۱۵ حقیقت جالب درباره‌ی هری پاتر که احتمالا تا امروز نمی‌دانستید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
15 حقیقت هری پاتری که احتمالا تا امروز نمی‌دانستید

بیشتر از ۱۵ سال از انتشار کتاب‌ها و پخش فیلم‌های هری‌ پاتر می‌گذرد و این داستان‌ها در بین جادوگران کوچک و بزرگ محبوب و مشهور است. خیلی از افراد وقتی با ناملایمات زندگی روبه‌رو می‌شوند آن را با اتفاقات داستان‌های هری پاتر مقایسه می‌کنند و این، جالب‌ترین بخش از هر حقیقت هری پاتری است.

در واقع می‌توان گفت این داستان‌ها شجاعت و روش عبور از سختی‌ها را به ما یاد داده است. همچنین این باور که «در نهایت عشق واقعی بر شر پیروز خواهد شد» هم به یک باور جدی تبدیل شده است. فرقی ندارد از عاشقان هری پاتر باشید یا نه، بالاخره شما هم به یک شکلی به دنیای جادوگران علاقه دارید و دوست دارید حقایق این جهان مرموز را بشنوید.

در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم ۱۵ حقیقت هری پاتری که احتمالا تا امروز نمی‌دانستید را به شما بگوییم تا این بار که فیلم‌های هری پاتر را می‌بینید، یا به سراغ کتاب‌ها می‌روید، از زاویه‌ی جدیدی به آن‌ها نگاه کنید.

حقیقت هری پاتری ۱۵: هری پاتر توانایی پارسلزبان خود را از دست داد

مجموعه کامل هری پاتر آخرین قسمت هری پاتر ترتیب هری پاتر کتاب هری پاتر

جی.کی.رولینگ (J.K. Rowling) می‌گوید هری پاتر هرگز یک هورکراکس واقعی نبوده است. وقتی ارباب ولدمورت بخشی از روحش که در وجود هری پاتر پنهان بود را نابود کرد، دیگر هری پاتر نمی‌تاونست به زبان پارسل صحبت کند. این اتفاق خیلی منطقی به نظر می‌رسد هری پاتر بدون اینکه خودش بخواهد به هورکراکس تبدیل شده بود.

حقیقت هری پاتری ۱۴: هری پاتر و ولدمورت با هم نسبت فامیلی دارند

این نسبت فامیلی بسیار دور است اما وجود دارد. «پاتر» نام خانوادگی یک خاندان جادوگر است که از نسل ایگنوتوس پورل (Ignotus Peverell) و لینفرد استینچکامپ (Linfred Stinchcombe) هستند. همین پشتوانه‌ی خاندانی هم منجر به قهرمانی سری کتاب‌های هری پاتر شده است. خانواده‌ی پورل پیوند خونی بین هری و ولدمورت است.

شنل نامرئی‌کننده نسل به نسل از پورل منتقل شد تا در زمان مناسب به دست هری پاتر رسید. خاندان گانت (Gaunt)هم یک خانواده با خون خالص بود که از برادران ایگنوتوس پورل، کادموس (Cadmus) و سالازار اسلیترین (Salazar Slytherin) بود. این خانواده‌ی باستانی دو خط خونی را به هم رسانده که قدرت بسیار زیادی ایجاد کرده است.

یک نظریه‌ی کمی خنده‌دار هم در بین طرفداران هری پاتر وجود دارد که چند سالی است محبوبیت پیدا کرده و می‌گوید هری و هرماینی خواهر و برادر بوده‌اند اما این مساله مخفی نگه داشته شده است. با این حال جی.کی.رولینگ این نظریه را رد کرده اما ارتباط فامیلی بین هری و ولدمورت یک مساله‌ی تایید شده است.

حقیقت هری پاتری ۱۳: تولد جی.کی.رولینگ و هری پاتر یکسان است

جی.کی.رولینگ در ۳۱ ژوئیه ۱۹۶۵ در بریستول (Bristol) انگلستان به دنیا آمده است. هری پاتر هم در ۳۱ ژوئیه ۱۹۸۰ در گودریکز هالو، وست کانتری (Godric’s Hollow, West Country) انگلستان به دنیا آمده است. هر دو در نشان زودیاک لئو (اسد – شیر) متولد شده‌اند. وقتی هری پاتر ۳۶ ساله می‌شد، رولینگ ۵۱ ساله شد.

درست است که رولینگ گفته در شروع داستان هری پاتر، خودش را به عنوان یک شخصیت در تاریخ متفاوتی در قطار مطرح کرده است، اما او تصمیم گرفت که از طریق تاریخ تولد خودش را به شخصیت اصلی مرتبط کند.

او به صراحت گرفته شخصیت مورد علاقه‌اش در این مجموعه داستان هری پاتر نیست! بلکه یک جادوگر با شخصیت متفاوت است و اینطور حدس زده می‌شود که منظور او آلبوس دامبلدور بوده است.

حقیقت هری پاتری ۱۲: قرار بود هیلی جوئل اوسمنت (Haley Joel Osment) نقش هری پاتر را بازی کند

وقتی جی.کی.رولینگ امتیاز داستان‌های هری پاتر را به کمپانی برادران وارنر (Warner Bros) فروخت می‌دانست که در حال سرمایه‌گذاری روی چیز بزرگی است. برادران وارنر برای تبدیل داستان به فیلم یا انیمیشن کارگردان‌های زیادی را بررسی کردند و یکی از آن‌ها استیون اسپیلبرگ (Steven Spielberg) بود.

او قصد داشت چند داستان هری پاتر را با هم در یک فیلم انیمیشنی جای دهد و هیلی جوئل اوسمنت (Haley Joel Osment) را به عنوان صداپیشه‌ی هری پاتر معرفی کرده بود. اما جی.کی.رولینگ معتقد بود این داستان یه ماجرای اصیل بریتانیایی است و نیاز به بازیگرانی بریتانیایی هم دارد.

حقیقت هری پاتری ۱۱: رابطه‌ی هری و هرماینی تقریبا اتفاق افتاد

ترتیب کتاب های هری پاتر هری پاتر بازیگران آخرین قسمت هری پاتر

رابطه‌ی عاطفی بین هری و هرماینی تقریبا ایجاد شده بود اما رون و جینی ویزلی به عنوان یک عنصر جداکننده به این رابطه اضافه شدند. همین موضوع می‌تواند تاییدی بر خواهر و برادر بودن مخفیانه‌ی هری و هرماینی باشد. البته جی.کی.رولینگ هم چند سال پیش در مصاحبه‌ای گفته بود که به جای در کنار هم قرار دادن رون و هرماینی، بهتر بود هری و هرماینی را با هم جفت می‌کرد.

حقیقت هری پاتری ۱۰: «پاتر» نام یکی از همسایگان قدیمی رولینگ بوده

رولینگ در مصاحبه‌ای که در سال ۲۰۰۰ انجام داده بود درباره‌ی ریشه‌ی نام هری پاتر صحبت کرد و گفت: «هری همیشه نام مورد علاقه‌ی من بوده و اگر به جای دختر، یک پسر داشتم نام او را هری می‌گذاشتم. پاتر هم نام خانوادگی خانواده‌ای بود که وقتی ۷ ساله بودم همسایه‌ی ما بودند. من همیشه این فامیلی را دوست داشتم و به همین دلیل آن را برای شخصیت اصلی داستانم انتخاب کردم.»

جالب است بدانید که دیگر شخصیت‌های این داستان هم از روی افراد واقعی نام‌گذاری شده‌اند. در هری پاتر و جام آتش، نام «ناتالی مک‌دونالد» (Natalie McDonald) را می‌شنویم. ناتالی مک‌دونالد یکی از طرفداران واقعی هری پاتر بود که از سرطان خون رنج می‌برد. درست است که این ماجرا کمی غم‌انگیز است، اما به هر حال جالب به نظر می‌رسد.

حقیقت هری پاتری ۹: مایکل جکسون قصد داشت یک اجرای موزیکال از هری پاتر بسازد

شاید باورنکردنی باشد اما این موضوع حقیقت دارد. رولینگ در جایی گفته بود که ابتدا مایکل جکسون سعی داشته تا او را متقاعد کند که تمام موسیقی‌های مربوط به هری پاتر را بسازد و داستان‌ها را به یک اجرای موزیکال تبدیل کنند. اما رولینگ پیشنهاد جکسون را رد کرده چون اعتقاد داشته است که این موزیک برای سریال او مناسب نیست.

در حالی که رولینگ قراردادهای مربوط به سریال را بسته بود و حتی با یک پارک برای اجرای هاگوارتز موافقت کرده بود، در مصاحبه‌ای که با اپرا وینفری (Oprah Winfrey) داشت دلیل رد کردن پیشنهاد مایکل جکسون را اینطور توضیح داده بود: «مایکل جکسون می‌خواست یک اجرای موزیکال بسازد اما من آن را قبول نکردم. چون فیلم‌هایم را دوست دارم، کتاب‌هایم را دوست دارم و تمام عناصر موجود در این‌ها برای من ارزشمند و دوست‌داشتنی هستند. من فقط دوست نداشتم اجرای موزیکال داشته باشم چون به نظرم جالب نبود.»

اگر این اتفاق می‌افتاد یک برند قدرتمند باورنکردنی به سبک موسیقی مایکل جکسون ساخته می‌شد اما متاسفانه این اتفاق هرگز رخ نداد.

حقیقت هری پاتری ۸: هری پاتر از هاگوارتز فارغ‌التحصیل نشد

وقتی یک جادوگر می‌تواند جهان را از «شر و تاریکی» نجات دهد قطعا نیازی به فارغ‌التحصیلی ندارد. رولینگ در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۷ توضیح داد که هری و رون هرگز از هاگوارتز فارغ‌التحصیل نشدند. هرماینی بعد از نبرد هاگوارتز به مدرسه برگشت و قبل از پیوستن به هری و رون در وزارت سحر و جادو، با نمرات عالی فارغ‌التحصیل شد.

هری و رون، با اینکه تحصیلاتشان را به پایان نرساندند، اما تصمیم گرفتند که با مدرسه کار کنند. عدم علاقه‌ی رون ویزلی به مدرسه منطقی است اما این موضوع درباره‌ی هری پاتر کمی عجیب است. مخصوصا وقتی به این فکر کنیم که هاگوارتز تنها جایی بود که او به عنوان خانه می‌شناخت.

به هر حال این انتخاب هری بود و قطعا برای او بهترین کار بوده است. احتمالا بعد از نبرد هاگوارتز بازگشت به مدرسه برای هری پاتر همراه با یادآوری خاطرات دردناک بوده است، به همین دلیل هیچ وقت به آن‌جا برنگشت.

حقیقت هری پاتری ۷: دراکو  از هری پاتر برای خودش یک قهرمان بزرگ ساخته بود

گروه های هری پاتر بازیگران هری پاتر تست شخصیت هری پاتر

دراکو یکی از پیچیده‌ترین شخصیت‌های سریال بود و همه خیلی راحت از او متنفر می‌شوند. البته وقتی روش تربیتی او و سوء‌استفاده‌هایی که توسط خانواده‌اش از او انجام می‌شد را می‌بینید، قلدر بودن دراکو خیلی منطقی به نظر می‌رسد. اما تنفر خاص او از هری پاتر قطعا ناشی از روش تربیتی او بوده است.

پدر دراکو، مثل بسیاری از والدین دیگر در دنیای جادوگران، داستان پسری که از حمله‌ی ارباب ولدمورت جان سالم به در برده است را برای پسرش تعریف کرده است. این موضوع حتی برای مرگ‌خواران هم جا افتاده بود که هری یک جادوگر تاریکی و به طور طبیعی قدرتمند است به همین دلیل تنها کسی است که از حمله‌ی ولدمورت زنده بیرون آمده است.

حالا تصور کنید که دراکو با ملاقات با هری برای اولین بار چه چیزی در ذهنش می‌گذشته است. او انتطار داشته تا با بزرگ‌ترین و قدرتمندترین جادوگر تاریکی دوست باشد تا خودش هم بزرگ دیده شود. اما به هیچ کدام از خواسته‌هایش نرسید. قبول این موضوع برای یک کودک ۱۱ ساله اصلا راحت نیست به همین دلیل کینه‌ی اولین برخورد تا سال‌ها برایش باقی ماند.

حقیقت هری پاتری ۶: مرگ هدویگ پایان دوران کودکی هری بود

وقتی هدویگ به طور تصادفی در یادگاران مرگ، با نفرینی که قرار بود روی هری اجرا شود، کشته شد مخاطب هم مثل هری تحت تاثیر قرار گرفت. همه‌ی ما با هدویگ بزرگ شدیم و احساس کردیم حضور او نماد هری پاتر است. پیوند هری با جعد برفی‌اش اولین دوستی واقعی در زندگی هری بود و بسیاری از طرفداران، مرگ هدویگ را بی‌رحمانه می‌دانستند.

جی.کی.رولینگ در مصاحبه‌ای این موضوع را اینطور توضیح داده است: «مرگ ناگهانی و غم‌انگیز هدویگ یک هدف داشت. از دست دادن هدویگ نشان دهنده‌ی از دست دادن بی‌گناهی و امنیت بود. کشته شدن او توسط ولدمورت نشانه‌ی پایان دوران کودکی هری پاتر بود. متاسفم، می‌دانم این مرگ خیلی‌ها را ناراحت کرده است.»

حقیقت هری پاتری ۵: هری و دادلی هنوز هم با هم دوست هستند

تصور اینکه هری پاتر و دادلی دورسلی در بزرگسالی با هم رفت‌وآمد داشته باشند واقعا سخت است. اما این یک واقعیت است که باید بپذیرید. آن‌ها با هم به گلف می‌روند، در پیک‌نیک کباب می‌پزند و حسابی با هم ارتباط دارند.

حقیقت هری پاتری ۴: موتور پرنده با هری پاتر تمام شد

موتور سیکلت پرنده یک وسیله‌ی نقلیه‌ی طلسم شده بود که اولین بار وقتی هاگرید بر آن سوار شده بود دیدیم. البته این موتور ابتدا متعلق به سیریوس بلک بوده است. او و جیمز پاتر بعد از انجام کارهای شرورانه و شیطنت‌آمیز با این موتور از محل فرار می‌کردند.

اما بعد از حمله‌ی ولدمورت به خانواده‌ی پاتر، موتور به هاگرید داده شد و سیریوس از اینکه دیگر نیازی به آن نخواهد داشت احساس تاسف کرده بود. هری پاتر هم با این موتور ماجراهای زیادی داشته است. از زمانی که یک نوزاد بود و به وسیله‌ی این وسیله‌ی نقلیه خانواده‌ی دورسلی تحویل داده شد تا زمان نبردهایش.

بعد از اینکه ماشین آسیب دید، آقای ویزلی این موتور را در حیاط خلوت پنهان کرد تا بدون اینکه خانم ویزلی متوجه شود آن را تعمیر کند. بعد از پایان جنگ دوم، آقای ویزلی موتور را به هری پاتر پس داد.

حقیقت هری پاتری ۳: کارت قورباغه‌ی شکلاتی مخصوص هری پاتر ساخته شد

نه تنها کارت قورباغه‌ی شکلاتی هری پاتر، به عنوان یک جادوگر مشهور، ساخته شد بلکه رون ویزلی و هرماینی گرینجر هم صاحب کارت‌های مخصوص خود شدند.

حقیقت هری پاتری ۲: دلیل پشت عدم توانایی هری در مشاهده‌ی تسترال‌ها وجود دارد

ورد های هری پاتر جن های هری پاتر

طرفداران هری پاتر بعد از خواندن «هری پاتر و محفل ققنوس» کمی گیج شده بودند که چرا هری پاتر نمی‌تواند تسترال‌ها (thestrals) را ببیند. او قبلا شاهد مرگ وحشتناک سدریک بود و حتی قبل از آن هم بارها مرگ را دیده بود، مخصوصا وقتی پدر و مادرش در کودکی در مقابل چشمان او به طرز وحشتناکی به قتل رسیده بودند. پس چرا او نمی‌توانست آن‌ها را در اوایل فیلم ببیند؟

رولینگ در مصاحبه‌ای به صورت کامل درباره‌ی این موضوع توضیح داده است. او گفته: «این‌ها اسب‌های بالدار سیاه خوش‌شانسی هستند. با این حال اگر هری آن‌ها را می‌دید و هیچ توضیحی درباره‌شان داده نمی‌شد، خواننده گمراه می‌شد. به همین دلیل تصمیم گرفتم که بگویم برای دیدن آن‌ها شما باید حتما مرگ را دیده باشید.»

تماشای مرگ یک نفر جلوی چشمان شما، آن هم در نوجوانی، تجربه‌ی بسیار وحشتناکی است. پس این منطقی است که هری نتواند برای مدتی این موجودات جادویی را ببیند و با عواقب مرگ سدریک دست‌وپنجه نرم کند. هری نمی‌توانست تسترال‌ها را ببیند چون برای درک مرگ والدینش خیلی کم سن بود و هفته‌ها هم با مرگ سدریک دست‌وپنجه نرم می‌کرد.

حقیقت هری پاتری ۱: بازیگر نقش هری پاتر مشکل سوء مصرف داشت!

این حقیقت می‌تواند برای طرفداران هری پاتر و دنیل رادکلیف (Daniel Radcliffe) کاملا شوکه کننده باشد، مخصوصا وقتی به این فکر می‌کنند که رادکلیف یک بازیگر موفق و خوب است. رادکلیف در مصاحبه‌ای اعتراف کرد که در طول فیلم‌برداری هری پاتر دچار مشکلات جدی در نوشیدن الکل شده بود.

او می‌گوید: «من دائما در حال تحمل استرس این موضوع بودم که قرار است چه کسانی را ببینم، چه چیزی به آن‌ها بگویم و چه کاری می‌توانم برای آن‌ها انجام بدهم. به همین دلیل وقتی در خانه تنها می‌ماندم فقط نوشیدنی الکلی می‌نوشیدم. در ۲۰ سالگی گوشه‌گیر بودم و این واقعا بد بود. این من نبودم، من یک آدم سرگرم‌کننده و مودب هستم اما الکل من را به یک فرد بی‌حوصله تبدیل کرده بود.»

همچنین رادکلیف گفته بود که در سال‌های پایانی نوجوانی‌اش رفتارهای به شدت ناسالم داشته و ضد اجتماعی هم بوده است. خوشبختانه او در سال ۲۰۱۰ از اعتیاد به الکل نجات پیدا کرد. حتی جایی گفته بود که گری اولدمن (Gary Oldman)، بازیگر نقش سیریوس بلک، در این مسیر بسیار به او کمک کرده است و در مبارزه با الکل او را تنها نگذاشته است.

منبع: screenrantبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. سوفیا

    با خوندن این مقاله potter head بودنم بهم یادآوری شد

  2. بشر

    ای هری پول دار ، بدبخت ، معتاد …..

    به نقل از یوسف تیموری در فیلم ( برای آخرین بار )

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما