ایلان ماسک می‌خواست مدیر عامل اپل شود اما تیم کوک اجازه نداد

۹ مرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
ایلان ماسک و اپل

تاریخ روابط تسلا و اپل و همچنین تیم کوک و ایلان ماسک نقاط مبهم زیادی دارد و قضاوت درباره‌ی آن به این موضوع بستگی دارد که شما حرف کدام طرف را باور می‌کنید. اما جنجالی‌ترین بحث درباره‌ی این دو شرکت این است که ماسک چند سال پیش به تیم کوک پیشنهاد داده مدیر عامل اپل شود و کوک هم با برخوردی تند پاسخ او را داده.

البته مدیر عامل تسلا رخ دادن چنین اتفاقی را به صورت کامل انکار کرده و در توییت جدید خود نوشته که هیچ‌گاه مکالمه‌ای بین او و تیم کوک شکل نگرفته است. او گفته در بازه‌ای درخواست ملاقات با کوک را داشته تا درباره‌ی خرید تسلا از سوی اپل بحث کنند و هیچ شرطی برای فروش تسلا وجود نداشته، اما در نهایت کوک دعوت به این ملاقات را رد کرده است.

تناقض گفته‌های ماسک در اینجا کمی ما را سردرگم می‌کند، زیرا او از سویی می‌گوید هیچ‌گاه با تیم کوک صحبت نکرده و از سوی دیگر می‌گوید تیم کوک به دعوت او پاسخ رد داده است.

حال، تیم هیگینز، خبرنگار وال استریت ژورنال، با کتابی جدید به نام Power Play: Tesla, Elon musk and the Bet of the Century (بازی قدرت: تسلا، ایلان ماسک و شرط‌ بندی قرن) که ماه آینده چاپ می‌شود، ابعاد جدیدی از گفت‌و‌گوی بین کوک و ماسک درباره‌ی خرید تسلا از سوی اپل را فاش می‌کند.

با توجه جزئیات منتشر شده در این کتاب که بخشی از آن امروز در لوس آنجلس تایمز منتشر شده است، کوک و ماسک از طریق تماس تلفنی مشغول بحث درباره‌ی رونمایی از تسلا مدل ۳ بوده‌اند و کشمکش‌ها از همان زمان آغاز شد. کوک پیشنهاد کرد که اپل به صورت کامل تسلا را به مالکیت خود درآورد.

ماسک هم که ظاهرا از شنیدن این پیشنهاد خوشحال شده بود، یک شرط مشخص کرد: او به عنوان مدیر عامل فعالیت کند، آن‌هم نه مدیر عامل تسلا، بلکه مدیر عامل اپل و تمام زیر مجموعه‌هایش! در این هنگام بود که تیم کوک عصبانی شد و پس از گفتن عبارت «لعنت به تو» سریع تماس را قطع کرد.

ایلان ماسک و اپل

در واقع داستان به این صورت بود که مدیر عامل اپل در ابتدا فکر کرد ماسک قصد دارد پس از خرید تسلا توسط اپل، جایگاه مدیر عاملی تسلا را حفظ کند و ابتدا موافقت کرد، اما بعد متوجه اصل ماجرا شد. متن منتشر شده درباره‌ی این تماس به این صورت است:

تیم کوک (مدیر عامل اپل) و ایلان ماسک (مدیر عامل تسلا) در حال مکالمه تلفنی هستند. به‌زودی موعد مقرر برای معرفی تسلا مدل ۳ در سال ۲۰۱۶ فرا می‌رسد، محصولی که یا همه چیز را درست می‌کند یا تسلا را از کاملا بین می‌برد. اما تسلا در این زمان با مشکلات مالی بسیار جدی روبه‌رو است. کوک ایده‌ای دارد: اپل تسلا را بخرد.

ماسک علاقه نشان می‌دهد، اما شرطی می‌گذارد: «من مدیر عامل باشم.»

کوک می‌پذیرد و می‌گوید زمانی که در سال ۲۰۱۴ اپل کمپانی بیتس را خرید، بنیان‌گذاران آن، Jimmy Lovine و Dr. Dre را در جایگاه‌شان حفظ کرد.

ماسک می‌گوید: «نه. اپل. مدیر عاملی اپل.»

کوک پاسخ می‌دهد: «لعنت به تو» و تماس را قطع می‌کند.

به تازگی در مصاحبه‌ی جدید با تیم کوک، هنگامی که از او درباره رابطه‌اش با ایلان ماسک پرسیده شد، او نیز اعلام کرد که هرگز با ماسک صحبت نکرده است و برای تسلا احترام بسیاری قائل است و این شرکت را تحسین می‌کند.

البته اپل در بازه‌ای تعدادی از کارمندان تسلا را استخدام کرد که این موضوع در نهایت ماسک را به واکنش وادار کرد و از اپل به عنوان «قبرستان تسلا» یاد کرد. اپل مدت‌هاست به صورت جدی به دنبال تولید یک خودروی برقی است که همین موضوع دو شرکت را به رقیبی برای یکدیگر تبدیل می‌کند.

البته آقای ماسک از کتاب هیگینز هم انتقاد کرد و گفت که او سعی کرده کتابش را «نادرست» و «خسته کننده» بنویسد. او در ادامه گفت:

البته که هم من و هم کوک به صورت واضح و عمومی اعلام کردیم که هرگز با هم صحبت نکرده یا ارتباط نداشتیم. من سعی کردم با او صحبت کنم و او نپذیرفت.

من در مقابل هیچ فردی هم هیچ اشتیاقی برای اداره‌ی اپل نشان نداده‌ام. کوک همه‌چیز تمام است و واضح است که کار شگفت انگیزی انجام می‌دهد.

در روزهای گذشته ما خبری را منتشر کردیم که به انتقاد ایلان ماسک از اپل و انحصار طلب خواندن کوپرتینویی‌ها می‌پرداخت. با توجه به خبری که امروز در لوس آنجلس تایمز منتشر شده و کتابی که خبرنگار وال استریت ژورنال در دست چاپ دارد؛ گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی دلایل انتقاد شدید مدیر عامل تسلا از اپل بیشتر می‌شود.

منبع: ۹To5Mac

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar 1

    ۵۵۵

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه