نحوه‌ی استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت کامل از پوست

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۱ دقیقه
نحوه‌یدرست استفاده از ضد آفتاب

احتمالا می‌دانید که کرم ضد آفتاب به کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست کمک می‌کند و باعث جلوگیری از ایجاد چین و چروک مزاحم، لکه‌های تیره و سایر علائم پیری زودرس می‌شود. کارشناسان معتقدند که مصرف ضد آفتاب قبل از بیرون رفتن از خانه و ماندن در فضای باز ضروری است. بااین‌حال، کمتر کسی درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از ضد آفتاب توضیح می‌دهد. چند بار و چه مواقعی باید کرم ضد آفتاب بزنیم؟ روش صحیح استفاده از این محصول مراقبتی چیست؟ در این مقاله، پاسخ این سؤالات و تمام ریزه‌کاری‌هایی که باید درباره‌ی مصرف ضد آفتاب بدانید را می‌خوانید.

SPF ضد آفتاب و روش محاسبه‌ی آن

قبل از اینکه بخواهیم نحوه‌ی استفاده از ضد آفتاب را توضیح بدهیم، باید درباره‌ی مسئله‌ی مهمی به نام SPF ضد آفتاب و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن بدانید.

به‌ طور کلی، دو نوع پرتو از نور خورشید جو زمین را سوراخ می‌کند: اشعه‌های UVA و UVB. هر کدام از دو اشعه ممکن است اثرات متفاوتی روی پوست داشته باشند. اشعه‌های UVB انرژی بیشتری دارند و ممکن است در کوتاه‌مدت باعث آفتاب‌سوختگی‌های تاول‌زا و در طولانی‌مدت سرطان پوست و ملانوم شوند. اشعه‌ی UVA انرژی کمتری دارد و برخورد آن به پوست با نشانه‌هایی از جمله برافروختگی و برنزه شدن همراه است که زودتر خود را نشان می‌دهند. پرتوهای UVA که در سولاریوم هم به کار می‌روند، ممکن است باعث پیری زودرس، ایجاد چین و چروک و لکه‌های پیری شوند و از ابرها و پنجره‌ها (از جمله شیشه‌های جلوی ماشین) عبور کنند.

سوء تفاهم رایجی که درباره‌ی فاکتور محافظت در برابر نور خورشید یا SPF وجود دارد این است که این عدد نشان‌دهنده‌ی مدت زمانی است که ضد آفتاب از شما در برابر اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند. اجازه بدهید تا یک بار برای همیشه این افسانه را تکذیب کنیم. بر اساس نظر کارشناسان، SPF  نسبت مقدار اشعه‌ی UVB لازم برای ایجاد آفتاب‌سوختگی روی پوست محافظت‌شده با ضد آفتاب نسبت به مقدار اشعه‌ی UVB مورد نیاز برای ایجاد آفتاب‌سوختگی روی پوست بدون ضد آفتاب است.

بنابراین، SPF مقدار تابش اشعه‌ی ماوراء بنفش را مشخص می‌کند، نه مدت زمانی که می‌توانید در فضای باز بدون احتمال آفتاب‌سوختگی بمانید. به عنوان مثال، یک ضد آفتاب با SPF ۳۵ از پوست شما در برابر نور خورشید تا زمانی که ۳۵ برابر بیشتر از آن چیزی که باعث قرمز شدن پوست شما بدون ضد آفتاب شود، محافظت می‌کند. هر چه عدد SPF بیشتر باشد، مقدار بیشتری از اشعه‌ی UV مسدود می‌شود. به همین دلیل، کارشناسان استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF ۳۰ یا بالاتر را توصیه می‌کنند. طیف گسترده‌ای که اغلب در برچسب‌ کرم‌های ضد آفتاب به آن اشاره می‌شود به این معنی است که محصول مورد نظر از پوست در برابر هر دو اشعه‌ی UVA و UVB محافظت می‌کند.

نحوه‌ی استفاده از کرم ضد آفتاب

چند بار در روز و چند روز یکبار ضد آفتاب بزنیم؟

قانون کلی درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از کرم ضد آفتاب و تجدید آن استفاده در هر ۲ ساعت یکبار است. البته، این قانون بیشتر درباره‌ی رفت و آمد در فضای آزاد مصداق دارد. در داخل خانه، نیازی به تجدید ضد آفتاب نیست. وقتی داخل خانه هستید به اندازه‌ی زمانی که در فضای آزاد هستید عرق نمی‌کنید. وقتی جلوی کامپیوتر خود نشسته‌اید و به هیچ پنجره‌ای نزدیک نیستید، مجبور نیستید ضد آفتاب خود را تجدید کنید، مگر اینکه تا قصد ترک دفتر یا خانه را داشته باشید.

اگر در طول روز نزدیک پنجره‌ها یا شیشه‌های نورگیر سقفی هستید، بهتر است هر ۴ تا ۶ ساعت یک بار از آن استفاده کنید. همیشه موقع خروج از خانه یا محل کار باید کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.حتی اگر فعالیت شما کوتاه باشد مانند رفت و آمد با ماشین یا پیاده‌روی هم باید این کار را انجام بدهید.

در مقابل، اگر برنامه‌ی روزانه‌ی شما پر از فعالیت در فضای باز باشد، باید خیلی زودتر و چند مرتبه ضد آفتاب بزنید و تجدید کنید. برای اطمینان از اینکه کرم ضد آفتاب شما همان طور که باید باشد عمل می‌کند، شاید لازم باشد هر ۴۰ تا ۸۰ دقیقه یکبار آن را تجدید کنید.

از آن گذشته، کرم ضد آفتاب در برابر استفاده از حوله یا عرق کردن برای مدتی طولانی دوام نمی‌آورد. بنابراین، اگر در سفر هستید، در ساحل نشسته‌اید یا در آب و بیرون از آب هستید و صورت خود را با حوله خشک می‌کنید، باید ضد آفتاب را بیشتر و زودتر تجدید کنید. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالاتر ممکن است باعث ایجاد احساس اعتماد بیش از حد در این موقعیت‌ها در فضای باز شود و باعث شود افراد برای مدت طولانی‌تری زیر نور خورشید بمانند یا آن‌طور که باید ضد آفتاب خود را تجدید نکنند. بااین‌حال، اگر به نحوه‌ی صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب فکر می‌کنید، باید این کرم را صرف‌نظر از میزان SPF آن بزنید یا تجدید کنید.

نحوه‌ی استفاده از ضد آفتاب

آیا برای تمدید ضد آفتاب باید صورت را بشوییم؟

برای تمدید ضد آفتاب نیازی نیست که صورت خود را بشویید. این مسئله زمانی اهمیت می‌یابد که صورت‌تان آرایش دارد و نمی‌خواهید آن را پاک کنید. بااین‌حال، اگر قبل از استفاده مجدد از کرم ضد آفتاب برای پاک کردن چربی اضافی، عرق یا کثیفی، صورت خود را تمیز کنید پوست‌تان شادابی بیشتری خواهد داشت. می‌توانید پیش از استفاده‌ی مجدد از ضد آفتاب، با استفاده از دستمال مرطوب یا یک پاک‌کننده‌ی ملایم سطح پوست صورت خود را تمیز کنید. پیش از تجدید کرم ضد آفتاب، از خشک بودن پوست خود مطمئن شوید.

بهترین راه برای استفاده‌ی مجدد از ضد آفتاب انجام مراحل زیر است:

  • با استفاده از دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب به آرامی چربی یا عرق اضافی پوست را پاک کنید.
  • در صورت امکان از یک پاک‌کننده‌ی ملایم برای تمیز کردن پوست استفاده کنید.
  • مقدار زیادی کرم ضد آفتاب را روی تمام نواحی در معرض نور خورشید قرار دهید، مطمئن شوید که این نواحی به طور یکنواخت پوشش داده می‌شوند.
  • اگر صورت‌تان آرایش دارد، از کرم BB دارای ترکیبات ضد آفتاب استفاده کنید.
  • در صورت تعریق شدید یا بعد از شنا و استفاده از حوله، کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار یا بیشتر تکرار کنید.

مراقبت از پوست در برابر خورشید

چه مقدار ضد آفتاب بزنیم؟

میزان مصرف کرم ضد آفتاب ممکن است کمی گیج‌کننده باشد چون عوامل متعددی بر مدت زمانی ممکن است پوست شما شروع به آفتاب‌سوختگی کند تأثیر می‌گذارد. همه چیز از نوع پوست افراد، مدت زمانی که در بیرون خانه سپری می‌کنند، زمان روز، میزان فعالیت‌هایی که در فضای باز انجام می‌دهند تا میزان استفاده از کرم ضد آفتاب در اولین مرتبه‌ی زدن آن بر مدت زمانی که طول می‌کشد تا پوست دچار آفتاب‌سوختگی شود تأثیر می‌گذارد.

علاوه‌براین، آفتاب‌سوختگی هر فرد با دیگری متفاوت است. شاید یک نفر با ۱۵ دقیقه زیر نور خورشید بودن دچار آفتاب‌سوختگی شود اما پوست فرد دیگری پس از ۳۰ دقیقه یا بیشتر آفتاب‌سوخته شود.

شدت اشعه‌ی ماوراء بنفش نور خورشید هم در طول روز تغییر می‌کند. در ساعات ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر انرژی ماوراءبنفش خورشید بیش از هر ساعت دیگری است. بنابراین، اگر مثلا ساعت ۷ صبح برای پیاده‌روی از منزل خارج شوید به همان اندازه اشعه‌ی ماوراءبنفش به پوست‌تان برخورد می‌کند که به پوست یک فرد که برای پیاده‌روی ۱۵ دقیقه در ظهر از خانه خارج شده برخورد می‌کند.

کسانی که پوست روشن‌تر دارند در شرایط مشابه نسبت به افرادی که پوستشان تیره‌تر است اشعه‌ی ماوراءبنفش بیشتری جذب می‌کند. علت این مسئله هم به ملانین یا رنگدانه‌های موجود در لایه‌ی بیرونی پوست مربوط می‌شود. این رنگدانه‌ها به طور طبیعی از پوست در برابر اشعه‌ی ماوراءبنفش خورشید محافظت می‌کنند اما افرادی که پوست آن‌ها ملانین بیشتری دارد، با قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید دچار آفتاب‌سوختگی و آسیب‌های پوستی بیشتری می‌شوند.

میزان قرار گرفتن شما در معرض نور خورشید هم روز به روز تغییر خواهد کرد. اگر از شنبه تا چهارشنبه در محل کار هستید، نیاز شما به کرم ضد آفتاب در طول هفته بسیار متفاوت از زمانی خواهد بود که کل آخر هفته را در کنار استخر می‌گذرانید. با بیرون رفتن از فضای بسته و قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی ماوراءبنفش خورشید، ترکیبات فعال موجود در کرم ضد آفتاب تجزیه می‌شوند. این مواد ممکن است در طول فعالیت‌های روزانه با عرق یا آب هم ترکیب شوند. SPFهای بالاتر به دلیل قدرتی که دارند می‌توانند به شما زمان بیشتری برای شروع آفتاب‌سوختگی بدهند. بااین‌حال، مهم نیست که SPF ضد آفتاب شما چقدر است، به‌هرحال باید آن را دوباره استفاده کنید. هیچ ضدآفتابی از پوست شما به مدت ۸ ساعت محافظت نخواهد کرد.

زن جوانی در کنار ساحل از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کند.

آیا استفاده از ضد آفتاب دور چشم ضروری است؟

پاسخ این سؤال یک بله‌ی قاطعانه است. پوست اطراف چشم شما ظریف و به میزان قابل توجهی نازک‌تر از پوست بقیه‌ی قسمت‌های صورت است. بنابراین، استفاده از ضد آفتاب برای محافظت از پوست این ناحیه از صورت ضرورت دارد. آسیب ناشی از نور خورشید ممکن است خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش دهد و باعث تغییر رنگ پوست، هایپرپیگمانتاسیون و سایر مشکلات پوستی شود. از آنجایی که پوست اطراف چشم بسیار نازک است، این نوع مشکلات در این ناحیه به راحتی خود را نشان می‌دهند.

به همین دلیل، ناحیه‌ی اطراف چشم اغلب اولین نقطه‌ای است که علائم پیری در آن پدیدار می‌شوند. از این رو، استفاده از ضد آفتاب در اطراف چشم اهمیت دارد. بااین‌حال، وقتی صحبت از محافظت از چشم در برابر آفتاب می‌شود، ارزش همه‌ی کرم‌های ضد آفتاب با هم برابر نیست. کرم ضد آفتاب دارای ترکیبات معدنی همیشه یک گزینه‌ی مطمئن برای این نواحی از پوست است چون کمتر باعث تحریک چشم می‌شود. این نوع کرم‌ها معمولا ملایم‌تر هستند و برای اطراف چشم بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند.

سبد لوازم سفر ساحلی با کرم ضد آفتاب

ترتیب زدن مرطوب کننده و ضد آفتاب

ترتیب زدن مرطوب کننده و ضد آفتاب هم مسئله‌ی مهمی است که باید بدانید. بر اساس قاعده‌ای کلی، باید از کرم ضد آفتاب به عنوان آخرین محصول در روتین مراقبت از پوست استفاده شود. از آنجایی که محصولات مراقبتی دارای SPF به طور خاص با ترکیبات محافظ در برابر نور خورشید فرموله شده‌اند، استفاده از این محصولات بعد از مرطوب‌ کننده به جلوگیری از برخورد هرگونه اشعه‌ی مضر خورشید به پوست کمک می‌کند. به عبارت دیگر، کرم ضد آفتاب و محصولات مراقبتی که دارای ترکیبات ضد آفتاب هستند را باید همیشه روزها بعد از مرطوب کننده و پیش از آرایش کردن بزنید. در شب‌ها هم که نیازی نیست نگران اشعه‌ی مضر خورشید باشید هم باید فقط از مرطوب‌ کننده استفاده کنید تا آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست شما باشد.

کرم ضدآفتاب و عینک آفتابی

استفاده از ضد آفتاب برای تمام نواحی پوست

نحوه‌ی درست استفاده از ضد آفتاب به این ترتیب است که آن را به همه‌ی بخش‌های پوست خود بزنید. در واقع، تمام نواحی پوست شما که در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند باید محافظت شوند. بخش‌هایی از بدن مانند انگشتان پا، بخش‌های پایینی پا، زیر بغل، پشت گردن زیر خط موها و گوش‌ها به ویژه قسمت‌های بالایی و پشتی گوش‌ها مهم‌ترین نواحی پوست هستند که در روزهای آفتابی یا موقع آفتاب گرفتن روی آن‌ها ضد آفتاب زده نمی‌شود.

یکی دیگر از اعضای بدن که اغلب ضد آفتاب روی آن زده نمی‌شود لب‌ها است. لب‌ها هم درست مانند بقیه‌ی بخش‌های پوست شما در برابر اشعه‌ی ماوراءبنفش خورشید آسیب‌پذیر هستند. بنابراین، استفاده از کرم ضد آفتاب برای این عضو از بدن هم ضروری است. بااین‌حال، نباید از ضد آفتابی که به بقیه‌ی نواحی پوست می‌زنید برای لب‌ها استفاده کنید. این کرم روی لب‌ها طعم خوشایندی ندارد و به‌هرحال، برای مدتی طولانی روی لب‌های شما ماندگار نخواهد بود. بالم لب دارای ترکیبات SPF برای لب‌ها بهتر است. این محصول مراقبتی باید غلظت بیشتری داشته باشد تا برای مدت زمان بیشتری روی لب‌ها باقی بماند.

برای لب‌ها باید از ضد آفتاب بیشتری استفاده کنید چون صحبت کردن، غذا خوردن و نوشیدن مایعات بالم ضد آفتاب را سریع‌تر از روی لب‌ها پاک می‌کند.

انواع کرم‌های ضدآفتاب

کلام آخر

استفاده از کرم ضد آفتاب در تمام روزهای سال به ویژه روزهای آفتابی اهمیت دارد. این محصول از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت می‌کند. یک ضد آفتاب خوب را باید تقریبا هر دو ساعت یکبار تجدید کرد. این محصول باید پس از تمام محصولات آرایشی بهداشتی روی پوست زده شود تا تأثیر بیشتری داشته باشد. زدن کرم ضد آفتاب به نواحی اطراف چشم هم باعث کاهش چین و چروک این نواحی می‌شود. لب‌ها هم یکی دیگر از اعضای بدن هستند که باید در برابر آقتاب از آن‌ها محافظت کرد. البته، برای لب‌ها بهتر است از بالم لب دارای ترکیبات ضد آفتاب استفاده کنید.

منبع: health

روتین پوستی


برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما