تغییر دادن مرورگر پیش‌فرض ویندوز ۱۱ کمی آسان‌تر از قبل شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

بعد از انتشار اولین نسخه‌های ویندوز ۱۱، تغییر دادن مرورگر پیش‌فرض در این سیستم عامل کاری بسیار سخت و پیچیده شده بود. اکنون اما مایکروسافت با انتشار یک به‌روزرسانی این امکان را برای کاربران ویندوز ۱۱ فراهم کرد تا به آسانی مرورگر پیش‌فرض سیستم خود را تغییر دهند. باید خاطر نشان کنیم که این تغییر در نسخه‌ی ۲۲۰۰۰.۵۹۳ ویندوز ۱۱ و به صورت یک به‌روزرسانی اختیاری در دسترس کاربران قرار گرفته است.

در نسخه‌های قبلی ویندوز ۱۱، مایکروسافت تغییرات ناخوشایندی را در این سیستم عامل اعمال کرد تا کاربران به‌سادگی نتوانند مرورگر پیش‌فرض خود را تغییر دهند. در این حالت به جای اینکه به قادر به تنظیم یک پیش‌فرض کلی برای کلیه تسک‌های سیستم عامل خود باشید، می‌بایستی برای هر پروتکل این کار را به صورت دستی انجام دهید. این به این معنی است که شما باید ارتباطات پروتکل‌های HTTP و HTTPS را تغییر دهید و علاوه بر آن‌ها تنظیمات فایل‌های HTML را طوری تنظیم کنید که این فایل‌ها نیز به صورت پیش‌فرض با مرورگر مد نظر شما باز شوند که این روند برای بسیاری از کاربران خسته‌ کننده خواهد بود.

اما با تغییرات اعمال شده در جدیدترین به‌روزرسانی منتشر شده از سوی مایکروسافت برای ویندوز ۱۱، شما می‌توانید به مسیر Settings > Apps > Default apps مراجعه کرده و مرورگر مد نظر خود را مانند گوگل کروم از لیست انتخاب کنید. بعد از این کار، یک گزینه‌ در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد که به شما اجازه می‌دهد آن را به عنوان مرورگر پیش‌فرض خود تنظیم کنید. این تنظیم، همه‌ی پروتکل‌های لازم را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و دیگری نیازی برای تنظیم مجدد و جداگانه‌ی هر کدام از آن‌ها نیست.

باید اشاره کنیم که مایکروسافت این تغییرات را برای کاربران ویندوز اینسایدر از ماه دسامبر به صورت آزمایشی در دسترس قرار داد و اکنون آن را در قالب یک به‌روزرسانی اختیاری در دسترس همه‌ی کاربران این سیستم عامل قرار داده تا آن‌ها برای پیاده‌سازی این تغییر تا زمان انتشار به‌روزرسانی‌های بزرگ‌تر منتظر نمانند. مطمئنا این تغییر، یک تغییر بسیار مفید و کاربردی برای کاربران لقب خواهد گرفت، به این دلیل که بسیاری از کاربران به راحتی می‌توانند مرورگر مد نظر خود را به صورت پیش‌فرض تنظیم کنند.

اگر شما هم دوست دارید تا این تغییر برای شما اعمال شود، کافی است به‌روزرسانی سیستم عامل ویندوز ۱۱ را در بخش آپدیت ویندوز بررسی کرده و به‌روزرسانی KB5011563 را دانلود و نصب کنید. علاوه بر این مایکروسافت در به‌روزرسانی‌های مختلف سعی در ایجاد تغییرات مثبت و کاربردی برای کاربران این سیستم عامل دارد. بد نیست یادآوری کرد که بر اساس آخرین خبرهای منتشر شده، مایکروسافت در حال آزمایش اضافه کردن تب در فایل اکسپلورر ویندوز ۱۱ است.

در همین راستا، یک افشاگر مطرح به نام «رافائل ریورا» خبر داده که مایکروسافت این قابلیت بسیار کاربردی را در بیلد ۲۲۵۷۲ ویندوز ۱۱ اضافه کرده که کاربران می‌توانند از آن بهره ببرند. قابلیت تب فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۱ به کاربران این اجازه را می‌دهد تا چندین پوشه را در یک پنجره باز کنند.

باید خاطر نشان کنیم که در ابتدا مایکروسافت این قابلیت بسیار مطلوب را برای نسخه‌ی پیش‌نمایش ویندوز ۱۰ ارائه کرد. این قابلیت کاربران را قادر می‌ساخت تا در فایل اکسپلورر تب‌های مختلفی را باز کنند. اما به دلایل نامشخصی این شرکت این قابلیت را لغو کرد و در نسخه‌ی نهایی ویندوز ۱۰ آن را عرضه نکرد. با این حساب به نظر نمی‌رسد که مایکروسافت برای اضافه کردن این قابلیت نیاز به بازطراحی فایل اکسپلورر در ویندوز ۱۱ داشته باشد.

همچنین در اقدامی دیگر، ویندوز بالاخره تصمیم گرفته که یک نشانگر مدرن میزان صدا در اختیار کاربران ویندوز ۱۱ قرار بدهد. نوار سیاهی که هنگام تنظیم صدای سیستم با استفاده از صفحه کلید یا دستگاه دیگر ظاهر می‌شود، در ابتدا در ویندوز ۸ و در سال ۲۰۱۲ معرفی شد و اکنون با استفاده از این نشانگر مدرن که در ویندوز ۱۱ از آن استفاده خواهد شد، دیگر خبری از آن نوار سیاه رنگ تنظیم صدا نخواهد بود.

منبع: XDA-Developers

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما