دانش‌آموزان با ماشین‌های کنترلی در ماه به رقابت می‌پردازند

۱۵ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
طرحی گرافیکی از ماشین‌های کنترلی احتمالی در ماه

هر کسی که «ماریو کارت» بازی کرده، در فضا هم مسابقه داده است اما گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی با شرکت در رویداد «مون مارک» (Moon Mark) که در سال ۲۰۲۱ در ماه برگزار می‌شود به صورت واقعی فراتر از جو زمین و توسط ماشین‌های کنترلی با هم به رقابت می‌پردازند.

نخستین بخش این پروژه که در اوایل سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، دانش‌آموزان سراسر جهان را تشویق ‌می‌کرد تا یک خودروی مسابقه‌ای طراحی کنند که بتواند روی ماه کار کند و برنده شود. در مقررات این رقابت آمده است که وزن خودروها نباید بیش از ۵ کیلوگرم (۱۱ پوند) باشد که بسیار سبک‌تر از یک ماه‌نورد واقعی است. این خودروها باید با آب‌وهوای ماه که در روز بسیار گرم و در شب بسیار سرد است، سازگار باشند. همچنین در کنار دیگر قطعات ضروری باید به یک باتری جمع‌وجور، یک ماژول وای‌فای (Wi-Fi) و یک کامپیوتر تک‌صفحه‌ای (SBC) مجهز شوند. اما برای چرخ‌ها، تنظیمات مختلف سیستم تعلیق، مسیرهای مخزن و پایه‌ها تیم‌ها آزادی عمل دارند.

نکته قابل توجه آن است که در چکیده پیشنهادها ارائه‌ی تنها یک مدل دیجیتالی کفایت می‌کند و تنها دو طرح برنده برای رقابت ساخته می‌شوند. «مون مارک» برای این رقابت طراح انگلیسی «فرانک استیفنسن» (Frank Stephenson) را برای کمک به دو نامزد نهایی در مسابقه قمری خود انتخاب کرد. این طراح به ترسیم نخستین مینی‌کوپر توسعه‌یافته‌ی بی‌ام‌و، آخرین نسل فیات ۵۰۰ و چندین مدل اخیر مک‌لارن از جمله P1 و ۷۲۰S کمک کرده است.

مهندس آلمانی «هرمان تیلکه» (Hermann Tilke) از اسکن‌های با کیفیت بالا از سطح ماه برای طراحی پیست اتومبیلرانی استفاده خواهد کرد. هنوز برای قضاوت درباره‌ی شکل این پیست مسابقه خیلی زود است اما می‌توان به طراحی این مهندس اعتماد کرد زیرا او در محافل مسابقه‌ای نامی شناخته شده است. او به تعمیر اساسی پیست نوربورگ (Nürburgring) و فوجی اسپیدوی (Fuji Speedway) کمک کرده است و بیش از دوازده پیست از جمله مسیر بین‌المللی بحرین و «یاس مارینا» (Yas Marina) را طراحی کرده است.

تیم‌های بین‌المللی انتخاب شده برای رقابت در سری مقدماتی مون مارک، آمادگی خود را در مسیر اصلی از طریق مسابقات مقدماتی که در اوایل سال ۲۰۲۱ بر روی زمین برگزار می‌شود، به‌دست می‌آورند. سپس شرکت مستقر در هوستون «اینتویتیو» (Intuitive) که به‌عنوان یکی از پیمانکاران ناسا در برنامه‌ی بازگشت به ماه انتخاب شده است، این خودروهای مسابقه‌ای را از طریق سطح‌نشین بدون سرنشین «نوا-سی» (Nova-C) در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۱ سوار بر یک موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس (SpaceX Falcon 9) به ماه منتقل خواهد کرد و همچنین انتقال تصویر و دیگر نیازهای ارتباطی آن را مدیریت می‌کند. در حال حاضر رقابت اصلی مون مارک برای اکتبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) برنامه‌ریزی شده است.

«تاد والاچ» (Todd Wallach)، مدیر فنی مون مارک، در مصاحبه‌ای گفت: «ما انتظار تأخیرهای ارتباطی قابل توجهی که بر مسابقه یا خودروهای مسابقه اثر بگذارد نداریم. تصاویر دیداری، دورسنجی و کنترل تقریبا به‌صورت آنی خواهد بود. سطح‌نشین از طریق پایگاه زمینی دستوراتی را دریافت می‌کند و از طریق اتصال بی‌سیم وای‌فای با خودروهای مسابقه‌ای ارتباط برقرار می‌کند.»

مون مارک خود را به‌عنوان یک شرکت سرگرمی و آموزشی توصیف می‌کند، بنابراین فرآیند عجیب ارسال ماشین‌های کنترل از راه دور به ماه را فقط برای نمایش دنبال نمی‌کند. «مری هیگی» (Mary Hagy) بنیانگذار و مدیرعامل این شرکت گفت: «علاوه بر خود مسابقه، وسایل نقلیه به مأموریت علمی می‌پردازند و برای مدت نامحدودی در سطح ماه باقی می‌مانند.» در عین حال پروژه‌ی علمی آن‌ها هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از ماشین‌های کنترلی احتمالی در ماه

Credit: Moon Mark

منبع: Auto Blog

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه