هوش عاطفی (EQ)؛ برگ برنده‌ی شما برای استخدام در شرکت‌های بزرگ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
هوش عاطفی برگ برنده‌ی شما برای استخدام در سال 2021

هوش عاطفی یا Emotional Intelligence که به اختصار EQ نامیده می‌شود، یکی از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین مؤلفه‌های لازم برای رهبری در سازمان است و در زمان استخدام افراد جدید باید در نظر گرفته شود. اگر قصد دارید در سازمان خود فرهنگ منحصربه‌فردی داشته باشید و ارزش‌های اساسی ایجاد کنید، لازم است از افراد دارای هوش عاطفی بالا در تیم‌های خود استفاده کنید. ماریا دلون، معاون ریاست شرکت Glassdoor، اعتقاد دارد که وجود EQ عامل ایجاد تعهد در بین کارکنان است و سازمان را به یک موفقیت جادویی می‌رساند.

امروز در دیجی‌کالا مگ قصد داریم تا درباره‌ی هوش عاطفی و تأثیر آن بر انجام کارهای تیمی صحبت کنیم. همچنین از راه‌های پرورش EQ و روش تشخیص افراد دارای این مهارت صحبت خواهیم کرد.

هوش عاطفی چیست؟

هوش عاطفی چیست؟

هوش عاطفی یا EQ توانایی تشخیص، درک، مدیریت و استدلال به کمک احساسات است. این مهارت یکی از مهارت‌های نرم (soft skills) بوده و امروزه کارفرماها بیشتر به آن توجه می‌کنند. تغییر فرهنگ شرکت‌ها و تمایل مدیران به ارتقای فرهنگ مهم‌ترین دلیل تمایل آن‌ها به جذب افراد با EQ بالا است. افراد دارای این مهارت می‌توانند به‌راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند، تیم‌های خوب بسازند و عملکرد بالایی داشته باشند.

تا قبل از دهه‌ی ۱۹۹۰ که مردم با هوش عاطفی آشنا شوند، مدیران منابع انسانی و صاحبان کسب‌وکارها احساسات و هوش را عامل مهمی در انجام فعالیت‌های سازمان‌ها تلقی نمی‌کردند و آن‌ها را جزء دسته‌ی عملکردهای شناختی سازگار در نظر می‌گرفتند. اما همان‌طور که می‌بینیم امروزه EQ یک مطلب مهم و اساسی است که روان‌شناسان و کارشناسان منابع انسانی مطالعات زیادی در ارتباط با آن انجام می‌دهند.

تأثیر هوش عاطفی در کار تیمی

هوش عاطفی و کار تیمی

هوش عاطفی مهارتی ارزشمند است که در تصمیم‌های تجاری، مدیریت موقعیت‌های بحرانی، حل تعارض‌ها، بحث‌های انتقادی و چیزهای از این قبیل تأثیرگذار است. مدیرهایی که سطح EQ بالایی دارند می‌توانند به شکل مؤثرتری در شرایط مذکور عمل کرده، آن را مدیریت کنند. ایجاد ارتباط و درک متقابل با همکاران، مدیران سطوح مختلف و مشتری‌ها به مهارتی بیشتر از منطق نیاز دارد و آن چیزی نیست جز EQ!

۷۵% از مدیران در زمان استخدام برای EQ ارزش بیشتری نسبت به IQ قائل هستند.

مطالعات بسیاری نشان داده است که ارتباط مستقیمی بین هوش عاطفی بالا و رضایت شغلی و عملکرد بهتر وجود دارد. همچنین این مطالعات مشخص کرده است که افراد با ضریب EQ بالاتر، توانایی بیشتری برای مدیریت استرس و رهبری سازمان دارند.

چطور می‌توانید سطح EQ خود و تیم کاری را افزایش دهید؟

هوش عاطفی و یادگیری آن

شاید برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که «آیا می‌توانیم هوش عاطفی را بیاموزیم یا ذاتی است؟» تحقیقات نشان داده است که هوش عاطفی را می‌توان از طریق آموزش ایجاد کرد و پرورش داد. درست است که مهارت‌های اجتماعی و ویژگی‌های شخصیتی بر میزان EQ تأثیرگذار است اما آموزش و تمرین می‌تواند به شما کمک کند که هوش عاطفی را در خود پرورش و سطح آن را افزایش دهید.

خودآگاهی در ارتباط با هوش عاطفی یک مهارت حیاتی است. برای شناخت احساسات خود تمرین کنید و آگاه خود را نسبت به خودتان افزایش دهید. وقتی بتوانید احساس شادی، عصبانیت و ناامیدی را کامل بشناسید و از هم تفکیک کنید، می‌توانید نشانه‌های آن‌ها را هم بشناسید. این کار به شما کمک می‌کند تا در شرایطی که با احساس‌های مختلف درگیر می‌شوید، عملکرد بهتری نسبت به دیگران از خود نشان دهید.

هوش عاطفی ارتباط مستقیمی با مهارت‌های اجتماعی قوی در محل کار دارد. به‌عنوان مثال مهارت‌های اجتماعی به شما کمک می‌کند تا شنونده‌ی فعالی باشید، نشانه‌های غیرکلامی را بشناسید و با دیگران ارتباط بهتری برقرار کنید. همین موضوع باعث می‌شود که در موقعیت‌های اجتماعی بیشتری قرار بگیرید و این ویژگی را توسعه دهید و در مقابل، موقعیت‌های شغلی بهتری هم به دست بیاورید.

درک انگیزه‌های اصلی اعضای تیم و تأکید بیشتر بر آن‌ها یکی دیگر از کاربردهای هوش عاطفی است. درک دیدگاه‌های مختلف می‌تواند باعث دریافت احترام و حرف‌شنوی اعضای تیم از رهبر باشد. اگر تا امروز به این نکته توجهی نداشته‌اید بهتر است از همین حالا اولین قدم را برای درک احساس‌های اعضای تیم خود بردارید.

صاحبان کسب‌وکار می‌توانند از طریق آموزش‌های مختلف به افزایش هوش عاطفی مدیران خود کمک کنند. همچنین مدیران هم می‌توانند این برنامه‌ی آموزشی را برای پرسنل هم اجرا کنند تا سطح EQ سازمان بالا رفته و به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنند. برای شروع می‌توانید کارگاه‌هایی را با موضوع «موقعیت‌های اجتماعی عجیب» یا «سناریوهای حل تعارض» برگزار کنید تا اعضای تیم با تمرین بتوانند EQ و مهارت‌های مختلف خود را پرورش و بهبود دهند.

چطور می‌توان در مصاحبه‌ی کاری فرد با EQ بالا را شناسایی کرد؟

هوش عاطفی و شناسایی آن

اگر بتوانید در زمان استخدام و در طول انجام مصاحبه‌ی کاری فردی با EQ بالا را انتخاب کنید، قدم بزرگی در راه پیشرفت سازمان برداشته‌اید. دانیل گلمن، متخصص هوش عاطفی، می‌گوید که ۴ دسته هوش عاطفی وجود دارد؛

 • خودآگاهی
 • خودتنظیمی
 • انگیزه
 • یک‌دلی

در طول مدت مصاحبه‌ی استخدامی این ویژگی‌ها را در فرد متقاضی محک بزنید. مسؤولین استخدام در تیم منابع انسانی می‌توانند سؤالاتی با توجه به این ۴ دسته EQ تنظیم کنند و در زمان مصاحبه از فرد متقاضی شغل بپرسند. سپس با امتیاز دادن به هر دسته می‌توانند به‌راحتی افراد با هوش عاطفی بالا را انتخاب و استخدام کنند.

سخن آخر

هوش عاطفی یک مهارت نرم بسیار ارزشمند برای حضور موفق و مؤثر در محیط‌های کاری و تخصصی است. این مهارت به شما کمک می‌کند تا با اعضای تیم ارتباط برقرار کرده و در مسیر موفقیت و رسیدن به هدف اصلی سازمان گام بردارید.

این مهارت قابل فراگیری است و با تمرین و آموزش در شما پرورش می‌یابد. پس اگر احساس می‌کنید نسبت به دیگران از میزان کمتری از EQ برخوردار هستید ناامید نشوید. با تمرین می‌توانید آن را بهبود ببخشید و سطح EQ خود را افزایش دهید.

منبع: zenefitsبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

۳ دیدگاه
 1. محمدعلی

  چگونه میتوانیم EQ خود را افزتیش دهیم؟
  هر چند توی مطالب ذکر شده و من فهمیدم ولی می خواهم بیشتر بدانم.

 2. صالح سپهری فر

  عبارت «هوش هیجانی» ترجمه دقیق emotional intelligence به فارسی هست.

  1. درسته قبلا EQ فقط با اسم هوش هیجانی در فارسی شناخته شده بود اما بعد از پیدا شدن هوش معنوی یا SQ و تحلیل‌هایی که از اون انجام شد، EQ رو بیشتر به شکل عبارت هوش عاطفی در فارسی ترجمه می‌کنند چون ارتباط بین شناسایی احساس‌های مختلف و نحوه‌ی مدیریت اون‌ها رو نمایش میده.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما