حشرات مفید را چگونه به باغچه‌ی خود جذب کنیم؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
جذب حشرات مفید برای باغچه

با اینکه حشرات معمولا به عنوان آفت و چیزی منفی در باغ و باغچه شناخته می‌شوند، بسیاری از آن‌ها بسیار مفید هستند و به عنوان ابزار کنترل آفات طبیعی به کار می‌روند. به جای یافتن راه‌هایی برای دور نگه‌داشتن حشرات مضر از گیاهان خود به جذب حشرات مفید برای باغچه فکر کنید. انجام دادن این کار باعث کاهش وابستی به سموم دفع آفات شیمیایی، افزایش گرده‌افشانی گاهان، بهبود کیفیت خاک و تولید گیاهان سالم‌تر می‌شود. در این مقاله، علت جذب حشرات مفید برای باغچه و چگونگی انجام دادن این کار را می‌خوانید.

چرا باید حشرات مفید برای باغچه را جذب کنیم؟

جذب حشرات مفید برای باغچه دلایل بسیاری دارد. در میان این دلایل که مزایای حشرات مفید هم محسوب می‌شوند، ۴ دلیل از همه مهم‌تر هستند.

۱. کنترل طبیعی آفات

حشرات نقش مهمی در اکوسیستم طبیعی و باغچه دارند. حشرات خوب حشرات کمتر مطلوبی را می‌خورند که ممکن است به گیاهان شما آسیب برسانند و به عنوان یک ابزار طبیعی کنترل آفات عمل می‌کنند. جذب حشرات مفید برای باغچه مانند حشرات شکارچی و شبه انگل‌ها ارائه‌ی خدمت کنترل زیستی به کیاهان مورد علاقه‌ی شما است.

۲. بهبود سلامت گیاهان

بسیاری از حشرات مفید با تحریک جوانه‌زنی بذرها و کنترل جمعیت آفات، سلامت گیاهان را افزایش می‌دهند. حشرات مفید با دور نگه‌داشتن حشرات مضر، از گیاهان شما در برابر آسیب و بیماری محافظت می‌کنند.

۳. افزایش گرده‌افشانی

وقتی گیاهان باغچه را با در نظر گرفتن اکوسیستم می‌کارید، گرده‌افشان‌ها و حشرات مفیدی را جذب خواهید کرد که از شهد و گرده‌ها تغذیه می‌کنند. جذب گرده‌افشان‌های بیشتر برای باغچه می‌تواند عملکرد اکوسیستم را با تسهیل تشکیل دانه‌ها و میوه‌هایی که انرژی را در شبکه‌های غذایی تأمین می‌کنند، افزایش دهد.

۴. حمایت از اکوسیستم‌ها

باغچه‌ای پر از حشرات مفید نه تنها آفات را کاهش می‌دهد، بلکه زیست‌گاه و منبع غذایی سایر موجودات در اطراف باغچه می‌شود و در مجموع، از اکوسیستم حمایت می‌کند. در واقع، جذب حشراتی مانند کرم‌های صدپا با استفاده از گیاهان میزبان در نهایت، منبع غذایی سایر حشرات، پرندگان، دوزیستان و خزندگان را فراهم می‌کند.

چه حشراتی برای باغچه مفید هستند؟

کفشدوزک

برخی از حشرات برای باغچه مفید هستند و می‌توانند به کنترل آفات، هوادهی خاک و موارد دیگر کمک کنند.

مورچه‌ها

مورچه‌ها ممکن است وقتی وارد خانه شما می شوند آزاردهنده باشند، اما همین موجودات اغلب آزاردهنده می‌توانند برای باغچه مفید باشند. این حشرات کوچک کارگران سرسختی هستند که برای بهبود هوادهی در خاک تونل می‌زنند. هوادهی خاک نیز باعث رشد سالم ریشه‌ی گیاهان می‌شود.

سوسک‌ها

سوسک‌ها تجزیه‌کننده‌های مهمی هستند که به تجزیه‌ی مواد آلی در خاک کمک می‌کنند. شما می‌توانید با ایجاد پناهگاه‌های مخفی برای سوسک‌ها و طعمه‌هایشان با تکه‌هایی از علف‌های بلند، برگ‌های خشک، چوب‌های روی هم تلنبار شده، سنگ‌های شل یا کمپوست، حضور سوسک‌ها در باغچه را افزایش دهید. نواری از چمن چند ساله در باغچه و در مناطق امن نزدیک گرده‌ها بکارید تا سوسک‌ها به موجوداتی مفید برای باغچه‌ی شما تبدیل شوند.

زنبورها

زنبورها گرده‌افشان‌های مهمی هستند که از شهد و گرده‌ی گل‌ها تغذیه می‌کنند. برای مثال زنبورهای عسل مسئول گرده‌افشانی بیش از ۱۳۰ میوه و سبزی هستند. این حشرات مفید معمولا به دنبال گل‌های معطری هستند که در طول روز باز می‌شوند و اغلب لوله‌ای شکل هستند.

کفشدوزک‌ها

کفشدوزک‌ها آفات کوچک‌تر از جمله کنه‌ها، شپشک و برخی از تخم حشرات را می‌خورند. در واقع، یک کفشدوزک می‌تواند صدها شته در روز و هزاران شته را در طول زندگی خود بخورد. برای جذب کفشدوزک‌های بیشتر به باغچه‌ی خود، گل‌هایی مانند بومادران که بخش گلبرگ و کاسبرگ آن‌ها صاف است، بکارید.

حشره‌ی بال‌توری سبز

بال‌توری‌های سبز حشرات کوچکی هستند که بدن سبز یا قهوه‌ای و بال‌های شفافی دارند. بال‌توری‌ها ممکن است ظریف و کوچک به نظر برسند اما برای باغچه فواید بسیاری دارند. این حشرات مفید بسیاری از آفات باغی از جمله شته‌ها را می‌خورند و از بین می‌برند.

زنبورهای انگلی

زنبورهای انگلی تخم‌های خود را در داخل حشرات دیگر می‌گذارند تا به چرخه‌ی زندگی خود ادامه دهند. به عنوان مثال، کرم شاخ‌دار گوجه فرنگی که میوه و ساقه‌ی گوجه فرنگی را می‌خورد، حشره‌ای است که زنبور انگل از آن برای تولید مثل استفاده می‌کند. این زنبورها می‌توانند کرم‌های شاخ‌دار گوجه فرنگی را با تخم‌گذاری در داخل این حشرات کنترل کنند. موجودات داخل این تخم‌ها از کرم شاخ‌دار خارج می‌شوند و از آن تغذیه می‌کنند. بنابراین، به نوبه‌ی خود از ساقه و میوه‌ی گوجه ‌فرنگی شما در برابر آسیب محافظت می‌کنند.

آخوندک

آخوندک‌ها خود را در محیط اطراف پنهان می‌کنند تا شکار کردن برایشان آسان‌تر شود. آخوندک‌ها موجوداتی هستند که بسیاری از حشرات موذی و ناخواسته در باغچه‌ی شما را می‌خورند. این حشرات شکارچی‌های خشنی هستند که ملخ‌ها، مگس‌ها و پروانه‌های سفید کلم را در باغ کنترل می‌کنند.

نحوه‌ی جذب حشرات مفید برای باغچه

برای جذب حشرات مفید باغچه می‌توانید از روش‌های بسیاری استفاده کنید. بااین‌حال، برخی از این راه‌ها امتحان‌شده‌ترین و بهترین روش‌ها هستند.

کشت همراه را امتحان کنید

کشت همراه روشی برای انتخاب گیاهانی است که اگر با هم رشد کنند بهتر شکوفا می‌شوند. این سبک از باغبانی مزایای بسیاری مانند کاهش علف‌های هرز و افزایش مواد مغذی خاک را در پی دارد. به نظر کارشناسان، کشت همراه راهی عالی برای جلوگیری از رشد یا جذب حشرات خاص به باغچه‌ی شما است. به عنوان مثال، گیاهانی مانند گوجه‌ فرنگی و فلفل گل‌های کوچکی دارند که اغلب در برگ‌ها پنهان می‌شوند. کاشت گل‌های رنگارنگ در نزدیکی این گیاهان باعث جذب گرده‌افشان‌ها می‌شود.

از سموم دفع آفات شیمیایی استفاده نکنید

مسئله‌ی مهمی که درباره‌ی کنترل شیمیایی آفات با هر نوع سمی اعم از آفت‌کش، حشره‌کش یا نابودکننده‌ی علف هرز وجود دارد، این است که این مواد یا سموم تمام حشرات را در جایی که آنجا را سمپاشی کرده‌اید، از بین می‌برند. کارشناسان معتقدند که مردم نباید از این مواد شیمیاییی در باغ یا باغچه‌ی خود استفاده کنند چون اسپری‌های دفع آفات سموم را به همه جا می‌پاشند و تمام حشرات از جمله حشرات مفید را از بین می‌برند. ممکن است شما برای از بین بردن پشه‌ها سم‌پاشی کنید اما همراه با این حشرات کرم‌ها، کفشدوزک‌ها و زنبورهای عسل هم نابود می‌شوند.

علاوه‌براین، سموم شیمیایی دفع آفات خاک و آبراه‌ها را آلوده می‌کنند. در واقع، سموم دفع آفات به‌ویژه علف‌کش‌ها می‌توانند به داخل زمین نفوذ کنند و رودخانه‌ها و آبراه‌های اطراف باغ یا باغچه را آلوده کنند. بنابراین، بهتر است که قبل از انتخاب یک محلول شیمیایی، روش‌های طبیعی برای کاهش آفات را امتحان کنید.

کنار باغچه یک آب‌نما یا فواره درست کنید

همه‌ی موجودات زنده به آب نیاز دارند و حشرات نیز از این قاعده مستثنی نیستند. کنار باغچه یک آب‌نما یا فواره درست کنید تا حشرات مفید به آب دسترسی داشته باشند. آب‌نما، حوض یا فواره، به‌ویژه در روزهای گرم سال، منبع اصلی و حیاتی آب‌رسانی به پروانه‌ها، سنجاقک‌ها و سایر حشرات مفید هستند.

می‌توانید یک آب‌نمای ساده درست کنید یا از یک کاسه یا نعلبکی کوچک پر از آب برای آب دادن به حشرات مفید استفاده کنید. برای آب دادن به حشرات یک ناحیه‌ی کم‌عمق در لبه‌ی آب‌نما ایجاد کنید یا چند سنگ صاف به این بخش اضافه کنید. به جای این کار، می‌توانید چند شاخه یا چوب کوچک را هم درون آب‌نما قرار دهید تا جایی برای نشستن حشرات ایجاد شود.

گیاهانی با گل‌های ماندگار بکارید

حشرات و گرده‌افشان‌های مفید در تمام طول سال به شهد و منابع غذایی نیاز دارند. برای تأمین منابع غذایی این موجودات گیاهانی بکارید که گل‌های ماندگار دارند یا گل‌های آن‌ها برای مدتی طولانی روی شاخه باقی می‌مانند. برای حفظ جمعیت یا جذب حشرات مفید برای باغچه، شرایط منطقه‌ی محل زندگی خود را بررسی کنید. چه گیاهانی در منطقه‌ی محل زندگی شما بیشتر دوام می‌آورند و گل‌هایی ماندگار دارند؟ این گیاهان را در باغچه بکارید تا هم باغچه‌ی زیبایی داشته باشید و هم به جذب بیشتر حشرات مفید کمک کنید.

گیاهان میزبان لارو را پرورش دهید

گیاهان میزبان لارو مانند بنفشه، علف شیر و گیاه مورد مواد مغذی ضروری که لاروها قبل از تبدیل شدن به پروانه برای رشد و نمو مناسب نیاز دارند را فراهم می‌کنند. شما با کاشت این گیاهان میزبان، محیطی سالم را فراهم می‌کنید که وجود نسل بعدی پروانه‌ها و در نتیجه، گرده‌افشانی را برای گیاهان گل‌دار تضمین می‌کند. در همان زمانی که لاروها رشد می‌کنند و برگ‌های این گیاهان را می‌خورند، منبع غذایی سرشار از مواد مغذی برای پرندگان نیز فراهم می‌شود.

باغچه را به حال خود رها کنید

وقتی فصلی به پایان می‌رسد، ممکن است وسوسه شوید که باغچه را با حذف ساقه‌ها، کنده‌های درختان، شاخه‌ها و برگ‌های مرده مرتب کنید. حشرات مفید برای زندگی به این مواد گیاهی متکی هستند. بسیاری از حشرات نیز در میان این پناه‌گاه‌های گیاهی زمستان را سپری می‌کنند و از این نوع پناهگاه‌ها برای محافظت از خود در برابر شرایط سخت زمستانی بهره می‌برند. علاوه‌براین، شاخه‌ها و تنه‌های درختان منبع غذایی خوبی برای بسیاری از حشرات مفید هستند. تجزیه‌ی کنده‌ها و شاخه‌های درختان و گیاهان در مدتی طولانی باعث می‌شود که جاندارانی که مواد آلی مرده را می‌خورند منبع غذایی مناسبی داشته باشند.

گیاهان بومی را پرورش دهید

گیاهان بومی یا همان گونه‌هایی از گیاهان که به طور طبیعی در منطقه‌ی محل زندگی شما یافت می‌شوند، برای حشرات، حیات وحش و اکوسیستم ضروری هستند. حشرات بومی و گیاهان بومی با هم در طول زمان تکامل یافته‌اند و بسیاری از این حشرات با ویژگی‌های خاص گیاهان بومی، از شکل برگ گرفته تا ساختار گل، عطر و رنگ آن‌ها سازگار شده‌اند.

چگونه باغچه را از شر آفات رایج تابستانی خلاص کنیم؟

جذب حشرات مفید برای باغچه

تماشای زنده شدن گیاهان و رشد سبزیجات تازه‌ی باغچه در تابستان بسیار رضایت‌بخش است. بااین‌حال، دیدن اینکه ثمره‌ی کار شما توسط آفات و موجوداتی که به حیاط شما راه یافته‌اند، نابود می‌شوند، چندان جالب نیست. از آنجایی که باغ‌ها و باغچه‌ها نقش مهمی در اکوسیستم منطقه‌ی محل زندگی شما دارند، استفاده از آفت‌کش‌های تجاری و سموم شیمیایی راه‌حل مناسبی نیست. در واقع، تحقیقات نشان داده که این آفت‌کش‌ها در طول زمان بر سلامت ما تأثیر منفی می‌گذارند و استفاده از آن‌ها می‌تواند برای سلامت سایر جانوران و حشرات مفید مضر باشد. به همین علت، بهتر است از روش‌های دیگری برای دفع این آفات استفاده کنیم.

برخی از آفت‌های رایج که در باغچه پدیدار می‌شوند و روش‌های دفع آن‌ها به این ترتیب است:

  • سوسک کرگدنی ژاپنی: این سوسک‌ها برگ‌خوارهای بی‌رحمی هستند و به گیاهان مختلف به‌ویژه گل رز، لوبیا و انگور علاقه دارند. برای مقابله با این سوسک‌ها می‌توانید از محلول آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید. یک کاسه را آب کنید و درون آن مقداری مایع ظرفشویی بریزید. به این ترتیب، این سوسک‌ها نمی‌توانند پرواز کنند و شما می‌توانید آن‌ها را به‌راحتی از باغچه جدا کنید.
  • کرم شاخ‌دار گوجه فرنگی: این حشره همان‌طور که از نام آن مشخص است، میوه و ساقه‌ی گوجه‌ فرنگی را می‌خورد. این کرم شاخ‌دار فلفل و بادمجان را هم نابود می‌کند. این موجودات می‌توانند در عرض یک روز گیاه در حال رشد شما را نابود کنند. برای مقابله با کرم شاخ‌دار گوجه فرنگی، در اطراف گیاهان خود گل همیشه بهار بکارید. این گل بوی بسیار قوی دارد و کرم‌های شاخ‌دار گوجه فرنگی را گیج و سرگردان می‌کند.
  • پروانه‌ی سفید کلم: این پروانه‌ها سفید اغلب روی کلم، گل کلم، کلم بروکلی و کلم پیچ تخم‌گذاری می‌کنند و برگ‌های این گیاهان را می‌خورند. برای مقابله با این پروانه‌های سفید در اطراف باغچه یک روکش توری مشبک بسازید. به این ترتیب، این پروانه‌ها نمی‌توانند روی گیاهان شما بنشینند.
  • سوسک برگ‌خوار سیب‌زمینی: این سوسک می‌تواند در کمتر از چند ساعت یک سیب‌زمینی کامل را بجود. برای از بین بردن این سوسک باید روشی که برای مقابله با سوسک ژاپنی به کار می‌رود را به کار ببرید. می‌توانید کاسه‌ی حاوی محلول مایع ظرفشویی و آب را زیر یک پوشش پلاستیکی بگذارید تا این حشره به دام بیفتد.
  • سوسک کک: سوسک‌های کک در همه جا پیدا می‌شوند و اغلب باعث نابودی همه‌ی سبزیجات باغچه می‌شوند. این سوسک گیاهانی مانند لوبیا، ذرت، بادمجان، سیب‌زمینی، فلفل، گوجه‌ فرنگی و کاهو را نابود می‌کند. برای دفع ان آفات هم بهتر است از محصولات دفع آفات ارگانیک استفاده کنید.

کلام آخر

تماشای باغچه‌ی سرسبز یکی از لذت‌های اصلی برای علاقه‌مندان به گل‌ها و گیاهان است اما گاهی اوقات، آفات و حشراتی مضر می‌توانند این لذت را به خاطره‌ای تلخ تبدیل کنند. برای مقابله با این آفات بهتر است از محصولات دفع آفات ارگانیک استفاده کنید یا به‌ راه‌هایی مانند جذب حشرات مفید برای باغچه فکر کنید. از این راه، به اکوسیستم محل زندگی شما آسیبی نمی‌رسد و گیاهان سالم و شادابی خواهید داشت.

منبع: marthastewartبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما