اسماعیل خویی شاعر بزرگ ایرانی درگذشت

۵ خرداد ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
اسماعیل خویی

اسماعیل خویی از شاعران مهم معاصر روز چهارم خرداد ۱۴۰۰ در لندن درگذشت. او یکی از آخرین بازماندگان نسل طلایی شعر نوی ایران بود. خویی تیرماه ۱۳۱۷ در مشهد متولد شد و سال ۱۳۳۶ به تهران آمد. او که دانشجویی ساعی بود توانست بورس بگیرد و به انگلستان برود و از دانشگاه لندن دکترای فلسفه گرفت.

بعد از گرفتن مدرک تحصیلی، خویی به ایران بازگشت و در دانشگاه تربیت معلم به‌عنوان استاد به تدریس مشغول شد اما بعد از مدتی ساواک جلوی تدریس او را گرفت.

آثار خویی به زبان‌های مختلفی از انگلیسی تا آلمانی و هلندی ترجمه شده و در کشورهای گوناگونی منتشر شده است. به علاوه او که به زبان انگلیسی تسلط کامل داشت به انگلیسی هم شعر سروده است. او اولین شاعر ایرانی است که جایزه‌ی روکرت را دریافت کرد.

اولین کتاب شعر او در سن ۱۸ سالگی در مشهد منتشر شد.

خویی علاوه بر شعر نو در غزل‌سرایی هم دستی بر آتش داشت. به علاوه مقالات خوبی درباره‌ی شعر و نقد شعر نوشته است. حتی اگر با خویی آشنایی نداشته باشید اهل موسیقی یکی از شعرهای او را خوب به خاطر می‌آورند. شعر «وقتی که بچه بودم» که فرهاد مهراد در آلبوم «خواب در بیداری» اجرا کرد:

وقتی که من بچه بودم،

پرواز یک بادبادک

می‌بردت از بام ‌های سحرخیزی پلک

تا نارنج زاران خورشید

آه، آن فاصله های کوتاه.

کلمات خویی سنگین و قوی بودند و شبیه شاعری که خود او بسیار دوستش داشت و همشهری‌اش هم بود یعنی مهدی اخوان ثالث.

کتاب «از شعر گفتن» اثر اسماعیل خویی که در فیدیبو هم موجود است مجموعه‌ای از مقالات او درباره‌ی تاریخ و نقد شعر است و با همین کتاب متوجه می‌شوید که خویی چه نگاه مسلطی به شعر و حتی تئوری‌های آن دارد. پیشگفتار این کتاب کاملا متفاوت و ساختارشکن است و در آن خویی با خودش در مکالمه است تا اندیشه‌هایش را واکاوی کند.

خرید کتاب از شعر گفتن از فیدیبو
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹ دیدگاه
 1. Avatar س

  شاعری که تا آخرش نفهمید هدف زندگی چیه و ترجیح داد جسدش را بسوزانند. تبلیغ چنین شاعران و نویسندگانی که باعث حس پوچی و نفرت و بی‌مایگی می‌شه، فقط برای سود مادی هست؟

 2. Avatar سرتیپی

  رحمت واسعه وبی پایان خداوند بر جناب مرحوم اسماعیل خویی این شاعر بزرگ دلها واین براستی انسان بزرگ ومیهن پرست ودلاور -روحش قرین آرامش وشادمانی ابدی باد.

 3. Avatar حسینی

  رحمت واسعه وبی پایان خداوند بر جناب مرحوم اسماعیل خویی این شاعر بزرگ دلها واین براستی انسان بزرگ ومیهن پرست ودلاور -روحش قرین آرامش وشادمانی ابدی باد.

 4. Avatar حسین

  روانش شادوروحش قرین رحمت الهی بادکه آزاده بودوآزادزیست وآزادبه دیارباقی واصل شد

 5. Avatar Behruz

  شاعر معلوم الحال؟؟!!! تو معلوم الحالی مرتیکه بیسواد !! ،ده ها دفتر شعر داره اسماعیل خویی و از شاعران طراز اول معاصر ایرانه

 6. Avatar یک شهروند اهوازي

  شما هی کتاب درست کنید بزار بیشتر باشن و هیچ کس نمیخرد بی فایده هستن و هیچکس نمیخره از شما از علم اینگلیسا و آمریکا ها یاد بگیرن چجور کتاب هایی رو درست میکنن که هزاران دولار میلرزد

 7. Avatar مهدی

  عجیب است که مجله بزرگترین خرده فروشی ایران این شاعر معلوم الحال را تبلیغ می‌کند..

  1. Avatar حمید

   ای عام شما، در بدی و دد صفتی، خاص
   وی خاص شما نیک تر از عام شما نه!

 8. Avatar علیرضا قدسی منش

  روحش شاد. ای کاش شعرهایش را بازبان ساده تری می نوشت تابیشترقابل فهم بود

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه