مدیر بازاریابی اپل: سامسونگ برای ساخت گوشی فناوری ما را می‌دزدید!

۸ تیر ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
سامسونگ اپل

وال استریت ژورنال به‌تازگی و قبل از تولد ۱۵ سالگی آیفون، مستندی را در رابطه با تغییر و تحول آیفون‌ها از سال ۲۰۰۷ تاکنون منتشر کرده است. این مستند اما یک مصاحبه‌ی فوق‌العاده جنجالی را نیز شامل می‌شود؛ مصاحبه‌ای با گرِگ جوزویاک (Greg Joswiak)، مدیر بازاریابی اپل، که در آن به شدت به سامسونگ تاخته شده است.

اما جالب‌ترین بخش این مصاحبه بر می‌گردد به جایی که گوشی‌های اندرویدی وارد ماجرا شدند. در جریان این مصاحبه از گرِگ این سوال پرسیده شده که سامسونگ و سایر شرکت‌های اندرویدی در آن زمان تا چه اندازه روی اپل تأثیر گذاشته‌اند.

پاسخی که گرِگ به این پرسش داده در نوع خود بسیار جالب و جنجالی است. او این شرکت‌ها را آزاردهنده خطاب کرده و مدعی شده تمام آن‌ها از فناوری‌های اپل در گوشی‌های خود استفاده می‌کردند.

این شرکت‌ها آزاردهنده بودند؛ چرا که فناوری‌های ما را می‌دزدیدند. آن‌ها فناوری که ما ساخته بودیم را گرفته و یک کپی بسیار ضعیف از آن تولید می‌کردند که فقط نمایشگر بزرگی اطراف آن وجود داشت. ما هم اصلا خوشحال نبودیم.

سامسونگ اوایل سال ۲۰۱۳ بود که گلکسی S4 را با نمایشگری ۵ اینچی رسما رونمایی و راهی بازار کرد. جالب اینجاست در آن زمان آیفون‌ها نمایشگری ۴ اینچی داشتند که بعدها این میزان در آیفون ۶ به ۴٫۷ و آیفون ۶ پلاس در سال ۲۰۱۴ به ۵٫۵ اینچ افزایش پیدا کرد. این گوشی‌ها همزمان با افزایش اندازه‌ی نمایشگر، با تقاضای بسیار بالایی هم مواجه شدند و توانستند در جمع پرفروش‌ترین آیفون‌های تاریخ قرار بگیرند.

New study finds iPhones fail far more often than Android devices

اما اینکه مدیر بازاریابی اپل، شرکت‌های اندرویدی را به دزدی از فناوری آن‌ها متهم کرده فقط یک دلیل دارد. نخست اینکه می‌دانیم منظورش از «آن‌ها»، کل مجموعه‌ی سامسونگ است چون اپل سایر شرکت‌های اندرویدی را رقیب خود نمی‌داند که از دزدیدن فناوری‌هایش توسط آن‌ها نگران باشد. دوم اینکه اپل در سال ۲۰۱۱ به خاطر تخلفی در ثبت پتنت، از سامسونگ شکایت کرد.

در آن زمان شرکت آمریکایی مدعی شد سامسونگ در ساخت گوشی‌هایش از طراحی آیفون کپی کرده است. دادگاه در ابتدا سامسونگ را ۱ میلیارد دلار به خاطر این تخلف جریمه کرد اما وقتی شرکت کره‌ای درخواست بررسی مجدد داد، این میزان به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرد. در سال ۲۰۱۸ بود که اپل بالاخره دست از سر سامسونگ برداشت و بیانیه‌ی زیر را منتشر کرد.

ما شدیدا به ارزش بالای طراحی معتقد هستیم. تیم ما بی‌وقفه تلاش می‌کند تا محصولات نوآورانه‌ای را برای خوشحالی کاربران‌مان تولید کند. این همیشه برای ما فراتر از کسب درآمد بوده است. اپل با آیفون، انقلابی را در صنعت گوشی‌های هوشمند پایه‌گذاری کرد و این حقیقت دارد که سامسونگ به شکل واضحی از طراحی ما در ساخت گوشی‌هایش استفاده کرده است. این اهمیت دارد که ما به حفاظت از کار و تلاش سخت و نوآوری‌های بسیاری از افراد شاغل در اپل ادامه دهیم.

ما از هیئت ژوری برای خدماتشان متشکریم و خوشحالیم که موافقت کردند سامسونگ باید برای این کار جریمه بپردازد.

اپل در حالی سامسونگ را متهم کرد که خودش هم بارها توسط سامسونگ متهم شده بود و حتی یک‌بار در آمریکا هم فروش برخی از محصولاتش ممنوع اعلام شد که بعدها به خاطر وتوی این حکم توسط مایکل فورمن، نماینده‌ی کمیسیون تجارت آمریکا، قابلیت اجرایی خود را از دست داد.

مشکل اپل این بود که می‌گفت سامسونگ در محصولاتی نظیر نکسوس اس، اپیک ۴G، گلکسی S 4G و گلکسی تب از پتنت‌ها، رابط کاربری و علامت تجاری شرکت آمریکایی به صورت غیرمجاز استفاده کرده در حالی که بعدها مشخص شد اپل اندکی این مدارک را دستکاری کرد تا شباهت‌ها بیشتر خود را نشان دهند و همین باعث شد سامسونگ در پاسخ از اپل شکایت کند و اتفاقا موفق هم بشود.

منبع: MacRumors

راهنمای خرید آیفون
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه