۱۰ گام چکاپ تابستانی خودرو و ۱۵ نکته برای رانندگان تازه‌کار

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
10 گام چکاپ تابستانی خودرو و 15 نکته برای رانندگان تازه‌کار

تابستان نزدیک است و وقت چکاپ تابستانی خودرو رسیده است. در این چکاپ باید علاوه بر آماده کردن فنی، جرم‌های جمع شده در طول فصل پاییز و زمستان را هم از خودرو جدا کنیم. در فصل سرد بارش باران و برف مسیرها را گل‌آلود می‌کند و حالا وقت پاک کردن این آلودگی‌ها است.

امروز در دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم لیستی برای چکاپ تابستانی خودرو در ورود به فصل گرما را در اختیارتان قرار دهیم و بگوییم که هر کار را به چه شکلی انجام دهید. اگر به تازگی گواهینامه گرفته‌اید یا خودرو خریده‌اید می‌توانید در این مطلب ترفندهایی برای نگهداری و رسیدگی به خودرو را بخوانید. این ترفندها حاصل تجربه‌ی رانندگانی است که سال‌های سال رانندگی کرده‌اند.

۱. لاستیک‌ها را عوض کنید

ماشین سفری

تایرهای زمستانی، برای اینکه بتوانند انعطاف‌پذیری خود را در دمای پایین حفظ کنند، از لاستیک نرم‌تری ساخته شده‌اند. اما وقتی هوا گرم می‌شود همین نرم بودن باعث می‌شود که زودتر بپوسند. وقتی روزهای پیاپی درجه‌ی حرارت محیط بیشتر از ۷ درجه باشد وقت آن رسیده که لاستیک‌ها را عوض کنید تا در طول فصل گرما تایرهای ماشینتان دردسر ساز نشوند.

۲. تیغه‌های برف‌ پاک کن را عوض کنید

تیغه‌های برف پاک کن زمستانی هم مانند تایرها از لاستیک متفاوتی ساخته شده‌اند تا بتوانند در سرما دوام آورده و در زمان بارش سنگین برف و باران، شیشه را به‌خوبی تمیز کنند. پس با آمدن فصل گرما باید آن‌ها را عوض کنید. شاید تیغه‌های برف پاک کن خودرو شما زمستانی نباشند و فکر کنید که نیازی باز کردنشان نیست. حتی اگر این‌طور است باید یک بار آن‌ها را باز کنید،‌ تمیز کنید و تمام قسمت‌هایش را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به تعمیر یا تعویض نیازی ندارد.

۳. تهویه هوای خودرو را بررسی کنید

رانندگی بدون تهویه‌ی هوا در یک روز گرم تابستان چیزی شبیه به حضور در جهنم است و حتی می‌تواند برای شما خطرناک هم باشد. قبل از گرم شدن هوا سیستم تهویه‌ی خودرو را بررسی و آزمایش کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می‌کند. اگر پس از روشن کردن کولر صداهای عجیبی به گوش می‌رسید یا احساس می‌کردید که هوای گرم از آن خارج می‌شود حتما به یک متخصص مکانیک مراجعه کنید.

۴. ترمزها را بررسی کنید

این کار یکی از مهم‌ترین بخش‌های چک لیست چکاپ تابستانی خودرو است. به دلیل بارندگی‌ و همچنین حضور تعداد بیشتری از ماشین‌ها در خیابان، حجم ترافیک در زمستان بیشتر از تابستان است. به همین دلیل ترمزها سایش بیشتری داشته‌اند و باید بررسی شوند. وقتی لاستیک‌های زمستانی را جدا می‌کنید ترمزها را هم بررسی کنید تا خیالتان از سلامت آن‌ها آسوده شود.

۵. کولر خودرو را بررسی کنید

سطح خنک‌کننده‌ی خودرو را بررسی کنید و بررسی کنید که مخلوط مواد شیمیایی لازم به میزان کافی در مخزن وجود دارد. شما می‌توانید یک دستگاه تست خنک‌کننده از فروشگاه‌های لوازم یدکی بخرید و خودتان این کار را انجام دهید یا اینکه به یک مکانیک حرفه‌ای مراجعه کرده و بررسی را به دست او بسپارید.

۶. روغن را عوض کنید

ماشین سفری کاروان

پیشنهاد می‌کنیم که روغن خودرو را هم عوض کنید. بهترین زمان برای تعویض روغن وقتی است که لاستیک‌های زمستانی را از خودرو جدا کرده‌اید. تعویض روغن خودرو قبل از رسیدن فصل گرما به شما این اطمینان را می‌دهد که در روزهای گرم ماشینتان در خیابان یا جاده دچار مشکل نمی‌شود.

۷. مخزن شیشه‌شور را بررسی کنید

میزان مایع شیشه‌شور شیشه‌ی جلوی خودرو را با یک محلول مناسب برای فصل گرما پر کنید. پیشنهاد ما استفاده از یک محلول سبک است که پس از استفاده روی شیشه لکه یا خط‌های باریک باقی نگذارد.

۸. خودرو را خوب بشویید

نمک و مواد معدنی که برای ذوب شدن برف‌های یخ زده روی سطح جاده و خیابان پاشیده می‌شود در گوشه و کنار خودرو شما رسوب کرده است. پس باید خودرو را حسابی بشویید تا آماده‌ی رسیدن تابستان باشد. ابتدا تمام قسمت‌های بیرونی، به‌خصوص اطراف چرخ‌ها و کمک فنرها را بشویید و سپس داخل خودرو را هم تمیز کنید. یک شست‌وشوی عمیق و با حوصله کاری است که باید قبل از رسیدن روزهای گرم انجام دهید.

۹. روکش‌ها را عوض کنید

می‌توانید روکش‌های صندلی را برای فصل تابستان عوض کنید. تشک‌های با روکش چرم در زمستان شما را حسابی گرم می‌کنند اما وقتی تابستان می‌رسد، یک روکش پارچه‌ای نازک مناسب است. اگر تصمیم گرفتید که این کار را انجام دهید حتما از روکش‌های مخصوص مدل خودروی خودتان استفاده کنید تا تعویض آن آسان باشد و امنیت سرنشینان را تهدید نکند.

۱۰. بیمه‌ی ماشین را بررسی کنید

ماشین سفری در ایران

شاید حیاتی‌ترین بند از چک لیست چکاپ تابستانی خودرو، بررسی بیمه‌ی آن باشد. تاریخ سررسید بیمه‌ی خودرو را بررسی کنید و اگر به تاریخ انقضا نزدیک است آن را تمدید کنید. با این کار خیالتان از بابت بیمه آسوده می‌شود و اگر قرار باشد بدون برنامه به جاده بزنید، نگران آن نخواهید بود. بیمه‌های مخصوص خودرو انواع خسارت‌هایی که ممکن است به خودرو یا سرنشینان آن وارد شود را جبران می‌کند. این بیمه‌ها نقش حمایتی هم دارند و در حوادثی که پیش می‌آید از راننده و سرنشینان حمایت می‌کنند.

گروه بیمه‌ی مخصوص خودرو شامل دو بخش کلی بیمه‌ی بدنه و بیمه‌ی شخص ثالث و سرنشین می‌شود. هر کدام از این بیمه‌ها زیرمجموعه‌هایی دارند که کارشناس بیمه در زمان دریافت یا تمدید بیمه‌نامه آن‌ها را به شما معرفی می‌کند تا بر اساس نیازتان به لیست بیمه‌ی خود اضافه کنید.

۱۵ نکته برای رانندگان تازه‌کار

ماشین سفری بزرگ

حالا که با چکاپ تابستانی خودرو آشنا شدید بهتر است چند ترفند کاربردی هم برای استفاده‌ی راحت‌تر از آن یاد بگیرید. در این بخش ۱۵ ترفند کاربردی برای نگهداری از خودرو را می‌خوانید. این ترفندها حاصل تجربه‌ی رانندگانی است که سال‌های سال شغلشان رانندگی بوده یا مدت زمان زیادی را در جاده‌ها گذرانده‌اند. اگر یک راننده‌ی تازه‌کار هستید آن‌ها را خوب به خاطر بسپارید تا بتوانید در زمان مناسب استفاده کنید.

۱. اگر همراه با کودکان به سفر می‌روید یک کیف کوچک به پشت صندلی راننده وصل کنید تا بتوانید وسایل لازم و ضروری، مثل پوشک یا ظرف خوراکی کودک، را در آن قرار دهید. با این کار دیگر نیاز به صرف زمان زیاد برای پیدا کردن وسایل در کیف نیست.

۲. برای اینکه خودرو را به سرعت خنک کنید یکی از شیشه‌های جلو را کاملا باز کرده و سپس کاپوت را چندین بار باز و بسته کنید. با این کار هوای گرم از ماشین خارج می‌شود.

۳. برای از بین بردن خراش‌های ریز که روی بدنه‌ی خودرو افتاده است از برق ناخن استفاده کنید. چند لایه‌ی برق ناخن را روی روی خراشیدگی بزنید تا آن را پوشش دهد. همچنین اگر شیشه‌ی ماشینتان ترک‌های ریز دارد با زدن چند لایه برق ناخن روی آن، از بزرگ‌تر شدن ترک‌ها جلوگیری کنید.

۴. اگر نگران هستید که مکانیک شما را فریب دهد و مشکلات خودرو را بیشتر از آنچه هست بیان کند، از آن‌ها چند سؤال درباره‌ی قسمت‌هایی از خودرو که می‌دانید درست کار می‌کند بپرسید. اگر برای آن‌ها هم اعلام مشکل کرد و گفت نیاز به تعمیر دارد، حتما در حال فریب دادن شما است!

سفر با ماشین شخصی به ترکیه

۵. برای جدا کردن برچسب‌های روی شیشه یک تکه روزنامه را در آب گرم خیس کنید و به مدت ۱۰ دقیقه روی برچسب قرار دهید. با این کار برچسب به‌راحتی جدا می‌شود.

۶. اگر قفل خودرو یخ زده بود می‌توانید روی آن ژل ضد باکتری مخصوص دست بزنید. کمی ژل را روی انگشت‌تان بزنید و روی قفل بکشید. بعد از چند دقیقه ژل‌ها را از همه جای قفل غیر از سوراخ کلید پاک کنید. این ماده حاوی الکل است و کمک می‌کند که یخ‌ها سریع‌تر آب شوند. اگر میزان یخ‌زدگی زیاد بود کلید را هم آغشته به ژل کنید و سپس قفل را با آن باز کنید.

۷. یک دسته دستمال کاغذی را در یک لیوان قهوه قرار داده، یکی از آن‌ها را از سوراخ روی آن بیرون کشیده و لیوان را در محل مخصوص لیوان در ماشینتان قرار دهید. با این کار دستمال کاغذی همیشه در دسترس‌تان است اما نگران افتادن جعبه‌ی آن نخواهید بود.

۸. اگر پایه‌ی نگهدارنده‌ی موبایل ندارید، با کمک یک کش لاستیکی ساده آن را به دریچه‌ی تهویه هوای خودرو وصل کنید.

۹. یک سطل زباله‌ی در دار کوچک یا یک جعبه‌ی کوچک را در خودرو قرار دهید و همه‌ی زباله‌ها را در آن بریزید. با این کار فضای داخلی خودرو همیشه تمیز می‌ماند.

۱۰. اگر به‌تازگی گواهینامه گرفته‌اید، هنوز با ابعاد خودرو آشنا نیستید و قرار دادن خودرو در پارکینگ خانه برایتان سخت است، یک توپ تنیس یا یک اسباب بازی با رنگ روشن را از سقف و در محلی که باید خودرو متوقف شود آویزان کنید. این کار به شما کمک می‌کند خودرو را بدون برخورد با دیوار یا ماشین‌های دیگر پارک کنید.

۱۱. بهترین راه برای تمیز کردن چراغ‌های جلوی خودرو استفاده از خمیردندان است. کمی خمیردندان را با کمک یک مسواک قدیمی یا یک پارچه روی چراغ بکشید و پس از چند دقیقه آن را با آب بشویید.

۱۲. برای تمیز کردن قسمت‌هایی از خودرو، مثل فضا بین دریچه‌ی تهویه‌ی هوا، که دسترسی به آن‌ها سخت است می‌توانید یک تکه اسفنج را به یک مداد ببندید و با کمک آن قسمت‌های دور از دسترس را تمیز کنید.

۱۳. برای محافظت از چشم‌هایتان در برابر آفتاب از ترفند خلبان‌ها استفاده کنید. یک ورق پلاستیکی نازک و دودی رنگ، مثل طلق‌هایی که برای جلد جزوات استفاده می‌شود، را روی شیشه بچسبانید. به دلیل وجود الکتریسیته‌ی ساکن طلق به‌راحتی به شیشه می‌چسبد و جلوی نور شدید آفتاب را می‌گیرد. فیلم‌های رنگی که درگلخانه‌ها استفاده می‌شوند هم برای این کار مناسب هستند،‌ فقط برای متصل کردن آن‌ها به شیشه باید از نوار چسب استفاده کنید.

۱۴. اگر پارکینگ شما کوچک است احتمال دارد در زمان پارک کردن خودرو، روی درها خراش ایجاد شود. برای جلوگیری از این اتفاق یک نوار فوم را به امتداد دیوار وصل کنید. با این کار با خیال آسوده می‌توانید خودرو را پارک کرده و نگران ایجاد خراش‌های احتمالی نباشید.

۱۵. همیشه یک کیت زندگی در خودرو خود داشته باشید. حادثه خبر نمی‌کند و ممکن است همین پیش‌بینی ساده بتواند جان شما را نجات دهد. در کیت زندگی می‌توانید یک موبایل قدیمی، یک باتری موبایل اضافه، آب، غذای فاسد نشدنی، پتو، لباس گرم و کیف کمک‌های اولیه قرار دهید.

سخن آخر

چکاپ تابستانی خودرو و آماده کردن آن برای فصل گرما به اندازه‌ی چکاپ خودرو برای فصل سرما مهم است. با بررسی کولر و سیستم تهویه هوای خودرو می‌توانید رانندگی را برای خودتان دلچسب کنید. همچنین بررسی‌های فنی از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری می‌کند. اگر فکر می‌کنید انجام همه‌ی این کارها مشکل است می‌توانید خودرو را به یک مرکز تخصصی بسپارید تا همه چیز را، از مایع شیشه شور تا روغن فرمان و سنسورهای الکترونیکی داخل خودرو، برایتان بررسی کنند. در این مطلب چک‌لیستی از کارهای لازم برای آماده کردن خودرو در اختیارتان قرار دادیم. همچنین ترفندهایی مخصوص رانندگان تازه‌کار را هم می‌توانید در این مطلب بخوانید و با استفاده از آن‌ها، از رانندگی و سفر لذت بیشتری ببرید.

منابع: economical ، brightsideبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما