لاغری سریع در ۷ روز با رژیم جنرال موتورز؛ مؤثر یا بی‌فایده؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
لاغری سریع در 7 روز با رژیم جنرال موتورز؛ واقعیت یا سراب؟

رژیم جنرال موتورز برنامه‌ی غذایی سخت است که به شما کمک می‌کند فقط در ۷ روز حدود ۷ کیلوگرم وزن کم کنید. تنوع غذایی در این رژیم ۷ روزه بالا است و به شما اجازه می‌دهد در هر روز غذاها یا گروه‌های غذایی مختلفی را مصرف کنید. افراد زیادی ادعا می‌کنند این رژیم نسبت به دیگر رژیم‌های لاغذی بدن آن‌ها را برای کاهش وزن و سوزاندن سریع‌تر چربی‌ها بهتر و بیشتر تحریک کرده است.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ قرار است با هم زیر و بم رژیم جنرال موتورز را بررسی کنیم و ببینیم چطور امکان دارد که در ۷ روز این میزان از وزن را از دست بدهیم.

رژیم جنرال موتورز چیست؟

نسخه اصلی رژیم جنرال موتورز

اینطور گفته می‌شود که این رژیم با کمک وزارت کشاورزی و سازمان غذا و داروی آمریکا بعد از آزمایش‌های گسترده‌ای که در مرکز تحقیقاتی جانز هاپکینز انجام شده، تدوین شده است. با این حال این ادعا تقریبا شبیه به یک افسانه است و روش پیدایش رژیم جنرال موتورز تا امروز ناشناخته باقی مانده است.

این برنامه‌ی غذایی به ۷ روز تقسیم می‌شود و قوانین سخت‌گیرانه‌ی زیادی درباره‌ی گروه‌های غذایی که مصرف می‌کنید دارد. مثلا روز دوم رژیم فقط به مصرف سبزیجات محدود می‌شود در حالی که در روز پنجم شما باید چند گوجه‌فرنگی کامل و مقدار زیادی گوشت بخورید.

این رژیم به شما کمک می‌کند که:

 • فقط در یک هفته حدود ۷ کیلوگرم وزن کم کنید.
 • از شر سموم و ناخالصی‌های بدن خلاص شوید.
 • فرآیند هضم را بهبود ببخشید.
 • توانایی بدن برای سوزاندن چربی را افزایش دهید.

طرفداران این رژیم غذایی می‌گویند میوه‌ها و سبزیجات کالری کمی دارند و چون در این رژیم میوه و سبزی زیادی مصرف می‌شود، پس می‌تواند آن‌ها را به خوبی لاغر کند. همچین غذاهای با کالری منفی که در این رژیم وجود دارد هم می‌تواند میزان کالری دریافتی را کاهش داده و شما را لاغر کند.

اغلب غذاهای رژیم جنرال موتورز حاوی مقدار زیادی آب هستند. به همین دلیل طرفداران آن ادعا می‌کنند که این رژیم می‌تواند به سم‌زدایی بدن و کاهش چربی بدن کمک بسیار زیادی کند. شما می‌توانید این رژیم را بارها تکرار کنید و فقط کافی است بین هر دوره از آن ۵ تا ۷ روز فاصله بدهید.

در رژیم جنرال موتورز چه غذاهایی می‌خورید؟

نظر کسانی که رژیم جنرال موتورز گرفتند

این رژیم یک برنامه‌ی غذایی ۷ روزه است و برای هر روز قوانین جداگانه و متفاوتی دارد. توصیه می‌شود هر روز ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید تا در طول رژیم هیدراته بمانید. ورزش کردن برای کاهش وزن در این رژیم ضروری نیست اما اگر دوست دارید حتما ورزش کنید بهتر است از روز چهارم رژیم شروع کنید.

شما می‌توانید در طول رژیم روزانه ۲ تا ۳ کاسه سوپ رژیم جنرال موتورز که با کلم، کرفس،‌گوجه‌فرنگی، پیاز و فلفل دلمه‌ای درست می‌شود را مصرف کنید. در جدول زیر می‌توانید برنامه‌ی غذایی رژیم جنرال موتورز اصلی را ببینید:

روزها برنامه‌ی غذایی
روز اول فقط میوه بخورید. محدودیتی در مصرف میوه ندارید فقط مصرف موز ممنوع است. مصرف هندوانه برای کاهش وزن بسیار توصیه شده است.
روز دوم سبزیجات خام و پخته بخورید. محدودیتی در مصرف سبزیجات ندارید، اما اگر قصد دارید سیب‌زمینی بخورید فقط در وعده‌ی صبحانه اجازه‌ی مصرف دارید.
روز سوم از هر نوع میوه و سبزیجات به غیر از موز و سیب‌زمینی مصرف کنید. محدودیتی در میزان مصرف وجود ندارد.
روز چهارم فقط موز و شیر مصرف کنید. می‌توانید تا ۶ عدد موز بزرگ یا ۸ عدد موز کوچک بخورید. همچنین می‌توانید ۳ لیوان شیر کم‌چرب یا بدون چربی بنوشید.
روز پنجم دو تکه‌ی ۲۸۴ گرمی گوشت گاو، مرغ یا ماهی بخورید. شما می‌توانید ۶ گوجه فرنگی کامل هم مصرف کنید. گیاه‌خواران می‌توانند برنج قهوه‌ای یا پنیر را جایگزین گوشت کنند. برای دفع اسید اوریک اضافی، به میزان آب مصرفی روزانه‌ی خود ۲ لیوان اضافه کنید.
روز ششم فقط ۲ تکه‌ی ۲۸۴ گرمی گوشت گاو، مرغ یا ماهی بخورید. وعده‌های غذایی در این روز می‌تواند همراه با سبزیجات مصرف شود. محدودیتی در مصرف سبزیجات ندارید، فقط نباید سیب‌زمینی بخورید. گیاه‌خواران می‌توانند برنج قهوه‌ای یا پنیر را جایگزین گوشت کنند. برای دفع اسید اوریک اضافی، به میزان آب مصرفی روزانه‌ی خود ۲ لیوان اضافه کنید.
روز هفتم فقط برنج قهوه‌ای، میوه، آبمیوه‌ی طبیعی و سبزیجات بخورید. محدودیتی در مصرف وجود ندارد.

چند توصیه:

رژیم جنرال موتورز چند دستورالعمل دیگر هم به غیر از برنامه‌ی غذایی جدول بالا دارد:

 • مصرف لوبیا در این رژیم مجاز نیست. میزان کالری لوبیا بالا است و باعث افزایش وزن می‌شود.
 • مصرف قهوه و چای سبز مجاز است، اما نباید هیچ شیرین کننده‌ی طبیعی یا فرآوری شده به آن اضافه شود.
 • مصرف نوشابه، الکل و سایر نوشیدنی‌های پرکالری مجاز نیست.
 • فقط مواد غذایی که در برنامه جایگزین دارند را می‌توانید جابه‌جا کنید. همچنین گیاه‌خواران می‌توانند شیر سویا را به جای شیر لبنی مصرف کنند.

اگر هم این سوال در ذهنتان پیش آمده که بعد از رژیم جنرال موتورز چه کنیم، باید بگوییم بهتر است بعد از روز هفتم یک رژیم غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات کم را شروع کنید تا روند کاهش وزن شما ادامه داشته باشد.

برنامه‌ی غذایی نسخه اصلی رژیم جنرال موتورز (نمونه)

روزها برنامه‌ی غذایی
روز اول

صبحانه: یک کاسه توت

میان‌وعده: یک گلابی

ناهار: یک سیب

میان‌وعده: یک کاسه هندوانه

شام: یک پرتقال

میان‌وعده: یک کاسه طالبی

روز دوم

صبحانه: یک کاسه سیب‌زمینی آب‌پز

میان‌وعده: یک کاسه هویج

ناهار: یک کاسه کلم بروکلی (بهتر است گل‌های آن را به صورت بخارپز شده بخورید)

میان‌وعده: یک کاسه گوجه گیلاسی

شام: ۵ عدد مارچوبه‌ی بخارپز شده و یک عدد کنگرفرنگی

میان‌وعده: یک خیار ورقه شده

روز سوم

صبحانه: یک سیب

میان‌وعده: یک کاسه گوجه گیلاسی

ناهار: یک کاسه اسفناج همراه با خیار و گوجه‌فرنگی

میان‌وعده: یک پرتقال

شام: یک کاسه کلم پیچ همراه با توت‌فرنگی و آووکادو

میان‌وعده: یک کاسه توت

روز چهارم

صبحانه: ۲ موز بزرگ همراه با یک لیوان شیر

ناهار: ۲ موز بزرگ همراه با یک لیوان شیر

شام: ۲ موز بزرگ همراه با یک لیوان شیر

روز پنجم

صبحانه: ۳ گوجه‌فرنگی کامل

ناهار: ۲۸۴ گرم استیک همراه با یک گوجه‌فرنگی کامل

شام: ۲۸۴ گرم ماهی همراه با ۲ گوجه‌فرنگی کامل

روز ششم

صبحانه: نصف آووکادو

ناهار: ۲۸۴ گرم سینه‌ی مرغ کبابی همراه با مارچوبه و گوجه‌ی گیلاسی

شام: ۲۸۴ گرم ماهی بخارپز شده همراه با کلم پیچ و کلم بروکسل

روز هفتم

صبحانه: یک کاسه برنج قهوه‌ای همراه با هندوانه

ناهار: یک کاسه برنج قهوه‌ای همراه با کلم بروکلی و یک فنجان آبمیوه‌ی تازه

شام: یک کاسه برنج قهوه‌ای با مخلوط سبزیجات

مزایا و معایب رژیم جنرال موتورز

مزایا و معایب رژیم جنرال موتورز

درست است که هنوز مطالعات دقیقی روی رژیم هفت روزه جنرال موتورز انجام نشده است، اما می‌توان گفت که این رژیم هم مثل هر رژیم غذایی دیگری مزایا و معایبی دارد.

مزایا
 • در این رژیم مصرف میوه و سبزیجات بسیار زیاد است. این مواد غذایی کالری کمی دارند و همین موضوع می‌تواند باعث کاهش وزن شما شود.
 • در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ روی بیش از ۱۳۳ هزار نفر انجام شد مشخص شد افرادی که بیشترین میزان سبزیجات و میوه‌های غیرنشاسته‌ای مصرف کرده بودند کمترین میزان تغییر وزن را در یک دوره‌ی ۴ ساله داشتند.
 • در این رژیم غذایی خبری از مصرف نوشیدنی‌هایی که باعث افزایش وزن می‌شوند، نیست. پس علاوه بر کاهش وزن، سلامت عمومی بدن هم بالا می‌رود.
 • این رژیم در کنار قوانین سخت‌گیرانه‌ای که دارد به شما اجازه می‌دهد بین مصرف میوه‌جات، سبزیجات و گوشت انتخاب کنید. به همین دلیل محدودیتی در مصرف انواع مواد غذایی ندارید.
معایب
 • بزرگ‌ترین مشکل رژیم غذایی جنرال موتورز این است که هنوز هیچ تحقیقی برای ارزیابی عملکرد آن انجام نشده است.
 • هنوز هیچ مدرک علمی برای تایید مصرف غذاهای با کالری منفی در این رژیم وجود ندارد.
 • این رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مهم است. مثلا در ۳ روز اول چربی، ویتامین B12، آهن و کلسیم کمی دریافت می‌کنید.
 • رژیم لاغری جنرال موتورز متعادل نیست و به دلیل تفاوت مصرف درشت مغذی‌ها در هر روز، ممکن است روزهایی احساس گرسنگی داشته باشید.
 • مصرف مواد پروتئینی در این رژیم کم است و می‌تواند تاثیر معکوس داشته باشد. تحقیقات نشان داده مصرف پروتئین می‌تواند باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن شود.
 • کاهش وزن در این رژیم می‌تواند موقتی باشد.
 • ممکن است به جای از دست دادن چربی‌های اضافه، آب بدن را از دست بدهید و همین موضوع باعث کاهش وزن شما بشود.
 • کاهش میزان کالری دریافت می‌تواند باعث ذخیره‌ی گلیکوژن در کبد و ماهیچه‌ها شود. این ماده آب زیادی در خود نگه می‌دارد و درواقع از دست دادن آب موجود در گلیکوژن باعث کاهش وزنتان می‌شود.

با توجه به جدول بالا می‌توان گفت برای دستیابی به کاهش وزن طولانی مدت و پایدار، بهتر است از یک رژیم غذایی متعادل و سالم پیروی کنید و به میزان کافی و به صورت منظم فعالیت بدنی داشته باشید. تحقیقات مختلف بارها ثابت کرده است که این روش، بهترین و سالم‌ترین روش کاهش وزن است.

مرور کلی

بسیاری از مردم به دنبال راه‌حل‌های سریع برای کاهش وزن هستند و به دنبال رژیم‌های مختلف مانند رژیم لوکرب، رژیم مدیترانه‌ای، رژیم سیب زمینی و… هستند. متاسفانه باید بگوییم که کاهش وزن طولانی مدت و ماندگار فقط در یک هفته به دست نمی‌آید. درست است که این رژیم شما را به خوردن میوه و سبزیجات تشویق می‌کند، اما معایب آن بیشتر از مزایای آن است. تحقیقات نشان داده است که این رژیم فاقد مواد مغذی ضروری است و به همین دلیل نمی‌تواند لاغری پایدار برای شما داشته باشد. پس به جای درگیر شدن با رژیم‌های کوتاه مدت مختلف بهتر است یک برنامه‌ی غذایی سالم داشته باشید و به صورت منظم ورزش کنید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: healthline

پاسخ به چند پرسش پرتکرار
آیا مصرف خرما در رژیم جنرال موتورز مجاز است؟
مصرف هر ماده‌ی غذایی به غیر از موادی که در جدول برنامه‌ی غذایی ذکر شده، در این رژیم غیرمجاز است.
آیا جنرال موتورز رژیم لاغری مناسبی برای همه‌ی افراد است؟
هیچ رژیم غذایی وجود ندارد که برای همه‌ی افراد مناسب باشد. شرایط بدنی، عادات غذایی و سطح سلامت بدن می‌تواند در رژیم غذایی شما موثر باشد. پس بهتر است قبل از شروع هر رژیمی، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما