۱۰ شخصیت فرعی هری پاتر که قهرمانانه عمل می‌کنند

۳۰ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰ ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
هری پاتر

در آوریلی که گذشت، هواداران «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» با چند شخصیت جدید در جهان درحال‌گسترش هری پاتر آشنا شدند. بسیاری از این شخصیت‌ها گرچه در رأس امور نبودند اما در شکست‌خوردن گلرت گریندلوالد به‌دست دامبلدور، نقش اساسی داشتند. اگر کارهای قهرمانانه‌ی این شخصیت‌ها نبود، احتمالاً پایان فیلم جور دیگری رقم می‌خورد.

شخصیت‌های جانبی‌ای که اقدامات قهرمانانه انجام می‌دهند در بسیاری از فیلم‌ها دیده می‌شوند. اما در دنیای هری پاتر این شخصیت‌ها به‌وفور دیده می‌شوند. این کنش‌های قهرمانانه به‌واسطه‌ی ویژگی‌هایی چون وفاداری، شجاعت، بی‌باکی، شرافت و حتی عشق آشکار و عملی می‌شوند. شخصیت‌های جانبی همه به‌شکلی برای رسیدن به چیزی که درست است می‌جنگند و در جانب‌داری‌شان از حق، به هزینه‌های شخصی احتمالی توجهی ندارند. آن‌ها به امید شکست‌خوردن لرد ولدمورت به هری کمک می‌کنند و گاه حتی او را از مهلکه نجات می‌دهند.

۱) هدویگ

هدویگ و هری

وقتی سخن از اقدامات قهرمانانه به میان می‌آید، چشم‌پوشی از نام «هدویگ» غیرممکن است. هدویگ احتمالاً ثابت‌ترین همراه هری از اولین سال تحصیلش در هاگوارتز محسوب می‌شود. با اینکه او تنها عضو حلقه‌ی نزدیکان هری است که توانایی صحبت کردن ندارد، اما اعمالش گویای همه چیز است. برای اثبات، کافی‌ست به «هری پاتر و یادگاران مرگ» نگاهی بیندازید؛ جایی که هدویگ برای دفاع از هری و هاگرید، خود را در مقابل طلسم مرگ قرار می‌دهد.

هدویگ که در نبرد جادوگران بی‌شک چیزی بیشتر از یک جغد سپیدرنگ است و اعمالی فراتر از یک جغد دارد، اجازه نمی‌دهد اتفاقی برای هری بیفتد. او مستقیماً به سمت جادوگری که چوب‌دستی‌اش را به سمت هری گرفته پرواز می‌کند. او وفادار و ثابت‌قدم است و این ویژگی‌ها منجر به قهرمان‌شدن او می‌شوند. هدویگ می‌میرد تا از کسی که دوستش دارد، یعنی هری، محافظت کند و او را با امنیتی که تلاش در ساختنش داشته تنها بگذارد.

۲) الستور مودی

مودی

الستور مودی که با نام «مودی چشم‌باباقوری» شناخته می‌شود، از نظر فنی اولین‌بار در «هری پاتر و جام آتش» مشاهده شد. جایی که بارتیموس کراوچ پسر با معجون تغییر شکل، خودش را به هیبت او در آورده بود. اما متأسفانه هواداران تا پایان فیلم و جایی که کراوچ پسر لو می‌رود، الستور مودی واقعی را ملاقات نکردند.

چشم‌باباقوری در انجام مأموریت‌های خود دارای نگرشی خشن و نکته‌بین است. او هیچ ابایی برای بودن در نقش سرپرست محفل ققنوس ندارد. مودی به‌خوبی می‌داند که برای حفاظت از جان هری باید چه کند و آن کار را می‌کند. او به شکلی طبیعی شجاع است و بدون حضور او و شجاعت طبیعی‌اش، مأموریت انتقال هری از خانه‌ی دورسلی‌ها شکست می‌خورد.

۳) فرد و جورج ویزلی

فرد و جرج

دوقلوهای ویزلی شناخته‌شده‌ترین دردسرسازان در جهان هری پاترند. از زمانی که برای اولین بار در «هری پاتر و سنگ جادو» دیدیم‌شان، مرتباً در حال شوخی‌کردن با هر شخصیتی بودند که سر راهشان قرار می‌گرفت.

در حالی که ماهیت این طنازان دوست‌داشتنی کاملاً مشخص است، گاهی اعمال خنده‌دارشان زیر سایه‌ی قهرمانانه‌ترین کنش‌ها قرار می‌گیرد. فرد و جرج دو فرد نترس هستند. آن‌ها خود را با سر به‌میان موقعیت‌های خطرناک می‌اندازند. این دوقلوها حتی معجون تغییرشکل می‌نوشند تا در «هری پاتر و یادگاران مرگ» به شکل هری در بیایند. این کار خطرات بسیاری دارد و باعث می‌شود که تبدیل به یک هدف برای مرگخواران بشوند. اما آن‌ها این ریسک را می‌کنند تا به هری شانس فرار از دست مرگخواران و زنده‌ماندن را داده باشند. اگر فرد و جرج این ریسک را نمی‌کردند، ممکن بود که هری هرگز زنده از مهلکه بیرون نیاید.

۴) روبیوس هاگرید

روبیوس هاگرید

روبیوس هاگرید که به‌عنوان کلیددار و شکاربان هاگوارتز شناخته می‌شود، شخصیتی محبوب برای هواداران مجموعه به‌حساب می‌آید. این نیمه‌غول دوست‌داشتنی از زمان انتشار «هری پاتر و سنگ جادو» با مخاطبان همراه بوده. گرچه ممکن است نام هاگرید مترادف با قهرمان نباشد، اما اقدامات او از ابتدای حضورش تا انتها همگی بیانگر قهرمان‌بودن اوست. قهرمانی هاگرید در عشقی‌ست که به هری دارد. او هری را در موتورسیکلتش می‌گذارد تا با هم از خانه‌ی دورسلی‌ها خارج شوند. هاگرید آگاهانه خطرناک‌ترین موقعیت را در این مأموریت برمی‌گزیند، چرا که حفظ جان کسی که دوست دارد را بسیار مهم می‌داند.

۵) جینی ویزلی

جینی ویزلی

جینی ویزلی که جوان‌ترین عضو خانواده‌ی پرجمعیت ویزلی است، حضور خودش را کاملاً ملموس می‌کند. در حالی که نخستین ویژگی‌هایی که از او دیدیم، علاقه‌ی پنهانی‌اش به هری بود، ویژگی‌های ممتازی که او در ادامه‌ی مجموعه از خود نشان داد، شجاعت و وفادری‌اش بود؛ شجاعت و وفاداری‌ای که به خودی خود قهرمانانه است.

در طول «هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه» جایی پیش می‌آید که هری به دنبال بلاتریکس لسترنجی می‌افتد که در خانه‌ی ویزلی‌ها ظاهر شده و به او طعنه می‌زند. جینی که صحنه را دیده، بلافاصله به دنبال هری می رود. وقتی دوستی و عشق میان باشد، جینی بی‌باک می شود. هری به کمک نیاز دارد. او کسی را می‌خواهد که پشت‌به‌پشت او بایستد و جینی این کار را می‌کند. او با مرگ‌خوارانی که دوبرابرش سن دارند مبارزه می‌کند اما کم نمی‌آورد. بدون حضور او، هری تنها می‌ماند و هرگز موفق به پیروزی در آن دوئل نمی‌شد.

۶) آرتور ویزلی

آرتور ویزلی

پدر خاندان ویزلی‌ها چندباری در مجموعه ظاهر شد. آرتور پس از اینکه در «هری پاتر و تالار اسرار» اولین حضورش را داشت، شخصیت خود را برپایه‌ی جادوگری که به برابری جادوگران و ماگل‌ها اعتقاد دارد بنا گذاشت و تثبیت کرد؛ اعتقادی که با توجه به حال‌وهوای مجموعه، مورد اهانت‌های بسیاری قرار می‌گیرد.

آرتور با وجود اینکه در «هری پاتر و محفل ققنوس» مورد حمله‌ی نجینی قرار می‌گیرد، شجاعتش را از دست نمی‌دهد. او همچنان به دنبال سلامت هری است و برای رسیدن به دنیایی بهتر برای جادوگران و ماگل‌ها تلاش می‌کند. اگر آرتور ویزلی و نجابت‌هایش نبودند، هری فرد قابل‌اطمینانی نمی‌داشت و یک شخصیت پدرمآب که در جهت درست راهنمایی‌اش کند را از دست می‌داد.

۷) مالی ویزلی

مالی ویزلی

مالی ویزلی، مادر خاندان ویزلی‌ها است و به‌خاطر دلسوزی و مهربانی بی‌حد و حصرش شناخته شده‌است. او که بسیار دوست‌داشتنی‌ست ، محبتش را به هری هم تعمیم می‌دهد و پذیرای اوست؛ با اینکه هری به هرکجا که می‌رود، ناگزیر دردسر هم با خود می‌برد.

مالی یکی از قهرمانانه‌ترین پیروزی‌های فیلم را رقم می‌زند. جایی که بدون ترس دوئل می‌کند و یکی از مخوف‌ترین ساحرگان دنیای جادوگری، یعنی بلاتریکس لسترج را از پای در می‌آورد. این شکست‌دادن بلاتریکس نیست که مالی را تبدیل به یک قهرمان می‌کند. بلکه این است که او این کار را برای حفاظت از عزیزانش انجام می‌دهد. این عملی بی‌باکانه و فداکارانه است که یک ساحره، علیه مجرمی خطرناک چوب‌دستی بکشد. آیا اگر مالی ویزلی دست به این اقدام نمی‌زد، کس دیگری این توانایی را داشت که با بلاتریکس بجنگد؟ این همیشه یک پرسش بی‌پاسخ باقی می‌ماند.

۸) مینروا مک‌گونگال

پروفسور مک‌گونگال و هری

مینروا مک‌گونگال، مسئول گریفیندور و پروفسور درس تغییرشکل، یک شخصیت سرراست و عاقل است. او یکی از معدود کسانی‌ست که هنگام تحویل هری نوزاد به پریوت درایو، همراه او بوده.

مک‌گونگال یک قطب‌نمای اخلاقی دارد که تنها و تنها مسیر راست را نشان می‌دهد و او از اعلام این قضیه هیچ ابایی ندارد؛ مشکلاتش با پروفسور آمبریج را با صدای بلند بر زبان می‌آورد و به‌وقتش، با سوروس اسنیپ دوئل می‌کند و از شاگردانش در نبرد هاگوارتز دفاع می‌کند. مک‌گونگال تنها به محافظت از دانش‌آموزان و اعضای گروه تحت نظارتش است. امنیت و سلامت کسانی که تحت مسئولیتش هستند، اولویت اول او در زمان خطر است.

۹) نویل لانگ‌باتم

نویل لانگ باتم

نویل که در ابتدا به‌عنوان یک دانش‌آموز مضطرب، فراموشکار و بدشانس معرفی شده‌بود، رفته‌رفته و با جلورفتن مجموعه، گام‌های بزرگی در جهت رشد شخصیتی‌اش برداشت. این شخصیت لحظات به‌یادماندنی زیادی خلق کرده. برای مثال، هنگامی که رون و هری و هرمیون در حال فرار یواشکی از تالار گریفیندور بودند، نویل با شمشیر گریفیندور به نجینی حمله کرد و به‌شکل تکان‌دهنده‌ای سر او را برید.

نویل یک اصل دائمی دارد؛ او در اوج فلاکت‌ها، صرف نظر از دوست‌بودن یا دشمن‌بودن، همیشه از طرفی که حق دارد دفاع می‌کند. مظهر قهرمانی او، شجاعت اوست. اگر در شجاعتش لحظه‌ای خلل ایجاد می‌شد، ممکن بود نجینی فرار کند. بدون تلاش‌های نویل علیه نیروهای ولدمورت، هری پاتر پایان بسیار متفاوتی می‌داشت.

۱۰) دابی

دابی

دابی، جن خانگی، تنها ۲ بار در مجموعه حاضر شد. اولین حضور او در «هری پاتر و تالار اسرار» بود که طی آن، دابی با مهارت و اراده‌ای بی‌نظیر، هرکاری کرد که هری پاتر به هاگوارتز برنگردد.

آخرین حضور او در هم در «هری پاتر و یادگاران مرگ» است که آن‌جا ویژگی‌های قهرمانانه‌ی او را می‌بینیم. او شجاع، نترس و وفادار است. او تلاش می‌کند تا هر کاری که برای نجات دوستش، هری لازم است را انجام دهد. بدون تلاش دابی، هری و رون و هرمیون خیلی زودتر از زمانی که آماده‌اش شوند، با لرد ولدمورت روبرو می‌شدند.

منبع: ScreenRant

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar پاترهد

    پذپفسور مک گونگال که فرعی نیست

  2. Avatar Parsa

    هدویگ ۱ بعد دابی ۱۰😑