۱۰ عادت‌ مشترک افرادی که هیچ‌وقت خوشحال نیستند

۲۲ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
عادت‌های افراد ناراحت

خوشحالی شکل‌های بسیار متنوعی دارد، به همین دلیل نمی‌توان یک تعریف مشخص برای آن ارائه داد. اما تشخیص ناراحتی آسان است. زمانی که کسی را می‌بینید، فورا متوجه می‌شوید که او ناراحت است یا نه. در واقع بیشتر عادت‌های افراد ناراحت، مشترک است.

زمانی که دچار غم و ناراحتی هستید، حتما متوجه‌اش می‌شوید. ناراحتی شما اطرافیانتان را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ مانند تأثیر دود سیگار بر روی اطرافیان. در مطالعه‌ای که در دانشگاه استفورد انجام شد، افراد را به مدت ۸ سال تحت نظر گرفتند. نتایج نشان داد که قرار گرفتن در اطراف افراد ناراحت با سلامت کمتر و طول‌عمر کوتاه‌تر در ارتباط است.

در این مقاله قصد داریم شما را با ۱۰ عادت مشترک انسان‌هایی که هیچ‌وقت خوشحال نیستند، آشنا کنیم. در ادامه با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

کدام عادت‌ها موجب ناراحتی می‌شوند؟

شاید فکر کنید شادی با وضعیت اقتصادی و شرایط جامعه ارتباط زیادی دارد. اما لازم است بدانید که شادی، خیلی کمتر از آنچه فکرش را بکنید به شرایط زندگی مرتبط است.

تحقیق انجام شده در دانشگاه ایلینویز نشان داد که افرادی که درآمد بالایی (بیشتر از ۱۰ میلیون دلار در سال) دارند، فقط کمی بیشتر از افرادی که برایشان کار می‌کنند و درآمدشان کمتر است، شادتر هستند.

شادی و خوشحالی ارتباط چندان زیادی با شرایط زندگی ندارد، بلکه تحت کنترل خود شما بوده و نتیجه‌ی عادت‌‌ها و نگاه شما به زندگی است. روان‌شناسان دانشگاه کالیفرنیا که شادی را مطالعه می‌کردند، متوجه شدند که ژنتیک و شرایط زندگی، فقط ۵۰ درصد از شادی فرد را رقم می‌زنند و بقیه‌ی آن به عهده‌ی خود فرد است.

ناراحتی باعث می‌شود دیگران از شما دور شوند و این موضوع یک چرخه‌ی معیوب ایجاد می‌کند و جلوی شما را برای رسیدن به آنچه توانایی‌اش را دارید، می‌گیرد.

درصد زیادی از ناراحتی انسان با عادت‌هایش (فکری و عملی) شکل می‌گیرد. باید مراقب عادت‌هایتان باشید تا شما را دچار مشکل نکنند. اما بعضی از عادت‌ها می‌توانند بیشتر از بقیه منجر به ناراحتی شوند. باید مراقب باشید عادت‌های افراد ناراحت، تبدیل به عادت شما نشوند‌.

۱. دوری کردن از دیگران هنگام ناراحتی

دوری کردن از دیگران هنگام ناراحتی

یکی از عادت‎‌های افراد ناراحت این است که از دیگران کناره‌گیری می‌کنند. بسیاری از افراد زمانی که احساس ناراحتی می‌کنند، وسوسه می‌شوند که از دیگران دوری کنند؛ این اشتباه بزرگی است چون برقراری روابط اجتماعی تأثیر فوق‌العاده زیادی بر روی حال شما دارد، حتی زمانی که از آن لذت نمی‌برید.

همه‌ی ما روزهایی را تجربه کرده‌ایم که حوصله‌ی هیچ کس و هیچ چیز را نداریم و فقط می‌خواهیم تنها باشیم و با هیچ کس حرف نزنیم. اما لازم است بدانید که با این کار حالتان بدتر می‌شود.

زمانی که به دلیل ناراحتی می‌خواهید از دیگران دور شوید، خودتان را مجبور کنید که بیرون بروید (البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی!) و با دیگران معاشرت کنید. در این زمان است که سریع متوجه تأثیر مثبت این کار می‌شوید.

۲. توجه بیش از اندازه به مادیات

اشتباه نکنید. منظور ما این نیست که مسائل مادی اهمیتی ندارند. همه‌ی افراد برای امرار معاش به یک درآمد مناسب نیاز دارند و هیچ‌کس نمی‌تواند منکر این موضوع شود.

منظور ما این است که زمانی که عادت می‌کنید مدام دنبال مادیات باشید، به احتمال زیاد ناراحت خواهید شد، چون متوجه می‌شوید برای دستیابی به مادیات، چیزهای حقیقی که می‌توانستند شادتان کنند را هم فدا کرده‌اید، چیزهایی مثل دوستان، خانواده، خوشگذرانی کردن و …

افرادی که فقر شدیدی دارند، زمانی که شرایط مالیشان بهتر می‌شود، افزایش نشاط قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند، اما بعد از مدتی این افزایش نشاط کاهش پیدا می‌کند. پژوهش‌های زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند چیزهای مادی آدم را خوشحال نمی‌کنند.

۳. در انتظار آینده ماندن

در انتظار آینده ماندن از عادت‌های افراد ناراحت

یکی از رایج‌ترین عادت‌هایی که موجب ناراحتی می‌شود، این است که به خودتان بگویید: «وقتی خوشحال می‌شوم که فلان اتفاق برایم بیفتد.» توجه داشته باشید که بهبود شرایط، ضرورتا منجر به شادی نمی‌شود.

زمان خود را در انتظار برای چیزی که ثابت شده تأثیری روی حال‌ شما ندارد، هدر ندهید.  به جای این کار سعی کنید بر روی شادی در زمان حال متمرکز شوید. واقعیت این است که هیچ تضمینی برای آینده وجود ندارد. به دنبال بهانه‌های بزرگ برای شادی نباشید و سعی کنید از چیزهای کوچک لذت ببرید.

۴. خود را قربانی شرایط دانستن

افراد ناراحت معمولا این باور را پیش‌فرض قرار می‌دهند که زندگی دشوار و غیرقابل کنترل است. چنین افرادی معتقدند که سرنوشت، آن‌ها را به هر طرف که بخواهد می‌کِشَد و از دست آن‌ها هیچ کاری بر نمی‌آید. مشکل چنین باوری این است که حس ناتوانی را پرورش می‌دهد.

افرادی که احساس ناتوانی می‌کنند، هیچ قدمی در راستای بهبود امور برنمی‌دارند. اگرچه به طور قطع برای هر کسی پیش می‌آید که هر چند وقت یک‌‌بار این احساس را تجربه کند، اما این مسأله زمانی مشکل‌ساز می‌شود که اجازه می‌دهید این حس و حال بر روی دیدگاه شما نسبت به زندگی تأثیر بگذارد.

شما تنها فردی نیستید که در زندگی مشکل دارد، اما تا زمانی که برای بهبود شرایطتان تلاش کنید، کنترل آینده را در دست می‌گیرید. کمترین فایده‌ی این کار این است که پیش خودتان مطمئن هستید که برای بهبود زندگیتان تلاش کرده‌اید و بیکار ننشسته‌اید.

۵. بدبین بودن

بدبین بودن از جمله عادت‌های افراد ناراحت

هیچ چیز مثل بدبینی ناراحتی را تقویت نمی‌کند. دیدگاه بدبینانه علاوه بر اینکه حالتان را بد می‌کند، به پیشگویی از آینده هم تبدیل می‌شود‌. واضح است که اگر انتظار اتفاقات بد را داشته باشید، به احتمال زیاد اتفاقات بد هم برای شما رخ می‌دهند.

رها شدن از افکار بد سخت است. راه‌حل این است که غیرمنطقی بودن این افکار را در نظر بگیرید. خودتان را مجبور کنید که به حقایق توجه کنید. در این صورت خواهید دید که وقایع به آن بدی که شما فکر می‌کنید، نیستند.

۶. شاکی بودن

شکایت کردن، به اندازه‌ی رفتاری که منجر به آن شده، آزاردهنده است. شکایت کردن یک نوع رفتار است که خود را تقویت می‌کند. زمانی که همیشه درباره‌ی اینکه چقدر همه چیز بد است صحبت می‌کنید و در نتیجه به آن فکر هم می‌کنید، در حقیقت روی باورهای منفی خود تأکید دوباره می‌کنید.

اگرچه صحبت کردن درباره‌ی چیزهایی که اذیتتان می‌کنند می‌‌تواند در آرام کردن شما مفید باشد و باعث شود احساس بهتری پیدا کنید، اما بین شکایتی که حال آدم را خوب می‌کند، با شکایتی که باعث تقویت ناراحتی می‌شود، مرز باریکی وجود دارد. شکایت کردن به غیر از اینکه ناراحتتان می‌کند، باعث می‌شود دیگران هم از شما دور شوند.

۷. بزرگ جلوه دادن مشکلات و مسائل

بزرگ جلوه دادن مشکلات و مسائل

هیچ کس را نمی‌توان پیدا کرد که ادعا کند هیچ مشکلی در زندگی ندارد. هر کسی مشکلات خودش را دارد. تفاوت در این است که افراد شاد مشکلات را همان‌طور که هستند می‌بینند و آن‌ها را موقت می‌دانند. اما افراد ناراحت نسبت به همه چیز دید منفی دارند و می‌خواهند به خودشان و دیگران ثابت کنند که سرنوشت، آن‌ها را به هر سمتی که بخواهد، می‌کشاند.

افراد موفق هم اگر مشکلی برایشان پیش بیاید ناراحت می‌شوند، اما این گونه به آن نگاه می‌کنند: «چه دردسری بود، اما باز هم خدا رو شکر که مشکل جدی‌تری پیش نیامد.» اما افراد ناراحت این مشکل را اثباتی بر این قضیه در نظر می‌گیرند که کل زندگی محکوم به فنا است!

۸. نادیده گرفتن مشکلات

نادیده گرفتن مشکلات از دیگر عادت‌های افراد ناراحت است. افراد شاد خودشان را مسؤول کارهایی که می‌کنند می‌دانند. آن‌ها وقتی اشتباهی‌ می‌کنند، مسؤولیتش را بر عهده می‌گیرند. اما افراد ناراحت مشکلات و اشتباهات‌شان را تهدیدکننده می‌دانند و بنابراین سعی می‌کنند آن‌ها را پنهان کنند.

وقتی مشکلات را در کل نادیده بگیرید، آن‌ها بزرگ و بزرگتر می‌شوند. هر چقدر کمتر برای رفع یک مشکل اقدام کنید، مثل این می‌ماند که اصلا نمی‌شود کاری برایش انجام داد، بعد هم می‌رسید به همان حس قربانی بودن.

۹. درجا زدن

درجا زدن عادت افراد ناراحت

یکی دیگر از عادت‌های افراد ناراحت‌ درجا زدن است. افراد ناراحت بدبین هستند و احساس می‌کنند روی زندگی خود کنترلی ندارند، به همین دلیل تمایل دارند عقب بنشینند و صبر کنند تا سرنوشت، زندگیشان را رقم بزند. این افراد به جای اینکه هدف تعیین کنند و تلاش کنند زندگیشان را بهتر کنند، مدام درجا می‌زنند و بعد هم تعجب می‌کنند که چرا هیچ چیز تغییر نمی‌کند.

۱۰. چشم و هم چشمی

حسادت و حسرت مخالف شادی هستند. پس اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که همیشه خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند، وقت آن است که دست از این کار بکشید.

در یک پژوهش، بیشتر افراد مورد مطالعه ادعا کردند که با درآمد کمتر مشکلی ندارند، اما به شرطی که دیگران هم درآمد کمتری داشته باشند. نسبت به چنین طرز تفکری محتاط باشید، چون نه تنها شما را شاد نمی‌کند، بلکه معمولا تأثیر معکوس دارد.

نکته‌ی پایانی

در این مقاله به ۱۰ عادت مشترک افرادی که هیچ‌وقت خوشحال نیستند، پرداختیم. سعی کنید عادت‌هایتان را در جهت شادتر شدن تغییر دهید. با این کار نه تنها کنترل شادی را به دست می‌گیرید، بلکه کسانی که در اطرافتان هستند را هم شادتر می‌کنید.

منبع: positivity blog

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. ا

    عالی

    1. سپاس از همراهی شما مخاطب محترم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه