هوش مصنوعی در بسته‌بندی؛‌ راه‌‌حل‌هایی هوشمند برای آینده

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
هوش مصنوعی در بسته‌بندی

می‌خواهیم درباره‌ی یک دنیای بسیار پیشرفته و هوشمند حرف بزنیم. دنیایی پر از فناوری‌های پیشرفته و اتوماسیون که در آینده پیش رویمان خواهد بود. هوش مصنوعی و فرآیندهای روباتیک جایگاه خود را در بسیاری از صنایع دنیا به دست آورده و محکم کرده‌اند، صنعت رباتیک هم در این میان استثناء نیست. گسترش استفاده از هوش مصنوعی در بسته‌بندی و توزیع می‌تواند یک قدم بزرگ به سمت سیستم انبارداری تمام هوشمند باشد.

مشخص است که جهانی‌سازی و گسترش تجارت بین‌المللی نیازمند انبارها و سیستم‌های توزیعی است که سریع‌تر و روان‌تر از سیستم‌های رایج فعلی کار کنند. هوش مصنوعی توانسته ثابت کند برای گام برداشتن در این مسیر، قابل‌اعتماد و اثرگذار است. تقاضای زیاد برای کارتن، کالاهای مصرفی، انبارداری و بسته‌بندی‌های منعطف باعث شده‌ است مردم به هوش مصنوعی روی بیاورند. این روزها برای موفق شدن در کسب‌وکار نیاز به یک مزیت نسبی به دیگران دارید و چیزهایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند به شما کمک کنند که کارها را با ریسک کمتر و اثرگذاری بیشتر انجام دهید.

پیشرفت هرچه بیشتر هوش مصنوعی باعث شده است کاربرد این فناوری در بخش‌های مختلف صنعت بیشتر و بیشتر شود. انطباق با پیشرفت‌های دنیای فناوری دیگر یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است.

هوش مصنوعی چگونه صنعت بسته‌بندی را دگرگون خواهد کرد؟

هوش مصنوعی در بسته‌بندی

دسته‌بندی کالاهای بازیافتی

هنگامی‌که درباره‌ی استفاده از هوش مصنوعی در صنعت بسته‌بندی حرف می‌زنیم احتمالا دسته‌بندی کالاهای بازیافتی یکی از آخرین چیزهایی است که به ذهنمان می‌رسد؛ با وجود این روش می‌توان به حیات و سلامت کره‌ی زمین کمک کرد. با توجه به میزان زباله‌ای که هر روز در اقیانوس‌ها ریخته می‌شود، ما باید بازیافت کردن زباله‌هایمان را با سرعت زیادی شروع کنیم و آن را به حداکثر برسانیم. انجام این کار برای انسان یک کار تکراری، پرزحمت و وقت‌گیر است که ارزش اقتصادی اندکی هم دارد. استفاده از هوش مصنوعی و ربات‌ها برای این کار می‌تواند منطقی و به‌صرفه باشد. ربات‌ها می‌توانند روزانه تا ۱۶ ساعت کار کنند و حوادث کمتری هم برایشان اتفاق می‌افتد.

در حرکتی که منجر به تغییر بازی شد، شورای کارلتون از آمریکای شمالی و AMP Robotics با یکدیگر همکاری کردند و رباتی را برای بخش بسته‌بندی مواد غذایی ساختند که به فرایند دسته‌بندی زباله‌ها به کاغذ، پلاستیک، شیشه و… کمک می‌کند. این ربات کلارک نام دارد.

زمانی‌که زباله‌ها جمع‌آوری می‌شوند، کلارک از یک دوربین اسکنر استفاده می‌کند، هوش مصنوعی هرچه مواد بیشتری را اسکن می‌کند، بیشتر یاد می‌گیرد که کدام مواد را باید بازیافت کند و کدام‌ها را نه. در‌ حال‌ حاضر این ربات می‌تواند ۱۵۰ نوع کارتن را شناسایی کرده و با چنگک‌های عنکبوتی شکل آن‌ها را از میان زباله‌ها بیرون بکشد. این ربات ۱٫۵ برابر سریع‌تر از میانگین انسان‌ها کار می‌کند و قابلیت روزانه ۱۶ ساعت فعالیت مداوم را دارد.

نصب برچسب تاریخ

اگر نگاهی به کاربرد یادگیری ماشینی در فرایندهای تجاری بیندازیم، فهمیدن این موضوع که به کمک داده‌های دقیق و تجزیه‌وتحلیل آن‌ها می‌توان شرایط را تغییر داد، دشوار نخواهد بود. صنعت بسته‌بندی هم به‌شیوه‌ی خود از یادگیری ماشینی استفاده می‌کند.

با به‌کارگیری یادگیری ماشین در فرایندهایی مانند نصب برچسب تاریخ، سازمان‌ها نه‌فقط به روش‌های استانداردتری دست پیدا خواهند کرد بلکه خود را از نارضایتی مشتریان نجات می‌دهند.

کالاهایی که به‌ اشتباه برچسب‌گذاری شده‌اند می‌توانند باعث نارضایتی مشتریان شوند و سود بالقوه‌ی کسب‌وکارها را تحت تأثیر قرار دهند. استفاده از یادگیری ماشین در صنعت بسته‌بندی و برای نصب برچسب‌های لازم می‌تواند باعث کمتر شدن خطاهای دستی و بیشتر شدن کارایی فرایندها شود.

برای مثال، Tesco و OAL و دانشگاه لینکلن دست‌به‌دست هم داده‌اند و در حال‌ توسعه‌ی نوعی از ماشین‌آلات بسته‌بندی‌ هستند که از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. برای ساخت این سیستم یک شبکه‌ی عصبی عمیق آموزش داده شده است تا ویژگی‌های تصاویر را استخراج کرده و آن‌ها را بر اساس متغیرهای مختلف دسته‌بندی کند. یادگیری ماشین در آینده برای تأیید کدهای برچسب تاریخ استفاده خواهد شد و در صورت تطبیق نبودن اطلاعات، فرایند متوقف می‌شود.

سیستم‌های بینایی مجهز به هوش مصنوعی برای بررسی کالاها

هوش مصنوعی در بسته‌بندی

هوش مصنوعی می‌تواند به بررسی دقیق‌تر کالاها کمک کند و امنیت تحویل محموله‌های بار را به حداکثر برساند، به کمک ابزارهایی مانند بینایی ماشین، بازرسی کیفیت کالا، دسته‌بندی و ردیابی کالا در لحظه قابل انجام است و خطاهای انسانی به حداقل می‌رسند.

بررسی کیفیت یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنعت بسته‌بندی است. در این بخش هم بینایی ماشین می‌تواند به کمک بخش‌های صنعتی بیاید و کالاهای آسیب‌دیده را به‌سرعت تشخیص دهد. با‌ این‌ همه، این سیستم‌ها قابلیت یادگیری بدون نظارت را ندارند، بنابراین با تغییر نوع کالای در حال بررسی باید برنامه‌ریزی سیستم تغییر کند. با توجه به اینکه این سیستم هر لحظه به‌روز می‌شود و قابلیت گزارش موجودی انبار را دارد به بهینه‌کردن زنجیره‌ی تأمین هم کمک زیادی خواهد کرد. همچنین ردیابی کالا در لحظه باعث افزایش بهره‌وری کلی در کل فرایند پردازش و تحویل کالا می‌شود.

در یکی از تحقیقاتی که در زمینه‌ی تأثیر هوش مصنوعی بر صنعت بسته‌بندی در آمریکا انجام شد، یکی از موارد بررسی‌شده پرونده‌ی شرکت PDA است که با مشکلات جدی مواجه بود. تقریبا ۷۵ درصد مشتریان از شیوه‌ی بسته‌بندی و ارسال کالاها ناراضی بودند، همچنین بسیاری از بسته‌ها ناقص ارسال می‌شد. این شرکت اقدام به نصب دوربین‌های مجهز به هوش مصنوعی در بخش بسته‌بندی کرد و نتایج باورنکردنی بود، آن‌ها در کمترین زمان ممکن توانستند تعداد شکایت‌ها را به صفر برسانند.

بسته‌بندی کالاها به کمک هوش مصنوعی در انبارهای هوشمند

وقتی صحبت از مدیریت انبار می‌شود با یک فرآیند پیچیده طرف هستیم که چالش‌های خاص خود را دارد. هرچه سیستم یک انبار یکپارچگی بیشتری داشته باشد نتایج بهتری حاصل خواهد شد. انبار هوشمند جایی است که از فناوری‌هایی مانند اینترنت اشیا، شناسایی فرکانس رادیویی، بینایی ماشین و… استفاده‌شده تا فرایندها بهینه شوند. بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم انبارداری است و هوش مصنوعی به بهتر کردن آن کمک می‌کند. برای مثال نظرسنجی‌ها در کره‌ی جنوبی نشان می‌دهد اهمیت مسائل محیط زیستی برای مردم این کشور زیاد است. آن‌ها تمایلی ندارند که بسته‌بندی‌های چند لایه‌ای دریافت کنند که باعث تولید مقدار زیادی زباله می‌شود. با دانستن این نکته تولیدکنندگان می‌توانند به سمت جایگزین‌های بهینه برای چنین بسته‌بندی‌هایی بروند و البته از هوش مصنوعی برای طراحی هم کمک بگیرند.

جمع‌بندی

هوش مصنوعی پتانسیل زیادی برای دگرگون کردن صنعت بسته‌بندی دارد، از شناسایی نیازهای کاربران، تا طراحی مجدد بسته‌بندی‌ها و بالا بردن سرعت انجام کار، با هوش مصنوعی عملی خواهد بود. این فناوری به انسان کمک خواهد کرد تا فرایندها را ساده‌تر، سریع‌تر و با بازدهی بیشتر پیش ببرد.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما