آیا سرانجام اَبَرسیاهچاله‌ی مرکزی راه شیری آشکار می‌شود؟

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
طرحی گرافیکی از سیاهچاله

تیم تلسکوپ افق رویداد امروز خبری مهم را اعلام خواهد کرد که برخی گمانه‌زنی‌ها آن را مرتبط با اَبَرسیاهچاله‌ی مرکزی راه شیری می‌دانند.

ستاره‌شناسان مدت‌هاست که اعتقاد دارند که در فاصله‌ی ۲۶۰۰۰ سال نوری از ما در صورت فلکی قوس و پشت ابرهای غبار و گازی که مرکز کهکشان راه شیری را پوشانده‌اند، سیاهچاله‌ای عظیم وجود دارد. تا کنون معادل میلیون‌ها ستاره به درون این تاریکی که در آن میدان گرانشی عظیمی وجود دارد و فضا-زمان را به شدت پیچ‌وتاب داده است، فروافتاده است. هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که این نقطه به کجا منتهی می‌شود یا آن سوی آن چه چیزی است.

اکنون بشریت آماده است تا نزدیک‌ترین نگاه خود را به این دنیای رمزآمیز شاهد باشد. از دهه‌ی گذشته، یک تیم بین‌المللی متشکل از بیش از ۳۰۰ ستاره‌شناس، «تلسکوپ افق رویداد» (Event Horizon Telescope) را که شبکه‌ای از رصدخانه‌های رادیویی سراسر جهان است روی «کمان ای*» (*Sagittarius A) که از نگاه زمین منبعی از امواج رادیویی است، آموزش می‌دهند تا بتوانند دقیق‌تر از قبل مرکز کهکشان ماه و خانه‌ی اَبَرسیاهچاله را مطالعه کنند.

اکنون قرار است امروز پنجشنبه ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) ساعت ۹ صبح منطقه‌ی زمانی شرقی (۱۷:۳۰ به وقت تهران) تیم این رصدخانه به سرپرستی «شپرد دولمن» (Sheperd Doeleman) ستاره‌شناس مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان، آخرین نتایج خود را در شش کنفرانس خبری همزمان در واشنگتن و سراسر جهان اعلام کند.

این تیم هنوز هیچ اطلاعات اضافی درباره‌ی رویداد امروز منتشر نکرده است اما در آوریل ۲۰۱۹، همین گروه با تولید نخستین تصویر از یک سیاهچاله، جهان را مبهوت کرد؛ یک دایره‌ی متلاطم عظیم انرژی در کهکشان «مسیه ۸۷» (M87) که تاریکی مطلق را احاطه کرده است. تصویری که اکنون در موزه هنرهای مدرن نیویورک نگهداری می شود. دکتر دولمن در آن زمان گفته بود: «ما آنچه را که فکر می‌کردیم غیرقابل مشاهده بود، دیدیم.»

اکنون برخی حدس‌ها حکایت از این دارد که تیم افق رویداد موفق شده است تصویری از سیاهچاله‌ی قوس ای* یعنی جرم عظیم مرکز کهکشان خودمان را تولید کند. اگر تیم دکتر شپرد یک بار دیگر «غیرقابل‌دیدن» را دیده باشد، این دستاورد چیزهای زیادی در مورد شیوه‌ی عملکرد کهکشان و آنچه در نقاط پنهان آن می‌گذرد، آشکار می‌کند.

همان‌طور که «جانا لوین» (Janna Levin) فیزیکدان نظری گرانش در کالج بارنارد دانشگاه کلمبیا گفت: «نتایج این یافته می‌تواند دیدنی و آموزنده باشد. من هنوز از دیدن عکس سیاهچاله‌ها سیر نمی‌شوم.»

عکس کاور: طرحی گرافیکی از یک سیاهچاله
Credit: Solarsevn/Getty Images

منبع: NY Times

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه