بتلفیلد، ندای وظیفه و هیلو؛ ۲۰۲۱ سال اکشن‌های اول شخص بود

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
2021 fps games

اگر شما از طرفداران سبک بازی اول شخص شوتر باشید حتماً با نام بتلفیلد (Battlefield)، ندای وظیفه (Call of Duty) و هیلو (Halo) آشنا هستید. در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ زمانی که این سه عنوان در یک سال عرضه می‌شدند در دنیای گیمینگ به شدت اهمیت داشت. در آن دوره کنسول‌ها بالاخره قابلیت بازی آنلاین داشتند و یکی از راه‌ها خوب برای ارتباط با دوستان بودند.

اوج سبک اول شخص شوتر در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ بود. زمانی که طرفداران این سبک به شدت افزایش یافتند. در زمینه کامپیوتر بازی‌های انحصاری زیادی مثل Counter-Strike: Force یا Team Fortress 2 وجود داشتند. زمانی که بحث در مورد کنسول‌ها بود، در انتها به سه بازی می‌رسیدیم؛ بتلفیلد، ندای وظیفه و هیلو. همواره هم این سؤال مطرح بود که کدام بازی بهترین مورد برای کنسول‌ها است.

آخرین باری که شاهد رقابت این سه مجموعه در یک سال بودیم، سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹-۱۳۹۰ شمسی) بود. در آن سال بازی بتلفیلد بد کمپانی ۲ (Battlefield: Bad Company 2)، ندای وظیفه: بلک آپس ۱ (Call of Duty: Black Ops 1) و هیلو ریچ (Halo Reach) عرضه شدند. در آن سال بحث میان اینکه کدام بازی مفرح‌تر و جالب‌تر است بسیار داغ بود.

حال به سال ۲۰۲۱ می‌رسیم. جایی که هر سه مجموعه یک عنوان جدید معرفی کرده‌اند. شما می‌توانید در بتلفیلد به دنبال دشمنان در نقشه بزرگ بگردید، سوار ماشین‌های آینده گونه هیلو اینفینیت (Halo Infinite) بشوید. حتی ندای وظیفه نیز با زمینه جنگ جهانی دوم حضور دارد تا شما این جنگ را از یاد نبرید. حال سؤال اصلی اینجاست که بهترین شوتر سال ۲۰۲۱ کدام است؟ ونگارد، ۲۰۴۲ یا اینفینیت؟

بتلفیلد ندای وظیفه هیلو

رقابت تغییر کرده است

با وجود اینکه بسیاری از رسانه‌ها تمایل دارند تا یک برنده از میان این سه مورد انتخاب کنند، در اصل برنده‌ای وجود ندارد. به دلیل اینکه معنای کلمه برنده از سال ۲۰۱۰ تغییر بسیار زیادی کرده است.

در اصل هیچکدام از این سه بازی قرار نبود که بزرگترین شوتر حال حاضر بشوند. در حال حاضر همه می‌دانیم که بزرگترین شوترها فورتنایت، پابجی، وارزون، Apex و ولورنت (Valorant) هستند. عناوینی که رایگان بوده و این گستردگی خود را در طول سال‌ها بدست آوردند. پس در اصل رقابت بین بهترین شوتر بین بازی‌های عرضه شده در یک سال نیست. بلکه رقابت اصلی بین مواردی است که چندین سال‌ هستند که وجود دارند.

اگر هدف یک سازنده ساخت یک بازی شوتر و رقابت برای بهترین مورد باشد، یک فرمول مشخص دارد. شما باید یک بازی اول یا سوم شخص شوتر بسازید. همینطور اینکه یا باید بتل رویال باشد و یا یک شوتر تکتیکال سخت البته مورد رایگان بودن را فراموش نکنید.

بتلفیلد ندای وظیفه هیلو

با وجود مشکلات زمان عرضه بازی بتلفیلد یکی از بهترین تجربه‌ها را در زمینه بازی شوتر به شما ارائه خواهد داد.

این فرمول در مورد سه بازی مورد بحث ما صدق نمی‌کند. البته بخش چند نفره هیلو رایگان است که توجه بسیاری از مخاطبان را جلب کرد ولی به هرحال همچنان از فرمول ما پیروی نمی‌کند. وضعیت برای کال آو دیوتی به شدت نامساعد است. به دلیل اینکه برای دومین سال بازی اصلی کال آو دیوتی از وارزون محبوبیت کمتری دارد. در مورد بتلفیلد نیز آنچنان اوضاع خوب نیست و با توجه به عرضه نامطلوب آن باعث شد که طرفداران بسیاری را از دست دهد. البته این مشکل دیگر چیزی است که در میان بازی‌ها عادی شده است. متأسفانه!

ما در دوران پشتیبانی از بازی‌ها هستیم. به گونه‌ای که تاریخ عرضه تنها یک بهانه برای فروش زیاد بوده و در اصل برای هر بازی یک برنامه یکساله طراحی می‌شود. هر بازی تنها زمانی زنده باقی می‌ماند که توسط شرکت سازنده پشتیبانی شده و محتوای زیادی در طول یک سال برایش عرضه شود. مشکل دیگر نیز حضور متقلبان است. به گونه‌ای که اگر بازیکنان حس کنند که نمی‌توانند به طور کامل یک بازی را تجربه کرده و یا نمی‌توانند به راحتی پیروز شوند به آن لقب بازی مرده را می‌دهند.

بازی‌ها همچنان زنده هستند

بسیاری از بازی‌های به اصطلاح مرده، اصلاً در این وضعیت نیستند. موارد بسیاری وجود دارند که باوجود طرفداران پایبند همچنان به کار خود و پیشرفت ادامه می‌دهند. ساخت بازی‌هایی با پشتیبانی بلند مدت مثل فورتنایت باعث شده تا رقابت به شدت دشوار شود. با اینحال همچنان بازی‌های متفاوت برای خود حرفی برای گفتن دارند.

برای مثال بازی هانت شوداون (Hunt Showdown) دقیقاً چیزی مخالف فورتنایت است. این بازی رایگان نیست، بتل رویال هم نیست و همینطور اینکه نقشه کوچکی دارد تا نیازی به وسایل نقلیه نباشد. با اینحال حدود ۳۲۰۰۰ نفر در حال تجربه آن بوده و از این بازی لذت می‌برند. شاید این تعداد افراد بسیار زیاد نباشد ولی سازندگان بازی همچنان از آن پشتیبانی کرده و این بازی همچنان به پیشرفت ادامه می‌دهد.

بتلفیلد، ندای وظیفه هیلو

سازنده بازی هانت، شرکت کرایتک (Crytek) برای سال‌ها است که از این بازی پشتیبانی می‌کند. همینطور اینکه سود بسیار خوبی دریافت کرده است. نکته جالب اینجاست که به زودی قرار است یک سریال نیز از این بازی ساخته شود.

آیا شما می‌دانستید که بازی پی دی ۲ (Payday 2) که در سال ۲۰۱۳ عرضه شد همچنان بازیکنان فعال دارد؟ همینطور اینکه این بازی به طور مداوم به روزرسانی مختلف دریافت می‌کند. مورد دیگر بایز دد بای دیلایت (Dead by Daylight) است. به طور کلی این بازی اصلاً چیز خاصی ندارد ولی حتی با حضور کراس پلتفرم (Cross platform) بازیکنان بسیار زیادی دارد. اگر این موارد در سال ۲۰۱۰ که بحث پشتیبانی وجود نداشت، عرضه می‌شدند عمر تقریباً یک ماهه داشتند.

لازم به ذکر است که کراس پلتفرم قابلیتی است که در آن بازیکنان پلی‌استیشن، ایکس‌باکس و کامپیوتر می‌توانند با یکدیگر بازی کنند. به این معنا که سرور دیگر محدود به شرکت‌ها نبوده و همه می‌توانند با یکدیگر بازی را تجربه کنند.

رده میانی، جایگاه اصلی سه بازی محبوب ما

حال بحث این پیش می‌آید که جایگاه ندای وظیفه ونگارد، هیلو اینفینیت و بتلفیلد ۲۰۴۲ کجاست؟ پاسخ ما رده میانی است. جایی که بازی‌های بسیار بزرگ حضور ندارند و این موارد که تازه عرضه شده‌اند می‌توانند حضور داشته باشند. البته این نکته لازم به ذکر است که عنوانی مثل هیلو یا بتلفیلد ممکن است در سال آینده به جایگاه بالاتر راه پیدا کنند.

یکی از بحث‌های مهم اینجاست که با توجه به بودجه کلان برای این سه بازی آیا جایگاه میانی برایشان مناسب است؟ در اصل ندای وظیفه از ونگارد به عنوان یک مورد تبلیغاتی برای وارزون استفاده می‌کند. هیلو نیز از بخش داستانی خود برای تبلیغ بخش رایگان چند نفره خود استفاده خواهد کرد. به همین دلیل در این میان وضعیت بتلفیلد نامشخص است.

هیچکس نمی‌داند که نقشه الکترونیک آرتز برای بتلفیلد چیست اما شاید در آینده ما شاهد رایگان شدن بتلفیلد باشیم. به هر روی همانطور که گفتیم لقب بهترین شوتر موجود تغییر زیادی کرده است و با توجه به نسل جدید گیمرها دادن جام بهترین شوتر به یک بازی به شدت دشوار است.

منبع: PCgamer.com

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما