۷ اصل مهم که باید در یک سفر دوستدار طبیعت رعایت شوند

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
سفر دوستدار طبیعت

همه‌ی ما می‌دانیم که این روزها طبیعت به‌شدت در معرض خطر است و همه می‌دانیم که باید برای حفظ آن تلاش کنیم. اما گاهی اوقات در بعضی شرایط زندگی، به‌کلی آن را فراموش می‌کنیم و سفر یکی از همین شرایط است. در سفر بیشتر از هر چیز به راحتی خودمان اهمیت می‌دهیم و ممکن است کارهایی انجام دهیم که به‌شدت برای طبیعت مخرب‌اند. برای اینکه سفر دوستدار طبیعت را تجربه کنید در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

سفر دوستدار طبیعت چیست؟

سفر دوستدار طبیعت

سفر دوستدار طبیعت سفری است که در تمام مراحل آن، همیشه طبیعت را در اولویت قرار می‌دهید. در این سفرها تمام تصمیم‌هایی که می‌گیرید، از انتخاب وسیله‌ی حمل‌و‌نقل گرفته تا محل اقامت، با در نظر گرفتن طبیعت و آثاری است که انتخاب شما روی آن خواهد داشت.

سفر دوستدار طبیعت ممکن است گاهی اوقات سخت‌تر از سفرهای عادی باشد و گاهی بسیار راحت و دلپذیرتر است. در نهایت هر چقدر که برای داشتن یک سفر دوستدار طبیعت سختی بکشید، ارزشش را دارد و نتیجه‌ی آن، داشتن سیاره‌ای سبز و زیبا است.

نکاتی که در سفر دوستدار طبیعت باید در نظر بگیرید

اکر می‌خواهید سفر دوستدار طبیعت را تجربه کنید و به مسافرتی بروید که حاصل آن، آسیب رسیدن به محیط زیست نباشد، این نکات را همواره به خاطر بسپارید.

۱. حمل‌ونقل در سفر

بخش زیادی از اثرات مخرب سفر به‌خاطر حمل‌ونقل است. چه برای رسیدن به مقصد و بازکشت به خانه چه برای رفت‌و‌آمد در خود مقصد.

 • استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی

یکی از بهترین کارهایی که موقع سفر می‌توانید انجام دهید، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی است. با این کار، کربن تولید شده ناشی از حرکت وسایل نقلیه‌ی خصوصی را کاهش می‌دهید. علاوه‌بر‌این، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی باعث می‌شود که شما با زندگی عادی مردم در مقصد سفر خود آشنا شوید.

در وسایل حمل‌ونقل عمومی، زندگی عادی و دور از زرق‌وبرق‌های توریستی جریان دارد و فرصتی برای آشنایی با فرهنگ بومی و حتی دوست پیدا کردن از اهالی یک شهر یا کشور است.

 • سفر زمینی

اگر می‌خواهید تاثیری بسیار بزرگ و مثبت روی محیط زیست داشته باشید، سفرهای زمینی را جایگزین سفرهای هوایی کنید. با حذف کردن یک پرواز پنج ساعته، می‌توانید چندین تن تولید کربن را کمتر کنید. سفر زمینی فرصت خوبی برای شناخت بیشتر محیط اطراف و پوشش‌های گیاهی مختلف است. اگر قطار و اتوبوس یا حتی سفر جاده‌ای را جایگزین سفر هوایی کنید، نه‌تنها میزان تولید کربن را کاهش می‌دهید، بلکه از دیدن مناظر و از گشت‌وگذار در مسیر هم لذت می‌برید.

۲. غذا خوردن در سفر

سفر دوستدار طبیعت

تقریبا یک چهارم از گازهای گلخانه‌ای که در طول سال تولید می‌شود، حاصل خورد و خوراک ما است. در سفر این مسئله بیشتر از همیشه اهمیت پیدا می‌کند چون خورد و خوراک ما تقریبا از حالت عادی خارج می‌شود و غذا خوردن به یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و تفریحات سفر تبدیل می‌شود.

در طول سفر، ما بیشتر از همیشه بیرون غذا می‌خوریم و خودمان کمتر غذا می‌پزیم. اگر دوست دارید در سفر هم موقع غذا خوردن، بیشتر مراقب طبیعت باشید، این نکات را به خاطر بسپارید:

 • همراه داشتن خوراکی

همیشه در سفر در ظرف‌های چندبار مصرف مثلا ظرف‌های دردار استیل، خوراکی‌هایی مثل میوه، آجیل و نان همراهتان ببرید. همراه داشتن این خوراکی‌ها باعث می‌شود که در جایی که امکان آشپزی کردن نیست و گرسنه هستید، یک خوراکی همراهتان داشته باشید و غذای نیمه‌آماده نخرید.

غذاهای نیمه‌آماده، علاوه بر این که برای سلامتی شما ضرر دارند، بسته‌بندی‌های متعدد و غالبا پلاستیکی دارند. این بسته‌بندی‌ها که در سفر دور می‌ریزید، در نهایت به خاک‌چال‌ها می‌روند و باعث تخریب محیط زیست می‌شوند.

 • خوردن غذاهای محلی در رستوران‌های محلی

اگر دوست دارید غذاهای مقصد را امتحان کنید، می‌توانید به رستوران‌ها سر بزنید ولی در انتخاب رستوران، دقت کنید. سعی کنید در رستوران‌های کوچک محلی غذا بخورید. در رستوران‌های بزرگ و توریستی بسیاری از مواد غذایی از خارج از کشورها وارد می‌شوند و بسیاری از محصولات غذایی، در مرحله‌ی پخت، برای داشتن ظاهری شیک‌تر، دور ریخته می‌شوند.

وقتی در رستوران‌های محلی غذا می‌خورید، از کسب‌وکارهای بومی حمایت می‌کنید. ضمنا بیشتر رستوران‌های محلی از محصولات بومی برای تهیه کردن غذای خود استفاده می‌کنند. یعنی برای حمل‌ونقل مواد غذایی مورد نیاز آن‌ها، هواپیماهای بزرگ پرواز نکرده‌اند. در این رستوران‌ها معمولا از مواد غذایی به‌خوبی استفاده می‌شود و کمتر دورریز دارند.

در رستوران‌های بزرگ خصوصا آن‌هایی که غذای بوفه دارند، معمولا غذای بسیار زیادی اسراف می‌شود. هر روز مقدار غذای زیادی از سر میزها برمی‌گردد که همه‌ی آن‌ها دور ریخته می‌شود.

 • سفارش به‌اندازه‌ی لازم

وقتی بیرون غذا می‌خورید، حتما به مقدار نیاز خود غذا سفارش دهید. اگر پرس‌های غذا بیشتر از نیاز شما است، از پیش‌خدمت بخواهید غذای کوچک‌تری برای شما بیاورد یا باقیمانده‌ی غذا را حتما همراه خودتان ببرید و بعدا بخورید.

 • خوردن غذای گیاهی

وقتی به مقصدهای جدید سفر می‌کنید که رژیم غذایی متفاوتی دارند، می‌توانید غذاهای محلی را امتحان کنید و از چشیدن طعم‌های جدید لذت ببرید. سعی کنید غذاهایی که انتخاب می‌کنید، غذاهای گیاهی باشند. تمام غذاهای جدید و متفاوت، برای شما جالب خواهند بود، فرقی نمی‌کند که گیاهی باشند یا نه.

 • نخریدن آب بسته‌بندی

بطری‌های پلاستیکی آب، بخش زیادی از زباله‌های هتل‌ها و مراکز توریستی را به خودشان اختصاص می‌دهند. با نخریدن آب بسته‌بندی می‌توانید در کاهش تولید زباله نقش مهمی داشته باشید

در بسیاری از مقصدهای دنیا، آب لوله‌کشی قابل نوشیدن است و کافی است شما یک قمقمه یا بطری چندبارمصرف داشته باشید و آن را پر کنید. اگر در شهر مقصد شما آب لوله‌کشی قابل آشامیدن نیست، می‌توانید در هتل‌هایی اقامت کنید که دستگاه تصفیه‌ی آب دارند. یا اینکه از جایی که به آب تمیز دسترسی دارید، همیشه بطری همراه خود را آب کنید.

۳. خرید در سفر

خرید بخش مهمی از سفر است و بی‌توجهی در آن می‌توانید آسیب‌های مخربی برای طبیعت داشته باشد. موقع خرید در سفر به این نکات توجه کنید:

 • نگرفتن کیسه‌های پلاستیکی

در سفر، یکی از کارهای مهمی که انجام می‌دهیم، خرید کردن است. خرید سوغات، پوشاک و درمجموع بازارگردی و سر زدن به پاساژها یکی از مهم‌ترین تفریحات سفر به‌خصوص در مقصدهایی است که آن‌ها را به مراکز خرید بزرگ و لوکس می‌شناسند.

موقع این خرید کردن‌ها، هر فروشگاهی سعی می‌کند با بسته‌بندی‌های شیک‌تر، توجه خریدار را جلب کند و احساس رضایت در او ایجاد کند. فروشگاه‌ها معمولا خریدهای شما را در کیسه‌ها و بسته‌بندی‌های پلاستیکی و غیرقابل‌بازیافت به شما می‌دهند. کیسه‌هایی که صدها سال طول می‌کشد تا از بین بروند و تجزیه شوند.

در سفر همیشه کیسه‌های پارچه‌ای مخصوص خرید، همراهتان داشته باشید و کیسه‌های پلاستیکی را از فروشنده‌ها نگیرید. در واقع استفاده از کیسه‌ی پارچه‌ای برای خرید، فقط مخصوص خرید در شهر محل زندگی خودتان نیست و همه‌جا باید آن را رعایت کنید.

 • خرید وگان

در سفر موقع خرید سوغات، محصولاتی بخرید که منبع گیاهی دارند. از خریدن انواع پوشاک که با خز حیوانات تهیه می‌شوند اجتناب کنید. در سراسر دنیا، لبا‌های گران‌قیمت زیادی با پوست حیوانات تهیه می‌شوند.

 • خرید باکیفیت

سعی کنید بهترین و باکیفیت‌ترین محصولات را بخرید که دوام بیشتری داشته باشند. هر چقدر که دوام وسایل و پوشاک شما بیشتر باشد، کمتر مجبور به خرید دوباره‌ی آن می‌شوید. با خرید تعداد کمتری لباس و وسیله، مقدار زیادی در مصرف آب و سوخت در سراسر دنیا صرفه‌جویی می‌کنید. هر لباسی که می‌پوشید حتی اگر یک تیشرت ساده و کوچک باشد، مقدار زیادی سوخت و آب صرف تهیه و تولید آن شده است.

جنس محصولاتی که می‌خرید اهمیت دارد. مثلا در خرید پوشاک سعی کنید الیاف طبیعی را به الیاف مصنوعی ترجیح دهید.

 • خرید محصولات محلی

خریدن سوغاتی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر برای ما است. این روزها هر جای توریستی که بروید، محصولات خارجی را پیدا می‌کنید و شاید وسوسه شوید تا به‌عنوان سوغات این محصولات را بخرید. اما سوغاتی باید یکی از محصولات اصیل و بومی باشد. وقتی محصولات بومی و محلی می‌خرید، به کسب‌وکارهای بومی رونق می‌دهید. علاوه‌براین، خیالتان راحت است که برای حمل‌ونقل چیزهایی که می‌خرید، هواپیماهای بزرگ به گوشه و کنار دنیا پرواز نکرده‌اند.

نکته‌ی مهمی که در مورد خرید محصلات محلی باید بدانید این است که در خرید آن‌ها هم طبیعت را در نظر بگیرید. بعضی محصولات محلی با تخریب محیط زیست به دست می‌آیند. مثلا وسایل تزیینی که با صدف‌های خاص درست می‌شوند یا سبزی‌هایی که در فصل نامناسب و در حجم بسیار زیاد، از طبیعت چیده شده‌اند. سعی کنید این محصولات را بشناسید و آن‌ها را خریداری نکنید.

با حمایت از کسب‌وکارهای غیرقانونی بومی، به تخریب طبیعت دامن می‌زنید.

۴. بار سفر

سفر دوستدار طبیعت

شاید تعجب کنید ولی وسایلی که در سفر با خود می‌برید می‌توانند نقش مهمی در محیط زیست داشته باشند. موقع بستن بار سفر این نکات را به خاطر داشته باشید.

 • بردن وسایل ضروری

در سفر وسایل ضروری را همراهتان داشته باشید. مثلا حوله، مسواک، وسایل بهداشتی و شوینده‌ها را اگر همراه ببرید، دیگر لازم نیست از وسایل و لوازم داخل هتل‌ها استفاده کنید. این وسایل بسته‌بندی‌های متعدد پلاستیکی دارند و به حجم زباله اضافه می‌کنند.

 • سبک سفر کردن

وقتی با هواپیما سفر می‌کنید، هر یک کیلو وزن بیشتر می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری در محیط زیست داشته باشد. هر چقدر وزن یک هواپیما بیشتر شود، در فرایند پرواز، کربن بیشتری تولید می‌کند. برای سفر خود فقط وسایلی بردارید که واقعا به آن نیاز دارید. شاید فکر کنید که یکی دو کیلو بار اضافه‌تر، مشکلی در طبیعت به این بزرگی ایجاد نمی‌کند اما همین یکی دو کیلو بار اضافه‌تر را ضرب در میلیون‌ها نفر مسافری کنید که در هر لحظه در گوشه و کنار دنیا با هواپیما پرواز می‌کنند.

۵. انتخاب آگاهانه‌ی مقصد و جاذبه‌ها

شما با انتخاب درست مقصد می‌توانید نقش موثری در کاهش اثرات مخرب سفر روی محیط زیست داشته باشید.

 • انتخاب مقصد نزدیک

برای لذت بردن از سفر، لازم نیست که مقصدهای دور را انتخاب کنید. هر چقدر که مسیر دورتری بروید، میزان مصرف سوخت و تولید کربن سفر خود را بیشتر می‌کنید. به‌جای سفر به یک استان دور، می‌توانید سفر درون استانی را تجربه کنید.

 • انتخاب هتل خوب

این روزها هتل‌های زیادی در سراسر دنیا در تلاش برای حفظ طبیعت، برخی قوانین و روش‌های پذیرایی خود را تغییر داده‌اند. مثلا بعضی از آن‌ها به‌جای دادن پک لوازم بهداشتی که بسته‌بندی‌های کوچک پلاستیکی دارند، محصولات بهداشتی را در ظرف‌های چندبارمصرف می‌ریزند.

با انتخاب این هتل‌ها، می‌توانید از آن‌ها حمایت کنید تا هتل‌های بیشتری به این جنبش بپیوندند.

 • صرفه‌جویی در هتل

وقتی سفر می‌کنیم گاهی در هتل فراموش می‌کنیم که صرفه‌جویی کنیم و مثل زندگی عادی، با پدیده‌های مختلف برخورد کنیم. مثلا بیشتر ما در خانه در مورد مصرف برق و آب صرفه‌جویی می‌کنیم اما در هتل آن را فراموش می‌کنیم.

در هتل هم تصور کنید که در خانه‌ی خودتان هستید. اگر لازم و ضروری نیست از حوله‌ی نو استفاده نکنید. مدت زمان دوش گرفتن و حمام کردن خود را کاهش دهید. وقتی از اتاق خارج می‌شوید، لامپ‌های اضافه و تلویزیون را خاموش کنید.

۶. ماندن در مسیر

یکی از جذاب‌ترین تفریح‌ها در سفر، طبیعت‌گردی و دیدن پوشش گیاهی و جانوری مقصد است. بسیاری از مردم دنیا در سفر، حتما زمانی را به پیاده‌گردی در طبیعت و کوه‌پیمایی اختصاص می‌دهند یا اینکه در طبیعت چادر می‌زنند. اگر شما هم علاقه‌مند به طبیعت هستید حتما در سفر برای این کار برنامه‌ریزی می‌کنید.

وقتی به طبیعت می‌روید، حتما از مسیرهایی که برای عبور گردشگران تعیین شده، عبور کنید. این مسیرها در فاصله‌ی امنی از محل زندگی حیوانات قرار دارند و ماندن در این مسیر باعث می‌شود که حضور شما، آسیبی به زندگی طبیعی آن‌ها نزند و خودتان هم در امنیت باشید.

ضمنا سعی کنید که هیچ مسیر جدیدی در طبیعت ایجاد نکنید. شما با راه رفتن در جایی که مسیر مشخص ندارد، پوشش گیاهی منطقه را خراب می‌کنید.

۷. سفر در گروه‌های کوچک‌تر

اگر دوست دارید سفرهای گروهی و همراه با تور را تجربه کنید، گروه‌ها و تورهای کوچک را انتخاب کنید. هر چقدر که جمعیت یک گروه کمتر باشد، آسیبی که به طبیعت می‌زند کمتر می‌شود. علاوه‌بر‌این، مدیریت کردن گروه کوچکی از افراد، راحت‌از یک جمعیت بزرگ است. با همراهی یک گروه کوچک‌تر می‌توانید سفری را تجربه کنید که بیشتر دوستدار طبیعت است.

جمع‌بندی

سفر دوستدار طبیعت

سفر یکی از جذاب‌ترین تجربه‌های زندگی است. مطمئنا ما دوست نداریم که لحظات خوش زندگی ما، باعث آسیب زدن به طبیعت زیبای اطرافمان شود. اگر اهل سفر و گردشگری هستید، با رعایت چند نکته‌ی مهم می‌توانید سفر دوستدار طبیعت را تجربه کنید. سفری که در آن به محیط زیست آسیب نمی‌رسد و شما هم از اینکه هم زمان با لذت بردن از سفر، به فکر طبیعت هستید، احساس رضایت می‌کنید.

منبع: Worldnomads

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه