پردرآمدترین نویسندگان جهان؛ از جی کی رولینگ تا استیون کینگ

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۹ دقیقه
پردرآمدترین نویسندگان جهان

حتما برایتان پیش آمده است که حین چرخیدن لا‌به‌لای قفسه‌های کتابفروشی یا مرور کتابخانه‌تان با خود فکر کنید که نویسندگان کتاب‌های مورد علاقه‌تان، حالا در آرامش روی خروارها اسکناس نشسته‌اند و داستان بعدی خود را می‌نویسند. حقیقت این است که شاید شغل نویسندگی برای عده‌ای از نویسندگان ثروت و شهرت به ارمغان آورده باشد اما اکثر نویسندگان از رسیدن به چنین موفقیتی بازمی‌مانند. با این حال آنچه که به ثروتمند شدن یک نویسنده کمک می‌کند، درصدی است که از حق امتیاز آثارش نسیبش می‌شود و اگر خیلی خوش‌شانس باشد و کتابش برای یک اثر سینمایی مورد اقتباس قرار بگیرد، درآمد قابل توجهی هم از این راه بدست می‌آورد. ثروتمندترین نویسندگان جهان عموما از چنین شرایطی سود می‌برند و به خوبی ثابت کرده‌اند که ارزش رسیدن به این جایگاه را دارند. برخی از آن‌ها صدها میلیون نسخه از کتاب‌های خود را فروخته‌اند و حتی توانسته‌اند به عنوان میلیاردر نام و موقعیت برجسته‌ای پیدا کنند. در ادامه با نگاهی به فهرست پردرآمدترین نویسندگان جهان، ۱۵ عنوان برتر را معرفی کردیم که بیشترین درآمد را بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ داشتند.

۱۵. کن فالت

کن فالت یکی از پردرآمدترین نویسندگان جهان

آثار شاخص:
فرار عقاب‌ها، طلوع عشق، جزیره طوفان

اگر نام کن فالت آشنا به نظر می‌رسد، احتمالا به این خاطر است که او یکی از شناخته‌شده‌ترین کتاب‌های دهه‌های اخیر را نوشته است؛ «ستون‌های زمین» (The Pillars of the Earth) که در سال ۱۹۸۹ منتشر شد. علاوه بر داستان‌های تاریخی، فالت به خاطر رمان‌های دلهره‌آور و پرطرفدارش شناخته شده است که در حدود ۱۶۰ میلیون نسخه از آن‌ها در سراسر جهان به فروش رسیده است. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸، مجموع درآمد فالت ۶۸ میلیون دلار تخمین زده شد و در جایگاه پانزدهم پردرآمدترین نویسندگان جهان جای گرفت. او همچنین ۵۰ میلیون دلار دارایی خالص دارد.

۱۴. استفانی مِیِر

استفانی مِیِر یکی از پردرآمدترین نویسندگان جهان

آثار شاخص:
ماه نو، خسوف، سپیده‌دم

اولین کتاب میر به نام «گرگ و میش» (Twilight) در سال ۲۰۰۵ منتشر شد و نه تنها طرفداران متعصب او را افزایش داد، بلکه آغازگر یک طوفان عظیم از عاشقانه‌های فانتزی جوان‌پسند شد که اواخر دهه ۲۰۰۰ تا اوایل دهه ۲۰۱۰ به اوج خود رسید. «گرگ و میش» که به دنبال خود چهار کتاب دیگر و پنج اقتباس سینمایی و پرفروش داشت هنوز هم مورد علاقه طرفداران است. میر بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ حدود ۷۵ میلیون دلار به دست آورد و دارایی خالص او ۱۲۰ میلیون دلار است.

۱۳. ریک ریوردن

ریک ریوردن یکی از پردرآمدترین نویسندگان جهان

آثار شاخص:
مجموعه کتاب‌های پرسی جکسون و المپ‌نشینان، مجموعه کتاب‌های قهرمانان المپ، مجموعه کتاب‌های وقایع‌نگاری کین

ریوردن که یک معلم سابق دبیرستان است، نوشتن رمان‌های جنایی را از اواخر دهه ۱۹۹۰ آغاز کرد. اما بعد از انتشار اولین کتاب با نام «دزد آذرخش» (The Lightning Thief) در سال ۲۰۰۵ بود که حرفه او به عنوان یک نویسنده به معنای واقعی آغاز شد. مجموعه او عناصری از اساطیر یونان را وارد زندگی بچه‌های آمریکایی امروزی کرد و الهام‌بخش مجموعه اسپین‌آف‌هایی با محوریت اساطیر رومی، مصری و اسکاندیناوی شد.

در مجموع، ریوردن بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۸، ۹۱.۵ میلیون دلار درآمد داشت و بعد از پخش سریال دیزنی پلاس با عنوان «پرسی جکسون و المپ‌نشینان» درآمد بیشتری هم نسیبش شد. دارایی خالص او ۴۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

۱۲. دین کونتز

دین کونتز یکی از پردرآمدترین نویسندگان جهان

آثار شاخص:
آد توماس، بذر اهریمن، تماشاگران

اگر اهل کتابخانه‌گردی و گشت و گذار در میان آثار قدیمی باشید، به احتمال زیاد ردیف‌هایی از کتاب‌های کونتز را دیده‌اید که بخش آثار اسرارآمیز را پر کرده‌اند. اولین کتاب او در سال ۱۹۶۸ منتشر شد و در دهه‌های بعد با نوشتن بیش از ۱۱۰ رمان، به یک پیشرو در زمینه رمان‌نویسی تبدیل شد. درآمد ۲۰۰۸-۲۰۱۸ کونتز ۱۰۱ میلیون دلار اعلام شد و حدود ۲۰۰ میلیون دلار ارزش دارایی خالص او است.

۱۱. دنیل/ دن براون

دنیل/ دن براون یکی از پردرآمدترین نویسندگان جهان

آثار شاخص:
قلعه دیجیتال، نقطه فریب، مجموعه داستان‌های پروفسور رابرت لنگدن

براون یکی از پردرآمدترین نویسندگان جهان است که کتاب «رمز داوینچی» (The Da Vinci Code) را در سال ۲۰۰۳ نوشت که برای دو فیلم اقتباس شد و بیش از ۸۰ میلیون نسخه از آن را در سراسر جهان فروخت. به طور کلی، او بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه از کتاب‌های هیجان‌انگیز خود فروخته است و تا به امروز به نوشتن ادامه می‌دهد. درآمد ۱۱۱ میلیون دلاری براون در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ او را در جایگاه یازدهم این فهرست قرار داده است و دارایی خالص او در حدود ۱۶۰ میلیون دلار است.

۱۰. سوزان مری کالینز

سوزان مری کالینز

آثار شاخص:
سه‌گانه‌ی بازی‌های گرسنگی، تواریخ زیرزمینی

کالینز سه‌گانه «بازی‌های گرسنگی» را نوشت که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ منتشر شد. این مجموعه کتاب برای چهار فیلم سینمایی مورد اقتباس قرار گرفت و به شدت بر ظهور ژانر دیستوپیایی تاثیر گذاشت. در سال ۲۰۲۰ او یک پیش‌درآمد موفق به نام «تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها» (The Ballad of Songbirds and Snakes) را منتشر کرد که نسخه سینمایی آن در سال ۲۰۲۳ روی پرده رفت. کالینز از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ درآمد ۱۱۴ میلیون دلاری داشته و طبق گزارش‌ها، دارایی خالص فعلی او ۹۰ میلیون دلار است.

۹. نورا رابرتز

نورا رابرتز

آثار شاخص:
شهر بی‌گناه، فرشته‌ها سقوط می‌کنند، مساله انتخاب

نورا رابرتز هم یکی دیگر از نویسندگان توانمند است که مانند کونتز کتاب‌های فراوانی دارد که احتمالا در قفسه‌های کتاب‌فروشی مجموعه‌ای از آثارش را دیده‌اید. در حالی که او ممکن است بیشتر به خاطر داستان‌های عاشقانه شناخته شود، توانایی خود را در ژانرهای فانتزی و معمایی نیز نشان داده است. رابرتز یک نام مستعار جی‌.دی.راب دارد که برای مجموعه داستان‌های معمایی خود به نام «در مرگ» از آن استفاده می‌کند. رابرتز بیش از ۲۳۰ رمان نوشته است، بنابراین جای تعجب نیست که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ او ۱۲۸ میلیون دلار درآمد داشته باشد. ارزش خالص درآمد سالانه او بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار و مجموع دارایی خالص او ۴۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است که او را به یکی از پردرآمدترین نویسندگان جهان تبدیل می‌کند.

۸. جنت ایوانوویچ

جنت ایوانوویچ

آثار شاخص:
مجموعه داستان‌های استفانی پلام، مجموعه داستان‌های شوالیه و ماه، مجموعه کتاب‌های شرور

ایوانوویچ نوشتن را در دهه ۱۹۷۰ آغاز کرد، اما اولین موفقیت بزرگ او با «شماره یک: پول» (One for the Money) در سال ۱۹۹۴ به دست آمد؛ رمانی رازآلود که بر شخصیتی به نام استفانی پلام تمرکز دارد. پس از موفقیت قسمت اول، این کتاب به یک مجموعه سریالی تبدیل شد که هنوز ادامه دارد و آخرین آن «سی کثیف» (Dirty Thirty) است که به تازگی در هالووین ۲۰۲۳ منتشر شد. ایوانوویچ به غیر از رمان‌های «استفانی پلام»، تعدادی کتاب دیگر نیز در ژانرهای عاشقانه و معمایی تالیف کرده است. دارایی خالص این نویسنده‌ی خلاق ۱۴۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود. او بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸، ۱۵۳ میلیون دلار درآمد داشت.

۷. ای ال جیمز

ای ال جیمز

«پنجاه طیف گری» (Fifty Shades of Grey) در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و این یکی از دلایلی است که ای ال جیمز در این فهرست بالاتر از استفانی میر قرار دارد. مجموعه داستان او که حول رابطه‌ی بین کریستین گری فوق‌العاده ثروتمند و سلطه‌گر و فارغ‌التحصیل ساده کالج آناستازیا استیل می‌چرخد، در اصل به عنوان داستانی تخیلی با الهام از «گرگ و میش» نوشته شد. موفقیت تجاری جیمز با فیلم «پنجاه طیف» (Fifty Shades) در ژانر عاشقانه و ممنوعه بیشتر شد، که اکنون می‌توان آن را در نمایشگاه‌های برجسته کتابفروشی و ویدیوهای محبوب در تیک‌تاک مشاهده کرد. جیمز از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸  درآمدی بالغ بر ۱۵۳ میلیون دلار داشت و دارایی خالص فعلی او ۱۵۰ میلیون دلار است.

آثار شاخص:
پنجاه طیف گری، پنجاه طیف تاریک‌تر، پنجاه طیف آزادی

۶. جف کینی

جف کینی

آثار شاخص:
مجموعه داستان‌های دفترچه خاطرات یک بی‌عرضه

کینی نویسنده مجموعه کتاب‌های کودکانه بسیار موفق «دفترچه خاطرات یک بی‌عرضه» است. این مجموعه که شامل ۱۸ کتاب (تاکنون) است، در ساختاری ساده و کمیک نوشته شده است که خواندن را برای کودکانی که از کتاب‌های طولانی فراری هستند، راحت‌تر و سرگرم‌کننده‌تر می‌کند. این مجموعه همچنین الهام‌بخش تعدادی اقتباس سینمایی شد. تخمین زده می‌شود که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸، کینی ۱۶۵ میلیون دلار درآمد داشته و حقوق سالانه او حدود ۲۳ میلیون دلار گزارش شده است. دارایی خالص او در حال حاضر حدود ۸۰ میلیون دلار است.

۵. جان گریشام

جان گریشام

آثار شاخص:
برادران، هیئت منصفه فراری، وصیت‌نامه

گریشام که همچنین وکیل و عضو سابق مجلس نمایندگان می‌سی‌سی‌پی است، نویسنده کتاب‌های پرفروشی است که منبع اقتباس بسیاری از فیلم‌های هیجان‌انگیز حقوقی شدند. برخی از معروف‌ترین کتاب‌های او عبارتند از: «زمانی برای کشتن» (A Time to Kill)، «شرکت» (The Firm) و «دلال بیمه» (The Rainmaker) که همگی به اقتباس‌های سینمایی موفقی ختم شدند. کتاب‌های گریشام بیش از ۳۰۰ میلیون نسخه فروخته شده و ارزش خالص ۴۰۰ میلیون دلاری برای او به ارمغان آورده است. او بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸، ۱۹۲ میلیون دلار به دست آورد.

۴. دانیل استیل

دانیل استیل

آثار شاخص:
دلبر، دختری با چشم‌های آبی، آلان وقتشه

وقتی صحبت از نویسندگان بزرگ تمام دوران می‌شود، می‌بینیم که نام دانیل استیل در کنار نورا رابرتز برای دهه‌ها جایگاهی در بازار کتاب‌های عاشقانه داشته است. او بیش از ۱۸۰ کتاب نوشته که از سال ۱۹۷۳ شروع شده است و بیش از ۸۰۰ میلیون نسخه از کتاب‌هایش را فروخته است که ۲۳ مورد از آن‌ها برای فیلم‌های سینمایی اقتباس شدند. تمام آن حق امتیاز کتاب و فیلم برای استیل دارایی خالص عظیمی معادل ۶۰۰ میلیون دلار به ارمغان آورده است. تنها از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸، او ۲۳۱ میلیون دلار درآمد داشت.

۳. استیون کینگ

استیون کینگ

آثار شاخص:
آن، مسیر سبز، بیگانه

طرفداران کینگ به دلایلی خود را خوانندگان ثابت و همیشگی آثار این استاد وحشت می‌نامند. کینگ از زمان انتشار اولین کتابش در سال ۱۹۷۴ تا کنون، با نام واقعی خود و نام مستعار ریچارد باخمن، هر ۲۰ هفته یک بار یک اثر جدید منتشر می‌کند. در حالی که برخی از آثار او داستان‌های کوتاه و فیلمنامه هستند، برخی دیگر آثاری حجیم و سنگین هستند که حتی مشتاق‌ترین خوانندگان را هم می‌ترسانند. برخی از شناخته‌شده‌ترین آثار کینگ شامل داستان‌های کلاسیک ترسناک «کری» (Carrie)، «آن» (It) و «درخشش» (The Shining) است، اما او همچنین داستان‌های تاریخی مانند «مسیر سبز» و «ریتا هیوورث» و «رستگاری در شاوشنک» را نوشته است، که هر کدام الهام‌بخش فیلم‌های محبوبی شدند. درآمد استیون کینگ در سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۱۸ ۲۵۹ میلیون دلار برآورد شده است و این نویسنده‌ی پرکار در مجموع حدود ۵۰۰ میلیون دلار دارایی خالص دارد.

۲. جی کی رولینگ

جی کی رولینگ

آثار شاخص:
مجموعه داستان‌های هری پاتر، قصه‌های بیدل نقال، مجموعه داستان‌های کورمون استرایک

همه جی کی رولینگ را با مجموعه داستان‌های فانتزی پرفروش «هری پاتر» می‌شناسند. این مجموعه که شامل هفت کتاب می‌شود، تاثیر بی‌سابقه‌ای بر فرهنگ عامه مدرن داشت و منجر به ساخت هشت فیلم اصلی (به‌علاوه اسپین‌آف)، پارک‌های موضوعی متعدد و یک بازی ویدیویی محبوب شد. علاوه بر کتاب‌های «هری پاتر»، رولینگ در تمام فیلم‌ها نقش مشاور را داشت. او با نام مستعار رابرت گالبریث، مجموعه‌ای از رمان‌های جنایی هم نوشته است. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸، رولینگ ۵۴۶ میلیون دلار به دست آورد و به عنوان دومین نویسنده در فهرست پردرآمدترین نویسندگان جهان در این بازه زمانی لقب گرفت. با این حال او بدون شک با مجموع دارایی خالص ۱ میلیارد دلار، رتبه اول ثروتمندترین‌ سلبریتی را به خود اختصاص داده است.

۱. جیمز پترسون

جیمز پترسون

آثار شاخص:
مجموعه داستان‌های الکس کراس، مجموعه داستان‌های باشگاه قتل زنان، مجموعه داستان‌های مایکل بنت

پترسون یکی از پرکارترین نویسندگان ژانر معمایی در جهان است. او بیشتر به خاطر مجموعه‌ داستان‌ها «الکس کراس» شناخته می‌شود، اما بیش از صد کتاب منتشر کرده است که بسیاری از آن‌ها به اقتباس‌های سینمایی منجر شده‌اند. او بیش از ۴۰۰ میلیون نسخه از کتاب‌هایش فروخته است که به همین خاطر در میان نویسندگان پرفروش تمام دوران قرار گرفته است.

در فهرست پردرآمدترین نویسندگان جهان او رتبه‌ی اول را دارد و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ ۸۳۶ میلیون دلار به دست آورده است. طبق گزارش‌ها دارایی خالص او ۸۰۰ میلیون دلار برآورد شده است و در حال حاضر حدود ۹۰ میلیون دلار در سال درآمد دارد.

منبع: parade

راهنمای خرید کتاب


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما