چگونه موقع کار با لپ‌تاپ قوز نکنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
لپ‌تاپ ارگونومیک

لپ‌تاپ‌ها دستگاه‌های بسیار جذابی هستند و در کنار این جذابیت وزن پایینی دارند و نسل‌به‌نسل هم قدرت بیشتری پیدا می‌کنند. اما در این میان به‌هیچ‌عنوان محصولات ارگونومیکی محسوب نمی‌شوند. در این مطلب به راهکارهایی برای ارگونومیک کردن لپ‌تاپ می‌پردازیم تا بتوانید بدون روبرو شدن با دردها و دردسرهای مختلف از لپ‌تاپ خود نهایت استفاده را ببرید.

چرا لپ‌تاپ‌ها فشار زیادی به بدن وارد می‌کنند؟

قبل از اینکه به فشارهایی که لپ‌تاپ به بدن وارد می‌کند، باید ویژگی‌های یک میز کار ارگونومیک را توضیح دهیم. در حالت ایده‌آل، اگر پای شما صاف روی زمین قرار گرفته، زانو‌ها باید هم‌سطح باسن یا کمی پایین‌تر باشد. همچنین برای رسیدن به این هدف برخی افراد از زیرپایی هم استفاده می‌کنند. کیبورد و ماوس هم باید روی سطح میز قرار داشته باشند تا بتوانید آرنج خود را در زاویه ۹۰ درجه نگه دارید.

لپ‌تاپ ارگونومیک

مچ دست شما هم باید نسبت به میز صاف باشد و حتی با شیب منفی کمی نسبت به پایین قرار بگیرد. فاصله‌ی مانیتور از صورت باید به اندازه‌ی فاصله‌ی بین شانه تا نوک انگشت دست باشد و ارتفاع مانیتور هم باید به‌گونه‌ای باشد که در حالت طبیعی گردن و شانه بتوانید از آن استفاده کنید. به طور کلی توصیه می‌شود امتداد خط نگاه شما باید دقیقا در بخش فوقانی مانیتور قرار بگیرد که طبیعتا در این زمینه مانیتور می‌تواند چند اینچ بالاتر یا پایین‌تر از این حد باشد.

طبیعتا حین استفاده از یک لپ‌تاپ احتمالا هیچکدام از این نکات رعایت نمی‌شوند. زمانی که لپ‌تاپ روی پای شما قرار دارد، کیبورد و ترک‌پد فاصله‌ی کمی با بدن شما دارند و همین موضوع زاویه‌ی دست را از حالت طبیعی خارج می‌شود و ممکن است با سندروم‌هایی مانند سندروم تونل کارپال و دیگر دردهای مزمن روبرو شوید. زمانی که لپ‌تاپ روی پای شما قرار داشته باشد، باید سر خود را به سمت پایین خم کنید. به همین خاطر مدت‌ها قبل از اینکه کاربران با درد گردن مربوط به استفاده از گوشی روبرو شوند، با درد گردن مربوط به استفاده‌ی طولانی‌مدت از لپ‌تاپ مواجه می‌شدند.

در چنین شرایطی، استفاده از لپ‌تاپ می‌تواند دردهای مختلفی در بخش‌های گوناگون بدن شما ایجاد کند؛ از دردهای ایجاد شده در باسن و پایین کمر گرفته تا دردهای شانه‌، گردن و دست. باید خاطرنشان کنیم حتی اگر لپ‌تاپ را بر روی میز مناسبی قرار دهید و از صندلی خوبی برای این کار استفاده کنید، فقط بخشی از این مشکلات برطرف می‌شود.

لپ‌تاپ ارگونومیک

از سوی دیگر، به‌خوبی از جذابیت بالای لپ‌تاپ‌ها خبر داریم. زیرا می‌توانید در هر مکانی که دوست دارید از آن‌ها استفاده کنید. بنابراین مثلا روی مبل راحتی هم می‌توانید بشینید و با لپ‌تاپ خود کارهای گوناگونی انجام دهید. حتی می‌توانید مثلا لپ‌تاپ را به کافی‌شاپ ببرید و در محیط جذاب کافی‌شاپ از لپ‌تاپ استفاده کنید. اگر گاهی اوقات چنین کارهایی انجام دهید، با مشکل خاصی روبرو نخواهید شد. همچنین قرار نیست همواره در شرایط ایده‌آلی از لپ‌تاپ استفاده کنید و مثلا در سفر هم می‌توانید برای انجام کارهای مختلف از لپ‌تاپ بهره ببرید.

بعد از در نظر گرفتن این نکات، حالا باید به نحوه‌ی رعایت اصول ارگونومیک مربوط به استفاده از لپ‌تاپ بپردازیم تا در طولانی‌مدت هم با دردها و مشکلات مختلف روبرو نشوید.

چگونه به طور ارگونومیک از لپ‌تاپ استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید به طور ارگونومیک از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، می‌توانید انواع و اقسام وسایل جذاب و گران‌قیمت را خریداری کنید. اما طبیعتا زمانی که تعداد این گجت‌ها زیاد شود، عملا دیگر با یک لپ‌تاپ سروکار ندارید و لپ‌تاپ موردنظر تا حد زیادی تبدیل به سیستم دسکتاپ می‌شود.

اما اگر می‌خواهید از یک طرف تا حد زیادی پرتابل بودن لپ‌تاپ را حفظ کنید و از سوی دیگر دردهای ناشی از استفاده از آن را کاهش دهید، کافی است این سه نکته را در نظر بگیرید. در ادامه به سه نکته‌ی اصلی که رعایت آن‌ها می‌تواند استفاده از لپ‌تاپ را لذت‌بخش‌تر کند، می‌پردازیم.

از روی مبل بلند شوید

اگر از جمله افرادی هستید که بر روی مبل می‌نشینید و در این وضعیت از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، پس بدون شک در حال فشار وارد کردن به بدن خود هستید. اگر مثلا روی مبل یا تخت دراز کشیده‌اید و در این حالت از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید یا اینکه کمر خود را برای مشاهده‌ی نمایشگر لپ‌تاپ قرار گرفته روی یک میز کوچک خم کرده‌اید، در هر صورت فشار زیادی به کمر و گردن خود وارد می‌کنید. در این میان باید به فشار وارد شده به مچ دست هم اشاره کنیم.

لپ‌تاپ ارگونومیک

به طور کلی باید لپ‌تاپ در موقعیتی قرار داشته باشد که پاهای شما بدون هیچ مشکلی و به طور صاف بر روی سطح زمین قرار بگیرند و بازوها و مچ دست‌ها هم در راستای یکدیگر باشند. برای نوع میز گزینه‌های مختلفی وجود دارد و مثلا از میز اداری اختصاصی گرفته تا میز آشپزخانه و میز تاشو می‌توانیم اشاره کنیم. اما در این میان اگر به وضعیت قرارگیری بدن توجه نکنید، خیلی زودتر از انتظار با دردهای مختلفی روبرو می‌شوید.

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید از صندلی‌های باکیفیت و ارگونومیک استفاده کنید، می‌توانید با توجه به سلیقه و نیازهای خود از پشتی‌های طبی برای کمر و زیر نشیمنی‌های طبی برای باسن خود استفاده کنید. طبیعتا این موارد قرار نیست به طور کامل جای صندلی‌های ارگونومیک را پر کنند، ولی به طور کلی می‌توانند تا حد زیادی فشار وارد شده به بدن را کاهش دهند. همچنین اگر کف پا به خوبی و به طور صاف روی زمین قرار نمی‌گیرد، می‌تواند از زیرپایی هم بهره ببرید.

پشتی طبی زیفن مدل Back
زیر نشیمنی طبی باراد مدل SC1

قرارگیری نمایشگر لپ‌تاپ در امتداد چشم

لپ‌تاپ ارگونومیک

گام بعدی این است که ارتفاع لپ‌تاپ را بالا ببرید تا هم‌سطح چشم‌های شما قرار بگیرد. زمانی که لپ‌تاپ شما بسیار پایین است، زنجیره‌ای از مشکلات را ایجاد می‌کند که در نهایت منجر به بروز درد در بخش‌های مختلف بدن می‌شود.

راحت‌ترین روش برای بالا بردن ارتفاع لپ‌تاپ این است که از وسایل موجود در خانه به‌عنوان پایه‌های موقتی لپ‌تاپ استفاده کنید. به‌عنوان مثال می‌توانیم به استفاده از مواردی مانند کتاب‌های قدیمی یا حتی جعبه‌های بدون استفاده اشاره کنیم. با این حال در چنین شرایطی بسیاری از کاربران به استفاده از کتاب‌های قطور روی می‌آورند زیرا از یک طرف محکم و بزرگ هستند و از سوی دیگر به راحتی با افزودن تعداد یا کم کردن تعداد آن‌ها می‌توانید ارتفاع را تنظیم کنید.

اگر با افزایش ارتفاع لپ‌تاپ با استفاده از کتاب یا موارد مشابه مشکلی ندارید، پس دیگر لازم نیست در این زمینه متحمل هزینه‌ی زیادی شوید. اما اگر می‌خواهید از بین استندهای موجود در بازار دست به انتخاب بزنید، خوشبختانه با توجه به بودجه‌ای که دارید می‌توانید از بین گزینه‌های زیادی انتخاب کنید. به طور کلی بهتر است یک استند باکیفیت و خوش‌ساخت دارای قابلیت تنظیم ارتفاع را انتخاب کنید. زیرا ممکن است برای انجام کارهای مختلف، به بهره‌گیری از ارتفاع‌های گوناگون برای لپ‌تاپ نیاز پیدا کنید.

برخی از این استندها دارای بازوی متحرک هستند. این یعنی نه‌تنها می‌توانید زاویه‌ی قرارگیری لپ‌تاپ را تغییر دهید، بلکه به راحتی قادر به تغییر دادن موقعیت آن هم خواهید بود. مثلا در محل کار با استفاده از یک استند مبتنی بر بازوی متحرک، می‌توانید در محل کار به راحتی زاویه‌ی نمایشگر را به سمت طرف مقابل بچرخانید تا نظرش را در مورد طرحی که روی آن کار می‌کنید، مطرح کند. بنابراین همانطور که گفتیم انتخاب در این مورد به نیازهای شما بستگی دارد و قبل از انتخاب باید ببینید به دنبال چه نیازهایی هستید.

استفاده‌ی راحت از کیبورد و ماوس

زمانی که ارتفاع لپ‌تاپ را افزایش می‌دهید، پس یعنی عملا برای استفاده از کیبورد و ترک‌پد لپ‌تاپ با مشکلات زیادی روبرو می‌شود و این موضوع اصلا با اصول ارگونومیک سازگار نیست. بنابراین همزمان با ارتفاع گرفتن لپ‌تاپ، باید کیبورد و ماوس در موقعیتی قرار بگیرند که برای دست‌های شما راحت باشند. پس چاره‌ای جز خرید کیبورد و ماوس جداگانه ندارید.

در مورد انتخاب کیبورد و ماوس مناسب می‌توانیم به چندین مورد مختلف اشاره کنیم. در بین کیبورد‌ها از نظر ارگونومیک معمولا تفاوت گسترده‌ای دیده نمی‌شود. البته کیبورد‌های خاصی که کلید‌ها در دو بخش جداگانه قرار گرفته‌اند، بین برخی کاربران طرفدار دارند ولی اکثریت کاربران علاقه‌ای به استفاده از آن‌ها نشان نمی‌دهند. به همین خاطر برای خرید کیبورد معمولا بیشتر کاربران باید بین خرید کیبورد معمولی یا مکانیکی دست به انتخاب بزنند. در مورد ماوس‌ها هم باید به وجود گزینه‌های متنوعی اشاره کنیم که با توجه به اندازه‌ی دست خود و نیازهایی که دارید باید انتخاب کنید.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
آیا استفاده از لپ‌تاپ واقعا فشار زیادی به بدن وارد می‌کند؟
اگر به طور غیر اصولی از لپ‌تاپ استفاده کنید، دیر یا زود با دردهای مختلف گردن، دست و کمر روبرو می‌شوید.
برای اینکه به طور ارگونومیک از لپ‌تاپ استفاده کنیم باید چه کارهایی انجام دهیم؟
در این زمینه می‌توانیم به استفاده از صندلی مناسب، ماوس خوش‌دست و استند مناسب با نیازها اشاره کنیم.
آیا برای استفاده‌ی ارگونومیک از لپ‌تاپ باید هزینه‌ی زیادی بپردازیم؟
در این زمینه با پرداخت مبلغ نه‌چندان بالا هم می‌توانید تا حد زیادی استفاده از لپ‌تاپ را ارگونومیک کنید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما