ارتقای بازی‌های الکترونیک آرتز به نسخه‌ی نسل بعد رایگان نخواهد بود

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۰ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
بازی Madden 20

سونی و مایکروسافت هر دو مشغول آماده سازی کنسول‌های نسل بعد خود هستند؛ طوری که تا شش ماه دیگر شاهد عرضه‌ی دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن ۵ در بازار خواهیم بود. پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس قرار است بیشتر بازی‌های کنسول نسل قبل خود را اجرا کنند و در این میان هم بیشتر بازی‌های امسال و یکی دو سال آینده، به صورت هم‌زمان روی دو نسل کنسولی عرضه می‌شوند. شرکت‌های زیادی گفته‌اند که بازی‌کننده‌ها می‌توانند بازی‌های آن‌ها را یک بار خریداری و روی هر دو نسل از کنسول‌ها استفاده کنند، ولی این طور که به نظر می‌رسد، الکترونیک آرتز زیر بار این موضوع نرفته است.

سونی هیچ اطلاعات درست و درمانی از پلی‌استیشن ۵ ارایه نداده است و فعلا باید کم و بیش صحبت از این کنسول را به عقب بیاندازیم، ولی مایکروسافت قابلیت بسیار جالبی برای کنسول‌های ایکس‌باکس دارد. قابلیت Smart Delivery ایکس‌باکس حرکت بسیار خوبی از سوی مایکروسافت در راستای پشتیبانی از کنسول‌های نسل قبلی و کمک به بازی‌کننده‌هاست. به کمک این قابلیت، افراد فقط کافی است تا یک بار بازی را خریداری کنند و با توجه به کنسولی که بازی را روی آن اجرا می‌کنند، نسخه‌ی مورد نظر بازی برای‌شان اجرا می‌شود؛ دقیقا مثل وضعیت امروز دو کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو و ایکس‌باکس وان ایکس.

بازی Assassin's Creed Valhalla

در برنامه‌ی پنج شنبه شب مایکروسافت که برای نمایش بازی‌های کنسول ایکس‌باکس سری ایکس ترتیب داده شده بود، شاهد ۱۳ بازی بودیم که از قابلیت Smart Delivery پشتیبانی می‌کردند. در کنار بازی‌های مستقل نمایش داده شده مثل Bright Memory، بازی‌های بزرگی مثل Assassin’s Creed Valhalla و Cyberpunk 2077 هم در لیست پشتیبانی از Smart Delivery قرار دارند. مایکروسافت گفته است که تمام بازی‌های ساخته‌ی خودشان، یعنی تولیدات استودیوهای بازی‌سازی ایکس‌باکس، با قابلیت Smart Delivery عرضه می‌شوند.

با این حال، در همین برنامه‌ی اینساید ایکس‌باکس شاهد حرکتی متفاوت از سوی الکترونیک آرتز بودیم. به هنگام نمایش بازی Madden NFL 21 شنیدیم که خریداران نسخه‌ی ایکس‌باکس وان این بازی، نسخه‌ی سری ایکس را به صورت رایگان دریافت خواهند کرد. در ابتدا تصور کردیم که این بازی هم از قابلیت Smart Delivery پشتیبانی می‌کند، ولی پس از اتمام برنامه‌ی اینساید ایکس‌باکس متوجه شدیم که الکترونیک آرتز قصد پشتیبانی از این قابلیت را ندارد.

الکترونیک آرتز در وب‌سایت رسمی EA Sports توضیح داده که خریداران نسخه‌ی ایکس‌باکس وان این بازی اگر تا پایان ماه مارس سال ۲۰۲۱ بازی را روی ایکس‌باکس سری ایکس اجرا کنند، نسخه‌ی سری ایکس را به صورت رایگان دریافت خواهند کرد. پس از این مدت زمان، خبری از ارایه‌ی رایگان نسخه‌ی نسل بعد نخواهد بود.

از وضعیت نسخه‌ی پلی‌استیشن خبر نداریم ولی سونی سال‌هاست که قابلیتی شبیه به Smart Delivery را با نام Cross-Buy به خریداران برخی از بازی‌هایی که نسخه‌ی یکسان پلی‌استیشن ۳، پلی‌استیشن ویتا و پلی‌استیشن ۴ دارند، ارایه می‌دهد. الکترونیک آرتز احتمالا از این قابلیت پلی‌استیشن هم پشتیبانی نخواهد کرد، چون در ادامه‌ی توضیحات Madden NFL 21 آمده است که وضعیت ارایه‌ی نسخه‌ی رایگان نسل بعد روی دیگر پلتفرم‌ها را تا ماه ژوئن مشخص خواهیم کرد.

بازی Madden 20

این حرکت الکترونیک آرتز، کار را برای خریداران پیچیده می‌کند. ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن ۵ می‌توانند بازی‌های کنسول نسل قبل خود را اجرا کنند؛ یعنی بازی‌کننده‌ها می‌توانند نسخه‌ی ایکس‌باکس وان بازی Madden NFL 21 را روی ایکس‌باکس سری ایکس اجرا کنند، آن هم در حالی که Madden NFL 21 خودش یک نسخه‌ی ایکس‌باکس سری ایکس جداگانه دارد که به احتمال زیاد تنها تفاوتش کیفیت گرافیک بهتر است. دقیقا مثل موضوعی که دیگر بازی‌ها برای ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس وان ایکس رعایت می‌کنند.

با تمام این اوصاف، به هیچ وجه نمی‌توان فعلا نتیجه‌گیری کرد. با این که بسیار بعید است، ولی این احتمال وجود دارد تا نسخه‌ی نسل بعد Madden NFL 21 آن‌قدر پیشرفته‌تر از نسخه‌ی نسل فعلی باشد که الکترونیک آرتز هر کدام از آن‌ها را یک بازی متفاوت قلمداد کند. در آن صورت نمی‌توان به الکترونیک آرتز خرده گرفت.

مطمئنا در ماه‌های آینده و با انتشار اطلاعات بیشتر از وضعیت کنسول‌های نسل بعد و بازی‌های آن‌ها، می‌توان بهتر درباره‌ی تصمیمات و برنامه‌های شرکت‌های مختلف قضاوت کرد.

منبع: Polygon

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ comment
  1. Avatar پویا

    مشتری مداری EA زبانزد خاص و عامه

  2. Avatar سایه

    EA چرا انقدر گشنه هست آخه؟