هوندا ماسک مخصوص خودرو اختراع کرد

۱۵ دی ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۰ ۱۵ دی ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا با درنظر گرفتن شرایط همه‌گیری کرونا، نوآوری تازه‌ای انجام داده و از فیلتر ضدویروس یا به عبارتی ماسک مخصوص خودرو رونمایی کرد.

هوندا ژاپن از محصولی به نام «کوروماکو» (Kurumaku) رونمایی کرده که یک محصول ضدویروس تازه برای فیلترهای هوای کابین خودروهای هوندا است. این قطعه بر روی فیلتر هوای کابین نصب می‌شود و به‌عنوان ماسک خودرو از شیوع ویروس‌ها جلوگیری می‌کند. با کشف جهش جدید ویروس کرونا در چندین کشور، پایان این بیماری همه‌گیر دور است و این نوآوری تازه از برند ژاپنی می‌تواند در زمینه‌ی جلوگیری از شیوع ویروس هنگام حمل‌ونقل مؤثر باشد.

به گفته‌ی هوندا شیوه‌ی عملکرد کوروماکو به این صورت است که با سطح ویژه‌ی خود قطرات تنفسی دارای ویروس را می‌گیرد و در فرآیندی آن‌ها را کاهش می‌دهد و از بین می‌برد. این فناوری از روش تبدیل شیمیایی فسفات روی استفاده می‌کند که برای جلوگیری از زنگ‌زدگی در وسایل نقلیه هم استفاده می‌شود.

برخلاف فیلترهای CN95 که توسط برندهای دیگر خودروسازی مانند «جیلی» (Geely) معرفی شده‌اند و مانع از ورود ویروس‌ها و ذرات بزرگتر از ۰٫۳ میکرون به درون خودرو می‌شوند، کوروماکو برای از بین بردن ویروس‌های موجود در داخل کابین فعالیت می‌کند.

فیلتر ضدویروس هوندا برای خودرو
فیلتر ضدویروس هوندا برای خودرو

هوندا معتقد است که کوروماکو می‌تواند طی ۱۵ دقیقه پس از روشن شدن سیستم گردش هوا، ۹۹٫۸ درصد از قطرات تنفسی شناور دارای ویروس را در داخل خودرو از بین ببرد. از سوی دیگر، ویروس‌های موجود بر روی سطوح هم طی ۲۴ ساعت قابل پاک‌سازی هستند. نکته‌ی قابل توجه این است که کوروماکو از لوازم جانبی مصرفی خودرو محسوب می‌شود که باید سالانه یا هر ۱۵۰۰۰ کیلومتر تعویض شود.

کوروماکو نخستین بار برای خودروی هوندا N-Box Kei در ژاپن و به عنوان یکی از لوازم جانبی اصلی خودرو، پیش از درنظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده، با قیمت ۶۴۰۰ ین ژاپن (۶۱٫۹۹ دلار با نرخ ارز فعلی) عرضه می‌شود و انتظار می‌رود که این ماسک خودرو به‌تدریج برای دیگر خودروهای هوندا هم دردسترس قرار بگیرد.

عکس کاور: عکسی تزئینی از ماسک بر روی خودرو؛ شهروند اهل واینسویل کارولینای شمالی، برای تشویق مردم به استفاده از ماسک، یک ماسک بزرگ به خودروی خود زده است.

Credit: WLOS

منبع: Motor1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما