گوگل LG را برای خروج از بازار موبایل مسخره می‌کند، اما شاید خودش بعدی باشد

۱۶ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
گوگل LG

گوگل در یک حرکت عجیب LG را بابت خروج از بازار موبایل مسخره کرد این در حالی است که برخی‌ها معتقد هستند گوگل هم یکی از کاندیدای خروج از بازار موبایل به حساب می‌آید.

توجه داشته باشید که این مطلب حاوی نظرات شخصی نویسنده‌ی منبع است؛ بنابراین شاید برخی‌ها با آن موافق نباشند.

امسال سال بسیار سختی برای طرفداران و علاقه‌مندان به شرکت LG بود. در حالی که این شرکت آماده می‌شد محصولات زیادی را با قابلیت‌های ظاهری جذاب و نوآوری‌های خاص راهی بازار کند، در پیش گرفتن یک سری سیاست‌های نادرست سبب شد این شرکت نتواند آن‌طور که باید در بازار عملکرد خوبی داشته باشد و در نتیجه تصمیم گرفت به طور کامل از تولید و فروش گوشی صرف نظر کند.

LG سال‌های گذشته یکی از بهترین و محبوب‌ترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند به حساب می‌آمد و محصولات بسیار خوبی را هم طی همان سال‌ها راهی بازار کرد. اما یک سری سیاست‌های نادرست باعث شد LG دیگر نتواند به مانند آن دوران طلایی خود، در بازار گوشی‌های هوشمند فعالیت کند. در نتیجه مجبور شد از تولید گوشی صرف نظر کند. خروج LG از بازار گوشی‌های هوشمند اما برای عاشقان تکنولوژی خبر خوبی نبود چرا که این شرکت در طراحی گوشی‌های خود نوآوری زیادی داشت و اتفاقا قبل از خروج از بازار هم مشغول تولید گوشی رول شونده بود. محصولی که متأسفانه هیچگاه شاهد عرضه‌ی رسمی آن به بازار نبودیم. از LG ولوت و LG وینگ هم می‌توان به‌عنوان دو مدل از بهترین و جذاب‌ترین گوشی‌های شرکت کره‌ای یاد کرد که البته برخلاف مدل رول شونده در بازار در دسترس قرار دارند.

با خروج LG از بازار موبایل، بسیاری از کاربران و علاقه‌مندان به محصولات این شرکت هم دیگر برای خرید آن رغبت نشان ندادند. چون شرکت اعلام کرد دیگر از محصولات خود پشتیبانی نمی‌کند. به همین خاطر این کاربران اکنون به دنبال برند جدیدی هستند که در این بین گوگل فرصت را مناسب دید تا بتواند آن‌ها را سوی خود جذب کند.

روشی هم که گوگل برای ترغیب کاربران در پیش گرفت بسیار جذاب بود. این شرکت آمریکایی برای اینکه بتواند نظر مثبت کاربران را به خود جلب کند، در یک ویدیوی ۹ دقیقه‌ای LG را مورد تمسخر قرار داد. ویدیویی مبنی بر اینکه چرا یک کاربر که زمانی به داشتن گوشی با برند LG افتخار می‌کرد، حالا که شرکت محبوبش دیگر گوشی هوشمند تولید نمی‌کند باید گوشی‌های سری پیکسل را خریداری کند.

دلایلی که گوگل در این ویدیو برای برای خریدن پیکسل‌ها ذکر کرد، ترکیبی از قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد و خوب پیکسل و همچنین یک سری دلایل خنده‌دار بود. برای مثال یکی از این موارد این بود که وقتی می‌گویید «پیکسل»، شاید شخصی فکر کند که شما کلمه‌ی «Pickle» (به معنای ترشی) را به زبان آورده‌اید. در نتیجه یک ترشی رایگان خواهید داشت!

این ویدیو در نوع خود جالب و خنده‌دار و در عین حال مبتکرانه به نظر می‌رسد اما اگر اندکی ذهنمان را از آن خارج سازیم و به موضوعی مهم‌تر فکر کنیم، می‌بینیم که شاید گوگل هم به این سرنوشت دچار شود همان سرنوشتی که LG با آن همه سابقه‌ی درخشان در نهایت به آن دچار شد.

اگر گوگل بخواهد بیشتر از LG دوام بیاورد، سری پیکسل ۶ باید فروش خوبی داشته باشد

سؤالی که باید بپرسیم این است که آیا پیکسل ۶ و مدل پرو از آن می‌توانند به اندازه‌ای فروش داشته باشند که بخواهیم پیش‌بینی کنیم گوگل به سرنوشت LG دچار نخواهد شد؟ طبق نظر نویسنده‌ی وب‌سایت منبع، اگر گوگل بخواهد به سرنوشت شرکت کره‌ای دچار نشود یا در بهترین حالت بیشتر از آن در بازار دوام داشته باشد، باید بتواند در فروش گوشی‌های جدید خود عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته باشد.

گوشی‌های جدید گوگل بعد از مدت‌ها انتظار بالاخره در ماه اکتبر امسال در دو مدل استاندارد و پرو رونمایی شدند. بسیاری از خبرگزاری‌ها حتی قبل از رونمایی رسمی از این گوشی‌ها به انتشار خبرهایی در رابطه با آن‌ها پرداختند چرا که انتظار زیادی از این گوشی‌ها می‌رفت. اینکه آیا پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو توانستند مطابق انتظارات عمل کنند موضوعی است که باید برای مشخص شدن آن منتظر بمانیم چون هنوز یک ماه هم از تاریخ رونمایی این گوشی‌ها نگذشته است و بنابراین نمی‌توان به صورت قطعی در رابطه با کیفیت آن‌ها نظر داد.

بسیاری از کاربران تصورشان بر این بود که گوگل می‌خواهد امسال با این گوشی‌ها تکانی اساسی به خود بدهد و فعالیت خود را در بازارهای بزرگ افزایش دهد. یا حتی بازار عرضه‌ی گوشی‌هایش را گسترش دهد و دیگر شاهد عرضه‌ی محصولات این شرکت در مناطق محدود نباشیم. اما بعد از عرضه‌ی رسمی این سری از پرچم‌داران شرکت آمریکایی متوجه شدیم که سری پیکسل ۶ اصلا در آن تعدادی که انتظار می‌رفت تولید نشده‌اند. جالب است بدانید در حال حاضر در وب‌سایت رسمی خود گوگل، فقط یک مدل از گوشی پیکسل ۶ پرو با یک ترکیب حافظه در دسترس قرار دارد و این یعنی قطعا تعداد گوشی‌های تولید شده کم است.

البته گوگل در توضیحات خود در رابطه با کمبود تعداد گوشی‌های جدید این‌طور گفت که چون تقاضای کاربران بسیار بالا بود، برخی از مدل‌های پیکسل ۶ پرو شاید در دسترس قرار نداشته باشند یا دیرتر از انتظار به دست مشتریان برساند. گوگل در این بیانیه‌ی خود از عبارت «تقاضای بالا» استفاده کرد نه اینکه مستقیما خود را سرزنش کند و بگوید تعداد گوشی‌های تولید شده بسیار کم بود و انتظار نداشتیم تا این اندازه گوشی به فروش برود.

البته دلایل کمبود سری پیکسل ۶ می‌تواند متفاوت باشد و این فقط یک حدس بوده که توسط نویسنده‌ی وب‌سایت منبع مطرح شده است. در حال حاضر تمام صنعت‌های وابسته به تراشه با مشکل مواجه شده‌اند چرا که همه به‌شدت درگیر کمبود تراشه هستند. بنا به دلایل مختلف از جمله خشک‌سالی پیاپی در تایوان، کمبود آب و در نتیجه سخت شدن تولید تراشه، اکنون شرکت‌های تولیدکننده‌ی تراشه نظیر TSMC با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و قادر نیستند سفارش‌های مشتریان خود را به آن میزانی که به آن‌ها ارسال می‌شود تحویل دهند.

همه‌ی این‌ها به کنار، شیوع ویروس کرونا در چند ماه اخیر هم باعث شد زنجیره‌های تأمین بسیاری از شرکت‌ها دچار مشکل شود. همه‌ی این‌ها دست به دست هم دادند تا بسیاری از شرکت‌ها از جمله گوگل در تولید گوشی‌های خود با مشکل مواجه شوند. اما سوال اینجاست که اگر این واقعا دلیل اصلی کمبود گوشی‌های پیکسل ۶ باشد، چرا اپل، سامسونگ و سایر شرکت‌های بزرگ تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند که اتفاقا فروش بیشتری از گوگل دارند هیچ‌وقت در تأمین گوشی لازم کاربران خود با مشکل مواجه نشده‌اند؟ آیا این‌طور نیست که حتی خود گوگل هم آن‌قدرها به خود اعتماد ندارد؟

اگر این حقیقت داشته باشد، یعنی گوگل حتی نتواند به اندازه‌ی LG که اکنون اصلا وجود خارجی در بازار موبایل ندارد، گوشی‌های هوشمندش را به تعداد مناسب تولید کند، یا حتی آن‌ها را به فروش برساند، چه تضمینی وجود دارد که به‌تدریج به این نتیجه نرسد که با تولید گوشی هوشمند فقط دارد ضرر می‌کند و در نهایت تصمیم بگیرد از بازار موبایل خارج شود و به همان کار نرم‌افزاری بپردازد که تاکنون به آن مشغول بوده است؟

گوگل LG

گوگل پیکسل ۶ پرو، بهترین پرچم‌دار گوگل

چگونه گوشی‌های پیکسل می‌توانند از لحاظ فروش، به گوگل در راستای ساختن یک آینده‌ی درخشان به‌عنوان یک تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند کمک کنند؟ با وجود اینکه اکنون شاهد کمبود گوشی‌های هوشمند هستیم، اما این اقدام گوگل که تصمیم گرفت تراشه‌ای اختصاصی برای گوشی‌های جدید خود تولید کند بسیار عالی بود.

این‌طور که به نظر می‌رسد، مادامی که که گوگل از بازار موبایل خارج نشود و در واقع به فروش بالای گوشی‌های سری پیکسل خود امیدوار باشد، به ساخت تراشه‌ی اختصاصی برای آن‌ها ادامه خواهد داد و این نشانه‌ی خوبی برای کاربران و طرفداران این شرکت است. چرا که وقتی اسم تراشه‌ی اختصاصی می‌آید، ناخودآگاه ذهنمان به سمت اپل و هماهنگی بی‌نظیری که بین سخت‌افزار و نرم‌افزار این شرکت وجود دارد هدایت می‌شود. کاربران با این امید که چون گوگل خود سازنده‌ی نرم‌افزار و سخت‌افزار است روزی موفق شود این هماهنگی بی‌نظیر را در گوشی‌های خود هم به وجود بیاورد، فعلا نسبت به گوشی‌های این شرکت هیجان‌زده هستند.

البته در وب‌سایت منبع به این موضوع هم اشاره شد که شاید گوگل می‌خواهد به‌عنوان یک سازنده‌ی تراشه، نظیر کوالکام، در بازار موبایل فعالیت کند. یعنی دقیقا کاری که سامسونگ اکنون مشغول انجام آن است و گوشی‌های پیکسل هم در واقع کالبدی هستند که این شرکت آمریکایی بتواند قدرت تراشه‌ی خود را در قالب آن‌ها به کاربران نشان دهد. اما بعید به نظر می‌رسد این اتفاق رخ دهد چرا که شنیدیم گوگل می‌خواهد گوشی تاشو هم تولید کند و این اقدامی نیست که یک شرکت با هدف تبدیل شدن به تأمین‌کننده‌ی تراشه بخواهد انجام دهد. هرچند باید منتظر ماند و دید در نهایت کدام فرضیه به حقیقت تبدیل می‌شود.

در هر صورت بازار گوشی‌های هوشمند چه در بخش تراشه چه در بخش گوشی‌های هوشمند، فوق‌العاده رقابتی است و شرکت‌ها به شدت با یکدیگر در حال رقابت هستند. حتی غول نرم‌افزاری دنیا یعنی مایکروسافت هم فعلا نتوانسته در این زمینه خود را به‌عنوان یک شرکت واجد شرایط برای رقابت با شرکت‌های مطرحی چون سامسونگ و اپل به کاربران بشناساند. بنابراین صرف نظر از اینکه گوگل چقدر بزرگ است، موفقیت آن اصلا تضمینی نیست و همه چیز به عملکرد خوب آن در زمینه‌ی تولید گوشی و خدماتی که به کاربران ارائه می‌دهد دارد.

گوگل برای اینکه به شرکتی موفق تبدیل شود، راه درازی در پیش دارد. در ابتدا این شرکت باید یک سری از شرکت‌های کوچک‌تر را از لحاظ فروش پشت سر بگذارد تا بتواند شانس رویارویی با شرکت‌هایی نظیر اپل شیائومی و سامسونگ را داشته باشد. در غیر این صورت، اگر شرکت بخواهد مرتبا به تولید گوشی‌های گران‌قیمت با مشکلات فراوان ادامه دهد و هیچ خدمات ارزشمندی را هم ارائه نکند، قطعا دچار مشکل خواهد شد و چه بسا اصلا شانس پشت سر گذاشتن شرکت‌های کوچک را هم به دست نیاورد.

در حال حاضر گوگل هیچ جایگاهی در بیت شرکت‌های برتر تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند ندارد و این موضوع کاملا طبیعی و قابل درک است. شرکت آمریکایی با سری پیکسل ۶ می‌خواهد رسما کار خود را در این زمینه آغاز کند و اگرچه پیش از این هم در زمینه‌ی تولید گوشی فعالیت داشت اما در مقایسه با اقداماتی که در این نسل انجام داد، می‌توان گفت تاکنون فقط مشغول به آزمون و خطا بوده است. در حال حاضر شرکت‌هایی نظیر سامسونگ، اپل، شیائومی، ویوو و اوپو بیش از ۷۰ درصد بازار موبایل رد تحت سلطه‌ خود دارند. اما با خروج LG از این بازار پر رقابت گوگل این فرصت را دارد که بتواند خود را به جایگاه بالاتری برساند. این احتمال هم وجود دارد که برندهای کوچک‌تر هم پس از مدتی از این بازار خارج شوند و شانس گوگل بیش از پیش افزایش پیدا کند. اما همان‌طور که گفته شد، فعلا چیزی مشخص نیست و باید منتظر ماند و دید چه پیش خواهد آمد. شاید اصلا خود گوگل همان شرکتی باشد که به‌زودی از این بازار خارج خواهد شد!

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar مهدی

  اقای نویسنده مطلب یادشون رفته که این سرس رقابتهای گوشیهای هوشمند به دعوت چه کسی و در زمین چه کسی داره انقدر هیجان انگیز میشه …
  هر چند که اپل جدای از این بازیه ولی اندروید در حقیقت مال گوگل هست و به یاد بیارید زمانی رو که سامسونگ با جایگذاری اپ های مسخره در اندروید سعی داشت خودشو مطرح کنه و اینکه گوگل چطوری با خرید یک برند و تولید گوشی توسط خودش شاخ سامسنگ رو شکوند و بعد ادب کردن سامسونک شرکت رو هم فروخت ..اندروید مال گوگل هست .من هواوی رو ول
  اقعا دوست دارم ولی وقتی گوگل بهش خدمات نداد الان چند ساله تو کفشم که جدیدا خبر اومد دوباره اکی شده .تجربه کاربری هواوی سری psmart واقعا بینظیر بود

 2. Avatar Ebi

  کم لطفی میفرمایید! گوگل صاحب خونه ی عمارت موبایل های اندرویدیه! مطمئن باشید همیشه برگ برنده دستشه.
  البته حیف که برای خیلی از ما با این نرخ دلار خریدش امکان پذیر نیست

  1. Avatar عباس

   مطالب نویسنده اتفاقا کاملا درست بود گوشی های گوگل هم گرونه بوده تا الان هم تمام مدل هاش معمولا یکسری مشکلات داشتن در زمینه تولید گوشی شرکتی مثل گوگل هیچوقت نمیتونه به ایفون سامسونگ یا شیائومی برسه البته اگ تحریم هواوی بره کنار احتمالا به سرعت به جایگاه اول برگرده

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه