استاندارد جدید HDMI 2.1 در نمایشگاه CES 2022 معرفی خواهد شد

۱۰ دی ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

استاندارد‌های HDMI به طور کلی کمی گیج‌کننده هستند. اما منحصرا استاندارد جدیدی که قرار است در نمایشگاه CES 2022 از آن رونمایی شود، یعنی استاندارد HDMI 2.1، جزئیات بسیار پیچیده‌‌ای دارد. این استاندارد جدید به نظر می‌رسد که در برخی از محصولات سازندگان تلویزیون و کابل‌ها پشتیبانی می‌شود و می‌تواند مثلاً در بازی‌های ۱۲۰ هرتزی PS5 یا Xbox Series X کاربران را با مشکلاتی روبرو سازد. به طور کلی می‌توان گفت که استاندارد جدید HDMI 2.1 همه چیز را پیچیده‌تر می‌کند.

بیایید با قابلیت‌های خوب آن شروع کنیم: HDMI 2.1a یک نسخه‌ی جدید برای استاندارد HDMI 2.1 است که یک ویژگی جدید و مهم، یعنی نقشه‌برداری بر اساس منبع صدا یا SBTM را اضافه می‌کند. SBTM یک ویژگی جدید HDR (دامنه‌ی دینامیک بالا) است که برخی از نقشه‌‌برداری‌های HDR را به منبع محتوا (مانند رایانه یا ست تاپ باکس) در کنار نقشه‌برداری صدا که تلویزیون یا مانیتور شما انجام می‌دهد، برون‌سپاری می‌کند.

SBTM یک استاندارد جدید HDR نیست و قرار نیست که جایگزین HDR10 یا Dolby Vision شود. در عوض، این فناوری برای این در نظر گرفته شده تا به تنظیمات HDR موجود کمک کند و با دسترسی به منبع محتوا، محتوایی که به نمایشگر نشان می‌دهد را بهینه‌سازی کند یا با حذف نیاز به کالیبره کردن دستی صفحه‌نمایش توسط کاربر موجب پیکربندی محتوای‌های آن شود. از دیگر موارد استفاده‌ی این استاندارد جدید می تواند برای زمانی باشد که ترکیبی از انواع محتوا وجود دارد، به عنوان مثال برای استریمرها (که می‌توانند یک بازی HDR در کنار پنجره‌ای از متون سیاه و سفید اجرا کنند)، این قابلیت می‌تواند هر قسمت از محتوا را به کاربران نمایش دهد.

انجمن HDMI اشاره می‌کند که این امکان برای ست‌ تاپ باکس‌ها، شرکت‌های توسعه‌دهنده‌ی بازی‌ها و سازندگان تلویزیون وجود خواهد داشت که از طریق به‌روزرسانی سیستم عامل برای استاندارد HDMI 2.1a و نقشه‌ی صوتی مبتنی بر منبع آن، بسته به طراحی خود، پشتیبانی از آن را اضافه کنند. با توجه به این که پیشرفت مشخصات تلویزیون سرعت معمولی دارد، به نظر می‌رسد که عملا در اکثر موارد، کاربران تا زمانی که تلویزیون جدیدی را که از استاندارد HDMI 2.1a پشتیبانی می‌کند خریداری نکنند (که در حال حاضر چنین تلویزیونی نداریم) ویژگی‌های جدید این استاندارد را دریافت نخواهند کرد.

اما بد نیست به ویژگی‌های ناامیدکننده استاندارد HDMI بپردازیم. علاوه بر قابلیت‌های منحصر به فرد استاندارد HDMI 2.1a از جمله نرخ رفرش ریت متغیر، اتصالات کم تأخیر خودکار و پهنای باند لازم برای ارائه‌ی مواردی مانند وضوح ۱۰K یا نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز، SBTM یک ویژگی اختیاری خواهد بود که سازندگان می‌توانند از آن پشتیبانی کنند و می‌توانند هم نکنند، زیرا این قابلیت چیزی نیست که ملزم به استفاده از آن باشند. این به این دلیل است که انجمن HDMI و مدیر صدور مجوز HDMI (دو سازمانی که به ترتیب استانداردهای HDMI را تعریف و مجوز می‌دهند) استانداردها را به عنوان مجموعه‌ای اجرا می‌کنند که تمام استاندارد‌های قبلی را دربر می‌گیرند.

همانطور که TFTCentral گزارش می‌دهد، طبق گفته‌ی مدیر صدور مجوز HDMI اکنون که استاندارد HDMI 2.1 وجود دارد، دیگر استاندارد HDMI 2.0 تولید نخواهد شد؛ همه‌ی پورت‌های جدید HDMI 2.0 باید از استاندارد HDMI 2.1 پشتیبانی کنند، اما نمی‌توانند از ویژگی‌های جدید این استاندارد بهره‌مند شوند. استاندارد HDMI 2.1a به روشی مشابه عمل خواهد کرد؛ پس از انتشار استاندارد، طبق قوانین مدیر صدور مجوز HDMI تمام پورت‌های جدید دارای گواهینامه‌ی HDMI 2.1a خواهند بود، اما از قابلیت‌های جدید مانند SBTM جدید پشتیبانی نمی‌کنند.

استدلال انجمن HDMI این است که استانداردهای آن‌ها همیشه به همین شکل کار می‌کنند و ویژگی‌های اختیاری به سازندگان اجازه می‌دهد تا در عملکردی که به کاربران ارائه می‌دهند سازگاری داشته باشند. به عنوان مثال، یک سیستم بازی استاندارد معمولی احتمالاً به پورت‌هایی نیاز ندارد که از بازی VRR 8K 120 هرتز پشتیبانی می‌کند. بنابراین سازندگان طبق نیاز کاربرانشان می‌توانند از این استانداردهای جدید با قابلیت‌های منحصر به فردشان پشتیبانی کنند. این انجمن در ادامه افزود که شرکت‌ها موظفند ویژگی‌هایی را که سخت‌افزارشان پشتیبانی می‌کند برای مشتریان فهرست کنند تا آن‌ها بدانند که سخت‌افزار این شرکت‌ها چه قابلیت‌های خاصی دارند.

استاندارد جدید HDMI 2.1

با این حال، این نوع استدلال‌ها واقعاً قابل قبول نیست. تمام هدف استانداردها این است که با ساده و بهینه‌سازی این قابلیت‌های خاص آن‌ها را در همه‌ی دستگاه‌ها در اختیار کاربران قرار دهند. گزارش TFTCentral اشاره می‌کند که اکثر تولیدکنندگان توصیه‌های مدیر صدور مجوز HDMI را برای لیبل‌گذاری پورت رعایت نمی‌کنند. حداقل در حال حاضر، شرکت‌های سازنده‌ی تلویزیون‌ها در اکثر موارد هنوز پورت‌های HDMI 2.0 را با همان نام HDMI 2.0 فهرست کرده‌اند و از برچسب HDMI 2.1، برای پورت‌هایی بهره می‌برند که واقعاً از ویژگی‌های جدیدتر پشتیبانی می‌کنند.

اما مسئله مهم این است که طبق قوانین سازمانی که مجوز استاندارد را صادر می‌کند، این شرکت‌ها مجبور نیستند این کار را انجام دهند و  از نظر فنی، با وجود این واقعیت که این نوع لیبل‌گذاری برای آگاهی مشتریان بهتر است، نباید به این شکل لیبل‌گذاری ادامه دهند. پس بنابراین این احتمال وجود دارد که برخی از شرکت‌ها به‌زودی شروع به عرضه‌ی پورت‌های HDMI 2.1 کنند که در واقع هیچ ویژگی استاندارد ۲.۱ یا ۲.۱a را ارائه نمی‌دهند. این امر باعث می‌شود که استاندارد آتی HDMI 2.1a و ویژگی جدید SBTM آن در نظر کاربران مشابه‌ی قابلیت‌های نسخه‌ی قبلی باشد، در صورتی اصلا از آن استفاده نکردند.

ویژگی‌های جدید این استاندارد، به احتمال زیاد نیاز به خرید سخت‌افزار و کابل‌های جدید دارد و حتی ممکن است دستگاه‌هایی که ادعا می‌کنند درگاه‌های HDMI 2.1a دارند، واقعاً از آن‌ها پشتیبانی نکنند. اما به هر حال باید صبر کرد و دید که در نمایشگاه CES 2022، چه اطلاعات دیگری از قابلیت‌ها و ویژگی‌های این استاندارد جدید منتشر خواهد شد.

منبع: TheVerge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه