نیمی از بازیکنان پلی‌استیشن همچنان PS5 نخریده‌اند

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
پلی‌استیشن

پلی‌استیشن ۵ از زمان عرضه در سال ۲۰۲۰ تا کنون بیش از ۵۹ میلیون دستگاه فروخته است که کمی کمتر از فروش پلی‌استیشن ۴ در بازه‌ زمانی مشابه است، زیرا این کنسول حدود ۶۰ میلیون دستگاه در چهار سال از چرخه عمر خود فروخت. در این میان گفته شده که پلی‌استیشن ۵‌ تنها نیمی از پایگاه کاربران آنلاین فعال پلی‌استیشن را شامل می‌شود.

طبق گفته سونی، پلی‌استیشن نتورک تا ۳۱ مارس ۲۰۲۴، ۱۱۸ میلیون کاربر فعال داشته است. در نتیجه کاربران پلی‌استیشن ۵ نیمی از این آمار را تشکیل می‌دهند و ۵۹ میلیون دیگر همچنان از پلی‌استیشن ۴ استفاده می‌کنند. هرچند زمان می‌برد تا مردم سخت‌افزار کنسول جدید را به کار گیرند و از طرفی این کنسول در اوایل عرضه با کمبود مواجه شد، اما در هر صورت تقسیم‌بندی بین کاربران پلی‌استیشن ۴ و ۵ به این شکل آن هم در زمانی که سونی آن را مرحله‌ آخر از چرخه عمر PS5 می‌داند، قابل توجه است.

گفتنی است که Assassin’s Creed Shadows اولین بازی از این سری است که از زمان عرضه‌ی پلی‌استیشن ۴ در سال ۲۰۱۳ روی این کنسول عرضه نمی‌شود. این خبر از آن می‌دهد که حتی با وجود اینکه نیمی از بازیکنان سونی روی پلی‌استیشن ۴ هستند، این اولین باری است که یوبی‌سافت سخت‌افزار قدیمی را برای سری محبوب خود پشت سر گذاشته است. با این حال، Shadows یک بازی چند پلتفرمی است که برای رایانه‌های شخصی و ایکس‌باکس سری ایکس و اس نیز عرضه خواهد شد. در همین حال طبق گزارش‌ها، Final Fantasy VII Rebirth و فاینال فانتزی ۱۶ انتظارات مالی شرکت اسکوئر انیکس (Square Enix) را به عنوان انحصاری PS5 برآورده نکرده‌اند. در نتیجه، این شرکت در تلاش است تا بازی‌ها را روی پلتفرم‌های مختلف عرضه کند.

پلی‌استیشن

آن‌هایی که معمولا کنسول‌های جدید را زودتر از بقیه می‌خرند، چند سال اول را منتظر می‌مانند تا توسعه‌دهندگان از انتشار بازی‌ها در سیستم‌های قدیمی خودداری کنند و از سخت‌افزار قوی‌تر استفاده کنند. اما تقریبا چهار سال از عمر پلی‌استیشن ۵ می‌گذرد و هنوز فقط نیمی از مخاطبان سونی را تشکیل می‌دهد. هجوم بازی‌های سرویس محور مانند فورتنایت نیز به این معنی است که برخی از کاربران پلی‌استیشن ۴ فقط یک حساب پلی‌استیشن را برای انجام یک بازی باز نگه می‌دارند و نیازی به ارتقای کنسول فعلی ندارند. با این حال، از آنجایی که بودجه بازی‌های ویدیویی افزایش می‌یابد و شرکت‌ها ریسک‌گریزتر می‌شوند، پشت سر گذاشتن نیمی از مخاطبان فعال به یک پیشنهاد دشوارتر تبدیل می‌شود.

در هر صورت به نظر می‌رسد سونی نیز متوجه شده است که در این مرحله، تنها با انتشار بازی‌ها روی PS5 می‌تواند اوضاع را بهتر کند. این در حالی است برخی از بازی‌های انحصاری بزرگ مانند گاد آو وار رگناروک و هورایزن فوربیدن نیز برای PS4 عرضه شده‌اند و این شرکت منابع زیادی را به پورت کامپیوتر بازی‌هایی مانند Ratchet & Clank: Rift Apart و ریمیک لست آو آس ۱ اختصاص داده و البته سود آن را نیز دریافت کرده است.

منبع: Kotaku

صفحه‌ی اصلی بازی دیجی‌کالا مگ | اخبار بازی، تریلرهای بازی، گیم‌پلی، بررسی بازی، راهنمای خرید کنسول بازیبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما