رانندگان تسلا می‌توانند هنگام رانندگی ویدیو گیم بازی کنند

۵ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اجرای بازی‌های رایانه‌ای در خودروی تسلا

در حالی که رانندگان تسلا ممکن است با دور زدن مقررات ایمنی، هنگام رانندگی بازی رایانه‌ای انجام دهند حالا اداره‌ی ایمنی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا تصمیم به بررسی این موضوع گرفته است.

برای دومین بار در سال جاری، تسلا شرکت محبوب اداره‌ی ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها (NHTSA) برای بازرسی است. این بار، مقامات در حال بررسی دقیق ویژگی «بازی مسافر» (Passenger Play) یا «پسنجر پلی» هستند که در بیش از نیم میلیون خودروی تسلا دردسترس است.

بازی‌های ویدیویی سرگرم‌کننده‌ی اجرا در سیستم‌های سرگرمی و اطلاع‌رسانی خودروهای «تسلا» (Tesla) چیز جدیدی نیستند اما پسنجر پلی را می‌توان در هنگام حرکت خودرو هم فعال کرد.

طبق گزارش NHTSA این ویژگی سال گذشته افزوده شد و هم‌اکنون در ۵۸۰ هزار دستگاه خودروی تسلا از سال ۲۰۱۷ دردسترس است. تمام مدل‌های فعلی تسلا در این بازرسی گنجانده شده‌اند که مشخص می‌کند آیا بازی ویدیویی هنگام حرکت باعث حواس‌پرتی راننده می‌شود یا خیر؟

به‌نظر می‌رسد که این ساده‌ترین پاسخ قرن است اما توجه به این نکته مهم است که در گزارش NHTSA چیزی درباره‌ی بازی خود رانندگان گفته نشده است. چون این سیستم «بازی مسافر» نام دارد، احتمالا مسافر در حال لذت بردن از همه چیز خواهد بود. اما آیا این به تنهایی ممکن است باعث حواس‌پرتی راننده شود؟

حداقل درباره‌ی رانندگان باید گفت که استفاده از پسنجر پلی، به معنای واقعی کلمه ساده است و تنها شامل فشار دادن یک دکمه‌ی دیجیتال روی نمایشگر لمسی تسلا می‌شود که تأیید می‌کند شما مسافر هستید. مطمئنا این کاری است که راننده هم می‌تواند به آسانی انجام دهد و تاکنون هم ویدیوهایی از دور زدن ویژگی‌های ایمنی تسلا توسط افراد گوناگون دیده شده است. حالا دست‌کم حداقل یکی از رانندگان تسلا نگران حواس‌پرتی احتمالی از بازی مسافر هنگام حرکت بوده و همین موضوع باعث آغاز تحقیقات NHTSA شده است.

اینکه آیا این تحقیقات منجر به نتیجه‌ای برای حذف ویژگی پسنجر پلی می‌شود یا نه، در این مرحله مشخص نیست. اما با توجه به اینکه راننده چقدر آسان امکان تعامل با این سیستم را دارد، به‌نظر می‌رسد اقدامی برای تغییر آن صورت بگیرد. برای نمونه شاید پیاده‌سازی سیستم‌های اضافی برای تأیید حضور یک مسافر در خودرو یا چیزی مشابه آن نیاز باشد.

در هر صورت، شاید تأکید بر این نکته‌ی واضح ایمنی، عجیب باشد اما باز هم باید گفت که هنگام رانندگی با خودرو، بازی‌های کامپیوتری انجام ندهید!

عکس کاور: اجرای بازی‌های رایانه‌ای در خودروی تسلا
Credit: Tesla

منبع: Motor1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه