حذف فورتنایت ضرر ماهانه‌ی ۲۶ میلیون دلاری را برای اپیک گیمز در پی دارد

۲۷ شهریور ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
نمایی از بازی فورتنایت موبایل

شرکت «اپیک گیمز»، مالک بازی «فورتنایت» به‌تازگی دعوای حقوقی بزرگی با شرکت‌های اپل و گوگل بر سر سهم بالای این دو شرکت از پرداخت‌های درون برنامه‌ای داشته. پس‌لرزه‌های دعوای این شرکت‌ها هنوز جریان دارند و از به گفته‌ی صاحب‌نظران احتمال می‌رود این ماجرا ضربه‌ی مالی سنگینی به شرکت اپیک گیمز وارد کند.

بر هیچ‌کس پنهان نیست که بازی فورتنایت به یکی از بزرگترین محصولات سرگرمی کل تاریخ بشر تبدیل شده. این اتفاق قدرت بسیار زیادی به شرکت اپیک گیمز داده. پیش از این، شرکت اپیک گیمز مجادله‌ای با شرکت «ولو» (Valve) به دلیل سهم ۳۰ درصدی استیم از فروش بازی‌های دیگران داشت. در ادامه‌ی این مجادله شرکت اپیک گیمز فروشگاه خودش را تأسیس کرد و در آن تنها ۱۲ درصد از سهم فروش بازی‌ها را برای خودش می‌دارد.

به‌تازگی شرکت اپیک گیمز با جنجال جدیدی که به پا کرده دوباره در مرکز توجه قرار گرفته. این شرکت در حرکتی اعتراضی به سهم ۳۰ درصدی اپل و گوگل از خرید درون‌برنامه‌ای بازی‌های منتشر شده در فروشگاه‌های موبایلی، شروع به فروش آیتم‌های بازی فورتنایت را با قیمتی پایین‌تر و بدون استفاده از درگاه اپل و گوگل کرد. این ماجرا که فقط نقض قوانین گوگل پلی و اپ استور محسوب می‌شود باعث شد بازی فورتنایت از این دو فروشگاه حذف شود.

مشاجره‌ی اپیک گیمز با اپل خیلی داغ‌تر است چون برخلاف اندروید که برای نصب برنامه روی آن می‌توان از روش‌هایی غیر از پلی استور استفاده کرد، راهی به‌جز اپ استور برای انتشار نرم‌افزار IOS وجود ندارد.

بازی Fortnite
در ادامه شرکت اپیک گیمز شکایت‌نامه‌ای نسبت به انحصارطلبی اپل تنظیم کرد و اپل هم اصلا نسبت به موضوع کوتاه نیامد. با وجود اعلام اپل و گوگل مبنی بر وجود امکان بازگشت اپیک گیمز به فروشگاه‌های موبایلی به شرط رعایت قوانین، نظر اپیک گیمز هیچ تغییری نکرده و کماکان در حال مبارزه است. حتی ماجرا تا جایی پیش رفت که حساب اپیک گیمز از اپ استور حذف شد و حالا علاوه بر فورتنایت، دیگر نمی‌توان هیچ‌کدام از بازی‌های اپیک گیمز را برای سیستم‌عامل IOS دانلود کرد.

طبق داده‌ها و تخمین‌های وب‌سایت «بای شیرز» (Buy Shares)، درآمد ماهانه‌ی شرکت اپیک گیمز دچار کاهش ۲۶٫۷ میلیون دلاری خواهد شد. این مقدار عظیم از ضرر فقط به دلیل ناتوانی اپیک گیمز برای فروش آیتم‌های داخل بازی برای کاربران موبایلی است. کفه‌ی کاهش درآمد ناشی از غیبت در اپ استور سنگین‌تر است که می‌تواند به دلیل سخاوت بیش‌تر کاربران IOS برای خریدهای درون‌برنامه‌ای باشد.

شرایط مالی اپیک گیمز

با توجه به نمودار‌های منتشر شده از طرف وب‌سایت بای شیرز، فروش آیتم‌های فورتنایت به لطف خانه‌نشین شدن جهانیان و وقت بیشتر آن‌ها برای بازی کردن، افزایش یافته. بدون نیاز به علم آمار می‌توانیم بگوییم که قطعا این حرکت اپل و گوگل ضربه‌ای مهلک به رونق اقتصادی اخیر اپیک گیمز وارد خواهد کرد.

در واکنش عمل اپل، شرکت اپیک گیمز همکاری خود را با اپل نسبت به اتصال اکانت اپل و اپیک گیمز قطع کرده. یکی از روش‌های ساخت حساب اپیک گیمز، ساختن بر پایه‌ی اکانت اپل است و این پایان پشتیبانی باعث می‌شود حساب‌هایی که بر پایه‌ی حساب اپل ساخته شده‌اند از بین بروند. برای نجات از نابودی حساب اپیک گیمز، کسانی که حساب اپیک گیمزشان را بر پایه‌ی حساب اپل ساخته‌اند مجبور شدند حساب خود را با اتصال به یک منبع دیگر از اپل مستقل کنند.

توییت اخیر شرکت اپیک گیمز

چند وقتی است که شرکت اپیک گیمز حسابی ماجراجو شده و در حال انجام کارهایی است که کمتر شرکتی جرأت انجام آن‌ها را دارند. از رایگان کردن بازی‌های هفتگی گرفته تا کل‌کل با بزرگترین غول‌های فروش دیجیتالی بازی‌های ویدیویی، این شرکت را نمی‌ترسانند. با این رویه‌ و ریسک‌های زیاد شرکت اپیک گیمز، آینده‌ی این شرکت در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد. از طرفی ممکن است ریسک‌های زیاد باعث نابودی این شرکت شود و از طرف دیگر اصلا بعید نیست که این شرکت به بزرگترین غول در صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل شود. فقط زمان می‌تواند سرنوشت اپیک گیمز را مشخص کند.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar گیمر با اصالت

    فورتنایت از گیم فقط دو حرف اولشو داره

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه