همه چیز درباره‌ی کاشت مو؛ انواع، مراقبت‌های لازم، عوارض و جدیدترین روش

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
بهترین روش کاشت مو

کاشت مو چیست؟ کاشت مو تکنیکی در جراحی زیبایی است که در آن ریشه‌های مو، تک تک از ناحیه‌ی اهدا کننده به ناحیه‌ی در حال ریزش یا خالی از مو برده می‌شود. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه‌ی طاس برده می‌شوند. به طور کلی ریزش موها به عوامل مختلفی از جمله رژیم غذایی، فشار و استرس، بیماری‌ها، عدم تعادل هورمونی و مصرف برخی از داروها مربوط می‌شود. مر این مقاله سعی کردیم همه چیز در مورد کاشت مو، شرایط کاشت مو و سن کاشت مو را بررسی کنیم.

انواع روش‌های کاشت موی سر

همه چیز درباره کاشت مو؛ جالب است بدانید که تاریخچه‌ی کاشت مو حداقل به سال ۱۹۳۹ در ژاپن باز می‌گردد. در روزهای اولیه‌ی این کار، نتایج معمولاً غیرطبیعی به نظر می‌رسید و سر فرد ظاهری شبیه به سر عروسک پیدا می‌کرد. اما از سال ۱۹۹۵ تا زمانی که جراحان برای اولین بار کاشت فولیکول‌های موی (بخشی که مسئول تولید مو است) را شروع کردند، هر روز فرآیند کاشت نتایج ظاهری طبیعی‌تر و بهتری را ارائه می‌کرد. بنظر شما بهترین فصل کاشت مو کدام است؟

لازم است تاکید کنیم که معمولا موهای کاشته شده ۲ تا ۳ هفته پس از عمل می‌ریزند که این مساله عاملی برای رویش موهای جدید است. اکثر افراد ۸ تا ۱۲ ماه پس از جراحی شاهد رشد موهای جدید خواهند بود.

در حالت کلی دو نوع روش برای پیوند مو وجود دارد که شامل پیوند موی اسلیت گرافت (slit grafts) و میکروگرافت (micrografts) می‌شود. در روش اسلیت گرافت در هر گرافت (گرافت مو شامل چند تار مو به همراه فولیکول‌های مو، مقداری بافت‌ همبند، غدد چربی، عضله و یک شبکه عصبی عروقی است) ۴ تا ۱۰ تار مو قرار می‌گیرد. در حالی که میکروگرافت‌ها بسته به پوشش مورد نیاز شامل ۱ تا ۲ تار مو در هر گرافت می‌شوند. البته باید بدانید که دو روش مطرح شده در این قسمت، دو مشکل بزرگ دارد! از آنجا که در این روش‌ها اندازه‌ی گرافت‌ها بزرگ‌تر از حالت طبیعی است، نتایج کاشت مو چندان جلوه‌ی طبیعی یا نچرالی ندارد. از طرفی در این دو روش برای کاشت موهای سر تعداد گرافت‌های قابل کاشت محدود هستند. به این معنی که در یک جلسه بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرافت قابل برداشت و کاشت است.

جدیدترین روش کاشت مو

عکس کاشت مو بعد از دو ماه

در همین راستا خیلی زود تلاش برای رسیدن به نتایج طبیعی و زیبا در حوزه‌ی کاشت مو، موجب ابداع روشی به نام FUT یا کاشت واحدهای فولیکولی شد. این روش تحولی در حوزه‌ی کاشت موهای سر به شمار می‌رود که به سرعت روش‌های قبلی را از رده خارج کرده است. روش FUT پایه‌ی تمامی روش‌های کاشت موی امروزی شد و هنوز هم به عنوان یکی از روش‌های اصلی کاشت در سرتاسر دنیا کاربرد دارد. در حال حاضر دو نوع غالب کاشت مو بر اساس کار بر روی فولیکول‌ها وجود دارد که شامل انتقال واحدهای فولیکولی (FUE) و کاشت موی نواری (FUT) می‌شود. تصویر بالا عکس کاشت مو بعد از دو ماه را نشان می‌دهد.

کاشت موی نواری (FUT)

در این روش جراح نواری از پوست سر را از پشت یا کنار سر شما می‌‌برد و تک تک فولیکول‌های مو را استخراج می‌کند. سپس این فولیکول‌ها به قسمت‌های خالی پوست سر وارد می‌شوند. این روش به منظور پوشاندن خط موی عقب رفته‌ی ناشی از طاسی‌هایی با الگوی مردانه بهترین رویه است. به طور کلی عرض نوار پوستی جدا شده از سر معمولاً از ۱ تا ۱.۵ سانتی‌متر (۰.۴ تا ۰.۶ اینچ) تجاوز نمی‌کند و مسلما هنگامی که تک تک فولیکول‌ها از نوار برداشته می‌شوند، دوباره پوست سر در محل قبلی قرار می‌گیرد. این نوع کاشت مو بین ۴ تا ۸ ساعت طول می‌کشد و عموما سریع‌تر از جراحی FUE است. اکثر افراد در طول این نوع جراحی با بی‌حسی موضعی بیدار هستند. لازم به ذکر است که در این نوع روش کاشت موها اکثر افراد نتایج جراحی را در ۶ تا ۹ ماه آینده می‌بینند اما برخی افراد باید یک سال صبر کنند تا نتیجه‌ی مدنظر را به دست آورند.

مزایا

 • اگر به تعداد زیادی فولیکول مو نیاز دارید، ممکن است این روش، گزینه‌ای بهتر باشد.
 • زمان عملیات کاشت در آن کوتاه‌تر از FUE است
 • این روش ارزان‌تر از FUE است

کاشت مو به روش انتقال واحدهای فولیکولی (FUE)

در حالت کلی روش کاشت مو به روش انتقال واحدهای فولیکولی (FUE) رایج‌ترین، مورد اعتمادترین و جدیدترین روش کاشت موها است.

انتقال واحدهای فولیکولی میکروسکوپی اصطلاحی است که به کاشت موها به روش FUE یا در ایران FIT اشاره دارد. جالب است بدانید که در این روش و دیگر روش‌های بر پایه‌ی آن (یعنی SUT و Micro FIT) مراحل کاشت مو به این شکل جلو می‌رود که گرافت‌ها به صورت دانه دانه برداشت شده و در ناحیه‌ی گیرنده کاشته می‌شوند.

برداشت و کاشت گرافت‌ها با استفاده از ابزار بسیار کوچکی انجام می‌شود که سوراخ‌هایی به قطر کمتر از ۱ میلی‌متر روی پوست سر ایجاد می‌کند. به همین دلیل در FUE زخم‌ها بسیار کوچک‌اند، خونریزی در حد یک قطره است و نیازی به بخیه نیست. زخم‌ها بعد از چند روز خوب و در عرض چند هفته‌ی ناپدید می‌شوند. البته ممکن است برای رسیدن به نتیجه‌ای که می‌خواهید به سه یا چهار جلسه با فاصله‌ی چند ماه از هم نیاز داشته باشید. در حالت کلی روش کاشت مو به روش انتقال واحدهای فولیکولی (FUE) رایج‌ترین، مورد اعتمادترین و بهترین روش کاشت موهای سر است و فیلم کاشت مو به این روش در سراسر اینترنت وجود دارد.

مزایا

 • زمان بهبودی سریع‌تر
 • درد کمتر بعد از جراحی
 • عدم وجود زخم‌های قابل توجه و بخیه پس از جراحی
 • قابلیت پر کردن بخش خالی سر با موهای سایر نقاط بدن
 • قابل اعمال بر روی سر افرادی با تراکم موهای کم

بعد از کاشت موهای سر چه اتفاقی می‌افتد؟

پس از کاشت موهای سر به هر روشی، ممکن است درد در پوست را حس کنید و نیاز باشد از یکسری داروها استفاده کنید. بسیاری از پزشکان ماینوکسیدیل (Rogaine) یا داروی رشد مو فیناستراید (Propecia) را برای بهبود رشد مجدد مو تجویز می‌کنند. این داروها همچنین به کاهش یا توقف ریزش مو در آینده هم کمک می‌کند. از طرفی در کنار این مورد، ممکن است داروهای دیگری هم تجویز می‌شود.

 • داروی ضددرد
 • آنتی بیوتیک برای کاهش خطر عفونت
 • داروهای ضد التهابی برای کاهش تورم

لازم است تاکید کنیم که معمولا موهای کاشته شده ۲ تا ۳ هفته پس از عمل می‌ریزند که این مساله نشانه‌ای برای رویش موهای جدید است. اکثر افراد ۸ تا ۱۲ ماه پس از جراحی شاهد رشد موهای جدید خواهند بود.

عوارض کاشت مو چیست؟

کاشت مو بعد از ۱۰ روز

در حالت کلی عوارض جانبی کاشت مو معمولا جزئی بوده و در عرض چند هفته برطرف می‌شود، این عوارض مو کاشتن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خون‌ریزی، عفونت، خارش و تورم پوست سر
 • کبودی دور چشم
 • بی حسی در نواحی تحت درمان سر
 • التهاب یا عفونت فولیکول‌های مو که به عنوان فولیکولیت شناخته می‌شود
 • ریزش ناگهانی اما معمولاً موقتی موهای کاشته شده

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

اگرچه کاشت مو می‌تواند زیبایی و جذابیت را به شما برگرداند، اما تصور نکنید که بعد از عمل جراحی کار تمام شده است! چراکه مراقبت های بعد از کاشت مو به اندازه‌ی خود عمل کاشت مهم است و می‌تواند تاثیرات چشم‌گیری بر میزان موفقیت شما داشته باشد.

مراقبت‌ از موی کاشته شده در سه روز اول

مهم‌ترین فرآیند مراقبت پس از کاشت مو، سه روز اول آن است. البته همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، ممکن است در این سه روز کمی درد داشته باشید که بعد از روز سوم تا حد زیادی کاهش می‌یابد. به طور کلی در سه روز اول پس از کاشت موهای سر نباید حمام کنید و ناحیه‌ی کاشت را لمس کنید. همچنین به طور مرتب باید از مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید و برای جلوگیری از آسیب به موها به پشت بخوابید.

در زمان اولین شست‌وشوی سر شامپویی که پزشک تجویز کرده را روی موهای خود بمالید، اما از ریختن مستقیم شامپو روی سر خودداری کنید. همچنین مهم است که بعد از حمام از سشوار استفاده نکنید، زیرا باد شدید و گرم سشوار می‌تواند به منطقه کاشت آسیب برساند.

مراقبت‌های هفته اول کاشت موهای سر

کاشت مو یک عمل بسیار حساس و مهم است. اکثر اوقات افرادی که تحت درمان کاشت مو قرار می‌گیرند فکر می‌کنند که از همان روز اول می‌توانند به زندگی معمول خود بازگردند. با این حال، این یک قضاوت بسیار اشتباه است. پس از کاشت مو، فولیکول‌های مو ساختار بسیار حساس و شکننده‌ای دارند؛ بنابراین مراقبت و محافظت دقیق مورد نیاز است. پس از گذشت سه روز از کاشت مو، می‌توانید با نظر پزشک خود استحمام کنید. در هفته اول، پوسته پوسته‌هایی در منطقه‌ی کاشت ایجاد می‌شود که ممکن است باعث خارش شود. در همین راستا به یاد داشته باشید که در این مدت نباید سر خود را بخارانید. پس از روز دهم، این ظاهر پوسته پوسته تقریبا ناپدید می‌شود.

مراقبت‌های ماه اول کاشت مو

از هفته‌ی دوم تا ماه دوم پس از کاشت (حدودا ۴۰ روز بعد از کاشت مو)، موهای جدید شما شروع به ریزش می‌کنند. این اتفاق کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد. در این مدت که دوره‌ی شوک نامیده می‌شود، می‌توانید ورزش‌های سبک را شروع کنید. اما باید از فعالیت‌هایی که باعث می‌شود زیاد عرق کنید پرهیز کنید. در بعضی روش‌ها، ممکن است لازم باشد سر خود را تا یک ماه در برابر نور خورشید محافظت کنید.

آیا کاشت مو برای زنان هم نتیجه‌بخش است؟

بسیاری از زنانی که دارای الگوی ریزش موی پراکنده هستند داوطلبان خوبی برای پیوند مو به حساب نمی‌آیند و اگر به این سمت بروند معمولا کاشت مو ناموفق دارند، زیرا این افراد دارای ذخایر مو (بانک مو) در بخش پشتی سر یا سایر مناطق بدن نیستند. با این‌حال مواردی وجود دارد که به کمک کاشت مو برای زنان بهبود قابل‌توجهی در ظاهر آن‌ها ایجاد می‌شود.

این موارد معمولا شامل ریزش مو با الگوی ریزش موی مردانه در زنان، زنانی با خط رشد مو بالاتر از حد معمول به‌صورت ارثی، زنانی با ریزش موی ناشی از زخم و ریزش موی پس از عمل جراحی کشیدن پوست صورت می‌شود. البته باید تاکید کرد که زنان نمی‌توانند از موهای بدن برای پیوند استفاده کنند، در حالی که بسیاری از مردان می‌توانند از موهای سایر بخش‌های بدن مانند ریش و موهای بدن به‌عنوان دهنده‌ی پیوند استفاده کنند که در اکثر زنان وجود ندارد.

بسیاری از زنانی که دارای الگوی ریزش موی پراکنده هستند داوطلبان خوبی برای پیوند مو نیستند زیرا این افراد دارای ذخایر مو (بانک مو) در بخش پشتی سر یا سایر مناطق بدن نیستند.

آیا کاشت مو ارزشش را دارد؛ هزینه‌ کاشت مو چقدر است؟

نظرات کسانی که کاشت مو انجام داده اند

کاشت مو گزینه‌ی خوبی برای افرادی است که از درمان‌هایی مانند ماینوکسیدیل یا روگین موفقیت خاصی کسب نکرده‌اند و می‌توانند از پس هزینه‌های آن بربیایند، می‌تواند روش خوبی برای بازگشت زیبایی باشد. در حالت کلی کاشت موها در مقایسه با سایر جراحی‌های زیبایی نسبتا کم خطر است، اما مطمئنا نمی‌توان ادعا کرد که کاملا بدون خطر است. همچنین همیشه این احتمال وجود دارد که رشد مجدد موهای شما در حداقل مقدار ممکن باشد. در مورد هزینه کاشت مو هم باید گفت در بهار سال ۱۴۰۲ کاشت مو چیزی در حدود ۵ الی ۱۵ میلیون تومان بسته به شرایط بیمار و کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید، برای شما رقم می‌خورد.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: healthline

پاسخ به سوالات متدوال
آیا کاشت مو دردناک است؟
خبر خوب این است که کاشت موهای سر دردناک نیست. در زمان انجام عمل، ناحیه‌ای از پوست سر که جراح روی آن تمرکز می‌کند، با یک بی‌حس کننده موضعی بی‌حس می‌شود.
هزینه‌‌ی کاشت مو چقدر است؟
در بهار سال ۱۴۰۲ کاشت موها چیزی در حدود ۵ الی ۱۵ میلیون تومان بسته به شرایط بیمار و کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید، برای شما رقم می‌خورد.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما