فوتبال فانتزی از تاریخچه تا نحوه‌ی بازی؛ هر آنچه باید در مورد فوتبال فانتزی بدانید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
فوتبال فانتزی

بسیاری از ما لذت فوتبال بازی کردن در کوچه و زمین‌های مدرسه را با دوستانمان به یاد داریم. هرچند این لذت با گذر زمان کنار رفت و شکل آن برای بیشتر افراد به تماشای بازی‌های فوتبال و تجربه‌ی بازی‌هایی ویدیویی نظیر فیفا و PES تغییر پیدا کرد. با این حال می‌توان گفت که هر چیزی که مربوط به فوتبال باشد لذت خاص خود را دارد. در این میان یکی از راه‌های درگیر شدن با فوتبال که کمتر از موارد ذکر شده شناخته شده است، فوتبال فانتزی (Fantasy football) است.

در فوتبال فانتزی، شرکت‌کنندگان یک تیم خیالی از بازیکنان واقعی فوتبال را گرد هم می‌آورند و بر اساس عملکرد آماری واقعی آن بازیکنان در زمین بازی امتیاز می‌گیرند. هدف جمع‌آوری بالاترین امتیاز در طول یک فصل است. معمولا بازی‌های فوتبال فانتزی بر اساس یک لیگ در یک کشور خاص انجام می‌شوند، اگرچه تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. فوتبال فانتزی در حال حاضر به دلیل وبسایت‌هایی که به توسعه‌ی جامعه‌ی فوتبال فانتزی اختصاص داده شده‌اند و برخی وسایت‌های شرط‌بندی که میزبان بازی‌های فوتبال فانتزی خود هستند، صنعت مهمی محسوب می‌شود.

فانتزی فوتبال

تاریخچه

در حالی که فوتبال فانتزی آمریکایی ریشه در دهه‌ی ۱۹۶۰ دارد، اعتقاد بر این است که فوتبال فانتزی در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰ در انگلستان، در حدود زمان تاسیس لیگ برتر، ایجاد شده است. در واقع گفته شده که فوتبال فانتزی توسط مربی آمریکایی، وین فینلی (Wayne Finley) اختراع شده است. در ادامه ریکاردو آلبینی با الهام از بیسبال فانتزی، قوانین فوتبال فانتزی را برای اولین بار از طریق ناشری به نام Studio Vit منتشر کرد. روزنامه نگاران دیگری مانند آلبرتو روستی و دیگو آنتونلی نیز در پیش‌نویس نسخه‌ی نهایی این مقررات مشارکت داشتند.

همکاری با روزنامه‌ی La Gazzetta dello Sport که از تابستان ۱۹۹۴ میزبان این بازی در صفحات خود بود و رتبه‌های لازم برای محاسبه امتیازات تیم‌های فانتزی را ارائه می‌کرد، سهم بزرگی در محبوبیت بازی داشت. این ابتکار یک موفقیت بزرگ برای تحریریه بود و علی‌رغم اینکه انتظار می‌رفت حدود ۱۰ هزار مشترک در آن شرکت کنند، تا پایان سال ۷۰ هزار مشترک این بازی را انجام دادند. فوتبال فانتزی به سرعت از ایتالیا به سایر کشور‌های اروپایی نظیر فرانسه، اسپانیا، آلمان و غیره گسترش یافت.

در سال‌های بعد دو مسابقه‌ی فوتبال فانتزی برای کل کنفدراسیون اروپا ایجاد شد. آن‌ها توسط سازمان یوفا مدیریت می‌شوند و به دو رقابت مهم باشگاهی قاره‌ای، لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا مرتبط هستند. هر دو رقابت از مقررات آلبینی پیروی می‌کنند اما تفاوت‌هایی جزئی دارند. نسخه‌ی فوتبال فانتزی در بریتانیا با بیش از ۹ میلیون بازیکن بزرگترین محسوب می‌شود. در نهایت ظهور اینترنت در اواخر دهه‌ی ۹۰ و اوایل دهه‌ی ۲۰۰۰ باعث رشد پلتفرم‌های آنلاین فوتبال فانتزی شد و مدیریت تیم‌ها را برای افراد آسان‌تر کرد.

نحوه بازی کردن فوتبال فانتزی

چطور فوتبال فانتزی بازی کنیم؟

ایده‌ی اصلی فوتبال فانتزی با مدل آمریکایی تقریبا یکی است و همانطور که گفته شد، در فوتبال فانتزی یک تیم خیالی از فوتبالیست‌های واقعی را گرد هم آورده و بر اساس عملکرد واقعی آن بازیکنان در مسابقات دنیای واقعی امتیاز کسب می‌کنید. مطابق انتظار هدف جمع آوری بالاترین امتیاز در طول یک فصل است.

مرحله‌ی اول فوتبال فانتزی، انتخاب پلتفرمی برای بازی است. برخی پلتفرم تنها یک لیگ یا تورنومنت را شامل می‌شوند و برخی چندین تورنومنت را در خود جای داده‌اند که در ادامه به برخی از نمونه‌های خارجی و داخلی اشاره خواهیم کرد.

  • نمونه‌های خارجی: از نمونه‌های خارجی فوتبال فانتزی که جوایز خوبی را به بازیکنان می‌دهند، می‌توان به فوتبال فانتزی لیگ برتر انگلیس، اپلیکیشن لالیگا فانتزی، بوندسلیگا، لیگ قهرمانان اروپا، یورو، لیگ ایتالیا و غیره اشاره کرد. هر یک از نمونه‌های خارجی کیفیت خوبی دارند و از نظر جوایز، مواردی خوبی را نظیر اقامت در آن کشور، بلیط بازی‌ها، کیت تیم مورد علاقه، لوازم دیجیتال و غیره را برای شرکت‌کنندگان برتر فراهم می‌کنند.
  • نمونه‌های داخلی: از نمونه‌های داخلی فوتبال فانتزی که کیفیت نسبتا خوبی دارند می‌توان به فوتبال فانتزی ۳۶۰ و فوتبال فانتزی ۱۴ بازیکن اشاره کرد. فوتبال ۳۶۰، مربوط به لیگ خلیج فارس است و ۱۴ بازیکن، لیگ‌ها و تورنومنت‌های مختلفی را شامل می‌شود و جوایزی نقدی را به شرکت‌کنندگان برتر می‌دهد.

فانتزی فوتبال

پس از انتخاب پلتفرم خود و ثبت نام باید تیم خود را بسازید. گفتنی است که هر پلتفرم ممکن است قوانین خاص خود را داشته باشد و در اینجا نمی‌توان به جزئیات تک تک پلتفرم‌ها و قوانین آن‌ها پرداخت و بهتر است که پس از انتخاب پلتفرم مد نظر خود، بخش‌های مختلف آن نظیر راهنما و جوایز را چک کنید. با این حال چیزی که در ادامه می‌آید، کلیاتی از فوتبال فانتزی است که شکلی از آن در هر پلتفرم دیده می‌شود. البته همه‌ی پلتفرم‌ها به صورت عمومی در دسترس نیستند و برخی شامل لیگ‌های خصوصی هستند و توسط کاربران ایجاد می‌شوند. البته لیگ‌های پیش نویس نیز وجود دارند که بازیکنان فقط می‌توانند تحت مالکیت یک تیم در لیگ باشند و این نیز جذابیت خاص خود را دارد.

در فوتبال فانتزی شما بودجه‌ای برای ایجاد یک تیم خواهید داشت که معمولا از ۱۱ تا ۱۵ بازیکن در پست‌های مختلف مانند دروازه بان، مدافعان، هافبک‌ها و مهاجمان تشکیل می‌شود. البته در هر پست تعداد مشخصی خرید می‌توان داشت و اینگونه نیست که بتوانید به یکباره ۱۰ مهاجم خریداری کنید. بازیکنان بر اساس عملکرد واقعی و محبوبیت خود، قیمت‌های متفاوتی دارند. در طول فصل یا هر تورنمنتی که در آن بازی می‌کنید، تیم شما بر اساس عملکرد بازیکنان در دنیای واقعی و سیستمی که اتخاذ می‌کنید، امتیاز کسب می‌کند. گل‌های زده شده، کلین‌شیت‌ها برای مدافعان و دروازه‌‌بان، تعداد دقایق بازی، قرار گرفتن در بین بهترین ترکیب هفته و پاس گل‌ها روش‌های متداولی برای جمع‌آوری امتیاز هستند. در این میان کاپیتان‌ها معمولا امتیاز دو برابری دریافت می‌کنند.

از طرفی برای اعمالی مانند کارت‌های زرد/قرمز، پنالتی‌های از دست رفته و گل‌های خورده برای دروازه‌بان‌ها و مدافعان کسر امتیاز را به همراه دارد. می‌توانید از پنجره‌ی نقل و انتقالات برای خرید و فروش بازیکنان در طول فصل استفاده کنید و این به شما این امکان را می‌دهد که با مصدومیت‌ها و بازیکنان نه چندان خوب خود کنار آیید. البته این موضوع نیز محدودیت‌هایی دارد و معمولا یک نقل و انتقال رایگان در هفته دارید.معمولا هر هفته با یک بازیکن دیگر رقابت خواهید کرد و تیمی که مجموعا بیشترین امتیاز را دارد، برنده را تعیین می‌کند. لیگ‌ها اغلب جوایز کلی و ماهانه‌ی مختلفی برای تازه نگه داشتن بازی به همراه دارند.

فانتزی فوتبال

نکات مهم

در حالی که هر پلتفرم ممکن است قوانین خاص خود را داشته باشد، اما نکاتی وجود دارند که پرداختن به آن‌ها خالی از لطف نیست. به عنوان اولین مورد، بدون شک تعادل چیزی است که باید به آن توجه‌ی زیادی داشته باشید. در واقع فقط به دنبال بازیکنان ستاره نباشید بلکه سعی کنید یک تیم خوب با پتانسیل زیاد در همه‌ی پست‌ها بسازید و از پنجره‌ی نقل و انتقالات به صورت مناسب استفاده کنید.

مورد دیگری که باید به شدت به آن دقت داشته باشید، فعال بودن است. شما باید در مورد مصدومیت‌ها، محرومیت‌ها و فرم بازیکنان به‌روز باشید و از بازار نقل و انتقالات به نفع خود استفاده کنید و سختی مسابقات آینده را برای بازیکنان خود در نظر بگیرید. در این میان انجمن‌ها و گروه‌های آنلاین نیز راهی عالی برای دریافت مشاوره، اشتراک‌گذاری استراتژی‌ها و لذت بردن از رفاقت در فوتبال فانتزی است. همچنین از آنجایی که کاپیتان‌ها بیشتر از بازیکنان معمولی امتیاز می‌گیرند، بهتر است که در انتخاب آن‌ها دقت زیادی خرج دهید. همچنین قبل از هر کاری بهتر است که لیگی را انتخاب کنید که بیشتر مسابقات آن را در دنیای واقعی دنبال می‌کنید.

جمع‌بندی

فوتبال فانتزی یک راه سرگرم‌کننده و چالش‌برانگیز برای درگیر شدن با ورزش فوتبال را ارائه و درک شما از این ورزش و بازیکنان آن را افزایش می‌دهد. بنابراین بیشتر مناسب کسانی است که از دیدن مسابقات فوتبال لذت می‌برند و آن‌ها را دنبال می‌کنند. در این میان جوایزی که برای برندگان در نظر گرفته می‌شود، می‌تواند بسیاری را جذب آن کند. در نهایت گفتنی است که با ترکیب دانش، استراتژی و کمی شانس، می‌توانید از هیجان مدیریت تیم خاص خود و رقابت با دیگران در فانتزی فوتبال لذت زیادی ببرید.

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما