هنگام خرید کابل HDMI به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه

کابل HDMI برای انتقال صدا و تصویر به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل برای دستگاه‌هایی مانند تلویزیون، پروژکتور، مانیتور و دیگر موارد این‌چنینی استفاده می‌شود و به اعتقاد بسیاری از کاربران، بهترین کابل ممکن برای انجام چنین کاری است. با توجه به اینکه این کابل می‌تواند سیگنال‌ها صوتی و تصویری را بدون فشرده‌سازی منتقل کند، در نتیجه کیفیت بهتری نصیب کاربر می‌شود. اما اگر به دنبال خرید کابل HDMI هستید، احتمالا تنوع زیاد این کابل‌ها شما را سردرگم می‌کند. در این مطلب به طور مختصر و مفید شما را با انواع کابل‌های HDMI آشنا می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید این خرید را انجام دهید.

نسخه‌های مختلف استاندارد HDMI

اول از همه باید خاطرنشان کنیم استاندارد HDMI همواره در معرض تغییر و تحولات زیادی قرار دارد. در نتیجه هر چند سال یک بار نسخه‌ی جدید آن معرفی می‌شود. هرکدام از این نسخه‌های جدیدتر هم طبیعتا بهبود‌هایی مانند افزایش پهنای باند ارائه می‌دهند. بنابراین با توجه به رزولوشن و نوع محتوایی که می‌خواهید پخش کنید، باید هنگام خرید کابل HDMI، از سازگاری استاندارد موردنظر مطمئن شوید.

خرید کابل HDMI

در حال حاضر قدیمی‌ترین کابل HDMI که می‌توانید بخرید، مبتنی بر استاندارد ۱.۴ است. به طور کلی در بازار این کابل، کابل‌های مبتنی بر استاندارد ۱.۴، ۲.۰ و ۲.۱ به ترتیب بیشترین فراوانی را دارند. کابل HDMI 1.4 از پهنای باند ۱۰.۲ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند و می‌تواند محتوای ۴K با سرعت ۳۰ فریم در ثانیه را انتقال دهد. اما کابل HDMI 2.0 از پهنای باند ۱۸ گیگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند و با استفاده از آن می‌توانید محتوای ۴K با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه را انتقال دهید.

اما در بین این استاندارد‌ها، HDMI 2.1 موفق شده به طور قابل توجهی بهتر از نسل‌های قبلی عمل کند. به طور مشخص، این استاندارد پهنای باند ۴۸ گیگابیت در ثانیه را امکان‌پذیر کرده و علاوه بر این باید به پشتیبانی از ۴K با سرعت ۱۲۰ فریم در ثانیه و حتی ۸K با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه اشاره کنیم. طبیعتا با پیشرفت تکنولوژی HDMI، کابل‌های جدیدتر با قیمت بالاتری به دست کاربران می‌رسند. بنابراین قبل از خرید باید ببینید که آیا قرار است از تمام توان کابل موردنظر استفاده کنید یا نه. به‌عنوان مثال اگر مثلا نمایشگر ۱۰۸۰p دارید، پس خرید کابل HDMI 1.4 برای شما کافی خواهد بود.

کابل HDMI الترا اچ دی مدل 8K طول 1.5 متر

انواع کانکتورهای HDMI

خرید کابل HDMI

رایج‌ترین کانکتور در بین کابل‌های HDMI، کانکتور موسوم به HDMI-A است. با این حال انواع دیگری از کانکتورها برای پورت‌ها و کابل‌های HDMI استفاده می‌شوند که بهتر است با آن‌ها هم آشنایی داشته باشید. به‌عنوان مثال بسیاری از دوربین‌های عکاسی، از پورت Mini HDMI بهره می‌برند. از طرف دیگر برخی گجت‌هایی که اندازه‌ی بسیار کوچکی دارند، مجهز به پورت micro HDMI هستند.

در نتیجه زمانی که به دنبال خرید یک کابل HDMI هستید، باید کابل مناسبی بخرید که ابتدا و انتهای آن به پورت‌های موردنظر شما سازگار باشد. البته اگر هم از قبل یک کابل HDMI در اختیار دارید، در چنین شرایطی کافی است یک رابط مناسب خریداری کنید تا دیگر نیازی به پرداخت مبلغ بیشتر برای خرید کابل جدید نداشته باشید.

کابل HDMI کد DOP-HM-03 طول 3 متر

اهمیت طول کابل

خرید کابل HDMI

طول کابل HDMI از دیگر موارد مهمی است که هنگام خرید کابل باید به آن توجه کنید. اگر دستگاه‌های موردنظر شما فاصله‌ی چندانی نسبت به هم ندارند، پس طبیعتا انتخاب یک یا چند کابل HDMI کوتاه منطقی‌تر است. انتخاب کابل‌های کوتاه از نظر ظاهری هم جلوه‌ی بهتری دارد و برای مخفی کردن اضافه‌های کابل‌ها لازم نیست به دنبال بهره‌گیری از راهکارهای مختلفی باشید.

از طرف دیگر، اگر فکر می‌کنید قرار است موقعیت این دستگاه‌ها را تغییر دهید، پس انتخاب کابل‌های کوتاه شما را به شدت محدود می‌کند. البته در صورت خرید کابل بلندتر، طبیعتا برای خرید آن باید قیمت بیشتری بپردازید. اما در کل توصیه می‌کنیم برای نیاز فعلی، کابل مبتنی بر طول موردنظر را خریداری کنید و در آینده اگر خواستید دستگاه‌ها را جابجا کنید، می‌توانید کابل HDMI بلندتری بخرید.

خرید کابل HDMI

اگر در مورد حداکثر طول مجاز کابل HDMI برایتان سوال ایجاد شده، باید بگوییم که رسما چنین چیزی وجود ندارد. در مشخصات رسمی ارائه شده برای این کابل‌ها، هیچ اشاره‌ای به حداکثر طول مجاز نشده است. بنابراین تا زمانی که یک کابل HDMI با استانداردهای تعیین شده برای عملکرد مطابقت داشته باشد و بتواند با موفقیت سیگنال را از یک سر به سر دیگر منتقل کند، می‌تواند هر اندازه‌ای داشته باشد. ولی واقعیت این است که با توجه به جنس مواد استفاده شده و سطح مقطع، کابل HDMI برای اینکه با افت کیفیت روبرو نشود باید به ناچار طول مشخصی داشته باشد. در نتیجه برندهای معتبر همواره کابل‌های HDMI را طولانی‌تر از حد مشخصی نمی‌سازند تا کاربران با مشکلی مواجه نشوند.

اما در کل اگر می‌خواهید کابل HDMI با طول زیاد خریداری کنید، بهتر به سراغ مدل‌های فعال (Active) بروید که این مدل‌ها با بهره‌گیری از مدارهای الکترونیکی، قادر به تقویت سیگنال هستند و در نتیجه می‌توانند طول بیشتری را امکان‌پذیر کنند. در ادامه به تفاوت‌ کابل‌های HDMI معمولی و فعال می‌پردازیم.

 کابل HDMI لوتوس مدل 4K طول 1.5 متر

کابل HDMI غیرفعال در برابر فعال

همانطور که گفتیم، زمانی که بحث طول کابل HDMI پیش می‌آید، باید به تفاوت بین کابل‌های HDMI غیرفعال و فعال (Active) هم بپردازیم. کابل‌های HDMI معمولی که در بازار فروخته می‌شود، از نوع غیرفعال هستند. اما این نوع کابل‌ها با توجه به عدم بهره‌گیری از مدارهای الکترونیکی، برای انتقال سیگنال در مسافت‌های طولانی مناسب نیستند. به عنوان مثال یک کابل HDMI معمولی برای انتقال سیگنال‌های محتوای ۱۰۸۰p بهتر است حداکثر حدود ۵ متر طول داشته باشد.

کابل‌های HDMI فعال به لطف بهره‌گیری از مدارهای الکترونیکی می‌توانند تا حدی بر این محدودیت غلبه کنند ولی خود این کابل‌ها هم محدودیت‌هایی دارند. به عنوان مثال، این نوع کابل‌ها انرژی موردنظر را از نمایشگر دریافت می‌کنند و در نتیجه برخلاف کابل‌های HDMI معمولی به صورت دو طرفه سیگنال را جابجا نمی‌کنند. با توجه به همین محدودیت، در یکی از دو طرف این نوع کابل‌ها، نشانه‌ای قرار دارد که تا طرف درست را به نمایشگر وصل کنید. بیشتر کابل‌های HDMI فعال تا طول ۲۲ متر به‌خوبی انجام وظیفه می‌کنند و با مشکل خاصی روبرو نمی‌شوند. با این حال، این نوع کابل‌ها قیمت بسیار بالاتری نسبت به کابل‌های معمولی دارند و قبل از خرید باید این موضوع در نظر بگیرید.

واقعیت این است که برای اکثر کاربران، کابل‌های HDMI معمولی کافی هستند و می‌توانند به‌خوبی نیازهای آن‌ها را برطرف کنند. اما اگر به هر دلیلی چاره‌ای جز استفاده از کابل‌های HDMI بسیار بلند ندارید، پس باید از بین گزینه‌های موسوم به Active دست به انتخاب بزنید.

کابل HDMI لوتوس مدل 19P 4K طول 1.5 متر

کابل HDMI با پشتیبانی از اترنت (Ethernet)

برای برخی کاربران، خرید کابل HDMI با قابلیت پشتیبانی از اترنت (Ethernet) اهمیت زیادی دارد. کابل‌هایی که چنین قابلیتی دارند، در کنار انتقال سیگنال‌های صوتی و تصویری، می‌توانند به‌عنوان کابل شبکه هم مورد استفاده قرار بگیرند. بنابراین عملا دیگر نیازی به استفاده از کابل اترنت (Ethernet) جداگانه نخواهید داشت.

رایج‌ترین کاربرد این نوع کابل‌ها، برای وصل کردن کنسول بازی به تلویزیون دارای این قابلیت است. این یعنی به جای اینکه برای تلویزیون و کنسول بازی از دو کابل اترنت جداگانه بهره ببرید، کافی است برای یکی از آن‌ها کابل اترنت تهیه کنید و کابل HDMI موردنظر می‌تواند سیگنال‌های مربوط به شبکه را به دستگاه دوم انتقال دهد. البته برای بهره‌گیری از این مشخصه، باید هر دو دستگاه با کابل HDMI دارای قابلیت اترنت سازگار باشند.

کابل HDMI باسئوس مدل High Defination 8K طول 2 متر

پشتیبانی از فناوری ARC

اگر از یک تلویزیون جدید استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد بر روی پورت‌های HDMI تلویزیون می‌توانید عبارت ARC یا eARC را ببینید. این فناوری به تلویزیون شما اجازه می‌دهد که از طریق کابل HDMI، سیگنال‌های صوتی را به ساندبار منتقل کند. این مشخصه در کنار مزایایی که نیاز به استفاده از کابل بیشتر را کاهش می‌دهد، به کاربر اجازه می‌دهد صدای ساندبار را با ریموت تلویزیون کم و زیاد کند.

در سال‌های گذشته فناوری ARC با بهبود روبرو شده و حالا با فناوری eARC یا Enhanced ARC سروکار داریم. به لطف این بهبود، پهنای باند مربوط به انتقال صدا بیشتر شده است و در نتیجه می‌توانید صدای بهتری دریافت کنید. البته فناوری eARC محدود به HDMI 2.1 است و با کابل‌های قدیمی‌تر نمی‌توانید از آن بهره ببرید.

کابل HDMI دیتالایف مدل 4001 به طول 1.5 متر

پشتیبانی از HDR

بیشتر تلویزیون‌های ۴K از استاندارد HDR پشتیبانی می‌کنند. همانطور که از نام این استاندارد پیداست، با بهره‌گیری از آن می‌توانید گستره دینامیکی بهتری را دریافت کنید. به عبارت دیگر، جزئیات بیشتری در بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین نقاط تصویر به نمایش درمی‌آید. با این حال برای بهره‌گیری از محتوای HDR، باید منبع پخش و دستگاهی که محتوا را نمایش می‌دهد، هر دو با این استاندارد سازگار باشند.

اگر می‌خواهید محتوای ۴K با استاندارد HDR تماشا کنید، کابل HDMI موردنظر باید حداقل پهنای باند ۱۸ گیگابیت در ثانیه را انتقال دهد. بنابراین برای این کار، باید به دنبال خرید حداقل کابل HDMI 2.0 یا مدل‌های جدیدتر باشید.

کابل HDMI مدل 4K طول 2 متر

دیگر نکات مهم

در کنار موارد مهمی که به آن‌ها اشاره کردیم، هنگام خرید کابل HDMI بهتر است به نکات دیگری هم توجه کنید. به عنوان مثال برخی کابل‌های HDMI باکیفیت، از کانکتورهای مبتنی بر طراحی خاصی استفاده می‌کنند که به کابل اجازه می‌دهند بسیار محکم به پورت موردنظر وصل شوند و همچنین جلوی قطع شدن‌های تصادفی را می‌گیرند.

همچنین برخی دیگر برای کابل‌های HDMI از آلیاژ‌های باکیفیتی استفاده می‌کنند که عمر مفید آن‌ها را افزایش می‌دهد. در نهایت نباید زاویه‌ی کانکتور برخی از این کابل‌ها را از قلم بیندازیم که با توجه به شرایطی که دستگاه موردنظر شما قرار دارد، می‌توانید از بین این کابل‌ها دارای کانکتور با زاویه‌ی غیر معمول دست به انتخاب بزنید.

کابل HDMI لوتوس مدل 4K-FLAT طول 3 متر

سخن پایانی

زمانی که به دنبال خرید کابل HDMI هستید، باید به خاطر داشته باشید که خرید کابل HDMI گران‌قیمت لزوما به معنای کیفیت بالاتر آن نیست. برای بیشتر کاربران، کابل‌های HDMI معمولی به‌خوبی نیازهای آن‌ها را برآورده می‌کنند. اما اگر به دنبال بهره‌گیری از محتوای با رزولوشون بالاتر هستید، در چنین شرایطی می‌توانید از بین کابل‌های بهتر و البته گران‌تر انتخاب کنید.

منبع: Guiding Tech

سوالات متداول
آیا همواره باید جدیدترین کابل HDMI را خریداری کنیم؟
این موضوع به نیازهای شما بستگی دارد و قبل از خرید باید ببینید چه انتظاراتی از کابل HDMI دارید.
کابل HDMI فعال و غیرفعال چه فرقی با هم دارند؟
کابل HDMI فعال دارای مدار الکترونیکی است که به همین خاطر می‌تواند سیگنال‌ها را برای مسافت طولانی‌تری انتقال دهد.
آیا قبل از خرید کابل HDMI باید به کانکتور پورت مبدا و مقصد توجه کنیم؟
بله زیرا این کابل باید با هر دو پورت HDMI سازگار باشد. البته در این زمینه می‌توانید از رابط هم استفاده کنید.


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. سامان

    اسم و نام برندِ کابل HDMI را بگویید
    چه نام و برندی بگیریم

    فروشندگان حقه‌باز مردم را قلع و قمع کرده‌اند پولدار شده‌اند از بسکه فیک و تقلبی فروختند و سود کردند

    اسم و نام برندِ کابل HDMI را بگویید

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما