هوش مصنوعی و تأثیرات بزرگی که بر دنیای ورزش خواهد داشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
ورزش

ربطی به خواسته‌ی ما ندارد، بیشتر صنایع دیر یا زود تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. شاید امروز فکر کنید حرفه‌ی من ربطی به هوش مصنوعی ندارد اما باور کنید یا نه این فناوری جایش را پیدا خواهد کرد. یکی از حوزه‌هایی که هوش مصنوعی به آن ورود کرده و هرروز اثرات بیشتری در آن می‌گذارد ورزش است. این فناوری توانسته است چیزهای زیادی را برای همیشه تغییر دهد و تغییرات بیشتری هم در راه است. در ادامه به بخش‌هایی از ورزش که هرچه بیشتر در معرض تغییر با هوش مصنوعی هستند اشاره می‌کنیم:

قهرمانان ورزش: هوش مصنوعی به بالا بردن سطح عملکرد کمک خواهد کرد

هدف از ورزش قهرمانی بهبود بخشیدن عملکرد خود و رسیدن به عملکرد حداکثری است. اینجا همه‌چیز درباره‌ی افراد است و اگر افراد بتوانند کمکی دریافت کنند که حتی چند درصد عملکرد حداکثری آن‌ها را جابه‌جا کند اتفاقات شگفت‌انگیزی خواهند افتاد.

هوش مصنوعی احتمالاً کمکی که قهرمانان نیاز دارند را به آن‌ها خواهد رساند. چطور؟ برای مثال با حسگرها! حسگرها توانایی اندازه‌گیری همه‌چیز را دارند. آن‌ها از ضربان قلب تا ظرفیت ریه، حرکت عضلات، وضعیت بدن و هر چیز دیگری که فکرش را بکنید ثبت می‌کنند. هوش مصنوعی توانایی تجزیه‌وتحلیل این اطلاعات را دارد و می‌تواند با توجه به آن‌ها بهترین راه‌حل‌ها را برای ورزشکاران در سطوح مختلف ارائه کند. با کمک این فناوری می‌توانید برای تعداد زیادی از افراد برنامه‌ی اختصاصی غذا، تمرین، خواب و … داشته باشید.

طرفداران: میزان تعامل باید افزایش پیدا کند

هوش مصنوعی تغییرات زیادی را در شرایط هواداران ورزش و میزان تعاملات آن‌ها با باشگاه‌ها و … ایجاد خواهد کرد. باشگاه‌ها و ورزشکاران به کمک این فناوری می‌توانند با تجزیه‌وتحلیل اطلاعات بهترین محتوا را در اختیار طرفداران قرار دهند و آن‌ها را از طرفداران معمولی به طرفداران وفادار تبدیل کرده و حتی درآمدزایی کنند. ازآنجایی‌که هوش مصنوعی قابلیت تجزیه‌وتحلیل مقدار زیادی اطلاعات را دارد می‌تواند اطلاعات هر هوادار، از رویدادهایی که در‌ آن شرکت کرده تا مطالبی که به آن عکس‌العمل نشان داده را جمع‌آوری کرده و خدمات شخصی‌سازی‌شده‌ای برای هر هوادار ایجاد کند. این فناوری در درون و بیرون ورزشگاه همراه هوادار خواهد بود و کیفیت تجربه‌ی او را افزایش خواهد داد.

مربیگری دیگر مثل امروز نخواهد بود

مربیگری با هوش مصنوعی با مربیگری بدون هوش مصنوعی کاملاً متفاوت خواهد بود. مربی به کمک هوش مصنوعی و با به‌کارگیری آنالیزورها خواهد توانست حجم زیادی اطلاعات درباره‌ی هر بازیکن داشته باشد و بهترین راه‌ها را برای پیشرفت تک‌تک آن‌ها پیدا کند.

از بازیکنان تیم که بگذریم، هوش مصنوعی در تجزیه‌وتحلیل توانایی‌ها و تاکتیک‌های حریف هم عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. این فناوری قابلیت تحلیل چیزهایی را دارد که چشم انسان متوجه آن نخواهد شد. در حال حاضر تعداد کمی از مربیان رشته‌های مختلف در دنیا دست به استفاده از این فناوری زده‌اند و نتایج جالبی گرفته‌اند. هوش مصنوعی یک دستیار عالی برای استعدادیابی هم خواهد بود و می‌تواند نکاتی را ببیند که یک دستیار انسان نخواهد توانست.

استادیوم‌ها و سالن‌های ورزشی تغییر خواهند کرد

سالن‌های ورزشی و استادیوم‌های آینده شباهتی به مکان‌های امروزی نخواهند داشت و قلعه‌های اطلاعات خواهند بود. با کمک هوش مصنوعی و فناوری تشخیص چهره، مدیریت جمعیت در ورزشگاه‌ها و بلیت‌فروشی به امری عادی تبدیل خواهد شد و هوش مصنوعی با بررسی و تجزیه‌وتحلیل رفتار هر تماشاگر و به کمک فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بهترین تجربه‌ی حضور در استادیوم را برای آن‌ها فراهم می‌کنند. همچنین چت بات‌ها هم می‌توانند با دادن آمارهای مورد نظر هر تماشاگر یا پخش تصاویر هولوگرافیک از بازیکن موردعلاقه‌ی او … به جذابیت این تجربه بیفزایند.

تجهیزات ورزشی: لباس‌های هوشمند به بازار خواهند آمد

صنایع نساجی و تجهیزات ورزشی هم تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. لباس‌ها و کفش‌های حاوی حسگر باعث خواهند شد معیارهای خاصی در طول فعالیت ورزشی قابل‌اندازه‌گیری باشند. این روند تقاضا محور خواهد بود و واضح است که ورزشکاران می‌خواهند بهترین تکنولوژی‌های روز را برای رسیدن به بهترین نتیجه در اختیار داشته باشند. از طرفی وقتی قهرمانان شروع به استفاده از این لباس‌ها و گجت‌ها کنند طرفداران آن‌ها هم به این‌سو کشیده خواهند شد.

بسیاری از شرکت‌‌های بزرگ تجهیزات ورزشی قدم در این راه گذاشته‌اند و تلاش می‌کنند با تولید محصولاتی که بتوانند حرکات ورزشکار را آنالیز کنند یا پوشیدنی‌هایی که حرکات او را بهبود ببخشند در مسیر این نوآوری قدم بردارند.

داور: نقش داورها به‌کلی متحول خواهد شد

با حضور جدی هوش مصنوعی، داوری دیگر شباهتی به گذشته نخواهد داشت و بسیاری از تصمیم‌ها تغییر خواهند کرد. در حال حاضر با معرفی VAR یا دستیار ویدیویی داور، تغییر بزرگی در مسابقات فوتبال به وجود آمده و صحنه‌های آفساید، عبور توپ از خط دروازه، صحنه‌های مشکوک به پنالتی و … بهتر بررسی می‌شوند. این شروع کار است، در ادامه هوش مصنوعی قادر به تصمیم‌گیری‌های بهتر و دقیق‌تر از انسان خواهد بود و جای تعجب ندارد که روزی داورهای رباتیک جای داورهای انسانی را بگیرند. البته داوری همچنان به انسان نیازمند خواهد بود زیرا هوش مصنوعی توانایی تحلیل بعضی احساسات و رفتارهای انسانی را نخواهد داشت.

رسانه: محتوا دیگر شبیه سابق نخواهد بود

رسانه‌های ورزشی هم به‌زودی تحت تأثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت. حتی ممکن است روزی مقالات ورزشی را هوش مصنوعی بنویسد. نکته‌ی بعدی محتوای تبلیغاتی‌ای است که در سالن یا استادیوم نشان داده می‌شود هوش مصنوعی می‌تواند با بررسی سطح هیجان تماشاگران محتوای مناسب را برای آن‌ها انتخاب کند. همچنین می‌تواند تصمیم بگیرد کدام صحنه‌های بازی از کدام نمایشگرها مجدداً پخش شوند.

من و شما: زندگی ورزشی ما دیگر شبیه گذشته نخواهد بود

با خواندن مطالب بالا، حتماً متوجه تغییرات جدی‌ای که درراه هستند شده‌اید. بسیاری از این تغییرات می‌توانند کار را برای ما راحت‌تر کرده و تجربیات ما را بهتر کنند هرچند افرادی هم هستند که همیشه می‌خواهند به دوران خوش گذشته برگردند.

واقعیت این است که با گسترش این فناوری‌ها زندگی ورزشی من و شما هم تغییر خواهد کرد. لباس‌های مجهز به حسگر، مربی‌های مجازی کارآمد، واقعیت افزوده و … همه می‌توانند ورزش کردن برای من و شما را تغییر دهند. هوش مصنوعی می‌تواند بهترین رژیم غذایی و حرکات ورزشی را در اختیار هرکدام ما بگذارد و کیفیت زندگی را ارتقا دهد. این دوست جدید امکانات بی‌شماری را در اختیار بشر خواهد گذاشت.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما