FIFA یا PES؛ آنچه شما گفتید

وحید پولادی سوینی ۷ دی ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۵ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال کلاسیک‌ترین بحث و جدل‌های میان گیمرها به این موضوع مربوط می‌شود که «مجموعه‌ی فیفا بهتر است یا PES؟» البته احتمالا این بحث در خارج از کشور به داغی آن‌چه در میان بازی‌کننده‌های وطنی رواج دارد، نیست. نحوه‌ی برخورد بازی‌کننده‌های هر کشور با کنسول‌ها و ترند شدن نوع خاصی از بازی‌، به خودی خود میزان قابل توجهی از ذائقه و سلیقه‌ی گیمرهای آن کشور را سروشکل می‌دهد. اتفاقی که در کشور ما هم افتاده و مثلا تعداد زیادی از بازی‌کننده‌ها، خصوصا قدیمی‌ترهای‌شان، بازی‌های مبارزه‌ای را با قسمت سوم از مجموعه بازی‌های «تکن» (Tekken) که روی کنسول پلی‌استیشن تجربه کرده‌اند، به خاطر می‌آورند. موضوع درخصوص بهترین بازی فوتبالی به‌مراتب پیچیده‌تر است. برای همین هم از شما پرسیدیم که به‌نظرتان بهترین شبیه‌ساز فوتبال از بین مجموعه‌های فیفا و Pro Evolution Soccer در حال حاضر کدام عنوان است.

این موضوع پیش از این بارها در سایت‌ها و تالارهای گفتگوی ایرانی دیگر مطرح شده بود؛ به‌همین خاطر هم از خواننده‌ها دعوت کردیم در صورتی که قصد دارند از بازی محبوب‌شان دفاع کنند، این کار را با دلایل و مستندات کافی انجام بدهند. تعداد زیادی از کاربران هم زمان صرف کردند و با دقت بالا دلایل موفق‌تر بودن بازی محبوب‌شان را برای ما و سایر خواننده‌ها شرح دادند. به‌خاطر احترام به زمان و انرژی صرف شده توسط این کاربران از اشاره به پیام‌هایی که صرفا به نام بازی‌ها اشاره کرده بودند و تمام(!) در این مطلب جمع‌بندی خودداری می‌کنیم.

FIFA02-new

«محمد» اولین کسی بود که تلاش کرد با نیم نگاهی تخصصی، هر دو بازی را مورد بررسی قرار دهد و به دلایل محبوبیت هر یک از این دو عنوان، بسته به شرایطی که در آن بازی انجام می‌شود، بپردازد:

“PES برای کساییه که میخوان یه بازی دو نفره خوب رو تجربه کنن. با فیفا نمیشه اون هیجانی رو که تو پی اس داشت رو تجربه کرد. البته بازی دو نفره تو پی اس ملزم اینه که سطح دو بازیکن مثل هم باشه. ولی تو فیفا به دلیل شبیه‌سازی بیش‌تر نسبت به پی اس بازی تک نفره خیلی خوب و لذت بخشه.
پی اس برای پلتفرم pc بیشتر مناسبه و فیفا در کنسول های مختلف.”

«امیر» با اشاره به یکی از قابلیت‌های مجموعه بازی‌های فیفا که مستقیما به روند بازی آن ارتباطی ندارد، اما چند سالی می‌شود که به یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت این مجموعه بازی‌ها تبدیل شده است، بحث را ادامه داد:

“آقا فیفا.

چون وقتی داری سه ساعت توی منوهای بازی می‌گردی یا حتی تمرین می‌کنی، بهترین بندهای راک ایندی دنیا رو کشف می‌کنی. هیچی موزیک فیفا نمی‌شه.”

«مهدی» از کسانی بود که پیش‌تر PES بازی می‌کرده، اما حالا تصمیم گرفته به فیفا هم کوچ کند و از تصمیم‌اش هم حسابی راضی است. اتفاقی که برای تعداد بسیار زیادی از بازی‌کننده‌ها افتاده و در کامنت‌های ارسال شده بارها به آن اشاره شده است. هرچند این تعداد هنوز هم در کنار فیفا به بازی کردن PES ادامه می‌دهند.

“بنده FIFA روی کنسول و PES روی سیستم بازی می‌کنم و با این‌که به‌طور میانگین در هفته چندین برابر FIFA پی ای اس بازی می‌کنم ولی باید بگم فیفا واقعا شاهکاره و تجربه‌ی یه فوتبال ناب برای گیمر به ارمغان میاره. برای منی که هشت سال PES بازی کردم تحمل بازی FIFA سخت بود ولی الان با FIFA  می‌فهمم یه رقابت واقعی فوتبال یعنی چی …”

البته تعدادی از کاربران مثل «Mohammad» معتقدند که برای آن‌هایی که از ابتدا PES بازی کرده‌اند، تجربه‌ی فیفا لذت‌بخش نیست:

“مقایسه‌ی فیفا و پی اس مثل مقایسه‌ی دنده اتوماتیک با دنده دستیه. با اینکه جفتشم ماشین سواریه.
برای منی که با پی اس فوتبال رو شروع کردم فیفا نمیچسبه. سر نسخه‌ی پی اس ۱۴ که بدترین نسخش بود بازی رو پاک کردم و فیفا نصب کردم؛ خدا شاهده یک ساعت بعد پاکش کردم رفتم پی اس ۱۳ نصب کردم. تا حالاشم از پی اس ۱۵ و ۱۶ راضی بودم.”

PES01-new

«امیر» از آن دسته از کاربرانی است که از ابتدا PES بازی می‌کرده. اما خیلی اتفاقی با فیفا آشنا شده و مجبور شده تا نسخه‌ای از آن را تجربه کند. همین اتفاق باعث شده تا از فیفا خوش‌اش بیاید و به بازی کردن‌اش ادامه بدهد. موضوعی که امیر به آن اشاره کرده برای تعداد زیادی از گیمرها اتفاق افتاده. آن‌هایی که دوره‌ی بد فیفا را دیده بودند، به هیچ وجه حاضر نبودند بپذیرند الکترونیک‌آرتز فوتبالی ارایه داده که قابل بازی کردن باشد؛ چه برسد به این‌که بتواند به عنوان یک رقیب برای PES به‌حساب بیاید:

“به عنوان کسی که از فوتبال ۹۸ پلی‌استیش که پدر PES حساب میشه تا PES 2015 رو بازی کردم و همچنین FIFA رو که از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ بازی کردم، می‌تونم بگم که PES قدیما خوب بود. ولی کونامی همون‌جور که همه میدونن یه شرکت تباه هستش و بازیاشم تباه شدن. از نداشتن لیگ آلمان و فرانسه گرفته تا ریجستر نکردن تیمای انگلیسی و کنترل بسیار ساده و دست بسته. تجربه‌ی من تو این همه سال PES بازی کردن بود و من اینا رو متوجه نبودم، چون FIFA بازی نکرده بودم. ولی خوب شانس من وقتی PS3 خریدم اون جایی که کنسولو ازش گرفتم PES نداشت و برام FIFA ریخت و اینم شد توفیق اجباری ما. هر چند FIFA هم ایراداتی داره که هر چند وقت یکبار باعث میشه طرفش نرم، ولی وقتی PES 2015 رو روی سیستمم بازی کردم دیدم که چقدر بازی ابتداییه و هیچ فرقی با PES های قدیمی نداره. حرف آخرمم اینکه هر دو بازی مشکلات خودشون رو دارن ولی FIFA نسبت به PES خیلی بهتره و تو مواردی که اشاره کردم خیلی وقته که از PES جلوتر بوده و اگه هم بخوام یه فوتبالی رو بازی کنم یا به کسی پیشنهاد کنم FIFA هستش.”

کاربر «محمد احمدی» نظری متفاوت دارد. او با این‌که هنوز هم PES را قبول دارد اما معتقد است که هر دو بازی ایرادات خودشان را دارند و در رقابتی که باهم دارند هرگز فرصت پیدا نکرده‌اند تا به یک بازی کامل تبدیل شوند؛ به‌همین خاطر هم همیشه این نیاز احساس می‌شود تا شرکت سومی از راه برسد و یک بازی جدید بدون ایرادات متداول فیفا و PES ارایه بدهد:

“من PES رو ترجیح میدم ولی باید گفت که دیگه داره خیلی روندش تکراری پیش میره و نیاز به تحول دارند. منتظر شرکت سومی هستیم که معایب هر دو طرف رو تکمیل کنه. خسته شدیم از رقابت دوطرفه و خسته کننده.”

FIFA01-new

کاربری با نام «عطا» به ذات فانتزی و آرکیدی مجموعه بازی‌های PES اشاره کرده و در مقابل معتقد است، مجموعه‌ی فیفا تجربه‌ای واقعی‌تر را در اختیار بازی‌کننده‌ها قرار می‌دهد. عطا توانسته به‌خوبی میان این دو ویژگی تمایز قایل شود و هر کدام را با توجه به قابلیت‌هایی که در اختیار بازی‌کننده قرار می‌دهد، مورد بررسی قرار داده است:

“من سال‌هاست که روی پی سی و کنسول فیفا بازی می‌کنم و همیشه PES رو هم برای تجربش بازی کردم. به‌نظر من کسایی که PES بازی میکنن کلا نمیتونن با فیفا ارتباط برقرار کنن. این بخاطر سختی یادگیریش نیست؛ بلکه به‌خاطر اینه که مثل یک فوتبال واقعی فیفا طراحی شده نه یک بازی فانتزی. شما توی PES هرکاری تقریبا می‌تونی انجام بدی؛ حتا میتونی دروازه‌بان رو برداری و همه رو دریبل بزنی و بری گل بزنی. اما توی فیفا حتی با مسی و رونالدو هم نمی‌تونی همه رو دریبل بزنی. حتی به نفر سوم و چهارم هم نمیرسه و توپ رو از دست میدی. اگر فوتبال تماشا می‌کنید که حتما همینطوره میبینید که تجربه فیفا با اون یکیه و هرسال هم بهتر شده؛ حتی کسی که بازی شما رو تماشا میکنه بازی واقعی‌تری میبینه.
درکنارش PES بیش‌تر جنبه‌ی فان داره چون قدرت بالا به بازیکن میده که یک فوتبال رویایی رو بازی کنه. بیش‌تر فیلم سینماییه.”

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌PES02-new

جای خوشحالی دارد که اکثر نظراتی که کاربران در مطلب مقایسه‌ی فیفا و PES ارسال کرده‌اند، غنی و پر از نکات ریز و درشت فنی و تکنیکی است که قابلیت‌های هر کدام از این بازی‌ها را به زیباترین شکل ممکن به تصویر می‌کشند. به علت کمبود فضا نمی‌توانیم تمام کامنت‌های مفید را در این مقاله بگنجانیم. هرچند که تعداد نظرات مفید در این مقایسه، نسبت به مقایسه‌های قبلی خیلی بیش‌تر است. پس توصیه می‌کنیم به مطلب مقایسه‌ی اصلی برگردید و با حوصله نظرات مفید دوستان‌تان را مطالعه کنید.

اما آن‌چه که از نظر قالب کاربران برمی‌آید، همان‌طور که در ورودی مطلب مقایسه هم نوشته شده بود، PES بعد از چند سالی که یکه تاز ساخت بازی‌های فوتبالی بود، دوره‌ی رکود را تجربه کرده‌ است. دلیل این رکود هم تمایل به حفظ مکانیک‌های فانتزی و آرکیدی بازی بوده که کلی هم برای خودش طرفدار دارد. اما در همین فرصت طراحان فیفا تمام تلاش‌شان را به‌کار بسته‌اند تا مکانیک‌های ابتدایی بازی‌شان را مبتی با یک شبیه‌ساز واقعی طراحی کنند. آن‌قدر هم روی این اصول تاکید کرده‌اند که در نهایت بعد از عرضه‌ی چندین قسمت ناموفق، توانسته‌اند به یک شبیه‌ساز قابل قبول، با روند بازی جذاب و اعتیادآور برسند. اما یکی دو سالی می‌شود که طراحان PES هم متوجه خطر شده‌اند و به همین خاطر فرمول‌های آرکیدی بی‌نقص‌شان را به سمت یک شبیه‌ساز متمایل کرده‌اند.

آن‌چه از نتیجه‌ی این مقایسه برمی‌آید این است که در حال حاضر هیچ کدام از این دو بازی برتری چشم‌گیری نسبت به دیگری ندارد؛ به‌جز این‌که PES باید اعتماد از دست رفته را یک بار دیگر به طرفداران‌اش برگرداند. همان کاری که فیفا موفق یه انجام‌اش شد و البته برای رسیدن به این مهم سال‌ها تلاش کرد. انتخاب هر کدام از این دو بازی هم کاملا سلیقه‌ای است و به شیوه‌ی بازی کردن گیمرها مربوط می‌شود. همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، آن‌هایی که به ذات آرکیدی بازی‌ها بیش‌تر علاقه دارند و دوست دارند مهارت‌های‌شان را در فرمول‌هایی امتحان پس داده قرار بدهند و نتیجه‌اش را هم درجا ببینند، سراغ PES می‌روند. اما برای آن دسته از بازی‌کننده‌هایی که تمایل دارند یک بازی با شکل و شمایل شبیه‌ساز که مکانیک‌های‌اش بر مبنای الگوریتم‌های احتمال پیش روی بازی‌کننده قرار می‌گیرند را تجربه کنند، مجموعه بازی‌های فیفا می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۲ comment
 1. Avatar مسعود

  این سبک مطالب بسیار فرهنگ ساز و آموزنده است.
  در فرهنگ ما که عادت به فاناتیسم مطلق داریم و هر کس سنگ آنچه را که خودش از آن استفاده می کند به سینه زده و بدون منطق سایر موارد را رد کرده و حتی مورد فحاشی قرار می دهد، زمانی که مطلبی حاوی نظرات نیمه تخصصی، کارشناسانه و منصفانه افراد جمع آوری شده و موضوعیت خود را بررسی مقابله ای قرار می دهد، نتیجه آن به تفکر واداشتن قشر عام بوده و ایشان متوجه می شوند که نظراتی بدون پشتوانه فکری و صرفا متعصبانه هرگز جایگاه تحلیلی نخواد داشت. از طرفی صاحبان نظرات محترمانه و تخصص گرایانه نیز تشویق به ادامه این روال شده و از اینکه قدر نظرشان دانسته شده است دچار بالندگی خواهند شد.
  ضمن تشکر از شما امیدوارم این سبک فرهنگ سازی غیر مستقیم و پیشرفته را که با ظاهر اطلاع رسانی عملا موجب فرهنگ سازی می گردد، ادامه پیدا کند.

  موفق و پیروز باشید.

 2. Avatar علی کرمی

  مقایسه جالبی بود وکلا نظرات هم نشون میداد که هر کس سلیقه ای داره و هرکدوم ازین بازیا خوبی و بدی های خودشون رو دارند.
  به نظر من فیفا خیلی طبیعی و واقعی شبیه سازی شده ولی خب کسی اگه بخواد اونقدر فوتبال طبیعی رو تجربه کنه بره تو زمین چمن خودش بازی کنه بهتره براش ولی اگه کسی می خواد ازفوتبال بازی کردن تو کامپیوتر و غیره لدت ببره پی اس بازی کنه بهتره
  گاهی تو بازیا گرافیک و طبیعی بودن مهم نیست مهم اینه که آدم از بازی کردن لذت ببره
  دقیقا مثل بازی Minecraft که پیشنهاد می کنم یه سرچ کوچیکی بکنید مطمنم خوشتون میاد.
  نظر منم این نیست که پی اس بهتره نظرم اینه که گرافیک زیاد تو بازی زیاد مهم نیست…

 3. Avatar حمید

  تو شرایط مساوی(! روی لپتاپ و نصب پچ برای pes) انتخاب من PES16 هست
  کاملا انتخاب سلیقه ایه. هیچکدوم از کسایی که فیفا بازی میکنن نسبت به pesبازا برتری ندارن، یا برعکس. توی نسخه های قبل Pes از فیفا عقبتر بود،البته با تغییراتی که داد تو پس۱۵ بهتر شد. ولی امسال من شخصا خیلی با pes16 حال کردم و واقعا خوبه. نمیگم صد درصد از فیفا۱۶ بهتره، یا بازی کاملیه. ولی فیفا یه کندی خاصی داره که زیاد خوشم نمیاد. کلا استیل و فیزیک و قیافه بازیکنا تو pes خیلی بهتر از فیفاس. برتری اصلی فیفا هم لایسنس انحصاریشه
  خود من از فیفا۰۸ فوتبال رو شروع کردم(اگه ۹۸ پلی استیشن و ۹۶ سگا رو فاکتور بگیرم!) بعدشم فیفا۱۲ تا ۱۵ رو روی پلی استیشن۳و۴ بازی میکردم. ولی چون نتونستم رو ویندوز۸ فیفا نصب کنم، رفتم سمت pes13. بعدشم که توی جمع دوستان و روی لپتاپ pes بازی میکردیم،مهمترین دلیلشم اینه که هیجانش بیشتر از فیفاس
  ولی خب انصافا حاضر نیستم pes رو روی کنسول بازی کنم! چون روی لپتاپ پچ اسم و لباس تیم ها رو میریزم، وگرنه غیرقابل تحمله برام!
  به نظرم وقتی این مقایسه عادلانه بود که pes هم لایسنس تیم ها رو کامل داشت. اونجوری قطعا طرفدارای pes چند برابر میشد

 4. Avatar حمید

  راستی مقایسه و انتخاب بین مورتال کامبت و تیکن رو هم بذارید

 5. Avatar alireza

  اگه به همراه کامنت ها,سوال نظرسنجی هم در مورد این موضوع مطرح می کردید و به صورت درصدی نتیجه رو می گفید بهتر می شد.تو موارد مشابه بعدی اگر این کارو انجام بدید عالی میشه ممنون

 6. Avatar amir

  تو فیفا اصلا نمیشه دریب زد به دومی نکشیده توپ رو از دست میدی که اصلا با واقعیت جور نیست.مسی تو واقعیت ۱۰ نفرو جا میذاره که فیفا این از محالاته!!واین یکی از ویژگی های مثبت pes هست کلیپ دریب کردن مسی تو اپارات هستو میتونین ببینین و رونالدو تو واقعیت از ۴۰ متری شوت میزنه و گل میشه که اینم تو فیفا از محالاته و شما از ۱۰ متری به زور میتونین شوت بزنین و فقطpes هست که برنده هست بازم کلیپ رونالدو رو تو اپارات میتونین تماشا کنین ودرضمن تو فیفا قدرت بازیکن اصلا معلوم نیست شما با یه بازیکن خیلی ضعیف میتونید به راحتی مسی رو مهار کنید!!!!!!!!!!!!!که تو واقعیت اصلا هم چین چیزی وجود نداره. تو فیفا بازیکن ها مثل معتادا میدون!!!!ایا در واقعیت هم چنین است؟من فقط خواستم اقعیتو بیان کرده باشم.درضمن کلیپ های سوتی فیفا تو youtube غوغا کرده !!!!!!!!!حتما ببینین و این نکته رو هم باید یاد اور بشم که fifa جزیی از konami بوده والان شاخ شده .واینو همه میدونن که pes خیلی بهتراز فیفا هست

  1. Avatar علی

   عجب کلیپ هایی بودن!

  2. Avatar مسعود

   هرچی گفتی برعکس دقیقا
   اولا رونالدو از چهل متر گل نمیزنه
   دوما من هزاربار از چهل متری باهاش تو فیفا گل زدم
   سوما تو حالت لجندری من با مسی کل دفاع رئال رو دریپل زدم

   بنظر من شما هنوز فرق گرافیک فیفا و پس رو نمیدونی که اصلا بخای اینجا نظر بدی

   خدا شاهده امتیاز دهی بازیکنا از برترین خصوصیاته فیفا مثل پس نیست که به مسی یجور امتیاز بدن هیچکس نمیتونه طرفش بره بعد اینقدر شوق میکنی انگار داری دریپل میزنی واقعا گریه داره دلم میسوزه واست

   اگه رفلکست سریع مثل خود مسی باشه تو فیفا میتونی لایی بزنی منظورم از این لایی شانسیا نیست منظورم واقعا دریپل لایی و قصد اونه
   چهارما اینکه کسی تو فیفا نمیتونه دریپل یا شوت بزنه بخاطر درک ضعیفش از بازیه که نمیتونه سیستم دفاعی تیم مقابلو تو ذهنش بسنجه و بهترین مکان برای جولان دادن و حفظ توپ رو بدست بیاره و بر بازی مسلط بشه تو پس هرکس یه حمله کرد باید منتظر حمله رقیب باشه انگار پینگ پونگ داری بازی میکنی و این یک بی احترامیی به کسه که بهتر بازی میکنه اما طرف مقابل با یک خوشانسی پیروز میشه
   البته فیفا های قبل هم یخورده شانس تو بازی اثر میزاشت
   اما با اومدن فیفا ۱۶ با اولین تجربه ایی که از بازی داشتم حالم بهم خورد اما به فیفا اعتقاد داشتم و بعد دو روز فیفا رو تونستم درک کنم و عاشقش شدم حتی الان که میرم فیفا پونزده بازی میکنم متوجه میشه بازی ثبات نداره
   و نمیشه با اطمینان بازی کرد و پس۲۰۱۶ رو که دیگه اصلا نگو
   برای درک قانون مندی و توانستن برنامه ریزی که یکی از نیازات هر انسان عاقلیه میتونین یه مقایسه با درس پنج دینی پیش داشته باشید تا واقعا بدونید چرا انسان با بازی پس دچار یاس و نا امیدی میشه

   1. Avatar امیرحسین RMZ

    فیفا هر سال نسبت به سال گذشته، سعی می کنه نقص هاش رو برطرف کنه. مثلادر فیفا ۱۶، مشکل بی ثباتی بازی و تأثیر زیاد سرعت بازیکن ها حل شد و دیگه برای حمله یا دفاع، باید خودت رو به جای بازیکن و مربی بذاری و بهترین تصمیم رو بگیری.

    فیفا یه شبیه سازه؛ تکنولوژی خط دروازه، اسپری محو شونده، لایسنس های فراوان، ضبط شادی های گل و نحوه دویدن و شوت زدن با دعوت از خود بازیکنان (مثل مسی، بیل و …)، خطای هند، فوتبال زنان، برتری کریر مود فیفا نسبت به مستر لیگ پی ای اس، عکس برداری از چهره بازیکنان، کیفیت تماشاگران، تعداد کلمات گزارشگر فیفا و … از مزیت های فیفا نسبت به پی ای اس است.

    خلاصه اگه میخوای فوتبال رو احساس کنی، فیفا گزینه بهتریه.

   2. Avatar amir

    ینی گلی رو که رونالدو به سویا از ۴۰ متری زد رو ندیدی؟؟!!اینو علاوه بر pesبازها خود کسایی هم که fifa بازی میکنن میدونن که شوت از راه دور تو فیفا غیر ممکنه!!!میگی نه؟دیگه مشکل خودته!!فیفا اینقدر مسخره ست که بازی همیشه یا مساوی میشه یا با گل های کم بازی تموم میشه اونم همیشه.!! اینو تازه طرفداران فیفا از نقات قوت فیفا تو جای مختلف بیان کردند که میگن مثل واقعیته!!!!!!!!که خوشبختانه کاملا برعکسه!!دو هفته پیش رئال مادرید به مالمو سوئد ۸گل زد!!!و همین طور رایو وایکانو که با ۱۰ گل شکستش داد.وثابت کرد که فیفا واقعن مزخرفه واین کجاش براساس واقعیته؟خوشبختانه این تو pes صدق میکنه و pes رو مثل فوتبال واقعیییییییییییی غیر قابل پیش بینی میکنه!!!پس خواهشا حرف واقعیت و گرافیکو وسط نکش که خودت ظرر میکنی….در ضمن بازی PES 2016 از موتور بسیار قدرتمند FOX Engine استفاده می کنه در حالی که Fifa16 هنوز هم موتور قبلی خود یعنی gnite game engine را داره که هیمن خودش عامل برتری pes هست.این همون موتوری هست که برای ساخت بازی Metal Gear Solid V استفاده شده است و گرافیک خیره کننده ی PES 2016 هم به خاطر این موتوره و وقتی شما فقط فیفا بازی میکنی و سمت pes نرفتی اونوقت چطور میتونی بگی Pes 2016 چرته؟ کافیه یه سرچ کوچیک بگنی خودت متوجه میشی….fifa ،شوت زدنش افتضاح،دروغه بگین تا حالا شوت دروازه خالی نزدین بیرون ورزشگاه،انقدر باید دقت کنی تو کنترل بازی و کنترل دسته بازی ک هی از بازی لذت نمیبری.تو واقعیت وقتی یکی مصدوم میشه توپو بیرون میزنن و بازی جوانمردانه رو اجرا میکنن تابه مصدوم رسیدگی شه ولی حالا فقط کافیه که بازیکن تو FIFA مصدوم بشه طرف مقابل(که خود کامپیوتر باشه)همچین میدوهه و بهت گل میزنه که نظیرشو هیچ جا ندیدی !!!!!میگم دیگه FIFA هست دیگه کاریش نمیشه کرد!!!

   3. Avatar مسعود

    داداش بلد نیستی فیفا بازی کنی چرا اینقدر غر میزنی
    من یک ماه pes 2016 بازی کردم والا چیزی نداشت اینقدر تعریفش بکنی
    فیفا همیشه مساوی میشه!خخخ
    من همین دیروز بازی کردم رو سطح لجندری ۴-۳ زدم
    هفت گل تو یه بازی کمه
    سه ماه پیش با پسر خالم ۷-۵ باختم اینم کمه
    یک چیزی که مطمئنم تو فیفا اینه که تعداد گل به خود طرف بستگی داره دفاعی بازی کنی فوقش دو گل میخوری دو گل میزنی اما اگه حمله بازی کنی ممکنه بیشتر بزنی و سوار بازی بشی و کم هم گل بخوری یا نه همونقدر که میزنی میخوری مثلا ۵-۵ کلا فیفا اونقدر رو بازیش کار کرده که شمایی که بازی کردن بلد نیستی نتونی انتقاد کنی
    بجا اینقدر بری کلیپ شوت از راه دور پس رو نگاه کنی یه کلیپ اموزشی فیفا ببین بفهم چی میگی (از چهل متری نمیشه گل زد دیگه چیه!) بلد نیستی همین حرفو میزنی من از چهل متری قیچی بر گردون انداختم تو گل تو سطح متوسط
    خلاصه من هر ساله هم پس دان میکنم هم فیفا همراه هم بازی میکنم بعد یه ماه پس رو پاک میکنم چون خوب نیست (همش پنجتا استادیوم داره)
    شما یه ماه فیفا بازی کن مثل منی که یه ماه پس بازی میکنم بعد میام حرف میزنم دیگه بیا حرف بزن از خودت در نیار
    کی گفته همه قبول دارن سیستم شوت زنی فیفا مزخرفه هااا
    پس اینقدر بهونه نگیر
    وقتی گفتی دروازه خالی رو بیرون زدی دو اتفاق افتاد اینکه یا اینقدر بازیت بده که دسته رو نمیتونی کنترل کنی یا اینکه مربع میزنی
    شوت تو فیفا دایره هست
    خلاصه چنتا کلیپ شوت از راه دور فیفا رو ببین بعد تصمیم بگیر
    یک زمانی بود مثلا سال ۲۰۰۹ که پس یخورده خوب بود یا کسی پس بازی میکرد یا فیفا، میگفتیم سلیقه ایی ولی از فیفا یازده به بعد دیگه اونایی که متعصبن پس بازی میکنن! الان دیگه تعصب معنی نداره مثل اینکه بنز داشته باشی تعصبت باعث شه ژیان سوار شی چون قدرت کنترل بنز رو مثلا نداری

   4. Avatar نيما

    داداش amir اصلا فیفا با پس قابل مقایسه نیست .مثل روز روشنه که پس بهتره ..والا!!!

   5. Avatar cr7

    پس مشخصه واقعی تره تو فوتبال واقعی کیو دیدی دم به دقیقا پشت پا پاس بده ودریبل بزنه واکنش دروازباناهم که وقتی میری اماتور بازی میکنی انتظار نداشته باش اسم تیم ها هم میگی اشتباهه مثلا چلسی اف سی لندن شده رفتی ماله شرکت عصر بازیو گرفتی برو نسخه ویندوز لایو بگیر بعد بگو همه تیما لایسنس شده گیم پلی هم خیلی خیلی واقعی تره متای بازی هم نرید تو سایتای ایرانی برید سایتای گیم اسپوت یا ای جی ان متای پس ۸۷ و فیفا ۸۳ نگو پس بهتره فروش پس هم تو بازار جهانی نه ایران ده درصد بیشتر از فیفاست تازه اوله کارم هست

 7. Avatar محمد

  من از فیفا ۹۸ تا حالا فیفا بازی کردم. PES2009 را تجربه کردم ودوباره به دلایلی pes2015 و pes2016 رابازی کردم. بزرگترین مشکلی که pes داره که یک نفر مثل من که تازه pes بازی میکنه واسش آزار دهندس جا موندن دوربین از صحنه اس.. که البته به مرور زمان چشمت بهش عادت میکنه.pes2016 تا حدودی مشکل کمتری نسبت به ۲۰۱۵ داره ولی جالب نیست. pes جذابیتهایی هم داره. مشکل فیفا تو این دوسال اخیر روی PC کراک بازیس..من در کل فیفا را بیشتر قبول دارم .فکر میکنم بعد از دوسال pes بازی کردن زمان مناسبی واسه شناخت pes باشه.

  1. Avatar محمد

   در فیفا شما هرگز نمیتونی به محض شروع بازی همه را دریبل کنی و بزنی تو گل ولی تو pes حتی روی suoper star هم میتونی این کار رو بکنی که بارها این کار رو کردم.

   1. Avatar علی

    آقا محمد
    بنده خودم هزار بار به محض شروع بازی به سمت دروازه دویدم و گل زدم.
    این هک که شما این کار رو نمی تونی انجام بدی حتما تو فیفا زیاد ماهر نیستی.

   2. Avatar علی

    اصلاح می کنم
    این که

   3. Avatar مسعود

    کاملا با علی موافقم
    کسی که ماهر نیست باید یخورده بخودش گیر بده نه به بازی
    تعداد گل هایی که زیر دیقه دو بازی من تو فیفا زدم از پنجاه تا هم رد میشه
    اونی که نمیتونه گل بزنه ماهر نیست دیگه

    البته این قانون طبیعته اخر یکسی باید باشه که پس بازی کنه وگرنه بر شکست میشه کونامی

   4. Avatar احمد

    بابا جون این بچه بازی هارو بزارین کنار اگه میخواین واقعیت رو بشنوین بهتون میگم واقعیت از این قرار است که طرفداران فیفا اصلا واقعیتو نمیبینن برادر من واقعن قلبم میگیره و واقعا ناراحت میشم که یکی از هموطنامون اینقدر عصبانی واماده جواب د ادانه.دادش گلم یه لحظه اروم باش یه لحظه نلرز یه لیوان اب بخور و خونسردیتو حفظ کن. خوشبختانه اینقدر ادم با شعور و فهمیده ایی داریم که به جای هجوم بردن به دیگران لحظه ایی راجب مطالب فکر کنند. من از سال ۲۰۰۸ فیفا بازی میکردم گرافیک خوبی داشت تا این که چند سال بعدش یکی از دوستان پیشنهاد کرد که pes 2013 بازی کنم منم که چند سالی خوراکم فیفا بود اولش قبول نکردم ولی بعدش به دلایلی به اجبار مجبورشدم بازی کنم وقتی شروع به بازی کردم واقعا متحیر حرکات بازیکنان شدم حرکات بازیکنان اینقدر طبیعی بود که من اص پلی واقعا روان و گرافیک خیزه کننده واقعا جذبش شدم واقعا تجربه ایی متفاوتی رو داشتم که همچین چیزیو قبلش تجربه نکرده بودم ممنون که خوندین امیدوارم کمکی به شما کرده باشم

 8. Avatar علی اف جی

  چه نظرات جالب و قشنگی مرسی از همه
  من خودم فقط pes بازی میکردم اما از فیفا ۲۰۱۲ به بعد فقط فیفا رو میپسندم گرچه هنوزم ۲۰۱۲ بازی میکنم و سری جدید ترش رو خیلی خوشم نیومد دوستانی که فیفا بازی میکنن میدونن ۲۰۱۲ چه بازی کاملی بود
  یه سوال از دوستان هم داشتم با pc اصلا نیمشه فیفا رو با joystick مچ کرد ؟

 9. Avatar احمدرضا

  سلام مقایسه ی خوبی بود و نظر من اینه که بهترین بازی فوتبال سال ۲۰۰۵ فیفا بود ولی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ pes بهترین سری فوتبال رو ارایه داد اما از ۲۰۱۲ تا به حال فیفا رقیب نداشته بالاخره هر گیمری قبول میکنه که بعضی سری از بازی ها واقعا بد هستن این رو باید از تعداد گیمر های جهان بدست اورد ولی خب این رو هم باید در نظر گرفت که تحریم ها به ایرانی ها اجازه نمیده که به روز باشند به این دلیل که سری های فیفا ۶ ماه بعد از عرضه pes کرک میشن و گیمر ها بازی میکنن پس همین دلیل خوبیه که تو ایران آمار بازیکنان pesنسبت به فیفا بیشتر و دقیقا عکس این آمار در جهان هست ولی خب من هنوز راجع به pes16 نظری ندارم چون هنوز اون روبازی نکردم شاید این سری از pesبهتر از فیفا باشه
  موفق باشید

  1. Avatar امیر

   ای کاش اینو تو نظرم میگفتم , واقعا بهترین فیفا ۲۰۰۵ بود , اون موقع ها فقط فیفا بازی میکردم چه لذتی داشت اون آهنگای بی نظیر فیفا ۲۰۰۵ , انقد که اهنگای فیفا خوبه از ۹۸ تا ۲۰۱۵ رو دانلود کردم , همه عالین ولی فیفا ۲۰۰۵ خاطره انگیز ترین فوتبالی هست که تو عمرم بازی کردم.

 10. Avatar neo

  سلام دوستان ، اجازه بدین یه سوال بپرسم ازتون و خودتون جواب خودتون رو بدین و بگین که کدوم بازی بهتر از اون یکیه و این همه جر و بحث هم نشه !
  شما بگید که اگر تو یه بازی فوتبال سر جمع بین دو تیم ۸-۱۰ تا گل به ثمر برسه بازی واقعی تر هست یا تو بازی که ۲-۱ گل نهایت بشه زد و هت تریک کردن توش به یه رویا واقعی تبدیل بشه ؟؟؟
  قبلش باید بگم که کجای دنیا تو بازی واقعی ۱۰ تا گل به ثمر میرسه اونم تو هر بازی ؟؟؟
  اینجا دو دسته گیمر به این سوال جواب متفاوت میدند و اونایی که ۸-۱۰ تا گل تو بازی رو انتخاب کردن یعنی pes بهتره و به یه بازی غیر طبیعی و الکی دلخوش کنک موقتی راضی اند و اونایی که ۲-۱ گل تو هر بازی رو انتخاب کردن یعنی fifa بازن و علاقه دارن که یه بازی که به دنیای واقعی نزدیک باشه رو تجربه کنند و درک عمیقی از فوتبال دارن .
  لازمه بگم که بنده جدای از کل کل های لذت بخش بین این دوتا بازی فقط و فقط به fifa علاقه دارم.. و بس …چون دنبال بازی الکی خوش کنک نیستم 🙂

  1. Avatar امید

   سلام . من یه pes باز تیرم.از عزل تا ابد اینکه میگید pes یه بازی غیر طبیعی و الکی دلخوش کنک موقتی هست.
   یه سوال دارم از یه بازی چه انتظاری دارید غیر اینه که می خواید تفریح کنید و شاد باشید و وقت بگذرونید؟
   ایا بازی هایی مثل gta .. call of duty .. god of war .. metro .. shadow of the morder .. ryse son of rome .. storang hold .. metal gear .. وغیره و غیره طبیعی بودن که حالا می خواید فوتبال طبیعی باشه
   همیشه باید یه نکته بارز ی در بازی باشه که اون کشش رو داشته باشه
   فیا بازی خوبیه و تا حدی تونسته واقعه گرا باشه اما به چه قیمتی خب ما خودمون فوتبال واقعی داریم میبینیم چه نیازی داریم به این
   یه نقد کوچولو: فک میکنم فیفا بازی هست که تمام تمرکز و فکرت مشغول نحوه بازی کردن و کنترل دکمه ها تو دستت میشه واین یعنی اینکه از هدف اصلی که لذت بازی هست غافل میشی بازی باید کمی سادتر باشه تا بتونی از بازی لذت ببری .در ضمن اگه pes بازی کردی و دیدی خیلی راحت همه رو دریبل میکنی میبری خب یه تیم ضعیف بردار و برو به مصاف تیم های قوی … پایان

 11. Avatar علی کنکوری

  من خودم عشق فیفا هستم ولی به دلیل کرک کردن سخت pes بازی میکنم ( اجباریه )
  پیشنهاد من فقط فیفا ( !!! )

 12. Avatar یوسف

  سلام به همگی من ۳۳ ساله هستم از ۷ سالگی دارم بازی میکنم اول با اتاری شروع کردم بعد نینتندو یا همان میکرو و بعد هم سگا سری فوتبال فیفا سگا ۹۵ واقعا فوق العاده و برای من فراموش نشدنیه.فیفا اگر اشتباه نکرده باشم نسبت به پی ای اس قدیمی تره .اما در حال حاضر من پی ای اس را ترجیح میدم البته الان خیلی کمتر بازی میکنم چون دیگه الان وقت و حوصله سابق را ندارم….دلیل من هم برای پی ای اس ساده تر و راوانتر بودن اون نسبت به فیفا ست.فیفا خیلی دیگه واقعیه یعنی بیش از حد .فراموش نکنید که ما میخایم بازی کنیم بازی بیش از حد واقعی بودن هم لذت بازی را از بین میبره..این نظر من بود .به هر حال نظر سایر دوستان هم اگر منطقی باشه برای من قابل احترامه.موفق باشید

 13. Avatar حمید

  من یه مدتی با بچه های فامیل خیلی فیفا بازی میکردیم. اول فیفا۱۲ با پلی۳. که توش ۴تا از بازیکنای اصلی تیم منچسترو نداشت!(تیمی که همون سال رفته بود فینال چمپیونز!) بعدش فیفا۱۴ رو پلی۴. که قسمت کاپ گذاشتن نداشت! یعنی ما خودمون برنامه بازیا رو مینوشتیم، قرعه کشی میکردیم و نتایجو رو کاغذ مینوشتیم! 😀
  بعدش فیفا۱۵ خدا رو شکر کاپ چند نفره میشد گذاشت. ولی قیافه و استیل بازیکنا خیلی بد بود. رونالدو خیلی مسخره میدوه، شماره۹ لیورپول هیکلش مثل مرحوم داداشیه!…
  یه چیز خیلی بد راجب فیفا اینه که تو هر بازی احتمال اینکه مصدوم نداشته باشه کمه! بعد چه مصدومیتایی، شکستن پا، در رفتن شونه، آسیب جدی به زانو و…! مصدومیتایی که تو فوتبال واقعی شاید سالی یه بار نمونه ش پیش بیاد!
  یه مورد دیگه م اینکه وقتی توپ میرفت اوت، خود بازیکن میرفت توپو بیاره و تصویر هم قط نمیشد و وقت همینجوری میرفت! حالا فک کنید اگه توپ یکم سرعت داشت و دور میشد!
  من الان رو لپتاپم PES16 بازی میکنم، راضیم ازش. داداشمم که از pes بدش میومد ازش خوشش اومده. ایرادات نسخه های قبل تا حد زیادی رفع شدن؛ ایراداتی مثل کارت ندادن بعد آوانتاژ، کارت زرد دادنای بی مورد(اگه همون موقع خطا میگرفت)، نحوه برخورد بازیکنا به هم و زمین خوردنشون،…(۱۳ که بچه بازیه، ۱۴ که افتضاحه،۱۵ خوب بود ولی ۱۶ خیلی خوبه). از نظر سختی بازی هم واقعا خوبه، هیچ تیمیو الکی نمیشه برد رو دیفیکالتی آخر.
  برتری اصلی فیفا به pes لایسنسای انحصاریشه که با پول بدست آورده. که ربطی به زمینه بازی و بازی نوشتن نداره. البته ویژگی مهمی هم هست.همونطور که قبلا من خودم حاظر نیستم pes رو روی کنسول تجربه کنم، چون نمیشه پچ نصب کرد و واقعا بدون تیمهای اورجینال لیگ انگلیس تحملش سخته!

 14. Avatar محمد میلانی

  واقعا مغز ادم سوت میکشه وقتی میبینه یه عده که نمیدونن شبیه ساز فوتبال چیه واصلا دقیق تر بگم نمیدونن فوتبال کامپیوتری چیه بعد میان در بارش نظر هم میدن
  اونایی که میگن پی اس بهتر از فیفاس همونایی ان که تا دیروز قارچ خور بازی میکردن و فرق بازی خوب و بدو نمیدونن
  واقعا فیفا بهترین شبیه ساز فوتبالی که رو دستش هنوز نیومده
  واضحتر بگم پی اس مال بچه هاس

 15. Avatar H

  ببخشید این فیفا ۱۶ کی قصد داره برا pc بیاد ؟؟؟ اصلا قصد داره بیاد ؟! :/

 16. Avatar مجتبی

  با سلام من خودم pesرو از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ بازی کردم و در کل pesبازم —اما باید قبول کنیم در این سه چهار سال فیفا خیلی از pesبهتر بوده

 17. Avatar مهدی

  نظرات همه دوستان محترم
  یکی از دلایل برتری پس چهره بازیکنا و لیگ قهرمانان اروپا هستش
  گیمری میگفت:(پس رو دوست داره چون بازی هست و مثل یک بازی طراحی شده و فیفا خیلی دیگه طبیعیه)

 18. Avatar بهزاد

  سلام بر دوستان
  راستش من سالهاس هر دو رو(pes&fifa) بازی کردم.از هر دو لذتمو بردم.با این حال بیشتر برای بازی تک نفره fifa رو دوس دارم، برای بازی های دو یا چند نفره pes رو