تاریخ رونمایی از تراشه‌ی کوالکام اسنپدراگون ۸ نسل ۲ مشخص شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
اسنپدراگون 8 نسل 2 دایمنسیتی

اینطور که به نظر می‌رسد، کوالکام قصد دارد خیلی زودتر از انتظار از پردازنده‌ی پرچم‌دار امسال خود یعنی اسنپدراگون ۸ نسل ۲ رونمایی کند. پردازنده‌ای که گفته می‌شود توان پردازشی و گرافیکی بیشتری در مقایسه با این نسل خواهد داشت و مصرف انرژی آن هم به شکل چشمگیری پایین‌تر خواهد بود.

کوالکام هر سال از پردازنده‌های پرچم‌دار جدید خود رونمایی می‌کند. این پردازنده‌ها معمولا اواخر هر سال یعنی در ماه دسامبر رونمایی می‌شوند و در پرچم‌دارهایی به عنوان قلب تپنده ایفای نقش می‌کنند که در شش ماه نخست سال بعد، راهی بازار می‌شوند. برای پرچم‌دارهایی که در شش ماه دوم هر سال رونمایی و راهی بازار می‌شوند، مدل پلاس آن پردازنده‌ها بکار گرفته می‌شود.

اما در این مطلب موضوع بحث ما راجع به اسنپدراگون ۸ نسل ۲ است که مدل استاندارد محسوب می‌شود. پردازنده‌ای که گفته می‌شود امسال زودتر از انتظار رونمایی خواهد شد. طبق اعلام رسمی خود شرکت، ظاهرا رویداد مورد انتظار قرار است در تاریخ ۱۵ نوامبر آغاز و در ۱۷ نوامبر (۲۳، ۲۴ و ۲۵ مهر) هم به پایان برسد. در طول این سه روز، علاوه بر فناوری‌ها و سخت‌افزارهای مختلف، کوالکام از تراشه‌ی جدید خود هم رونمایی خواهد کرد.

البته هنوز نمی‌دانیم اسنپدراگون ۸ نسل ۲ دقیقا در چه روزی رونمایی می‌شود؛ حتی نمی‌دانیم شرکت قرار است چه نامی برای این پردازنده بگذارد. هرچند با توجه به اینکه شرکت به‌تازگی روند نام‌گذاری پردازنده‌اش را تغییر داده، بعید است امسال هم شاهد اعمال تغییراتی در آن باشیم. اینکه نمی‌دانیم چه زمانی باید از این تراشه رونمایی شود هم خیلی مهم نیست چون به صورت کلی فقط سه روز محتمل وجود دارند.

نوامبر یک ماه زودتر از دسامبر است و این یعنی کوالکام قصد دارد امسال یک ماه از برنامه‌هایش جلوتر باشد. ظاهرا دلیل اصلی شرکت آمریکایی برای اتخاذ چنین تصمیمی این بوده که وجود مشکلاتی در زنجیره‌ی تأمین شاید باعث شود نتواند تقاضای شرکت‌های دیگر را تأمین کند. در نتیجه می‌خواهد اندکی از برنامه پیش بیفتد تا بتواند این مشکلات را به‌نوعی خنثی کند.

پیش‌تر خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شیائومی می‌خواهد امسال زودتر از انتظار از پرچم‌دارهای سری ۱۳ خود رونمایی کند. این پرچم‌دارها قرار است از تراشه‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۲ بهره ببرند؛ در نتیجه ما از مدت‌ها پیش می‌دانستیم کوالکام قصد دارد امسال کمی زودتر از انتظار از پرچم‌دارهایش رونمایی کند. همچنین سری گلکسی S23 هم گفته می‌شود که قرار است این تراشه را به عنوان قلب تپنده در خود داشته باشد.

از اسنپدراگون ۸ نسل ۲ چه می‌دانیم؟

طبق گفته‌های افشاگران و خبرگزاری‌های مختلف، تراشه‌ی موردنظر از فناوری ساخت ۴ نانومتری TSMC و پردازنده‌ی گرافیکی Adreno 740 بهره می‌برد. با توجه به اینکه TSMC در زمینه‌ی ساخت تراشه عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با سامسونگ دارد، این یک خبر خوب برای کاربران محسوب می‌شود. لازم به ذکر است مدل استاندارد اسنپدراگون ۸ نسل ۱ توسط سامسونگ تولید می‌شود ولی کوالکام تصمیم گرفت برای مدل پلاس از TSMC استفاده کند.

همچنین به نظر می‌رسد پردازنده‌ی این تراشه از طراحی بسیار متفاوتی نسبت به نسل‌های قبلی بهره می‌برد. در این پردازنده قرار است یک هسته‌ی Cortex-X3، دو هسته‌ی Cortex-A720، دو هسته‌ی Cortex-A710 و ۳ هسته‌ی Cortex-A510 انجام وظیفه کنند. به عبارت دیگر قرار است با پردازنده‌ای طرف باشیم که مبتنی بر طراحی ۱+۲+۲+۳ است. برای مقایسه باید بگوییم که کوالکام از سال ۲۰۱۹ از طراحی ۱+۳+۴ برای تراشه‌های پرچم‌دار خود استفاده می‌کرده اما ظاهرا این روند قرار است امسال تغییر کند.

منبع: Android Authorityبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما