تماس تصویری سه‌بعدی با پروژه‌ی استارلاین گوگل ممکن خواهد شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
تماس تصویری سه‌بعدی با پروژه‌ی استارلاین گوگل

یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های اعلام شده در کنفرانس I/O 2021، پروژه‌ی «استارلاین» (Starline) است که طی آن گوگل مشغول کار بر روی فناوری تماس تصویری سه‌بعدی و شبه هولوگرافیک است.

پروژه‌ی استارلاین با استفاده از یک نمایشگر بزرگ که تصاویری سه‌بعدی در اندازه‌ی واقعی از شرکت‌کنندگان در مکالمه پخش می‌کند، تماس‌ها را بسیار طبیعی‌تر خواهد کرد. هرچند این سیستم فقط مانند یک فیلم سه‌بعدی نیست، بلکه به کاربران امکان می‌دهد تا حرکت کنند و زاویه دید خود از مخاطب را تغییر دهند.

هدف این است که به‌نظر برسد کاربران واقعا در مقابل یک‌دیگر قرار دارند و طبق ویدیوی آزمایشی گوگل، این فناوری بسیار کاربردی خواهد بود. در حالی که مدیرعامل گوگل «ساندار پیچای» (Sundar Pichai) خاطرنشان کرد که این فناوری نوآورانه هنوز در حال توسعه است، او می‌گوید که این شرکت از آن در چند دفتر خود در خلیج سانفرانسیسکو، نیویورک و سیاتل استفاده کرده است.

گوگل قصد دارد در اواخر سال ۲۰۲۱ این فناوری را با برخی از شرکای تجاری خود هم آزمایش کند و از فعالان حوزه‌ی بهداشت و درمان و رسانه هم درباره‌ی آن بازخورد بگیرد.

پروژه‌ی استارلاین از بینایی رایانه‌ای، یادگیری ماشینی، صدای فراگیر، فشرده‌سازی پیشرفته دوربین‌های عمق‌سنجی و یک نمایشگر بزرگ «میدان نوری» (Light Field) برای ارائه‌ی این تجربه‌ی نو از تماس تصویری استفاده می‌کند.

یک نمایشگر ۶۵ اینچی به کاربران امکان می‌دهد تا تصاویر سه‌بعدی با وضوح بالا را بدون نیاز به عینک مخصوص مشاهده کنند. فناوری میدان نوری طی دهه‌ی گذشته کاربردهای امیدوارکننده‌ای یافته اما هنوز به‌عنوان راهی برای نمایش تصاویر سه‌بعدی در زندگی روزانه استفاده نشده است.

دوربین‌های تشخیص عمق هم که بیش از ده نمونه هستند، اطمینان پیدا می‌کنند که کاربر توانایی دیدن زاویه‌های گوناگون از مخاطب خود را داشته باشد، درست مانند زمانی که در مقابل او قرار دارد.

پروژه‌ی استارلاین هنوز برای عرضه‌ی عمومی آماده نیست و حتی به دلیل آنکه هم‌اکنون با چراغ‌ها، دوربین‌ها و صندلی یکپارچه همراه است، برای کاربرد گسترده، بزرگ به‌نظر می‌رسد.

پس از بیش از یک سال اعتماد پیوسته به گپ‌های ویدیویی و با برنامه‌ریزی شرکت‌ها برای استفاده‌ی بیشتر از این روش، وعده‌ی تماس‌های ویدیویی واقعی‌تر می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. اگرچه پروژه‌ی استارلاین گوگل به‌نظر راه درازی تا کاربری عمومی دارد اما حتی تلاش برای بهبود تجربه‌ی تصاویر تار تماس‌های ویدیویی فعلی، قابل توجه است.

عکس کاور: برقراری تماس تصویری سه‌بعدی با پروژه‌ی استارلاین گوگل

Credit: Google

منابع: The Verge, The Next Webبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

یک دیدگاه
  1. خطر

    اسکل کردینا نحصولتون فروش نمیره چرا لوقمرو میپیچونید…

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما