HoloLens می‌گوید: واقعیت افزوده چه کارهایی می‌تواند بکند؟

۹ فروردین ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

اگر تا امروز اخبار مربوط به هدست هولولنز (HoloLens) مایکروسافت را با جدیت پیگیری کرده و حالا تبدیل به یک همه‌چیزدان درباره‌ی این محصول ِهنوز به بازار نیامده شده‌اید، بد نیست بدانید چیزهایی هست که نمی‌دانید! الکس کیپمن (Alex Kipman)، نماینده‌ی مایکروسافت در یکی از جدیدترین سخنرانی‌های TEDدرباره‌ی این هدست چیزهایی گفت که به‌نوعی ترسیم‌کننده‌ی آینده‌ی فناوری واقعیت افزوده است.

کیپمن برای حاضران، غارها و جنگل‌‌های مجازی را روی صحنه‌ی سخنرانی آورد و نشان داد چه‌طور می‌شود همزمان با تماشای برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه‌ی خود، با خانواده‌تان از راه دور در تعامل باشید؛ درست همان‌طور که در خانه نشسته‌اید و در کنار آن‌ها تلویزیون تماشا می‌کنید.

بخش هیجان‌انگیز و مهم ماجرا تقریبا اواخر سخنرانی بود که کیپمن با آواتاری سه‌بعدی از جفری نوریس (Jeffrey Norris)، مهندس ناسا، صحبت می‌کند. او روی صحنه‌ی بازسازی‌شده‌ای از مریخ ایستاده و با کیپمن خوش‌وبش می‌کند. نوریس می‌گوید در این لحظه‌‌ در سه نقطه حضور دارد: روی صحنه‌ی سخنرانی TED، در اتاقش و روی خاک مریخ؛ یعنی هزاران میلیون کیلومتر دورتر!

اواسط صحبت‌های آن‌هاست که ناگهان هولوگرام فیلم استار وارز (Star Wars) در کنار نوریس ظاهر می‌شود و تماشاگران هیجان‌زده می‌شوند.

مهندس ناسا در این لحظه‌‌ در سه نقطه حضور دارد: روی صحنه‌ی سخنرانی TED، در اتاقش و روی خاک مریخ؛ یعنی هزاران میلیون کیلومتر دورتر!

بخش پرسش و پاسخ بعد از سخنرانی هم توضیحات کیپمن درباره‌ی برنامه‌های مایکروسافت برای محصولات جدیدش را تکمیل کرد. اینکه چگونه مایکروسافت توانسته بین هدست‌های هولولنز و دوربین ارتباط برقرار کند یا چگونگی نمایش تصاویر هولوگرافیک روی نمایشگرها که این کار هم توسط دوربین‌ها انجام می‌شود.

موضوع جالب دیگری که در این بخش مطرح می‌شود درباره‌ی نحوه‌ی نقشه‌برداری هولولنز از محیط اطراف است و این‌که چطور با این نقشه‌برداری می‌توان برنامه‌های این‌چنینی را به‌صورت زنده روی صحنه برد.

پرسش و پاسخ‌ها همچنین نکاتی را هم درباره‌ی لنز چشم‌ماهی (Fisheye) دوربین‌ها روشن کردند؛ از جمله این‌که با وجود واید بودن این لنزها و تفاوتی که با زاویه‌ی دید هولولنز دارند، کاربر در نهایت تجربه‌ی یکسانی را از این دو خواهد داشت.

این‌طور که پیش می‌رود احتمالا به‌زودی همه‌ی ما قانع می‌شویم که می‌توان مبلغ زیادی را بابت داشتن هدست هولولنز پرداخت کرد و از این تجربه‌ی جدید لذت برد.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه