌ی خودرو از چند ورق خشک‌کن پلی استر استفاده کنید. این ورق‌ها را مرطوب کنید تا آلودگی از روی شیشه‌ی جلو و پشت خودرو پاک شود. این ورق به اندازه‌ای سایند است که حشرات را از بین ببرد اما آن‌قدر خشن نیست که به شیشه آسیب برساند.

برای پاک کردن موهای حیوانات خانگی از روی صندلی ماشین نیز می‌توانید از ورق خشک‌کن استفاده کنید. به‌علاوه، نگه داشتن ورق‌های خشک‌کن در صندوق عقب به بوی تازگی داشتن آن کمک می‌کند.

دفع حشرات

ورق خشک‌کن چیست؟

برخی از علاقه‌مندان به کمپینگ و طبیعت‌گردی از ورقه‌های خشک‌کننده معطر برای دور نگهداشتن حشرات از خود استفاده می‌کنند. تحقیقات هم این ویژگی ورق خشک‌کن را ثابت کرده‌اند. برخی از کوهنوردان ورق خشک‌کن را روی پوست خود می‌مالند. برخی دیگر این ورق‌ها را در قسمت بالای جوراب یا یقه‌ی خود قرار می‌دهند.

مهار کردن موهای سیخ‌شده

چند ورق خشک‌کن را روی میز کار یا داخل کیف خود نگه دارید تا موهای سیخ‌شده را مهار کنید. فقط کافیست این ورق‌ها را روی موهای خود بمالید تا صاف شوند. اگر نمی‌خواهید بوی این ورق‌ها با عطر شما ترکیب شوند، از انواع بدون بوی ورق خشک‌کن استفاده کنید.

تازه کردن هوای اتاق هتل

اگر اتاق هتل شما بوی کهنگی می‌دهد، یک ورق خشک‌کن را درون دستگاه تهویه‌ی مطبوع یا دریچه‌ی وسیله‌ی گرمایشی قرار دهید تا یک خوشبوکننده‌ی هوا داشته باشید.

تمیز کردن داخل ماشین لباسشویی

اگر درون دستگاه خود آدامس ذوب شده، مداد رنگی یا برچسب‌های ذوب شده پیدا کرده‌اید، یک ورق خشک‌کن پلی استر را خیس کنید و داخل دستگاه را با آن تمیز کنید. پس از آن، متوجه خواهید شد که نرم‌کننده‌ی پارچه و بافت ورق به از بین رفتن چسبندگی بدون آسیب رساندن به روکش داخلی دستگاه کمک می‌کند.

خوشبو کردن کیف یا کمد باشگاه

اگر از کیف باشگاه خود زیاد استفاده می‌کنید، یک ورق خشک‌کن تازه را داخل آن قرار دهید تا بوی تعریق از بین برود. به محض اینکه به خانه رسیدید لباس‌های ورزشی بدبو را از کیف در بیاورید. اگر از کمد باشگاه هم مدام استفاده می‌کنید، یک ورقه‌ی خشک‌کن داخل آن بگذارید تا بوی آن تازه بماند.

تمیز نگهداشتن پرده‌ها و پنکه‌های سقفی

ورق‌های خشک‌کن چسبیدن گرد و غبار به سطوحی که همیشه گرد و غبار می‌گیرند مانند پرده‌ها و پنکه‌های سقفی را چالش‌برانگیزتر می‌کند. پوشش ورق‌های خشک‌کن مانعی نازک ایجاد می‌کند که آن سطوح را برای مدت بیشتری عاری از گرد و غبار نگه می‌دارد و به مرور زمان تمیز کردن آنها را آسان‌تر می‌کند.

کلام آخر

ورق خشک‌کن وسیله‌ای کاربردی برای کاهش الکتریسیته‌ی ساکن و بوی نامطبوع لباس‌ها و پارچه‌ها است. البته، از این ورق برای خشک‌ کردن لباس‌هایی مانند لباس‌های کودک نمی‌توان استفاده کرد. در چنین مواردی بهتر است به جای ورق خشک‌کن از توپک لباسشویی استفاده کنید. ورق‌های خشک‌کن در خانه کاربردهای دیگری هم دارند. از این ورق‌ها می‌توانید برای امور خانه‌داری از تمیز کردن ظروف گرفته تا پاک کردن موی حیوانات خانگی از روی مبلمان استفاده کنید.

منبع: whirlpoolبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما