همه‌ی فضانوردان ناسا واجد شرایط سفر به ماه هستند

۱۶ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰ ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
بخشی از اعضای تیم آرتمیس

در حالی که ناسا کم‌کم برای انتخاب خدمه‌ی دومین مأموریت آرتمیس به ماه آماده می‌شود، فضانورد ارشد این آژانس اعلام کرد که کل فضانوردان ناسا، و نه زیرمجموعه‌ای که قبلا اعلام شده بود، واجد شرایط پرواز و مأموریت‌های آینده به ماه هستند.

«رید وایزمن» (Reid Weisman) رئیس دفتر فضانوردی ناسا، در جلسه توجیهی ۵ آگوست (۱۴ مرداد) در مرکز فضایی جانسون درباره‌ی مأموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱، گفت که انتظار دارد خدمه‌ی چهار نفره‌ای که طی مأموریت آرتمیس ۲ پرواز می‌کنند، به‌زودی انتخاب شوند.

او گفت: «سؤالی که همه می‌پرسند این است که چه زمانی خدمه‌ی آرتمیس ۲ را انتخاب می‌کنیم؟ ما امیدواریم که این اتفاق در اواخر سال جاری صورت بگیرد.» در همین حال انتظار می‌رود که این مأموریت در سال ۲۰۲۴ به فضا پرتاب شود.»

آرتمیس ۲ اولین پرواز خدمه‌ی فضاپیمای «اوریون» (Orion) خواهد بود که برای سفری حدودا ۱۰ روزه به دور ماه می‌رود. تیم خدمه‌ی چهار نفره شامل یک فضانورد کانادایی هم خواهد بود که به‌عنوان بخشی از توافق دسامبر ۲۰۲۰ میان ناسا و آژانس فضایی کانادا در زمینه‌ی کمک این آژانس به توسعه‌ی بازوی رباتیک «کانادآرم ۳» (Canadarm3) برای ایستگاه فضایی «دروازه‌ی ماه» (Lunar Gateway) درنظر گرفته شده است.

ناسا اعلام نکرده است که آیا شرکای بین‌المللی دیگر مانند اروپا و ژاپن هم فضانوردانی را با آرتمیس ۲ به سوی ماه می‌فرستند یا خیر اما وایزمن گفت که در مورد فضانوردان خود آژانس، کل مجموعه‌ی ۴۲ نفره‌ی فضانوردان، برای آن مأموریت و پروازهای بعدی آرتمیس در نظر گرفته خواهند شد.

او چندین بار تأکید کرد: «از نگاه من همه‌ی ۴۲ فضانورد فعال ما واجد شرایط مأموریت آرتمیس هستند. ما می‌خواهیم تیم مناسبی را برای این مأموریت دور هم جمع کنیم.»

این رویکرد یک تغییر نسبت به اواخر سال ۲۰۲۰ است که ناسا «تیم آرتمیس» (Artemis Team) را متشکل از ۱۸ فضانورد (از جمله یاسمین مقبلی) معرفی کرد. در آن زمان رئیس وقت آژانس و «مایک پنس» (Mike Pence) معاون رئیس‌جمهور آن زمان، اعلام کردند که ناسا خدمه‌ی مأموریت‌های اولیه‌ی آرتمیس را از میان اعضای این تیم انتخاب خواهد کرد.

پنس در نشست دسامبر ۲۰۲۰ شورای ملی فضایی که پنج نفر از ۱۸ نفر تیم هم در آن حضور داشتند، گفت: «هم‌وطنان آمریکایی من، من قهرمانان آینده را به شما معرفی می‌کنم که ما را به ماه و فراتر از آن می‌برند؛ نسل آرتمیس.»

«جیم برایدنستاین» (Jim Bridenstine) مدیر ناسا در آن زمان اشاره کرده بود که در آینده فضانوردان بیشتری از جمله فضانوردان شرکای بین‌المللی آژانس به این تیم اضافه خواهند شد. او گفته بود: «این اولین کادر ما از فضانوردان آرتمیس است. می‌خواهم واضح بگویم که موارد بیشتری وجود خواهد داشت.»

اکنون وایزمن تاکید کرد که تمام فضانوردان فعلی ناسا و همچنین ۱۰ کاندیدای فضانوردی که در حال حاضر مشغول آموزش هستند را برای آرتیمس در نظر خواهند گرفت. او گفت: «ما ۴۲ فضانورد فعال اینجا در هیوستون و ۱۰ کاندیدای فضانوردی داریم که راه را برای آرتمیس ۲ و فراتر از آن باز خواهند کرد.»

به گفته‌ی او ناسا همچنین الزامات قرار گرفتن در معرض تابش در طول عمر را که قبلا بر اساس سن و جنسیت متفاوت بود، به یک حد یکسان تغییر داده است. گزارش ژوئن ۲۰۲۱ توسط آکادمی‌های ملی آمریکا هم چنین پیشنهادی را تأیید و اشاره کرد که این پیشنهاد «برابر استانداردهای قبلی که محدودیت‌های کمتری را برای زنان تعیین می‌کردند، فرصت‌های برابر برای پرواز فضایی ایجاد می‌کند.»

وایزمن با بیان اینکه استانداردهای سخت‌گیرانه‌ی قبلی با یک محدودیت مشترک جایگزین شده است، گفت: «ما تمام محدودیت‌های تشعشع را یکسان کرده‌ایم. مهم نیست مرد باشید یا زن، دقیقا به یک صورت است.»

او افزود: «هدف نهایی ما این است که درنظر بگیریم در ایالات متحده آمریکا نیمی مرد و نیمی زن هستند و فضا حداقل باید این‌چنین باشد. اگر نتوانیم این فضاپیماها را عادلانه بسازیم و نتوانیم هر نوع انسانی را سوار بر آن‌ها به فضا بفرستیم، باید در سامانه‌های خود بازنگری کنیم.»

رئیس دفتر فضانوردی ناسا همچنین خاطرنشان کرد که هیچ محدودیت سنی برای مأموریت‌های آرتمیس وجود ندارد و گروه فضانوردان شامل افرادی با سنین از اواخر دهه‌ی ۲۰ سالگی تا اواسط دهه‌ی ۶۰ سالگی می‌شود. او گفت: «تا زمانی که شما سالم هستید، ما شما را سوار موشک می‌کنیم و شما را از روی سیاره پرتاب می‌کنیم.»

عکس کاور: بخشی از اعضای تیم آرتمیس
Credit: NASA

منبع: Space News

برچسب‌ها :
دیدگاه شما