گوگل به‌زودی تمام اپلیکیشن‌های ضبط تماس تلفنی را غیرفعال می‌کند

۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
ضبط تماس

برخی از رابط‌های کاربری اندروید مانند MIUI و ColorOS قابلیت ضبط تماس تلفنی را ارائه می‌دهند. همچنین گوشی‌های گوگل پیکسل هم به طور پیش‌فرض از این مشخصه بهره می‌برند. اما روی هم رفته چنین مشخصه‌ای در بین تمام گوشی‌های اندرویدی دیده نمی‌شود که این موضوع تا حد زیادی به قوانین مختلف کشورها برمی‌گردد. اما در این میان اگر گوشی فاقد چنین مشخصه‌ای است، همواره می‌توانید یک اپلیکیشن را برای انجام این کار از پلی استور دانلود کنید. اما حالا بر اساس قوانین جدید پلی استور، تمام این اپلیکیشن‌ها در آینده‌ی نزدیک از گوگل پلی استور حذف خواهند شد.

گوگل طی سال‌های گذشته بارها از بهره‌گیری افراد از چنین قابلیتی انتقاد کرده است. گوگل اندروید ۶ را بدون API مختص ضبط تماس تلفنی عرضه کرد و با این کار، توسعه‌دهندگان برای ارائه‌ی چنین قابلیتی دست به دامن روش‌های دیگری شدند. اما در نهایت اندروید ۹ هم تعداد بیشتری از این راهکارهای غیررسمی برای ضبط تماس تلفنی را غیرفعال کرد و با اندروید ۱۰، ضبط تماس از طریق میکروفون به طور کامل مسدود شد.

ضبط تماس

با وجود این اقدامات، توسعه‌دهندگان برای این قابلیت به بهره‌گیری از سرویس‌های دسترسی‌پذیری اندروید روی آوردند که این سرویس‌ها برای افراد دچار مشکلات شنوایی، بینایی و در کل مشکلات جسمی ارائه شده است. اندروید ۱۰ و نسخه‌های بعد از آن از این سرویس‌ها بهره می‌برند که خبر خوبی برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های ضبط تماس بود. حالا گوگل اعلام کرده که توسعه‌دهندگان دیگر نمی‌توانند از API مربوط به ضبط تماس که در سرویس‌های دسترسی‌پذیری قرار دارد، استفاده کنند. بر اساس بیانیه‌ی منتشر شده از طرف گوگل، این سرویس‌ها در کل با تغیبرات زیادی روبرو می‌شوند که یکی از این تغییرات همین عدم دسترسی به API مربوط به ضبط تماس است. گوگل اعلام کرده که از تاریخ ۱۱ می (۲۱ اردیبهشت) دسترسی اپلیکیشن‌ها به این API قطع می‌شود.

طبق این بیانیه، به نظر می‌رسد گوشی‌هایی که به طور پیش‌فرض از مشخصه‌ی ضبط تماس تلفنی بهره می‌برند، با مشکلی روبرو نخواهند شد و می‌توانند مانند گذشته تماس‌های تلفنی موردنظر خود را ضبط کنند. این یعنی چنین تغییری فقط گریبان اپلیکیشن‌هایی را می‌گیرد که به این منظور در پلی استور قرار دارند. البته با توجه به تلاش‌های گوگل برای کنار گذاشتن این مشخصه، احتمالا در آینده‌ی نزدیک حتی گوشی‌هایی هم که از ابتدا از این قابلیت بهره می‌برند، با موانع جدیدی روبرو خواهند شد.

منبع: XDA-Developers

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه