کدام بازیگران فیلم‌های «مردان ایکس» در دنیای سینمایی مارول حضور دارند؟

۵ اسفند ۱۴۰۲ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۳ دقیقه
بازیگر مردان ایکس

تا اینجا ۹ بازیگر از دنیای «مردان ایکس» (X-Men) که پیش‌تر به کمپانی فاکس قرن بیستم تعلق داشت، در دنیای سینمایی مارول حضور پیدا کرده‌اند. با وجود اینکه این گروه ابرقهرمانی از جهش‌یافته‌ها هنوز به طور رسمی در دنیای سینمایی مارول معرفی نشده‌اند، اما این ۹ بازیگر نقش‌های قبلی خود را در فیلم‌ها و سریال‌های مختلف مارول تکرار کرده‌اند.

قبل از خریده شدن فاکس قرن بیستم به دست کمپانی دیزنی در سال ۲۰۱۹، فاکس از سال ۲۰۰۰ یک فرنچایز سینمایی گسترده و پرهزینه حول محور شخصیت‌های جهش‌یافته کمیک‌های مارول توسعه داد که با فیلم «مردان ایکس» شروع شد و با فیلم «جهش‌یافته‌های جدید» (The New Mutants) در سال ۲۰۲۰ به پایان رسید. با این وجود در طول حماسه چندجهانی دنیای سینمایی مارول، استودیو مارول چند تن از بازیگران دنیای فیلم‌های «مردان ایکس» فاکس را بازگردانده است و برخی از شخصیت‌های جهش‌یافته نمادین را به عنوان قهرمانانی از جهان‌های موازی به طور موقت به دنیای سینمایی مارول آورده.

پس از اینکه دیزنی دارایی‌های فاکس، از جمله «مردان ایکس» و «چهار شگفت‌انگیز» (The fantastic four) را به دست آورد، رئیس استودیو مارول، کوین فایگی، درباره توسعه یک پروژه با محوریت جهش‌یافته‌ها را در دنیای سینمایی مارول صحبت کرد. اخبار مربوط به این پروژه مورد انتظار به مدت چندین سال بسیار نایاب بود، اما اخیراً گزارش شده است که استودیو مارول ملاقات با نویسندگان را آغاز کرده تا راه‌اندازی مجدد «مردان ایکس» در دنیای سینمایی مارول بالأخره صورت بگیرد. در حالی که «مردان ایکس» برای اولین حضور رسمی خود در دنیای سینمایی مارول آماده می‌شوند، باید به این نکته اشاره داشت که تعدادی از شخصیت‌های اصلی این گروه قبلاً به صورت‌های مختلف در پروژه‌های مارول ظاهر شده‌اند.

۱.‌ ایوان پیترز در سریال «وانداویژن» (WandaVision)

ایوان پیترز در ۳ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» نقش پیتر ماکسیموف یا کوییک‌سیلور را بازی کرده است

ایوان پیترز بازیگر مردان ایکس

اولین بازیگر دنیای «مردان ایکس» کمپانی فاکس قرن بیستم که هواداران را با حضور در دنیای سینمایی مارول غافلگیر و شگفت‌زده کرد، ایوان پیترز بود. پیترز در ابتدا با نام پیتر ماکسیموف، ملقب به کوییک‌سیلور، در فیلم «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده » (X-Men: Days of Future Past) محصول سال ۲۰۱۴ حضور پیدا کرد. در این فیلم ولورین که در زمان سفر کرده، پیتر ماکسیموف را با خود، پرفسور ایکس (با بازی جیمز مک‌آووی) و هیولا (با بازی نیکلاس هولت) همراه و متحد می‌کند تا مگنتو (با بازی مایکل فاسبندر) را از زندان پنتاگون آزاد کنند. پیترز در دو فیلم «مردان ایکس: آخرالزمان» (X-Men: Apocalypse) و «ققنوس سیاه» (Dark Phoenix) نیز در نقش کوییک‌سیلور ظاهر شد و به لطف شوخ‌طبعی و صحنه‌های حماسی‌اش با سرعت بسیار بالا، خیلی زود به یکی از شخصیت‌های محبوب هواداران این فرنچایز تبدیل شد. ایوان پیترز در سریال «وانداویژن» که بخشی از فاز چهارم دنیای سینمایی مارول و حماسه چندجهانی به شمار می‌آید، ظاهر شد و همه بینندگان را حیرت‌زده کرد.

«وانداویژن» نخستین سریال شبکه دیزنی+ و استودیو مارول به حساب می‌آید، سریالی که درباره اندوه واندا ماکسیموف به خاطر از دست دادن والدین، برادر و معشوقش می‌پردازد. این امر باعث شد حضور ایوان پیترز در نقش کوییک‌سیلور در سریال خوشایند و هیجان‌انگیز باشد، اما در عین حال تعداد زیادی از مخاطبان سردرگم شدند. چرا که پیتر ماکسیموف پیش‌تر در فیلم «انتقام‌جویان: عصر اولتران» (Avengers: Age of Ultron) با بازی آرون تیلور جانسون به تصویر کشیده شده بود. پایان سریال «وانداویژن» نشان داد که نسخه‌ای از کوییک‌سیلور که در این سریال دیدیم، یعنی نسخه پیترز و «مردان ایکس»، در حقیقت بازیگری به نام رالف بونر است که به دست آگاتا هارکنس (شخصیت شرور سریال) طلسم شده بود تا نقش برادر واندا را بازی کند. ممکن است پیترز دوباره در نقش کوییک‌سیلور در دنیای سینمایی مارول حضور پیدا کند و این بار واقعاً همان کوییک‌سیلوری باشد که در دنیای «مردان ایکس» بود.

۲. پاتریک استوارت در فیلم «دکتر استرنج در چندجهانی جنون»

پاتریک استوارت در ۷ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» نقش چارلز اگزاویر یا پروفسور ایکس را بازی کرده است

پاتریک استوارت

بازی پاتریک استوارت در نقش چارلز اگزاویر، ملقب به پروفسور ایکس، او را به یکی از باسابقه‌ترین بازیگران سینمای ابرقهرمانی تبدیل کرده است که از سال ۲۰۰۰ به ایفای نقش این شخصیت پرداخته. آخرین حضور استوارت در نقش پروفسور ایکس در دنیای سینمایی مارول و در فیلم «دکتر استرنج در چندجهانی جنون» محصول سال ۲۰۲۲ بوده است. اگزاویر به عنوان رهبر مردان ایکس و مدیر مدرسه اگزاویر برای جوانان مستعد (جهش‌یافته) در دنیای «مردان ایکس» در این فرنچایز (مردان ایکس) معرفی شد. پس از آنکه در فیلم «مردان ایکس: کلاس اول» (X-Men: First Class) گلوله مگنتو به اگزاویر اصابت کرد، او فلج شد و روی ویلچر نشست. نسخه جوان‌تر این شخصیت توسط جیمز مک‌آووی به تصویر کشیده شد، اما در حقیقت این تصویر پاتریک استوارت است که وقتی نام پروفسور ایکس می‌آید، در ذهن هواداران نقش می‌بندد. همین امر باعث شد حضور این بازیگر فرنچایز «مردان ایکس» در دنیای سینمایی مارول مؤثرتر واقع شود و فیلم «دکتر استرنج در چندجهانی جنون» را برای هواداران مهیج‌تر کند.

در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول، «دکتر استرنج در چندجهانی جنون»، استوارت آن نسخه‌ای از پروفسور ایکس که در دنیای «مردان ایکس» کمپانی فاکس دیده بودیم را بازی نمی‌کرد، بلکه نقش همزاد این شخصیت در زمین ۸۳۸ را بازی می‌کرد. این نسخه از پروفسور ایکس از یک ویلچر بزرگ و زرد رنگ استفاده می‌کرد، شبیه به آنچه در کمیک‌های مارول نشان داده شده، و یکی از اعضای گروه ایلومیناتی بود. ایلومیناتی جمعی از رهبران گروه‌های مختلف ابرقهرمانی است که روی مقوله چندجهانی مطالعه می‌کنند و نقش محافظ آن را دارند. این نسخه از پروفسور ایکس به دست اسکارلت ویچ (با بازی الیزابت اولسن) کشته شد. اما همان‌طور که در صحنه پس از تیتراژ فیلم «مارول‌ها» (The Marvels) دیدیم، نام پروفسور ایکس دوباره برده شد. به این ترتیب به احتمال زیاد قرار است نسخه دیگری از پروفسور ایکس را در دنیای سینمایی مارول ببینیم، ولی اینکه نقش این نسخه را هم پاتریک استوارت بازی خواهد کرد یا نه، هنوز نامشخص است.

پوستر مدل مردان x کد 1485

۳. کلسی گرمر در فیلم «مارول‌ها»

کلسی گرمر در ۲ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» نقش دکتر هنری هنک مک‌کوی یا هیولا را بازی کرده است

کلسی گرمر بازیگر مردان ایکس

کلسی گرمر اولین بار در سال ۲۰۰۶ در نقش هنک مک‌کوی، ملقب به هیولا، در فیلم «مردان ایکس: آخرین ایستادگی» (X-Men: The Last Stand) حضور پیدا کرد. در این فیلم هنک مک‌کوی یکی از اعضای کابینه دولت ایالات متحده آمریکا بود که سمت وزیر امور جهش‌یافتگان را داشت. با وجود موقعیت سیاسی مک‌کوی، او در جریان نبرد نهایی مردان ایکس با مگنتو و جین گری یا همان فینیکس (با بازی فامکه یانسن) به مردان ایکس پیوست. در فیلم «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» فاش شد که هیولا در طول جنگی که در «مردان ایکس: آخرین ایستادگی» رخ داد، کشته شده؛ هرچند نسخه جوان‌تر هیولا با بازیگری نیکلاس هولت در این فیلم حضور داشت. با توجه به تغییر جدول زمانی در فیلم «روزهای گذشته آینده» و احیا شدن هیولای کلسی گرمر، او اولین جهش‌یافته‌ای است که از دنیای «مردان ایکس» فاکس در دنیای سینمایی مارول حضور پیدا کرده.

در پایان فیلم «مارول‌ها» در سال ۲۰۲۳، مونیکا رامبو (با بازی تیونا پاریس) موفق می‌شود حفره‌ای که به وسیله دار-بن شرور (با بازی زوی اشتون) در تار و پود کیهان ایجاد شده را ببندد، اما خود مونیکا در طرف دیگر حفره گرفتار می‌شود. در صحنه پس از تیتراژ فیلم دیدیم که رامبو به (احتمال زیاد) دنیای «مردان ایکس» سفر کرده، جایی که مادرش در حقیقت ابرقهرمان جهش‌یافته‌ای به نام باینری است و در کنار هیولای کلسی گرمر به ملاقات او آمده. احتمالاً آن‌ها در عمارت ایکس قرار دارند. به هر حال حضور گرمر در «مارول‌ها» شگفت‌انگیز بود و موفق شد ارتباط واضحی بین دنیای سینمایی مارول و دنیای «مردان ایکس» فاکس ایجاد کند. این ارتباط برای پروژه‌های آینده مارول، به خصوص «ددپول ۳» یا همان «ددپول و ولورین» که امسال (۲۰۲۴) اکران خواهد شد، بسیار مهم خواهد بود.

۴. رایان رینولدز در فیلم «ددپول و ولورین»

رایان رینولدز در ۳ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» نقش وید ویلسون یا ددپول را بازی کرده است

رایان رینولدز

پس از به تصویر کشیدن نسخه منفور ددپول در سال ۲۰۰۹ با فیلم «خاستگاه مردان ایکس: ولورین»، رایان رینولدز دوباره این نقش را در فیلم انفرادی خودش، یعنی «ددپول» (Deadpool) در سال ۲۰۱۶ و سپس با «ددپول ۲» در سال ۲۰۱۸ بازی کرد. این دو فیلم نسخه بهتری از این ضدقهرمان محبوب را در فرنچایز «مردان ایکس» به نمایش گذاشتند که به استقبال زیاد هواداران منجر شد. رایان رینولدز آن‌قدر نقش این شخصیت را خوب بازی می‌کند که تصور شخص دیگری در نقش ددپول تقریباً غیرممکن است. فیلم‌های «ددپول» همیشه با داستان‌های اصلی فرنچایز «مردان ایکس» فاصله خود را حفظ کرده و تنها باری که گروه مردان ایکس را به طور کامل در فیلم‌های ددپول دیدیم، به «ددپول ۲» و یک صحنه خنده‌دار مربوط می‌شد. اما فیلم «ددپول و ولورین» که سال ۲۰۲۴ منتشر خواهد شد، با افتخار به عنوان بخشی از داستان اصلی دنیای سینمایی مارول خواهد بود. این‌طور که پیداست، نقش این فیلم در حماسه چندجهانی قرار است بزرگ‌تر از توقعات پیشین هواداران باشد.

رایان رینولدز در نقش وید ویلسون، ملقب به ددپول، در فیلم «ددپول و ولورین» بازخواهد گشت و او تاکنون تنها بازیگر و شخصیت از دنیای «مردان ایکس» فاکس است که انتقال رسمی و دائمی او به دنیای سینمایی مارول تأیید شده است. انتظار می‌رود سومین قسمت «ددپول» مدتی را در دنیای «مردان ایکس» فاکس سپری کند و به طور بالقوه ممکن است در فیلم چند صحنه کوتاه از گروه ابرقهرمانی «مردان ایکس» ببینیم. به هر حال آنچه اهمیت دارد، زمینه‌سازی بزرگ «ددپول و ولورین» برای حضور گسترده و مناسب مردان ایکس در دنیای سینمایی مارول است. با توجه به تربلر منتشر شده «ددپول و ولورین»، تصور می‌شود این فیلم با تمرکز روی جهش‌یافته‌ها و سفر به نقاطی از چندجهانی، شخصیت ددپول را به عنوان یکی از بازیگران اصلی آینده دنیای سینمایی مارول معرفی کند.

۵. هیو جکمن در فیلم «ددپول و ولورین»

هیو جکمن در ۹ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» نقش جیمز لوگان هاولت یا ولورین را بازی کرده است

هیو جکمن بازیگر مردان ایکس

با وجود اینکه هیو جکمن قبلاً در سال ۲۰۱۷ بازنشستگی ناراحت‌کننده خود از نقش جیمز لوگان هاولت، ملقب به ولورین، را اعلام کرده بود، قرار است بار دیگر در کنار رایان رینولدز در فیلم «ددپول و ولورین» این نقش را بازی کند. جکمن و رینولدز پیش از این در سال ۲۰۰۹ در فیلم «خاستگاه مردان ایکس: ولورین» با هم هم‌بازی بوده‌اند، اما قسمت سوم «ددپول» به آن‌ها فرصتی می‌دهد تا از این تعامل به بهترین شکل ممکن استفاده کنند و یک فیلم به یاد ماندنی برای هواداران این دو شخصیت به جای بگذارند. اگرچه نسخه هیو جکمن نسخه‌ای دقیق و مطابق با کمیک‌ها از ولورین نیست، اما ولورین هیو جکمن از اولین فیلم «مردان ایکس» تا آخرین حضور آن در فرنچایز، محبوبیت بسیار بسیار زیادی پیدا کرده است. همین باعث شده بازگشت او به این نقش بی‌اندازه هیجان‌انگیز باشد. اما متأسفانه «ددپول و ولورین» واقعاً آخرین حضور او در نقش لوگان خواهد بود. چرا که قرار است یک بازیگر جدید نقش ولورین را در پروژه‌های آتی دنیای سینمایی مارول بازی کند.

هیو جکمن بیش از هر کس دیگری در دنیای «مردان ایکس» فاکس به ایفای نقش پرداخته، او در ۹ فیلم از این فرنچایز، از نخستین فیلم «مردان ایکس» تا «لوگان» (Logan) حضور داشته. اما «ددپول و ولورین» اولین (و آخرین) حضور او در دنیای سینمایی مارول خواهد بود. اگرچه شایعاتی مبنی بر اینکه هیو جکمن ممکن است در فیلم «انتقام‌جویان: جنگ‌های پنهان» در سال ۲۰۲۷ نیز حضور پیدا کند، وجود دارد، اما هنوز هیچ خبری رسمی‌ای در این رابطه منتشر نشده است. در فیلم تحسین شده «لوگان» مرگ ولورین در دنیای «مردان ایکس» را دیدیم، بنابراین به احتمال زیاد «ددپول و ولورین» پیش از «لوگان» به وقوع می‌پیوندد. این‌طور که پیداست ولورین به احتمال زیاد در دنیای «مردان ایکس» باقی می‌ماند، اما ددپول برخلاف او، برای همیشه به دنیای سینمایی مارول نقل مکان خواهد کرد. در هر حال تماشای دوباره هیو جکمن در قامت ولورین بی‌نظیر و لذت‌بخش خواهد بود.

ساعت مچی عقربه ای مردانه والار طرح ولورین کد LF2252

۶. استفان کاپیچیچ در فیلم «ددپول و ولورین»

استفان کاپیچیچ در ۲ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» نقش کلوسوس را بازی کرده است

استفان کاپیچیچ

استفان کاپیچیچ در دو فیلم «ددپول» و «ددپول ۲» صداپیشگی شخصیت کلوسوس را به عهده داشت. این عضو پولادین گروه مردان ایکس در «ددپول و ولورین» که بخشی از فاز پنجم دنیای سینمایی مارول است، حضور خواهد داشت. استفان کاپیچیچ بازیگر اصلی کلوسوس نبود، او این نقش را از دنیل کادمور گرفت و تنها در فیلم‌های «ددپول» صداپیشگی کلوسوس را انجام داد. آن هم در حالی که در این دو فیلم، به هیچ یک از تغییرات کلوسوس اشاره نمی‌شود، از جمله توانایی او در تغییر بین فرم انسانی و فلزی. در آوریل سال ۲۰۲۳ تأیید شد که کاپیچیچ در نقش کلوسوس در قسمت سوم فیلم «ددپول» حضور خواهد داشت، اما اطلاعات زیادی درباره نقش او در این فیلم داده نشده. هنوز مشخص نیست که آیا کلوسوس نیز مانند ددپولِ رایان رینولدز پس از ماجراجویی در چندجهانی، در دنیای سینمایی مارول ماندگار خواهد شد، یا نه.

۷. برایانا هیلدبرند در فیلم «ددپول و ولورین»

برایانا هیلدربرند در ۲ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» در نقش ناگاسونیک تین‌ایج ورهد بازی کرده است

برایانا هیلدبرند بازیگر مردان ایکس

بازگشت ناگاسونیک تین‌آیج ورهد با بازیگری هیلدربرند از فرنچایز «مردان ایکس» در «ددپول و ولورین» به طور رسمی تأیید شده. این شخصیت، یکی از شخصیت‌هایی بود که به طور اختصاصی در فیلم‌های «ددپول» معرفی شد و در هر دو فیلم قبلی به ایفای نقش پرداخت. در ابتدا ناگاسونیک دستیار کلوسوس است، اما در «ددپول ۲» می‌بینیم که به یکی از اعضای رسمی گروه مردان ایکس تبدیل شده. درست مشابه کاپیچیچ، نقش هیلدربرند نیز در «ددپول و ولورین» نامشخص باقی مانده. اما به طور کلی حضور ناگاسونیک در این فیلم دو حالت دارد؛ یا او نیز همراه با ددپول به دنیای سینمایی مارول نقل مکان می‌کند، یا به همراه کلوسوس و یوکیو (با بازی شیولی کوتسونا) در این فیلم حضور کوتاه و کم‌اهمیتی دارد.

۸. شیولی کوتسونا در فیلم «ددپول و ولورین»

شیولی کوتسونا در ۱ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» نقش یوکیو را بازی کرده است

شیولی کوتسونا

یوکیو با بازی شیولی کوتسونا برای اولین بار در فیلم «ددپول ۲» به عنوان یکی از اعضای جدید گروه مردان ایکس و دوست ناگاسونیک حضور پیدا کرد که خیلی زود در گروه موقت ددپول (که قرار بود به تسک فورس ایکس تبدیل شود) قرار گرفت. در سال ۲۰۱۳ که فیلم «ولورین» (The Wolverine) منتشر شد، ریلا فوکوشیما نقش یوکیو را بازی می‌کرد. در فیلم «ولورین» قدرت‌های یوکیو طوری تغییر داده شده بود تا بتواند مرگ افراد، ‌از جمله مرگ ولورین (در طول وقایع فیلم «لوگان») را پیش‌بینی کند. این در حالی است که در «ددپول»، یوکیو قدرت دستکاری الکتریسیته را دارد و همچنین از هوشی در سطح نابغه‌ها بهره می‌برد که ممکن است در طول «ددپول و ولورین» مفید واقع شود. اگرچه مانند موارد قبلی نقش یوکیو نیز در «ددپول ۳» مشخص نشده، اما تماشای این تعداد از شخصیت‌ها و بازیگران «مردان ایکس» در دنیای سینمایی مارول، قطعاً هیجان‌انگیز خواهد بود.

برچسب بدنه خودرو مارکت میکس طرح مردان ایکس مدل X Men کد 1123MMIX

۹. آرون استنفورد در فیلم «ددپول و ولورین»

آرون استفورد در ۲ فیلم از فرنچایز «مردان ایکس» نقش پایرو را بازی کرده است

آرون استنفورد بازیگر مردان ایکس

جیمز آلردایس، ملقب به پایرو، ابتدا در کنار همکلاسی و رقیب خود، بابی دریک یا همان آیس‌من (مرد یخی) دانش‌آموز مدرسه اگزاویر برای جوانان مستعد بود. او اولین بار با نقش‌آفرینی الکساندر برتون در سال ۲۰۰۰ در فیلم «مردان ایکس» در طول یک صحنه کوتاه ظاهر شد که رقابت بین او و بابی را نشان می‌داد. پس از آن، آرون استنفورد بازیگری نقش پایرو را در فیلم‌ «مردان ایکس ۲» (X2: X-Men United) بر عهده گرفت، جایی که پایرو مشتاقانه به یکی از متحدان مگنتو تبدیل شد و در «مردان ایکس: آخرین ایستادگی» به سرعت دست راست او شد. در همین فیلم بود که پایرو و آیس‌من به شدت با هم درگیر شدند و درنهایت آیس‌من موفق به شکست دادن پایرو شد.

توانایی‌های جهش‌یافتگی پایرو به او این اجازه را می‌دهد تا شعله‌ها را به طور ویرانگری کنترل کند؛ اگرچه او نمی‌تواند از خود شعله تولید کند. در نخستین تریلر انتشار یافته از فیلم «ددپول و ولورین» می‌توان به وضوح اما کوتاه پایرو با بازی استنفورد را مشاهده کرد که لباسی پساآخرالزمانی پوشیده و فریاد می‌زند: «خدایا من عاشق این بخششم!». هنوز میزان نقش‌آفرینی پایرو در «ددپول ۳» مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد پایرو به اندازه همیشه شرور بودن خود را حفظ کرده است. اگر شرور اصلی فیلم «ددپول و ولورین» یک جهش‌یافته باشد، شاید پایرو در حال همکاری با او باشد.

تابلو شاسی گالری استاربوی طرح فیلم دارک فینیکس مدل مردان ایکس 05

منبع: screenrant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه