جعبه سیاه زمین نابودی سیاره‌ی ما را در محلی نابودنشدنی ذخیره خواهد کرد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
طرحی گرافیکی از جعبه سیاه زمین

سیاره‌ی ما دستخوش تغییرات آب‌وهوایی گسترده‌ای شده است و به همین دلیل گروهی از پژوهشگران قصد دارند با ساخت جعبه سیاه زمین داده‌های نابودی احتمالی آن را در جایی غیرقابل تخریب حفظ کنند.

همه‌ی پروازهای تجاری که تاکنون انجام داده‌اید ثبت شده است. هر بار کشیدن اهرم کنترل و هر تنظیم موتور هواپیما، توسط دستگاه ضبط کوچکی که در دم هواپیما جاسازی شده است، به‌صوزت دقیق ثبت می‌شود. این دستگاه «جعبه سیاه» (Black Box) نام دارد که هنگام هر نوع سانحه‌ی هوایی، پرسنل جست‌وجو و نجات بر اساس آن به دنبال محل هواپیما مر‌گردند. اطلاعات ثبت شده در آن شرح واضحی از چگونگی رخ دادن کل حادثه است.

سال آینده، سیاره‌ی ما هم یکی از این ضبط‌کننده‌های بلایا و سوانح را خواهد داشت. این پروژه که «جعبه سیاه زمین» (Earth’s Black Box) نام دارد، قرار است هر گام در مسیر نابودی سیاره‌ی ما را با دقت بالایی ثبت کند. طبق اعلام وب‌سایت این پروژه «تا زمانی که شیوه‌ی زندگی خود را به‌طرز چشمگیری تغییر ندهیم، تغییرات آب‌وهوایی و دیگر خطرات ساخته‌ی بشر باعث سقوط تمدن ما می‌شود.»

این طاق که با انرژی خورشیدی کار می‌کند، تقریبا به طول یک اتوبوس مدرسه و به شکل یک توقفگاه وارونه خواهد بود و کل آن در فولادی به ضخامت ۷٫۵ سانتی‌متر قرار می‌گیرد که برای مقاومت در برابر بلایای طبیعی طراحی شده است. درست مانند جعبه سیاه هواپیما که در برابر ضربه مقاوم است.

درست مانند جعبه سیاه هواپیما، جعبه سیاه زمین هم در امن‌ترین بخش زمین که تاسمانی در استرالیا است قرار خواهد گرفت. به گزارش ABC News استرالیا، وقتی این جعبه‌ سیاه فعال شود، پر از هارد دیسک‌هایی می‌شود که اطلاعات مربوط به آب‌وهوا را ضبط و ذخیره می‌کند.

قرار است ساخت این پروژه که نتیجه‌ی همکاری دانشگاه تاسمانی، یک شرکت ارتباطی به نام «کلمنگر بی‌بی‌دی‌او» (Clemenger BBDO) و یک گروه هنری به نام «انجمن چسب» (Glue Society) است، در اوایل سال ۲۰۲۲ آغاز شود.

این جعبه، اندازه‌گیری‌های دما، داده‌های اسیدی شدن اقیانوس‌ها، داده‌های کاربری زمین، هزینه‌های نظامی، مصرف انرژی و رشد جمعیت انسانی را جمع‌آوری می‌کند. همچنین عناوین اخبار، پست‌های رسانه‌های اجتماعی و اطلاعات کنفرانس‌های کلیدی تغییرات آب‌وهوایی میان سران کشورها را رصد و استفاده می‌کند.

به‌عنوان یک اثر هنری، بدون شک قابل توجه است. تصاویر مفهومی ساختاری تیز و زاویه‌دار را نشان می‌دهند که با پنل‌های خورشیدی پوشیده شده و بر روی صخره‌ای در یک صحرای دور افتاده قرار گرفته است. زاویه‌های تند آن چیزی ماورایی را به تصویر می‌کشند که با صخره‌ی هوازده‌ی چشم‌اندازی که قرار می‌گیرد، در تضاد است.

به گفته‌ی وب‌سایت این پروژه، هدف این است که که یک ناظر آرام باشد، به‌طور پیوسته اطلاعات را دریافت کند تا گزارشگر بی‌طرفی از وقایعی که منجر به نابودی سیاره‌ی زمین می‌شود پاسخگویی برای نسل‌های آینده و الهام‌بخش اقدامات فوری باشد.

«جیم کورتیس» (Jim Curtis) مدیر خلاقیت Clemenger BBDO گفت: «ایده این است که اگر زمین در نتیجه‌ی تغییرات آب‌وهوایی از بین برود، این دستگاه ضبط غیرقابل تخریب برای هر کسی که از آن درس بگیرد، آنجا باشد. همچنین آنجاست تا سران و تصمیم‌گیرندگان را زیر نظر داشته باشیم و مطمئن شویم که عمل یا اقدام نکردن آن‌ها ثبت شده است.»

در حالی که سودمند بودن این جعبه سیاه برای انسان پساآخرالزمانی یک پرسش بی‌پاسخ است اما ارزش آن در آینده‌ی نزدیک روشن‌تر خواهد شد. با وجود اینکه ساخت‌وساز پروژه هنوز آغاز نشده است، الگوریتم‌های آن هم‌اکنون در یک آزمایش بتا که می‌تواند در وب‌سایت پروژه مشاهده شود، به‌شدت مشغول فعالیت هستند.

در هر زمان، داده‌های موجود در جعبه سیاه زمین به‌عنوان یک کپسول زمانی از اطلاعات آب‌وهوا دردسترس عموم خواهد بود. این پروژه زمانی آغاز شده است که سیاره در مسیر مواجهه با افزایش سراسری ۲٫۷ درجه‌ی سانتی‌گرادی نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن است. طبق پژوهش‌های متعدد، صفحات یخی در حال آب شدن هستند، آب شیرین در حال کمیاب شدن است و تعداد بی‌سابقه‌ای از گونه‌ها در حال انقراض هستند.

به گفته‌ی سازندگان، با وجود آنکه برخی ممکن است این پروژه را به‌عنوان نمادی برای بدبینی نسبت به شرایط آب‌وهوایی نپسندند، اما هدف مشخص این جعبه سیاه، فقط ثبت عذاب قریب‌الوقوع ما نیست، بلکه در عوض کمک به دور کردن ما از چنین رخدادی است، حتی اگر فقط بتواند ما را در مسیر درست قرار دهد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از جعبه سیاه زمین
Credit: Earth’s Black Box

منبع: Live Scienceبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. Parmis saghi

    خب برای چی میسازن؟! واسه فرازمینی ها؟!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما